Manchester United padl s Evertonem, ani Van Persie ho nezachránil

Londýn - Fotbalisté Manchesteru United na úvod Premier League prohráli s Evertonem 0:1. Kanonýr Robin Van Persie začal zápas na lavičce, na hřiště přišel v 68. minutě.

20.8.2012

Marouane Fellaini z Evertonu (vlevo) a Tom Cleverley z Manchesteru United.Foto: ČTK/EMPICS/Mike Egerton

Fotbalisté Manchesteru United zahájili anglickou ligu porážkou 0:1 na hřišti Evertonu. Jedinou branku vstřelil v 57. minutě po rohu belgický záložník Marouane Fellaini, vicemistra nezachránil ani střídající debutant Robin Van Persie.

Nejlepší střelec minulého ročníku Van Persie, který do United přestoupil minulý týden za 24 milionů liber z Arsenalu, začal zápas na lavičce. Přednost v útoku dostali Wayne Rooney s Dannym Welbeckem. V základní sestavě naopak nechyběla posila z Borussie Dormund japonský záložník Šindži Kagawa.

Trenér Alex Ferguson se musel vypořádat se zraněním čtyř stoperů. Vedle uzdraveného Nemanji Vidiče proto v obraně nastoupili záložník Michael Carrick a na pravém kraji Antonio Valencia. Právě Carrick při rohu neubránil střelce jediné branky zápasu Fellainiho.

Everton mohl jít do vedení mnohem dříve, ale v závěru prvního poločasu zachránil United skvělým zákrokem po střele Leona Osmana brankář David de Gea. Záložník Evertonu navíc krátce po přestávce trefil břevno.

Nizozemský reprezentant Van Persie přišel na hřiště v 68. minutě, ale na výsledku navzdory vzrůstajícímu tlaku hostů nic nezměnil. United proti Evertonu neuspěli stejně jako v závěru minulém ročníku, kdy remizovali 4:4. Tehdy v duelu s liverpoolským celkem dvakrát promarnili dvoubrankové vedení a ztráta bodů pomohla jejich rivalovi Manchesteru City k titulu.

ANGLIE- 1. kolo:

Everton - Manchester United 1:0 (57. Fellaini).

ŠPANĚLSKO: La Coruňa i Valladolid při návratu mezi elitu uspěly

Nováčci španělské fotbalové ligy zvládli úspěšně dohrávky 1. kola, Valladolid začal sezonu výhrou v Zaragoze 1:0 a La Coruňa porazila 2:0 Pamplonu. Ve zbývajícím pondělním souboji udolalo Vallecano díky jedinému vstřelenému gólu Granadu.

La Coruňa loni sestoupila po dlouhých 20 letech, mistr z roku 2000 a semifinalista Ligy mistrů z roku 2004 si však okamžitě vybojoval postup zpět. Po vítězství v druhé lize zvládl i obnovenou premiéru mezi elitou.

Riki nejprve v 52. minutě napravil své selhání při pokutovém kopu krátce před přestávkou, kdy pálil pouze do tyče, výsledek poté pečetil ve druhé minutě nastavení povedeným lobem Nelson Oliveira.

Deportivo, jež je vedle Valencie jediným mužstvem, které v posledních 16 letech narušilo nadvládu gigantů Barcelony a Realu Madrid, se po úvodním kole může vyhřívat na třetím místě tabulky právě za Barcelonou a Betisem Sevilla.

"Nenecháme se tím nijak unést. Bude to dlouhý a obtížný rok," řekl na tiskové konferenci kouč vítězů José Luis Oltra.

Valladolid porazil Zaragozu

Valladolid, který si zajistil návrat mezi elitu až v play off, dal v Zaragoze jediný gól zápasu těsně před přestávkou zásluhou Óscara. Domácí udržel až do posledních chvil ve hře gólman Roberto Jiménez, jenž v 67. minutě vyrazil na tyč penaltu Víctora Péreze, ale vyrovnat se Zaragoze nepodařilo.

Výhru Vallecana 1:0 nad Granadou zajistil až v 95. minutě parádní ranou z přímého kopu Roberto Trashorras. Opakoval se tak scénář z posledního dne minulého ročníku, kdy Rayo vyhrálo stejným výsledkem a gól z nastavení mu definitivně zajistil setrvání mezi elitou.