Manchester City míří za historickým postupem, Atlético remizovalo s PSV

Praha - Zlomí fotbalisté Manchesteru City v Lize mistrů osmifinálové prokletí? První krok zvládli. Na půdě Dynama Kyjev zvítězili 3:1. K historickému postupu do čtvrtfinále přiblížili Citizens Agüero, Silva a Touré. Ve druhém zápase předloňský finalista Atlético Madrid uhrálo bezbrankovou remízu s PSV Eindhoven.

24.2.2016 AKTUALIZOVÁNO 24.2.2016

Raheem Sterling z Manchester City (vlevo) a Derlis González z Dynama Kyjev.Autor: ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Manchester City měl proti Kyjevu jasný cíl, zvítězit a alespoň částečně napravit zpackaný únor. Citizens nezvládli poslední tři soutěžní zápasy.

Navíc v nedělní generálce na Ligu mistrů utrpěli svěřenci Manuela Pellegriniho debakl, když je Chelsea v osmifinále Anglického poháru smetla 5:1.

Ale v duelu s Kyjevem bylo patrné, že pohárová facka Manchesteru prospěla. V úvodu sice musel čelit tlaku domácích a ustát několik šancí Dynama, po čtvrt hodině se ujal vedení.

A postaraly se o něj hvězdy anglického celku. Touré z rohu sklepl hlavou míč pro Agüera, který nekompromisně zakončil.

Navíc pět minut před pauzou potěšil své spoluhráče druhým gólem nikým nehlídaný Silva, který zakončil na zadní tyč akci Agüera se Sterlingem. A mohlo být ještě veseleji, tedy pro Citizens. V závěru poločasu dal o sobě vědět znovu Agüero, ale po samostatném úniku nezamířil přesně. Škoda!

Dynamu pauza prospěla. Do druhé půle vstoupilo bojovně a v 59. minutě se dočkalo gólu: po tečované střele snížil Bujalskij. Stejný hráč měl v závěru na kopačce i vyrovnání, ale brankář Hart svůj tým podržel.

A tak udeřil opět Manchester. Pod slibnou výhru pro odvetu, která je na programu 15. března, se podepsal povedenou technickou střelou Touré.

"Je to dobrý výsledek a jsme za něj šťastní. Půjdeme do odvety se slušnou šancí na postup, což se nám dříve nepoštěstilo. Dnes jsme vypadali jako tým, který je hladový po úspěchu," řekl kapitán Manchesteru Vincent Kompany.

Atlético nevyužilo početní výhodu

Naopak druhý tým španělské ligy s bezbrankovou remízou být spokojený nemůže. Atlético hrálo po vyloučení Pereira závěrečných dvacet minut v početní výhodě, přesto ji nedokázalo zužitkovat.

"Zkoušeli jsme všechno, ale nevyšlo to. Nebyli jsme v útoku dostatečně klidní a oni zase byli dobří v obraně," přiznal obránce Atlética Filipe Luís.

Litovat neproměněné šance mohl například Vietta, který už ve čtvrté minutě předvedl parádní lob, jenže míč vykopl z brankové čáry stoper PSV Bruma. Griezmannův únik poté zneškodnil brankář Zoet.

Bez šancí nebyli ani domácí. Při pokusu Pröppera ale dobře zakročil gólman Oblak.

Po hodině hry Atlético přeci jen dostalo míč do brány zásluhou Godína, ovšem sudí kvůli faulu při hlavičkovém souboji gól neuznal.

V 68. minutě si pak Eindhoven zkomplikoval situaci, když musel po druhé žluté kartě předčasně ze hřiště Pereiro.

Kdo by však poté čekal změnu skóre, byl zklamaný. Předloňský finalista milionářské soutěže se prosadit nedokázal a oslabené PSV tak ve čtvrtém soutěžním zápase za sebou uhájilo nulu.

"Remíza je mrzutá, když chcete zvítězit, ale není to zas tak špatné. Příští zápas hrajeme doma a to je pro nás velká vzpruha," řekl útočník Atlética Antoine Griezmann.

Úvodní osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Dynamo Kyjev - Manchester City 1:3 (0:2)
Branky: 59. Bujalskij - 15. Agüero, 40. Silva, 90. Touré. Rozhodčí: Lahoz - Cerbrián, Del Palomar (všichni Šp.). Diváci: 53.691.

Dynamo: Šovkovskij - Danilo Silva (66. Makarenko), Chačeridi, Dragovic, Vida - Garmaš (31. Veloso), Rybalka, Bujalskij - Jarmolenko, Teodorczyk (46. Moraes), González. Trenér: Rebrov.
Manchester City: Hart - Sagna, Kompany, Otamendi, Clichy - Fernando, Fernandinho - Silva, Touré, Sterling - Agüero (90.+1 Iheanacho). Trenér: Pellegrini.

PSV Eindhoven - Atlético Madrid 0:0
Rozhodčí: Orsato - Manganelli, Di Fiore (všichni It.). ČK: 68. Pereiro (PSV). Diváci: 34.948.

PSV: Zoet - Arias, Bruma, Moreno, Willems - Narsingh (65. Isimat-Mirin), Van Ginkel, Pröpper, Guardado (75. Hendrix), Locadia (86. Lestienne) - Pereiro. Trenér: Cocu.
Atlético: Oblak - Juanfran, Godín, Savič, Filipe Luís - Ó. Torres, Gabi, Saúl (74. Correa), Koke - Griezmann, Vietto (61. F. Torres). Trenér: Simeone.

Autor: Redakce, ČTK

24.2.2016 VSTUP DO DISKUSE

Kvalita života? Brno je dvanácté nejlepší v Evropě, tvrdí prestižní web

Brno – Podle hodnocení renomovaného serveru Numbeo je Brno čtyřicáté místo s nejlepší kvalitou životních podmínek na světě. Od posledního hodnocení si o šest míst polepšilo.

Letoun Solar Impulse 2 odstartoval k poslední etapě obletu světa

Káhira - Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2 dnes odstartoval z Káhiry do Abú Zabí na závěrečnou etapu obletu světa, let potrvá 48 hodin. Stroj pilotuje Bertrand Piccard.

Osud rysa na Šumavě je nahnutý

Praha – Rys ostrovid nemá ještě na Šumavě vyhráno. Vědci teď dokonce přišli se zjištěním, že by tato šelma mohla z šumavských hvozdů úplně zmizet. Tým expertů z Německa, Polska a Ruska varuje, že rysům se může stát osudným jejich omezený počet, tedy i nízká genetická variabilita a také odloučení šumavské populace ve středoevropském prostoru. Už nyní považují šumavskou populaci rysů za ohroženou.