Messi se díky hattricku stal nejlepším střelcem Barcelony

Barcelona - Hvězdný Lionel Messi pomohl Barceloně k vítězství nad Granadou 5:3 a zapsal se do historie katalánského velkoklubu.

20.3.2012

Hvězda Barcelony Lionel Messi se raduje z gólu.Foto: ČTK/AP/Angel Fernandez

Argentinec Lionel Messi se díky úternímu hattricku proti Granadě stal nejlepším střelcem Barcelony v historii a pomohl svému týmu ve 29. kole španělské ligy k vítězství 5:3. Katalánský velkoklub stáhl náskok vedoucího Realu Madrid na pět bodů, lídr má však středeční zápas ve Villarrealu k dobru.

Nejlepší fotbalista světa Messi překonal rekord Césara Rodrígueze ze 40. a 50. let minulého století a nyní má na kontě 234 gólů v soutěžních utkáních v dresu Barcy. Původně se mělo zato, že čtyřiadvacetiletý Argentinec má k historickému maximu dál, nicméně po důkladném prozkoumání Rodríguezovy bilance mu klub ve spolupráci s listem La Vanguardia zpětně tři branky odebral.

Messimu tak před úterním duelem chyběla k vyrovnání rekordu jen jedna branka, kterou vstřelil už v 17. minutě. Krásným volejem o tyč zvýšil už na 2:0, neboť ve čtvrté minutě otevřel skóre Xavi a zdálo se, že si favorit jde za bezproblémovou výhrou.

Hosté však dvěma brankami během sedmi minut ve druhém poločase srovnali a usilovali minimálně o zisk bodu. V 67. minutě však podruhé udeřil Messi, poté co si naběhl do volného prostoru na přihrávku Daniho Alvese, jenž několik minut předtím faulem zavinil penaltu, z níž Granada vyrovnala. Messi elegantně přehodil hostujícího gólmana a definitivně vstoupil do historie.

Tím se však dnešní účet argentinského fenoména neuzavřel. Po čtvrté brance Tella zkompletoval Messi hattrick a vstřelil už svůj 53. gól v sezoně. Do vyložené šance ho poslal opět Brazilec Dani Alves, jenž ale zápas nedohrál, protože v závěru zapříčinil tentokrát rukou další penaltu a byl vyloučen. Siqueira druhým proměněným pokutovým kopem v zápase upravil skóre na 5:3 pro domácí.

ŠPANĚLSKO, 29. kolo:

Pamplona - Getafe 0:0, FC Barcelona - Granada 5:3 (17., 67. a 86. Messi, 4. Xavi, 81. Tello - 61. a 89. Siqueira obě z pen., 54. Mainz).

Pořadí: 1. Real Madrid 27 zápasů/71 bodů, 2. FC Barcelona 28/66, 3. Valencie 27/47, 4. Levante 27/41, 5. Málaga 27/41, 6. Pamplona 28/40.

ANGLIE, 29. kolo:

Blackburn - Sunderland 2:0 (58. Hoilett, 86. Yakubu).

NĚMECKO: Mistrovský Dortmund se protrápil do finále poháru

Bundesligový mistr Borussia Dortmund si zahraje o Německý pohár. Na hřišti vedoucího týmu druhé fotbalové ligy Fürthu se však favorit protrápil k semifinálovému vítězství až gólem těsně před koncem prodloužení, který ve 120. minutě vstřelil záložník Ilkay Gündogan.

Borussia si tak udržela šanci získat poprvé v klubových dějinách double, protože zároveň vede ligovou tabulku. Jejím soupeřem v pohárovém finále bude 12. května v Berlíně lepší ze středečního utkání mezi Borussií Mönchengladbach a Bayernem Mnichov.

Semifinále Německého fotbalového poháru:
Fürth (II) - Dortmund 0:1 po prodl.
(120. Gündogan).

Semifinále Italského fotbalového poháru - odveta:
Juventus Turín - AC Milán 2:2 po prodl. (28. Del Piero, 96. Vučinič - 51. Misbáh, 81. Maxi López), první zápas 2:1, postoupil Juventus.

20.3.2012 VSTUP DO DISKUSE

David Rath.
17 21

Rath posílá prezidenta Zemana k Ústavnímu soudu

Trend, dobře známý například v Budapešti, představil v Brně Marek Fišer pod názvem Kološkopek.
2 3

Do Brna se řítí cyklohospoda. Lidé si vychutnají pivo při šlapání do pedálů

Děti zůstávají v ústavech. Může za to jejich vyšší věk i stávající krize rodiny

V boskovickém dětském domově momentálně žije čtyřiatřicet dětí. Pracovníci navíc čekají na dvě další, které se vrací od pěstounů. Stejně na tom bylo zařízení ústavní výchovy loni. Tak jako další na Vyškovsku i Blanensku potvrzuje celorepublikový fenomén – počet chovanců v ústavech se nedaří snižovat.

150 milionů korun. Tolik pošle Česko na pomoc s migrací

Česko letos pošle do zahraničí na pomoc uprchlíkům a státům čelícím migračním tlakům 150 milionů korun. Ministerstvo vnitro v tiskové zprávě uvedlo, že částku v rámci jeho koncepce pro asistenci uprchlíkům na dnešním jednání schválila vláda. Prvních 40 milionů korun z této částky by mělo jít na obnovu uprchlického tábora Azrak v Jordánsku.

Stánky ve Znojmě jsou prázdné. Trhovkyně: Nechci se učit novoty kvůli EET

Brambory, cibuli, jablka nebo třeba česnek od místních prodejců si mohli obyvatelé Znojma donedávna koupit na stáncích na Masarykově náměstí. Zhruba desítka prodejců zde nabízela zboží každé dopoledne vždy od pondělí do soboty. Nyní zůstala prodejní místa opuštěná, i když na konci března již vždy trhovci bývali na svých místech.

Výuka venku? Většina dětí i rodičů ji vítá

Učit se občas venku na čerstvém vzduchu místo mezi čtyřmi stěnami učeben? K tomu se kloní ve spoustě škol. Však venkovní učebny se dají využít od jara do podzimu. Jenže ne vždy je na jejich vybudování v městské či obecní kase hned dost peněz.