Chelsea opět ztratila, oba Manchestery uspěly

Londýn - Fotbalisté Manchestetu United deklasovali Fulham 5:0. Chelsea s Petrem Čechem remizovala. Arsenal si poradil s Aston Villou.

21.12.2011

Střelec Manchesteru United Wayne Rooney.Foto: ČTK

Fotbalisté Chelsea s Petrem Čechem v brance ve čtvrtek remizovali v 17. kole anglické ligy na hřišti Tottenhamu 1:1. Hosté tak promarnili možnost vystřídat soupeře na třetím místě tabulky a ani na šestý pokus za sebou od roku 2006 na stadionu White Hart Lane nevyhráli.

Tottenham se ujal vedení v osmé minutě po zásahu Emmanuela Adebayora, hosté však vyrovnali ve 23. minutě díky Danielu Sturridgeovi. Chelsea mohla krátce nato strhnout vedení na svou stranu. Didier Drogba, kterému chybí jedna trefa ke 150 gólům v dresu londýnského klubu ve všech soutěžích, však trefil pouze tyč.

Po přestávce Chelsea soupeře zatlačila a výrazně přestřílela, Tottenham ale mohl v samotném závěru vybojovat vítězství. Kapitán John Terry, který byl ve středu prokuraturou obviněn z rasismu a čeká ho soud, však přesným skluzem zastavil míč mířící do branky.

Tottenham díky remíze udržel na třetím místě dvoubodový náskok před čtvrtou Chelsea. Spurs, kteří navíc disponují jedním zápasem k dobru, mají na kontě 35 bodů, jejich londýnský rival 33.

Manchester City si drží vedení

Fotbalisté Manchesteru City uhájili vedení v anglické lize díky vítězství 3:0 nad Stoke a poprvé od roku 1929 stráví Vánoce v čele nejvyšší soutěže. Dvoubodový kontakt za městským rivalem si udržují United, kteří rozstříleli zásluhou pětice různých střelců 5:0 Fulham. Arsenal inkasoval jubilejní gól číslo 20.000 Premier League, přesto vyhrál na hřišti Aston Villy.

Manchesteru City zajistily povinné domácí vítězství 3:0 nad Stoke dvě branky Sergia Agüera a jeden zásah Adama Johnsona. Argentinský kanonýr dal svůj čtrnáctý a patnáctý gól od příchodu z Atlétika Madrid.

Manchester United na hřišti Fulhamu mezitím spustil kanonádu už v páté minutě, postupně se prosadili Danny Welbeck, Nani a Ryan Giggs. K nejvyššímu vítězství za poslední tři měsíce pak tým dotlačily góly Wayna Rooneyho a Dimitara Berbatova z poslední dvouminutovky.

Jedinou negativní zprávou pro tým Alexe Fergusona je zranění obránce Phila Jonese, který musel odstoupit po souboji o míč už ve 20. minutě. Debaklu přihlížel z lavičky Fulhamu záložník Marcel Gecov.

Arsenal tvrdě bojoval o výhru

Arsenal téměř ztratil slibně rozehrané utkání na hřišti Aston Villy. Hosty poslal z penalty do vedení svým šestnáctým gólem Robin van Persie už v 17. minutě, jenže po poločase vyrovnal na 1:1 Marc Albrighton. Tři minuty před koncem nizozemský kanonýr našel Jossiho Benajuna, který přiřkl hostům tři body.

Do historie anglické ligy se svým zásahem zapsal hlavně záložník Albrighton, který do sítě brankáře Wojciecha Szczesného vstřelil gól s pořadovým číslem 20.000 od vzniku Premier League v sezoně 1992/1993. Hráč anglické jednadvacítky tím vydělal 20 tisíc liber na charitativní účely.

Radek Černý uvolnil navzdory dvěma vynikajícím výkonům při porážkách s ligovými favority v brance Queens Parku místo Paddymu Kennymu, ale body to svěřencům Neila Warnocka nepřineslo. Mezi 63. a 67. minutou sice dokázali srovnat nepříznivý stav 0:2 brankami Heidara Helgusona a Jamieho Mackieho, o třetí porážce QPR v řadě rozhodl minutu před koncem Wes Brown.

ANGLIE, 17. kolo:

Aston Villa - Arsenal 1:2 (54. Albrighton - 17. Van Persie z pen., 87. Benajun), Manchester City - Stoke 3:0 (29. a 54. Agüero, 36. Johnson), Newcastle - West Bromwich 2:3 (34. a 81. Ba - 20. Odemwingie, 44. McAuley, 85. Scharner), Everton - Swansea 1:0 (60. Osman), Fulham - Manchester United 0:5 (5. Welbeck, 28. Nani, 43. Giggs, 88. Rooney, 90. Berbatov), QPR - Sunderland 2:3 (63. Helguson, 67. Mackie - 19. Bendtner, 53. Sessegnon, 89. Brown), Wigan - Liverpool 0:0, Tottenham - Chelsea 1:1 (8. Adebayor - 23. Sturridge).

Pořadí: 1. Manchester City 17 zápasů/44 bodů, 2. Manchester United 17/42, 3. Tottenham 16/35, 4. Chelsea 17/33, 5. Arsenal 17/32, 6. Liverpool 17/30.

ITÁLIE: Juventus remizoval s Udine

Fotbalisté Juventusu uhráli ve šlágru dohrávaného 1. kola italské ligy bezbrankovou remízu na hřišti Udine. Po souboji, jehož vítěz se měl posunout na první místo tabulky, zůstal v čele AC Milán, který má při stejném bodovém zisku lepší skóre než turínský tým.

Zápasem na hřišti Udine měl nový ročník italské ligy startovat, po srpnové stávce hráčů kvůli jednání o nové kolektivní smlouvě jím ale naopak soutěž vyvrcholila před zimní pauzou.

V utkání chudém na výrazné brankové příležitosti byli ke skórování nejblíže hostující Claudio Marchisio a Fabio Quagliarella, na druhé straně v největší šanci neuspěl Mauricio Isla. Juventus udržel neporazitelnost a zkazil Udine stoprocentní domácí bilanci.

V souboji dvou týmů s 21 body napravila Neapol vrchovatě své zaváhání z posledního kola s AS Řím. Janov rozstřílela čtyřmi brankami už během první půle, dvakrát se trefil Cavani, po jednom zásahu přidali Hamšík a Panděv.

Po poločase překonali nebohého brankáře Freie ještě Gargano a Zúňiga a konečným skóre 6:1 stanovila Neapol nejvyšší výsledek sezony. V italské lize dosud jeden tým vstřelil v zápase nejvíce čtyři branky.

Inter vyhrál počtvrté v řadě

Inter Milán počtvrté v řadě zvítězil, tentokrát 4:1 nad Lecce. Doma sice s posledním týmem tabulky prohrával už od 19. minuty po brance Muriela, za čtvrt hodiny ale odpověděl Pazzini a po poločasové přestávce rozhodl zápas ve prospěch úřadujícího vicemistra Milito. Další branky přidali Cambiasso a Álvarez.

Gólově bohatý večer dohrávaného kola stvrdily ještě vítězství Bergama 4:1 nad Cesenou a remízy 3:3 Parmy s Catanií a 2:2 Novary s Palermem. Bez branek naopak skončil zápas Lazia s Chievem, do kterého z dvojice Libor Kozák, Kamil Vacek z lavičky zasáhl jen prvně jmenovaný útočník římského týmu.

ITÁLIE, 1. kolo:

Udine - Juventus Turín 0:0, Bergamo - Cesena 4:1 (18. a 44. Marilungo, 17. Denis z pen., 71. Peluso - 11. Candreva), Boloňa - AS Řím 0:2 (17. Taddei, 40. Osvaldo), Inter Milán - Lecce 4:1 (34. Pazzini, 49. Milito, 73. Cambiasso, 81. Álvarez - 19. Muriel), Lazio Řím - Chievo 0:0, Neapol - FC Janov 6:1 (12. a 24. Cavani, 17. Hamšík, 45.+1 Panděv, 49. Gargano, 80. Zúňiga - 27. Jorquera), Novara - Palermo 2:2 (77. Mazzarini, 84. Rigoni - 20. vlastní Ludi, 73. Bertolo), Parma - Catania 3:3 (5. Modesto, 23. Biabiany, 44. Floccari - 21. Almirón, 74. Lodi z pen., 85. Catellani).

Pořadí: 1. AC Milán 16 zápasů/34 bodů, 2. Juventus Turín 16/34, 3. Udine 16/32, 4. Lazio Řím 16/30, 5. Inter Milán 16/26, 6. Neapol 16/24.

21.12.2011 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.