Kanonýři United Van Persie s Rooneym opět řádili, slavily i Tottenham a City

Londýn - Fotbalisté Manchester United si poradil se Sunderlandem 3:1 a stále vedou Premier League o šest bodů před City, které zdolalo Newcastle. Liverpool třetí výhru v řadě opět nepřidal, jeden gól Gerrarda na Aston Villu nestačil.

15.12.2012

Kanonýr Manchesteru United Robin van Persie se raduje z gólu proti Sunderlandu.Foto: ČTK/PA/Martin Rickett

Fotbalisté Manchesteru United zdolali v 17. kole anglické ligy Sunderland 3:1 a v čele tabulky si udrželi šestibodový náskok před svým městským rivalem Manchesterem City. Ten se oklepal z nedělní prohry v derby a porazil Newcastle rovněž 3:1.

United otevřeli skóre v 16. minutě po akci Younga, který ustál souboj a odcentroval na již dvanáctý gól v sezoně kanonýra Robina van Persieho. Už za další tři minuty potěšil fanoušky na stadionu Old Trafford pohlednou trefou na zadní tyč Cleverley. Třetí gól přidal po pauze Rooney.

Sunderland pouze snížil na konečných 1:3 zásluhou někdejšího hráče United Campbella, který se trefil po čtyřech minutách na hřišti. United díky sobotním bodům již jistě stráví Vánoce na prvním místě. V posledních třech případech, kdy se tak stalo, slavili i mistrovský titul.

Manchester City v boji o čelo nezaváhal

Svěřenci trenéra Roberta Manciniho, který ve středu završí třetí rok na lavičce City, se dostali do vedení v desáté minutě. Po přihrávce Nasriho střílel pohodlně do prázdné branky Agüero. Šest minut před přestávkou přidal druhý gól hlavou po rohovém kopu Javi García.

Newcastle, který na vítězství nad City čeká už sedm let, zdramatizoval duel krátce po půli, kdy se chytrou hlavičkou trefil Ba. Vyrovnat však již nedokázal, první výhru v prosinci pojistil obhájci titulu záložník Yaya Touré.

Policie v Newcastlu se zabývá podezřením, že obránce City Aleksandar Kolarov rasisticky urazil jednoho z diváků. Srbský bek se podle svědků při rozcvičování dlouze dohadoval s jedním z fanoušků, který měl u sebe albánskou vlajku. Obě země mají již dlouho napjaté vztahy zejména kvůli Kosovu.

Queens Park ukončil čekání na první výhru

Queens Park ukončil v 17. kole nejdelší čekání na úvodní vítězství v ročníku v historii Premier League. Pod novým koučem Harrym Redknappem i počtvrté bodoval a díky výhře 2:1 nad Evertonem, kterou zařídil dvěma góly Taarabt, se navíc odpoutal z poslední příčky tabulky.

Liverpool v posledních dvou ročnících nedokázal třikrát za sebou vyhrát a na dva předchozí triumfy nenavázal ani v sobotu. S Aston Villou prohrál doma 1:3, když jeho jedinou branku vstřelil až tři minuty před koncem kapitán Gerrard.

Po remíze Evertonu se Stoke 1:1 se nejvíce mluvilo o zákroku záložníka liverpoolského týmu Marouana Fellainiho, který podle televizního záznamu poslal hlavou k zemi obránce soupeře Shawcrosse. Chování svého svěřence odsoudil i trenér Evertonu David Moyes.

"Viděl jsem to, je to hrozná věc. Doufám, že bude potrestán. Řekl jsem mu, že takové chování je nepřijatelné a že si zaslouží jakýkoliv trest, který dostane," řekl Moyes na adresu zřejmě nejlepšího hráče Evertonu v této sezoně.

Tottenham se vrátil na čtvrté místo

Fotbalisté Tottenhamu porazili v anglické lize Swansea 1:0 a po 17. kole se vrátili na čtvrté místo tabulky před Everton. Hosté ani na patnáctý pokus nedokázali na londýnském stadionu White Hart Lane zvítězit.

O páté domácí soutěžní výhře Tottenhamu za sebou rozhodl v 75. minutě belgický obránce Jan Vertonghen tvrdou ranou po Walkerově standardní situaci. Hráči Swansea domácího brankáře Huga Llorise nepřekonali a jsou desátí.

ANGLIE, 17. kolo:

Newcastle - Manchester City 1:3 (51. Ba - 10. Agüero, 39. Javi García, 78. Y. Touré), Liverpool - Aston Villa 1:3 (87. Gerrard - 29. a 51. Benteke, 40. Weimann), Manchester United - Sunderland 3:1 (16. Van Persie, 19. Cleverley, 59. Rooney - 72. Campbell), Norwich - Wigan 2:1 (15. Pilkington, 64. Hoolahan - 51. Maloney), QPR - Fulham 2:1 (52. a 68. Taarabt - 88. Petrič), Stoke - Everton 1:1 (52. Jones - 36. vlastní Shawcross), Tottenham - Swansea 1:0 (75. Vertonghen), West Bromwich - West Ham United 0:0, utkání Chelsea - Southampton bylo odloženo kvůli účasti Chelsea na MS klubů.

1. Manchester United 17 14 0 3 43:24 42
2. Manchester City 17 10 6 1 33:15 36
3. Chelsea 16 8 5 3 28:17 29
4. Tottenham 17 9 2 6 30:25 29
5. Everton 17 6 9 2 28:21 27
6. West Bromwich 17 8 3 6 24:21 27
7. Norwich 17 6 7 4 19:25 25
8. Arsenal 16 6 6 4 26:16 24