Manchester United využil ztráty City, Chelsea poslal na třetí místo Lampard

Londýn - Fotbalisté Manchesteru City prohráli v anglické lize na hřišti Evertonu 0:2 a utrpěli čtvrtou porážku v sezoně. Konkurenční Manchester United naopak nezaváhal v souboji s předposledním Readingem a po výhře 1:0 se svému městskému rivalovi v čele tabulky vzdálil už na patnáct bodů.

17.3.2013

Nemanja Vidic z Manchesteru United v hlavičkovém souboji s Noelem Huntem z Readingu.Foto: ČTK/EMPICS/Nigel French

Liverpoolský tým doma hráče City v prvním poločase přehrával a do zaslouženého vedení se dostal ve 32. minutě díky zatočené střele Leona Osmana zpoza pokutového území. Svěřenci Roberta Manciniho útočili na srovnání až v poslední půlhodině, kdy hráli v početní výhodě po vyloučení Stevena Pienaara za ostrý šlapák na Javiho Garcíu.

Své premiérové čisté konto však při druhém startu v anglické lize uhájil výbornými zákroky proti pokusům Carlose Téveze či Pabla Zabalety slovenský brankář Ján Mucha a z rychlého protiútoku naopak v nastavení pojistil výhru domácích Nikica Jelavič.
United nepředvedli přesvědčivý výkon a jediný gól vstřelili ve 21. minutě po překvapivém útočném výpadu stopera Ria Ferdinanda, kterému forma z posledních zápasů vynesla po téměř dvou letech opět pozvánku do anglické reprezentace.

Čtyřiatřicetiletý obránce samostatně pronikl až téměř k pokutovému území, kde našel skórujícího útočníka Wayna Rooneyho.

Reading po odvolání trenéra Briana McDermotta vedl poprvé dočasný kouč Eamonn Dolan a jeho hráči nepouštěli favorizované svěřence kouče Alexe Fergusona do větších šancí, sami ale na stadionu Old Trafford jen jedinkrát vystřelili na branku a zůstali předposlední.

Arsenal drží naději na postup do Ligym istrů

Důležitý krok za záchranou udělal Southampton, který zdolal 3:1 Liverpoool a posunul se sedm bodů od sestupového pásma. Dvougólové vedení mu během úvodní půlhodiny zajistily góly Morgana Schneiderlina a Rickyho Lamberta, na snížení Philippeho Coutinha pak deset minut před koncem zareagoval Jay Rodriguez.

Arsenal se díky gólům Nacha Monreala a Gervinha z poslední čtvrthodiny udržel ve hře o postup do Ligy mistrů. Zásluhou vítězství 2:0 nad Swansea, které sledoval jen z lavičky náhradníků záložník Tomáš Rosický, jsou "Kanonýři" na pátém místě tabulky čtyři body za třetím Tottenhamem.

Přímý boj o udržení zvládla Aston Villa doma proti Queens Parku. I když od 23. minuty prohrávala, svěřence Harryho Redknappa nakonec porazila 3:2 a před osmnáctým Wiganem má k dobru šest bodů. Rangers po dvou výhrách ztratili a zůstávají o skóre poslední za Readingem.

Chelsea poskočil na třetí místo

Fotbalisté Chelsea i s brankářem Petrem Čechem vyhráli ve 30. kole anglické ligy 2:0 nad West Hamem a posunuli se na třetí místo tabulky před Tottenham, který prohrál 0:1 s Fulhamem. Na vítězství Chelsea se svým 200. gólem za tým podílel záložník Frank Lampard.

Čtyřiatřicetiletý Lampard vstřelil jubilejní gól hlavou v 19. minutě dnešního domácího duelu, když zůstal osamocený před brankou po centru Edena Hazarda. Anglický reprezentant se přiblížil na dva góly držiteli klubového rekordu Bobbymu Tamblingovi, který střílel góly v 60. a 70. letech.

Lampard, kterému v Londýně zatím nenabídli kontrakt na příští ročník, přestoupil do Chelsea právě z West Hamu před 12 lety. Náskok v dnešním utkání pojistil "Blues" Hazard v 50. minutě poté, co si vyměnil míč s Juanem Matou.

Fulham zaskočil fotbalisty Tottenhamu

Tottenham prohrál v lize druhý zápas po sobě a třetí místo, zaručující přímý postup do Ligy mistrů, přepustil právě Chelsea. Fulhamu podlehl 0:1 a na domácím stadionu ztratil všechny body poprvé od začátku listopadu.

O výsledku utkání rozhodl jediným gólem v 52. minutě někdejší útočník Spurs Dimitar Berbatov. Bulharský kanonýr poslal míč do branky po přesné přihrávce záložníka Saschy Riethera z pravé strany. Svůj první gól na White Hart Lane od odchodu z Tottenhamu v roce 2008 neslavil.

Sunderland remizoval doma s Norwichem 1:1 a prodloužil svou sérii bez výhry na sedm utkání. Hosty poslal do vedení záložník Wes Hoolahan, který se jako vůbec první Ir v historii prosadil v Premier League v den svatého Patrika.

Už čtyři minuty nato byl ale vyloučen za ruku mimo pokutové území brankář Mark Bunn a Sunderland výhodu využil. Za čtvrt hodiny zahrál rukou pro změnu uvnitř šestnáctky obránce Sebastien Bassong a Craig Gardner z penalty vyrovnal na konečných 1:1.

Anglická fotbalová liga - 30. kolo:

Everton - Manchester City 2:0 (32. Osman, 90.+3 Jelavič), Aston Villa - QPR 3:2 (45.+2 Agbonlahor, 59. Weimann, 81. Benteke - 23. Jenas, 73. Townsend), Southampton - Liverpool 3:1 (6. Schneiderlin, 33. Lambert, 80. Rodriguez - 45. Coutinho), Stoke - West Bromwich 0:0, Swansea - Arsenal 0:2 (74. Monreal, 90. Gervinho), Manchester United - Reading 1:0 (21. Rooney), Sunderland - Norwich 1:1 (40. Gardner z pen. - 26. Hoolahan), Tottenham - Fulham 0:1 (52. Berbatov), Chelsea - West Ham United 2:0 (19. Lampard, 50. Hazard), Wigan - Newcastle 2:1 (18. Beausejour, 90. Koné - 72. Santon).

1. Manchester United    29    24    2    3    69:31    74
  2. Manchester City    29    17    8    4    51:26    59
  3. Chelsea    29    16    7    6    58:30    55
  4. Tottenham    30    16    6    8    51:37    54
  5. Arsenal    29    14    8    7    55:32    50
  6. Everton    29    12    12    5    46:35    48
  7. Liverpool    30    12    9    9    57:39    45
  8. West Bromwich    30    13    5    12    40:38    44