Spanilá jízda fotbalistek Švédska pokračuje. Po USA vyřadily i Brazilky

Rio de Janeiro - Fotbalistky Švédska po obhájkyních olympijského zlata Američankách vyřadily v Riu i favorizovanou Brazílii. Po bezbrankové remíze v základní hrací době i prodloužení zvítězily 4:3 v penaltách a staly se prvními finalistkami. O titul se utkají s Němkami, které porazily Kanadu 2:0. Pro oba týmy jde o premiérovou účast v olympijském finále, dosud hrály nejlépe o třetí místo.

16.8.2016 AKTUALIZOVÁNO 16.8.2016

Lisa Dahlkvistová ze Švédska.Foto: ČTK/ZUMA/Carl Sandin

Brazilky, mohutně podporované domácím publikem, i Švédky na turnaji již jeden rozstřel absolvovaly ve čtvrtfinále. Evropanky si v něm poradily s favorizovanými Američankami, domácí zase vyřadily Austrálii. Jihoameričanky zaváhaly dnes v penaltách dvakrát, jejich soupeřky jen jednou.

Domácí fotbalistky doplatily v play off turnaje na slabou produktivitu, Austrálii ani Švédsku celkem 240 minut nedaly gól. Dnes navíc měly ze hry méně šancí, jejich evropským soupeřkám v několika případech scházela jen lepší muška. V základní skupině Brazilky přitom Seveřanky rozdrtily pohodlně 5:1.

Autorka rozhodující penalty Lisa Dahlkvistová kromě brankářky Barbary čelila i většině ze 74.500 diváků, i přes jejich pískot ale nezaváhala. "Je skvělé dotknout se míče jako poslední, takovou výzvu mám ráda," řekla Dahlkvistová.

Třetí finále pro švédskou trenérku

Brazilská kapitánka a pětinásobná nejlepší fotbalistka světa Marta měla v utkání jednu z nejvýraznějších šancí, její přímý kop ve 115. minutě ale zastavila brankářka. "Tato porážka ale nesmaže všechno, co jsme dosud dokázaly. Máme před sebou zápas o bronz, musíme v něm bojovat do posledního dechu, abychom tu medaili získaly," uvedla.

Švédská trenérka Pia Sundhageová bude koučovat finále potřetí za sebou, poslední dva turnaje vyhrála s Američankami. "Jsou to silné emoce. Byla jsem už ve finále v Pekingu a Londýně, ale tam jsem vedla tým, u kterého každý čekal, že tam bude. Je neuvěřitelné, že Švédsko bude hrát finále," řekla šestapadesátiletá trenérka.

Němkám zařídila postup penalta

Německé hráčky předvedly dosud nejlepší výkon na turnaji a Kanadě oplatily porážku 1:2 ze základní skupiny. Skóre otevřela ve 20. minutě z penalty Melanie Behringerová, po hodině hry zvýšila její spoluhráčka ze záložní řady Sara Däbritzová.

Němky získají čtvrtou olympijskou medaili. V letech 2000, 2004 a 2008 však vždy braly bronz a ve finále si zahrají poprvé, podobně jako Švédky. Bronz v roce 2004 v Aténách získaly v utkání o třetí místo právě proti Švédkám (1:0), pro které to byla jediná účast v nejlepší čtyřce.

Fotbal - ženy, semifinále:

Rio de Janeiro:

Švédsko - Brazílie 0:0 po prodl., na pen. 4:3.

Belo Horizonte:

Německo - Kanada 2:0 (1:0)
Branky: 20. Behringerová z pen., 60. Däbritzová.

Nejlepší poločas v historii ČR! Fotbalisté zničili San Marino šesti góly

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Povinné vítězství vyšperkované šesti góly. Čeští fotbalisté pod vedením trenéra Karla Jarolíma potvrdili roli favorita a na půdě San Marina zvítězili vysoko 6:0. V pátém duelu kvalifikace mistrovství světa si tak připsali druhou výhru. V Serravalle dokonce odehráli nejlepší půli v historii, fotbalovému trpaslíkovi vystřelili do pauzy pět branek.

Muž zemřel přímo na zastávce. Nezachránili ho řidič, kolemjdoucí ani lékaři

Plzeňští policisté vyjížděli krátce před nedělní půl desátou dopolední do Dopravní ulice na Nové Hospodě. Na zastávce MHD tam ležel 70letý muž bez známek života.

Vojenský konvoj dnes opustil ČR. Před kasárnami zasahovala policie

Konvoj americké a britské armády má za sebou přesun přes Českou republiku. Poslední, sedmá část konvoje překročila přechod do Polska v Náchodě po 15:00. Vojáci jeli přes ČR od soboty. Vojenská kolona čítající 125 vozidel a 550 lidí se přes Česko přesouvala z Německa do Polska, kde by vojáci měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.

Útok v Berlíně: kriminalisté varovali před Amrim už před rokem

Kriminalisté v Severním Porýní-Vestfálsku už loni v březnu varovali, že by Tunisan Anis Amri mohl plánovat teroristický útok. Napsal to dnes list Bild am Sonntag. Amriho sledovaly německé úřady opakovaně, loni v prosinci ale stejně spáchal útok na vánoční trh v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí a desítky utrpěly zranění.