Liberec potupil Teplice, Zlín prohrál v Ostravě

Liberec - Fotbalisté Liberce smetli v derby Teplice 4:0. Ostravský Baník těsně porazil Zlín.

23.2.2008

Liberecký Jan Nezmar (vlevo) a Jiří Sabou z Teplic bojují o míč v zápase 18. ligového kola.Foto: DENÍK/Ota Bartovský

Oproti poslednímu ligovému duelu s Ostravou, ve kterém Liberečtí pouze remizovali 1:1, udělal trenér Slovanu Škorpil jedinou změnu v sestavě.

Místo Litevce Radzinevičiuse vyběhl na trávník chorvatský útočník Kerić.

A ten se za důvěru odvděčil trenérovi gólem z poslední minuty prvního poločasu, kdy po zaváhání brankáře hostů Slavíka zvýšil již na 3:0 doklepnutím míče do odkryté branky.

Už předtím si domácí diváci zakřičeli dvakrát gól. Nejprve otevřel skóre v 7. minutě Dort, když nasměroval Kerićovu přihrávku přesně k pravé tyči.

Po půlhodině hry vedl Liberec o dvě branky. Svou pověstnou střelu zdálky předvedl záložník Papoušek. Jeho rána ze standardní situace třicet metrů od branky skočila před brankářem Slavíkem a zapadla do sítě.

„Soupeř vyhrál naprosto zaslouženě. Byl ve všem lepší– vdůrazu, důslednosti, a bohužel ive fotbalovosti. My jsme budili dojem, že jsme schopni sehrát vLiberci důstojnější partii jen prvních šest minut," řekl teplický kouč Petr Rada.

Hrozivou tříbrankovou ztrátu zkusili bezradně hrající Tepličtí dohnat ve druhém poločase. Do něj vystřídal Antonín Rosa nevýrazného Merziče.

Liberečtí ale taktickým výkonem drželi těžiště hry kolem středu hřiště. Když pak v 69. minutě přežili šanci hostujícího Mareše, udeřili počtvrté. Povedenou přízemní střelu z hranice vápna vytáhl ze svého arzenálu Papoušek, který svým druhým gólem v zápase uzavřel brankový účet.

"Dařily se nám akce na co nejmenší počet doteků. Vylepšili jsme ifinální fázi. Kdybych chtěl hledat výraznější postavu, která přinesla ofenzivní kvalitu, byl jí Kerić," pochvaloval si domácí kouč Ladislav Škorpil.

Domácí se tak v tabulce Gambrinus ligy posunuli z dvanácté na devátou příčku. Teplice promarnily možnost stáhnout náskok vedoucí Slavie na dvoubodový rozdíl a zůstávají třetí.

LIBEREC - TEPLICE 4:0 (3:0)

Branky: 31. a 74. Papoušek, 7. Dort, 45+1. Kerić. Rozhodčí: Adam - Handlíček, Drařčík. ŽK: Bílek, Kerić - Lukáš, Merzič, Klein. Diváci: 4930.

Liberec: Zlámal - Šingár, Holeňák Polák, Janů - Dočkal (66. Dohnálek), Bílek, Dort, Papoušek - Kerić (80. Radzinevičius), Nezmar (60. Smetana).

Teplice: Slavík - Kaufman, Lukáš, Klein, Merzič (46. Rosa) - Štohanzl, Sabou, Doležal, Verbíř (69. Smíšek) - Jun, Hesek (60. Mareš).

Bystroň a Svěrkoš trefili výhru Ostravy

Baník vstoupil do utkání výborně a zprvní vážnější akce skóroval. Svou čtvrtou brankou vsezoně se blýskl obránce David Bystroň.

Domácí byli inadále aktivnější a vytvořili si mírnou převahu. Brankář Baránek se pořádně zapotil při trestném kopu Svěrkoše. Zlínské akce táhal většinou exostravský útočník Libor Žůrek, na němž bylo vidět, jak prestižní zápas hraje.

Ve 32.minutě se hosté zlobili na sudího Příhodu, který přehlédl faul Řezníka na Žůrka vpokutovém území. Oba celky si role vyměnily ochvíli později, kdy pro změnu hrál evidentně rukou vpokutovém územíZúbek.

Druhý poločas nabídl necelým devíti tisícům fanouškům daleko zajímavější podívanou, ke které přispěly oba celky.

"Po přestávce jsme se dostávali čím dál častěji do hry a byli inebezpeční," potvrdil trenér Zlína Pavel Hoftych. Přesto jeho celek brzy po změně stran inkasoval.

Ostravský tým podruhé udeřil v56.minutě, kdy vpokutovém území našel Bystroň kanonýra Svěrkoše. Tenumístěnou střelou vsítil už šestou branku vsezoně.

Baník si pak vlastní chybou zápas zkomplikoval, když Vašek pouze vyrazil střelu Krause a Malár snížil. SBaníkem mohlo být ještě hůř po sérii chyb Čoupka, který trestuhodně ztratil míč. Hostující Zbožínek ale prázdnou branku netrefil.

„Zkušenější celek by si asi zápas takhle nezkomplikoval. Pro nás je ale strašně pozitivní, že jsme zápas zvládli," uvedl střelec druhé branky Svěrkoš.

OSTRAVA - ZLÍN 2:1 (1:0)

Branky: 4.Bystroň, 56.Svěrkoš– 61.Malár. Rozhodčí: Příhoda– Košec, Tacina. ŽK: Čoupek, Ricka– Penner, Zbožínek. Diváci:8624.

Ostrava: Vašek– Řezník, Neuwirth, Bystroň, Čoupek– Otepka (90. Vrťo), Ricka, Marek, Mičola– Svěrkoš (85. Zeher), Magera.

Zlín: Baránek– Zúbek, Kroča, Zbožínek, Penner– Kraus (67. Baranyai), Vyskočil, Vrtělka (77. Pazdera), Pacanda (61. Musil), Malár–Žůrek.