Chelsea v londýnském derby remizovala, Čech inkasoval a na rekord dál čeká

Londýn - Bylo na čase. Fotbalisté Manchesteru City ukončili listopadové čekaní na výhru, uspěli proti Southamptonu, který porazili 3:1. Útočník Leicesteru Jamie Vardy skóroval v jedenáctém zápase Premier League v řadě a překonal rekord Ruuda van Nistelrooije. Derby mezi Chelsea a Tottenhamem gól nevidělo. Remízou skončil i duel Arsenalu s Norwichem.

29.11.2015 AKTUALIZOVÁNO 29.11.2015

Cesc Fábregas z Chelsea (v modrém) proti Tottenhamu.Foto: ČTK/PA/John Walton

Arsenal s Petrem Čechem v brance nevyužil šanci zaútočit na čelo Premier League, když s Norwichem pouze remizoval 1:1. „Kanonýři" tak i nadále figurují na čtvrtém místě za prvním Machesterem City, Leicesterem a Manchesterem United.

Svěřenci trenéra Wengera přitom vstoupili do zápasu lépe, když je do vedení dostal ve 30. minutě Mesut Özil. Německý záložník zužitkoval přesnou přihrávku za obranu od Alexise Sáncheze, který využil zmatků při rozehrávce. Norwich ale ještě před pauzou srovnal, když podobný pas zakončil Lewis Grabban.

Arsenal klopýtl v anglické lize už potřetí za sebou a český reprezentační brankář si tak musí na 169. nulu v Premier League, kterou by vyrovnal rekord Davida Jamese, počkat.

Chelsea remizovala

Derby mezi Tottenhamem a trápící se Chelsea vítěze nemělo. Navíc postrádalo i góly. Zatímco Spurs uhájili letošní domácí neporazitelnost a zůstali na pátém místě tabulky, svěřenci kontroverzního trenéra José Mourinha přišli o další body a krčí se na čtrnáctém místě.

Chelsea se přitom po mizerném úvodu sezony probrala a proti Tottenhamu usilovala o třetí vítězství během osmi dnů. Navíc mohla vyhrát dva ligové duely za sebou. Bohužel.

„Blues" v prvním poločase podržel především brankář Asmir Begovič. Naopak po pauze mohla otevřít jako první skóre Chelsea, ale Eden Hazard střelou z voleje neuspěl.

Tottenham tak neprohrál už třináct zápasů v řadě a útočí na klubový rekord. Delší sérii bez porážky zaznamenal pouze mezi listopadem 1984 a březnem 1985, kdy nenašel přemožitele čtrnáct zápasů.

Vardy je novým rekordmanem Premier League

Leicester remizoval s Manchesterem United 1:1 a je o skóre druhý za Manchesterem City.

Vardy začal sérii 29. srpna na hřišti Bournemouthu (1:1) a v sobotu mohl rekordní zápis slavit v 24. minutě, když se prosadil po Fuchsově přihrávce. V těchto jedenácti zápasech dal anglický reprezentant celkem 13 branek. "Je to neuvěřitelné. Nemyslím si, že bych to mohl někdy zopakovat. Celý týden jsem se snažil si to nepřipouštět a jen se koncentrovat na zápas s Manchesterem," uvedl Vardy.

Dosavadní rekordman Van Nistelrooij držel sérii v dresu United v roce 2003 během dvou ročníků. Právě bývalý nizozemský útočník na twitteru Vardymu poblahopřál: "Dobrá práce! Jsi teď jednička a zasloužil sis to."

Vardy zároveň vyrovnal historický rekord Stana Mortensena z Blackpoolu, který se v anglické nejvyšší soutěži prosadil v 11 duelech v řadě v sezoně 1950/51. Osmadvacetiletý forvard navíc vstřelil v tomto ročníku už 14 gólů, žádný jiný hráč Leicesteru stejný počin v jedné sezoně nedokázal.

"Rudí ďáblové" ale dokázali v závěru poločasu vyrovnat, první gól za United po příchodu z Bayernu Mnichov vstřelil Schweinsteiger. Stal se prvním německým fotbalistou, který se za celek z Manchesteru prosadil. Krátce po změně stran mohl přidat druhou branku, jeho hlavičku ale zneškodnil Schmeichel. V 66. minutě mohl naopak za domácí skórovat Ulloa, výborným zákrokem se ale prezentoval gólman Manchesteru De Gea.

Manchester City uspěl

"Citizens" sice nastoupili k zápasu se Southamptonem bez zraněných Harta, Kompanyho či Mangaly, přesto už po dvaceti minutách vedli 2:0. Nejprve po Sterlingově přihrávce otevřel skóre belgický reprezentant De Bruyne, na nějž navázal první brankou v dresu Manchesteru City Delph. Kontaktní gól mohl vstřelit Van Dijk, trefil však břevno.

Krátce po změně stran snížil Long, který nastoupil na hrotu útoku Southamptonu kvůli zranění Pellého. City v tomto ročníku při absenci stopera Kompanyho pokaždé inkasovalo. Uklidňující branku pro domácí vstřelil po centru De Bruyneho levou nohou Kolarov. Southampton poprvé v sezoně prohrál na hřišti soupeře.

Everton přišel o výhru v nastavení

Everton se v Bournemouthu poprvé v sezoně prosadil po standardní situaci, když Barkleyho rohový kop zužitkoval Funes Mori. Argentinský obránce vstřelil premiérový gól za liverpoolský celek, do kterého v létě přišel z River Plate. Nováček inkasoval v prvním dějství ještě jednou, formu potvrdil útočník Lukaku, jenž v posledních osmi zápasech zaznamenal stejný počet gólů.

Už to vypadalo, že Everton výhru bez problémů pohlídá, závěr byl ale velmi hektický. Střídající Smith nejprve snížil na 1:2 a v 87. minutě vyrovnal záložník Stanislas. Everton se v páté minutě nastavení dostal znovu do vedení zásluhou Barkleyho, přesto na tříbodový zisk nedosáhl. Tři minuty nato totiž znovu dokázal srovnat tentokrát na konečných 3:3 Stanislas.

Aston Villa se topí u dna

Aston Villa prohrála 2:3 s Watfordem a vyrovnala klubový rekord, když v třinácti zápasech v řadě nedokázala zvítězit. Jedinou výhru v tomto ročníku si připsala v úvodním kole na hřišti Bournemouthu (1:0). Birminghamský celek je v tabulce poslední s pouhými pěti body, na nesestupovou 17. pozici jich ztrácí sedm.

Trenér Crystal Palace Alan Pardew oslavil 100. výhru v Premier League. Jeho tým deklasoval 5:1 Newcastle, ve kterém kouč působil v letech 2010 až 2015.

Anglická fotbalová liga - 14. kolo:

Aston Villa - Watford 2:3 (41. Richards, 89. Ayew - 17. Ighalo, 69. vlastní Hutton, 85. Deeney), Bournemouth - Everton 3:3 (87. a 90.+7 Stanislas, 79. Smith - 25. Funes Mori, 36. Lukaku, 90.+5 Barkley), Crystal Palace - Newcastle 5:1 (14. a 90.+3 McArthur, 17. a 47. Bolasie, 41. Zaha - 10. Cissé), Manchester City - Southampton 3:1 (9. De Bruyne, 20. Delph, 69. Kolarov - 49. Long), Sunderland - Stoke 2:0 (82. Van Aanholt, 84. Watmore), Leicester - Manchester United 1:1 (24. Vardy - 45.+1 Schweinsteiger), Tottenham - Chelsea 0:0, West Ham United - West Bromwich 1:1 (17. Zárate - 50. vlastní Reid), Liverpool - Swansea 1:0 (62. Milner z pen.), Norwich - Arsenal 1:1 (43. Grabban - 30. Özil).

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.