Němci nasázeli Fidži na OH deset gólů, Argentina si čtvrtfinále nezahraje

Brasília - Fotbalisté Německa si doslova prostříleli cestu do čtvrtfinále olympijského turnaje v Riu de Janeiro, když ve svém posledním utkání zdolali Fidži 10:0. Na turnaji naopak skončila Argentina, která sice vybojovala gólem v nastavení remízu 1:1 s Hondurasem, soupeř však postoupil do čtvrtfinále při stejném bodovém zisku díky lepšímu skóre.

10.8.2016 AKTUALIZOVÁNO 11.8.2016

Angel Correa z Argentiny po zahozené šanci.Foto: ČTK/AP/Eraldo Peres

Němci po remízách s Koreou a Mexikem potřebovali k postupu vyhrát a proti outsiderovi z Fidži nebylo o jejich vítězství pochyb. V poločase vedli fotbalisté, kteří se do Ria kvalifikovali z loňského mistrovství Evropy hráčů do 21 let hraného v Česku, jednoznačně 6:0 a po pauze dali další čtyři góly a ještě neproměnili penaltu.

Německu zařídil triumf pěti brankami Nils Petersen, hattrick přidal Max Meyer a dvě branky obstaral Serge Gnabry. Desetibrankový příděl je prvním vítězstvím německých fotbalistů na olympiádě po 28 letech a druhým nejvyšším triumfem po výhře 16:0 nad Ruskem v roce 1912. Do čtvrtfinále doprovodí Němce ze skupiny C Korejci, kteří zdolali Mexiko 1:0.

Argentině remíza k postupu nestačila

Argentina na turnaji porazila jen poslední tým skupiny Alžírsko (2:1), na úvod prohrála 0:2 s Portugalskem. Ve středu v nastavení první půle přečkala pokutový kop soupeře, když Bryana Acostu vychytal brankář. Penaltu však nevyužili ani Argentinci po změně stran, protože Ángel Correa poslal svůj pokus vedle.

Úspěšně zahraný pokutový kop viděli fanoušci v Brasílii až v 75. minutě, kdy z něj poslal Honduras do vedení Anthony Lozano. Dvojnásobní olympijští vítězové ve fotbalových turnajích Argentinci už dosáhli jen na vyrovnávací branku, v nastavení ji zařídil z přímého kopu záložník Mauricio Martínez.

První místo si zajistilo díky remíze 1:1 s Alžírskem Portugalsko, africký tým může nerozhodný výsledek těšit alespoň kvůli tomu, že se dočkal prvního bodu na turnaji.

Argentina - Honduras 1:1 (0:0)
Branky: 90.+3 Martínez - 75. Lozano z pen.

Belo Horizonte:

Alžírsko - Portugalsko 1:1 (1:1)
Branky: 30. Benkablia - 25. Paciencia z pen.

1. Portugalsko 3 2 1 0 5:2 7
2. Honduras 3 1 1 1 5:5 4
3. Argentina 3 1 1 1 3:4 4
4. Alžírsko 3 0 1 2 4:6 1

Skupina C:

Německo - Fidži 10:0 (6:0)
Branky: 14., 33., 40., 63. z pen. a 70. Petersen, 30., 49. a 52. Meyer, 8. a 45. Gnabry.

Brasília:

Jižní Korea - Mexiko 1:0 (0:0)
Branka: 77. Kwon Čchang-hun. ČK: 90.+4 Lozano (Mexiko).

1. Jižní Korea 3 2 1 0 12:3 7
2. Německo 3 1 2 0 15:5 5
3. Mexiko 3 1 1 1 7:4 4
4. Fidži 3 0 0 3 1:23 0

10.8.2016 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.