Ronaldo v Lize mistrů pomohl Realu Madrid, Wolfsburg uspěl v Gentu

Praha - Real Madrid vstoupil do osmifinále Ligy mistrů nadějně, když ve středu vyhrál na půdě AS Řím 2:0 i díky brance Cristiana Ronalda. Hodně slušnou pozici si před odvetou vytvořil také Wolfsburg, jenž zvítězil na hřišti Gentu 3:2. Přesto nebudou hráči z Německa tak spokojení, v závěru totiž dvakrát inkasovali.

17.2.2016 AKTUALIZOVÁNO 17.2.2016

AS Řím - Real Madrid: Hostující fotbalisté zvítězili 2:0Autor: ČTK/IMAGO

Ostře sledovaný mač se hrál v Římě. Čeští fanoušci jej možná sledovali i proto, že sledovali rozhodčí v čele s Pavlem Královcem. A další proto, že šlo o první duel Zinedina Zidana v Lize mistrů.

První šanci si po čtvrthodině hry vypracovali domácí, El Shaarawy však zblízka přestřelil. Real častěji držel míč, ale k zakončení se moc nedostával. Až po půlhodině hry Marcelův volej těsně minul tyč. Španělský tým tak poprvé od roku 2011 za první poločas v LM nevyslal jedinou střelu na branku.

V 57. minutě už se hosté prosadili. Ronaldo udělal povedenou kličku Florenzimu, který pak ještě jeho tvrdou ránu tečoval do branky. Portugalský kanonýr se venku trefil poprvé od konce listopadu a 89. zásahem si pojistil pozici nejlepšího střelce v historii Ligy mistrů.

Římané si pak vytvořili velký tlak a Vainqueur po přistrčení od střídajícího Džeka pálil jen těsně mimo. Na druhé straně zase o kousek minul branku hlavičkující Ronaldo. Domácí hráči se pak hodně zlobili na Královce, že po souboji Carvajala s Florenzim neodpískal pro AS penaltu.

Čtyři minuty před koncem ještě pojistil náskok Realu střídající Jesé po individuální akci. "Bílý balet" je tak na dobré cestě, aby v pohárech poprvé po 28 letech postoupil přes italského soupeře.

Draxler se postaral o dva góly Wolfsburgu

A druhý zápas? Byl trochu stranou zájmu. Wolfsburg v souboji nováčků vyřazovací fáze Champions League přehrával domácí Gent a minutu před pauzou převahu poprvé vyjádřil gólově. Rozběhlý Draxler si narazil míč s Vieirinhou a skóroval povedenou střelou.

Německý reprezentant přidal druhou branku deset minut po změně stran poté, co využil velkou chybu obrany Gentu a obloučkem přehodil brankáře Selse.

Po hodině hry zvýšil zblízka Kruse po přihrávce Träsche. S domácím týmem to vypadalo bledě. V závěrečné desetiminutovce však ještě belgické mužstvo vývoj dvojutkání zdramatizovalo, když se prosadili Kums a těsně před koncem náhradník Coulibaly.

Odvety se hrají 8. března. Liga mistrů ovšem pokračuje už příští týden, kdy dojde na další osmifinálové zápasy: hraje Arsenal s Barcelonou i Juventus s Bayernem Mnichov.

Úvodní osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

KAA Gent - VfL Wolfsburg 2:3 (0:1)
Branky: 80. Kums, 89. Coulibaly - 44. a 54. Draxler, 60. Kruse. Rozhodčí: Moen - Haglund, Andas - Johnsen, Edvartsen (všichni Nor.). Diváci: 19.978.

Gent: Sels - Nielsen, Mitrovič, Asare - Foket, Milicevic (61. Saief), Renato Neto, Kums, Dejaegere - Depoitre (80. Coulibaly), Simon (60. Matton). Trenér: Vanhaezebrouck.
Wolfsburg: Casteels - Jung (45.+1 Schürrle), Dante, Knoche, Rodriguez - Träsch, Luiz Gustavo - Vieirinha (80. Schäfer), Arnold, Draxler - Kruse (90.+2 Putaro). Trenér: Hecking.

AS Řím - Real Madrid 0:2 (0:0)
Branky: 57. Ronaldo, 86. Jesé. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Wilczek - Ardeleánu, M. Paták (všichni ČR). Diváci: 55.612.

Řím: Szczesny - Florenzi (87. Totti), Manolas, Rüdiger, Digne - Pjanič, Vainqueur (77. De Rossi), Nainggolan - Salah, Perotti, El Shaarawy (64. Džeko). Trenér: Spalletti.
Real: Navas - Carvajal, Ramos, Varane, Marcelo - Modrič, Kroos, Isco (64. Kovačič) - James Rodríguez (82. Jesé), Benzema, Ronaldo (89. Casemiro). Trenér: Zidane.

Autor: Redakce, ČTK

17.2.2016 VSTUP DO DISKUSE

Nadcházející letecké cvičení Ample Strike 2016 je nezákonné, tvrdí iniciativa

Praha - Iniciativa Ne základním pokládá za nezákonné vojenské letecké cvičení Ample Strike 2016, které začne v Česku příští úterý a potrvá do 20. září. Výcvik, kterého se zúčastní 1500 vojáků ze 17 členských a partnerských států Severoatlantické aliance, podle Václava Novotného z iniciativy neprojednala Sněmovna. Iniciativa zvažuje podání trestního oznámení, řekl Novotný na dnešní tiskové konferenci. Armáda odmítá, že by cvičení nebylo legální.

Čekání na zdravotní vyšetření půl roku je zbytečné, tvrdí odborníci

Doporučení na cévní a žilní vyšetření dostala Soňa Kupcová z Trmic. Objednat se jí ale podařilo až na leden.

Helena Vondráčková: Dlouhá noc? Stále bourá sály

Praha - Jedním z mezníků v kariéře Heleny Vondráčkové bylo album Vodopád z roku 2000. Teď, lépe řečeno 16. září vyjde v limitované reedici pěti set kusů znovu, a to na vinylu, z nichž jeden po druhém zpěvačka trpělivě opatřila vlastnoručním podpisem. „Neslyším ráda, když někdo mluví o Vodopádu jako o mé comebackové desce, protože comeback jako takový jsem neměla, nikdy jsem z hudební scény nezmizela," říká Helena Vondráčková.