Liberec vyhrál gólem z penalty, Příbram zdolala Baník

Liberec - Fotbalisté Liberce porazili Bohemians 2:1, z penalty rozhodl Kerič. Příbram překvapivě porazila Ostravu.

21.3.2009
10 fotografií
Zákrok Grznára (vpravo) na Gebreho, za který nařídil a nenařídil sudí penaltu.

Zákrok Grznára (vpravo) na Gebreho, za který nařídil a nenařídil sudí penaltu.Foto: Deník/Petr Šimr

Očekávaný souboj nejlepšího jarního kanonýra Keriče s gólmanem Bohemians Belaněm, který vychytal tři remízy 0:0 v řadě, se nekonal. Brankáře Pražanů totiž přepadla střevní chřipka a tak jeho místo mezi tyčemi zaujal Šimon.

A ten musel lovit míč ze své sítě již v 11. minutě, kdy si na přihrávku naběhl Bořek Dočkal.

Další remízu mohl zajistit Bohemians v 51. minutě nejlepší střelec hostí Marek Kincl, když si naskočil na centr a hlavičkou nezaváhal. Jenže to by nesměl proměnit penaltu chorvatský kanonýr Andrej Kerič.

Talentovaný fotbalista si připsal již jedenáctou branku v letošní sezoně a dotáhl se tak na bývalého slávistu Tomáše Necida.

V závěru utkání byl za druhou žlutou kartu vyloučen liberecký Jan Nezmar, který tak nenastoupí do duelu se Spartou.

Fotbalisté ostravského Baníku ani ve třetím jarním zápase na hřišti soupeře nebodovali. Po nezdarech v Brně (0:2), Slavii (0:1) prohráli svěřenci trenéra Karla Večeři i v sobotu v Příbrami.

Příbramští dokázali, že v domácí pevnosti jsou jen těžko k poražení. Kanonýr Huňa procitl, rychle odpověděl na gól Rajtorala a obrat dokonal mladík Šmejkal ránou od břevna, kterou sudí uznal jako branku až po poradě se svým asistentem.

Podle gólmana Baníku Petra Vaška se však tým porazil sám, když po úvodní brance přestal Baník hrát. Nesouhlasil však ani s vyrovnávacím gólem a za protesty obrdžel žlutou kartu.

Liberec – Bohemians Praha 2:1 (1:0)

Ten kapituloval již v 11. minutě. Chorvat Kerič se tentokrát objevil v roli nahrávače, vybídl přihrávkou do strany Dočkala a ten křížnou střelou ke vzdálenější tyči otevřel skóre – 1:0. Neprůstřelnost Bohemians skončila po 344 minutách.

Rychlý gól prospěl úrovni zápasu. Hosté nemohli hrát „zanďoura“ a obě mužstva předváděla sympatický otevřený fotbal. V 13. min. se prodral do libereckého pokutového území Novotný, ale nepřesně zakončil. V 22. domácí Nezmar po Keričově přihrávce tváří v tvář brankáři přestřelil.

Kuriózní moment nastal v 25. minutě. Liberecký Gebre Selassie obešel Grznára a po kontaktu s ním v šestnáctce spadl. Hlavní rozhodčí nejprve nechal pokračovat ve hře, poté viděl pokyn asistenta Večeři, pískl a ukázal na značku pokutového kopu. Na naléhání hráčů hostů se ale šel ještě s asistentem poradit a následně penaltu odvolal – původní Večeřův pokyn si nejspíš špatně vyložil. Zahrávalo se z místa přestupku proti Liberci, ale co se pískalo, zůstalo divákům utajeno…

Po přetaženém centru se v 35. min. dostal na levé straně k míči volný Papoušek, z těžkého úhlu trefil vyběhnuvšího Šimona. O tři minuty měl další šanci Nezmar, opět mířil mimo.

Liberec pokračoval ve spalování šancí. Dočkal si v 41. pohrál několika zasekávačkami se dvěma obránci Bohemians a předložil míč na malé vápno Keričovi, jeho pokus však zablokovala obrana a situaci s konečnou platností vyřešil brankář Šimon.

V úvodu druhého poločasu přišel pro Severočechy šok. Z pravé strany v 51. min. přesně odcentroval Eismann na hlavu Kincla a bývalý útočník Liberce se nemýlil – 1:1.

V 61.neplatil gól Keriče pro ofsajd, v 70. zlikvidoval Šimon příležitost střídajícího Blažka.

V 83. se Liberec dočkal. Blažek dostal přesn ou přihrávku takřka před prázdnou branku, jeho tisíciprocentní možnost zastavil na čáře Macháček, ale dle názoru rozhodčího si přitom pomohl rukou. Penalta tentokrát odvolána nebyla a Kerič ji bezpečně proměnil na 2:1.

V nervózním závěru ještě rozhodčí rozdal řadu karet, z toho v 89. i jednu červenou pro libereckého Nezmara za faul.

Branky: 11. Dočkal, 83. Kerič z pen. – 51. Kincl. Rozhodčí: Adámek – Večeřa, Dobrovolný. ŽK: Gecov, Holeňák, Blažek – Andronic, Vošahlík, Turtenwald, Šimon, Fenyk. ČK: Nezmar (89.). Diváci: 3930.

Liberec: Zlámal 3 – Gebre Selassie 2, Holeňák 2, Košťál 3, Janů 3 – Dočkal 2, Gecov 3, Papoušek 3 (87. Hochmeister), Liška 2 (58. Blažek 2) – Kerič 2 (90. Radzinevičius), Nezmar 3. Trenér: Škorpil.
Bohemians Praha: Šimon 3 – Macháček 3, Horáček 3, Turtenwald 2, Grznár 3 (36. Eismann 2) – Novotný 2, Dobeš 3, Andronic 2 (71. Zoubek), Vošahlík 2 (68. Fenyk) – Ibe 4, Kincl 2. Trenér: Urban.

Příbram – Ostrava 2:1 (0:0)

Ostravský celek šel po přestávce díky brance Rajtorala do vedení. V tu chvíli by si na domácí nikdo nevsadil a chvíli se doopravdy zdálo, že favorizovaný Baník dovede zápas do úspěšného konce. Zbytečné chyby a ztráta koncentrace přišla hosty hodně draho. Nadšeně hrající domácí po brankách Huni a Šmejkala skóre otočili.

„Z gólu mám radost, ale vyměnil bych ho za tři body,“ smutně konstatoval hostující Rajtoral, který tak radost z branky mateřskému celku neměl.
Otřesený ostravský tým se z šoku už neprobral a byl nakonec rád za jednobrankovou porážku. Huňa totiž ještě trefil tyčku a po ráně Klesy se zase otřásalo břevno ostravské branky.

Ostravský gólman Petr Vašek po utkání porážku hodně těžko rozdýchával. „Porazili jsme se sami, za stavu 1:0 jsme úplně přestali hrát a domácím dovolili skóre otočit,“ kroutil hlavou Vašek, který se zlobil i na rozhodčí kvůli spornému vítěznému gólu.

„Já si myslím, že to branka nebyla. Když jsem střelu vyrážel rukou, tak míč určitě celým objemem za čárou nebyl,“ poznamenal Vašek, který kvůli následným protestům se sudím viděl žlutou kartu.

Co se vlastně v 72. minutě stalo? Celou akci začal Nohýnek, který napálil míč do břevna. K odraženému míči se dostal Šmejkal, jehož hlavičku Vašek podle asistenta rozhodčího Zlámala vyrážel až za čárou.

„Dali jsme gól a měli zápas dotáhnout do úspěšného konce. Místo toho jsme ale zbytečně začali ztrácet míče a sami dovolili Příbrami vrátit se do utkání. Po inkasovaných gólech jsme začali vyrábět individuální chyby. Příbram byla v koncovce agresivnější a vyhrála zaslouženě,“ zhodnotil utkání trenér poražených Karel Večeřa.

Branky: 62. Huňa, 72. Šmejkal – 56. Rajtoral. Rozhodčí: Jech – Zlámal, Košec. ŽK: Hable, Vašek, Pavlík. Diváci: 4011.

Příbram: Hruška 2 – Plašil 3, Nohýnek 2, J. Štochl 2, Šmejkal 2 (79. Mapanya) – Klesa 3, Tarczal 2, Nechvátal 3 (46. Fantiš 4), M. Štochl 4 – Borek 3, Huňa 3.
Ostrava: Vašek 4 – Tchuř 3, Bolf 3, Pavlík 4, Zawada 4 – Mičola 4 (70. Lukeš), Otepka 3, Hable 4 (73. Metelka), Rajtoral 3 – Zeher 4, Lička 4 (83. Markovič).

21.3.2009 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.