Spanilá jízda fotbalistek Švédska pokračuje. Po USA vyřadily i Brazilky

Rio de Janeiro - Fotbalistky Švédska po obhájkyních olympijského zlata Američankách vyřadily v Riu i favorizovanou Brazílii. Po bezbrankové remíze v základní hrací době i prodloužení zvítězily 4:3 v penaltách a staly se prvními finalistkami. O titul se utkají s Němkami, které porazily Kanadu 2:0. Pro oba týmy jde o premiérovou účast v olympijském finále, dosud hrály nejlépe o třetí místo.

16.8.2016 AKTUALIZOVÁNO 16.8.2016

Lisa Dahlkvistová ze Švédska.Foto: ČTK/ZUMA/Carl Sandin

Brazilky, mohutně podporované domácím publikem, i Švédky na turnaji již jeden rozstřel absolvovaly ve čtvrtfinále. Evropanky si v něm poradily s favorizovanými Američankami, domácí zase vyřadily Austrálii. Jihoameričanky zaváhaly dnes v penaltách dvakrát, jejich soupeřky jen jednou.

Domácí fotbalistky doplatily v play off turnaje na slabou produktivitu, Austrálii ani Švédsku celkem 240 minut nedaly gól. Dnes navíc měly ze hry méně šancí, jejich evropským soupeřkám v několika případech scházela jen lepší muška. V základní skupině Brazilky přitom Seveřanky rozdrtily pohodlně 5:1.

Autorka rozhodující penalty Lisa Dahlkvistová kromě brankářky Barbary čelila i většině ze 74.500 diváků, i přes jejich pískot ale nezaváhala. "Je skvělé dotknout se míče jako poslední, takovou výzvu mám ráda," řekla Dahlkvistová.

Třetí finále pro švédskou trenérku

Brazilská kapitánka a pětinásobná nejlepší fotbalistka světa Marta měla v utkání jednu z nejvýraznějších šancí, její přímý kop ve 115. minutě ale zastavila brankářka. "Tato porážka ale nesmaže všechno, co jsme dosud dokázaly. Máme před sebou zápas o bronz, musíme v něm bojovat do posledního dechu, abychom tu medaili získaly," uvedla.

Švédská trenérka Pia Sundhageová bude koučovat finále potřetí za sebou, poslední dva turnaje vyhrála s Američankami. "Jsou to silné emoce. Byla jsem už ve finále v Pekingu a Londýně, ale tam jsem vedla tým, u kterého každý čekal, že tam bude. Je neuvěřitelné, že Švédsko bude hrát finále," řekla šestapadesátiletá trenérka.

Němkám zařídila postup penalta

Německé hráčky předvedly dosud nejlepší výkon na turnaji a Kanadě oplatily porážku 1:2 ze základní skupiny. Skóre otevřela ve 20. minutě z penalty Melanie Behringerová, po hodině hry zvýšila její spoluhráčka ze záložní řady Sara Däbritzová.

Němky získají čtvrtou olympijskou medaili. V letech 2000, 2004 a 2008 však vždy braly bronz a ve finále si zahrají poprvé, podobně jako Švédky. Bronz v roce 2004 v Aténách získaly v utkání o třetí místo právě proti Švédkám (1:0), pro které to byla jediná účast v nejlepší čtyřce.

Fotbal - ženy, semifinále:

Rio de Janeiro:

Švédsko - Brazílie 0:0 po prodl., na pen. 4:3.

Belo Horizonte:

Německo - Kanada 2:0 (1:0)
Branky: 20. Behringerová z pen., 60. Däbritzová.

Kompletní výsledky dnešního programu najdete ZDE

16.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
Základní škola v Plánici, kde došlo k incidentu mezi učitelem a hajlujícím žákem.
38

Učitel neunesl hajlování romského žáka, teď má obavy z jeho rodiny

V jednom cyrušském domě si na balkoně nezapálíte
4 10

Bytové družstvo v Curychu zakázalo nájemníkům kouřit. I na balkoně

Čeští opraváři zemědělských strojů pojedou na dva roky se Zetorem do Zambie

/VIDEO/ Zambie je novou zemí na africkém kontinentu, kamspolečnost Zetor Tractors bude dovážet své stroje. Značka Zetor nově navázala spolupráci s partnerem Agriserve Agro. K symbolickému stvrzení spolupráce došlo na veletrhu Agritech EXPO 2017 konaném koncem dubna v zambijské Chisambě, kde byly předány první stroje novým majitelům.

Španělé zatkli dva muže podezřelé z výbuchů na letišti v Bruselu v březnu 2016

Mohammed Lamsalak a Youssef Ben Hammou byli zadrženi v Barceloně. Policie pozatýkala toto úterý v Barceloně celkem devět osob podezřelých z terorismu. Jednalo se o jednu z nejrozsáhlejších protiteroristických akcí v této oblasti Španělska v posledních měsících.

Tým kampaně Emmanuela Macrona vykázal ze svých akcí ruská média

Rusko obvinilo francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona z diskriminace poté, co jeho volební štáb zakázal přístup na své akce agentuře Sputnik a televizní stanici Russia Today.

AKTUALIZUJEME / EXKLUZIVNĚ

Jižní Čechy trápí sněhová kalamita, tisíce domácností bez proudu

Zejména Prachaticko a Českokrumlovsko se probraly do sněhem zasypaného dne. Mnohá místa hlásí výpadky proudu, haprují mobilní sítě. Silničáři a hasiči pracují od dvou hodin ráno, situaci zvládají s vypětím.