Konec ve čtvrtfinále: Sparta padla s Villarrealem, teď už štěstí chybělo

Praha - Nejdřív to vypadalo na krutý debakl, nakonec z toho bylo důstojnější loučení. Fotbalisté pražské Sparty ve čtvrteční odvetě prohráli s Villarrealem (2:4) a svou pouť Evropskou ligou ukončili ve čtvrtfinále. Přesto jim vyprodaná Letná tleskala a z tribun se ozýval pokřik: "Hoši, děkujem".

14.4.2016 AKTUALIZOVÁNO 15.4.2016
11 fotografií
Sparta - Villarreal: Smutek. Hráči v rudém končí v Evropské lize

Sparta - Villarreal: Smutek. Hráči v rudém končí v Evropské lizeFoto: DENÍK/Martin Divíšek

"Nemá cenu brečet. Můžeme být na sebe hrdí," poznamenal kouč Zdeněk Ščasný.

Pravda - oslabená Sparta vlastně po celý zápas přehrávala Villarreal, jenže hosté ze Španělska hráli chytře. Každou chybu domácí obrany potrestali. Nakonec z toho byly čtyři branky v síti Davida Bičíka. Hráči v rudých dresech se vzepjali a dokázali alespoň snížit. Hrozivý výsledek zpříjemnili Bořek Dočkal a Ladislav Krejčí.

"Chybělo nám štěstí," zamyslel se kouč letenského týmu. A chybělo něco víc. Hráči.

Sparta totiž před zápasem měla problémy s řadou absencí, protože kvůli kartám nemohli nastoupit Costa s Brabcem a zranění vyřadilo ze hry Holka, Mazucha, Zahustela či Jiráčka. Na stoperu opět nastoupil veterán Kováč a na lavičku se vedle rekonvalescenta Váchy posadilo hned pět mladíků z juniorských výběrů.

Zahozené šance

Problémy se složením defenzivy se na domácích projevily už v šesté minutě. Bakambu dostal přihrávku mezi obránce a i když byl tísněn Marečkem, prostřelil brankáře Bičíka a otevřel skóre.

Následovaly sympatické chvíle Sparty, která v prvním poločase hrála mnohem odvážněji než před týdnem ve Španělsku. Dočkal však ani jednou neuspěl. Nejprve zpoza vápna střílel nad, v 16. minutě mu v ještě lepší pozici nevyšla střela ke vzdálenější tyči a ve 21. minutě si s jeho dobrou ranou poradil gólman Aréola.

Villarreal byl oproti očekávání pod tlakem, ale i tak mohli hosté po dalším zaváhání letenské obrany vstřelit druhou branku. Ve 20. minutě Frýdek podskočil vysokou přihrávku a Soldado šel ze strany sám na Bičíka, leč vystřelil jen do boční sítě.

Ve 39. minutě byli domácí blízko vyrovnání, jenže Krejčí ve stoprocentní šanci těšně minul branku.

Villarreal nedůraz v koncovce potrestal vzápětí, když se nejprve po odraženém míči trefil Castillejo a v nastavení si dal po rohu vlastní gól Lafata. A po pauze bylo hůř. Krátce po přestávce se opět prosadil Bakambu a stejně jako před týdnem ve Španělsku dal dva góly.

Neúspěšná snaha

"To štěstí jsme si vybrali předtím," uznal Ščasný. "Z naší strany už to byla pohoda. Sparta se v koncovce trápila," vysvětlil kouč Villarrealu Marcelino.

Letná se bála, aby z toho nebyl ještě větší debakl - Sparta utíkala od nejvyšší domácí pohárové prohry (dosud 1:5 se Steauou Bukurešť z roku 1988). "Nebylo to jednoduché," konstatoval Martin Frýdek a připomněl: "Nakonec jsme odehráli slušný zápas a dokázali si, že kvalitní zápasy hrát umíme."

Ano. Hráči v rudém neustále dřeli. A využili bohorovné hry hostů - snížili. V 65. minutě mířil přesně Dočkal a o šest minut později se prosadil i Krejčí.

Třetí gól mohl o chvíli později přidat Matějovský, nebo v závěru po tečované střele z dálky Kováč. Sparta, která kvůli absencím odehrála celé utkání bez střídání, sice dohrávala v tlaku, nicméně dalších gólů se už vyprodaná Letná nedočkala. Přesto v závěru celý stadion ocenil vystoupení Sparty v pohárech potleskem a skandováním "Hoši, děkujem".

Sparta, která si vystoupením v tomto ročníku Evropské ligy vydělala přes 180 milionů korun, se postarala o nejlepší výsledek českých klubů v Evropě od roku 2002, kdy do čtvrtfinále Poháru UEFA prošel Liberec. Maximem zůstává postup Slavie do semifinále rovněž Poháru UEFA z roku 1996.

Odvetné utkání čtvrtfinále fotbalové Evropské ligy:

Sparta Praha - Villarreal CF 2:4 (0:3)
Branky: 65. Dočkal, 71. Krejčí - 5. a 49. Bakambu, 43. Castillejo, 45.+1 vlastní Lafata. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child (všichni Angl.). ŽK: Krejčí, Frýdek, Juliš, Kováč, Konaté, Lafata - Soldado, Castillejo. Diváci: 18.201 (vyprodáno). První zápas: 1:2, postoupil Villarreal.

Sparta: Bičík - Mareček, Kováč, Frýdek - Konaté, Dočkal, Matějovský, Krejčí - Juliš, Lafata, Fatai. Trenér: Ščasný.
Villarreal:
Areola - Mario Gaspar (57. Jaume Costa), Bailly, Víctor Ruiz, Rukavina - Suárez (66. Baptistao), Trigueros (61. Dos Santos), Bruno Soriano, Castillejo - Soldado, Bakambu. Trenér: Marcelino.

Autor: Redakce, ČTK

14.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
9 18

Poslanec ČSSD chce od Babiše vědět, kde vzal peníze na dluhopisy

Platforma Bez komunistů.cz. uspořádala v Praze shromáždění k odkazu Jana Palacha.
1 3

Na památku Palacha, v den jeho smrti, si lidé zapalovali svíčky

Podívejte se na pustý stadion před zbouráním. Nástupce je ve hvězdách

Nadšený řev fanoušků vítězného týmu se rozléhal brněnským zimním stadionem za Lužánkami, když domácí hokejisté Rudé hvězdy, dnešní Komety, poprvé doma před Brňany přebírali mistrovský titul. Tehdy se psal rok 1957 a stadion měl za sebou deset let fungování a před sebou ještě mnoho radosti i smutků fanoušků brněnských hokejistů. Nyní, sedmdesát let od slavnostního otevření stadionu, už na něj odkazuje jen název zastávky hromadné dopravy. Slibovaná nová aréna je v nedohlednu.

Obamovi balí, prezidentští úředníci vyklízejí Bílý dům

Odcházející americký prezident Barack Obama se loučí s Bílým domem, v němž jako hlava státu bydlel osm let. Oficiální akce, projevy a tiskové konference má za sebou a dnes je jeho program podle poradců volnější, byť Bílý dům ještě neopouští. Hlavou státu je do pátku 12:00 místního času (18:00 SEČ), kdy složí přísahu jeho nástupce Donald Trump.

Lavina na italský hotel spadla, když už hosté měli sbaleno

Řím - Hosté italského hotelu Rigopiano měli v okamžiku pádu ničivé laviny sbalené kufry a budovu na úpatí pohoří Gran Sasso se chystali opustit. Museli ale počkat, dokud sněžný pluh neodstraní sníh, který zablokoval přístupovou cestu. Italskému listu La Repubblica to dnes řekl Quintino Marcella, přítel a zaměstnavatel jednoho ze dvou přeživších, kuchaře Giampiera Pareteho, který byl v hotelu s rodinou na dovolené.