Messi se díky hattricku stal nejlepším střelcem Barcelony

Barcelona - Hvězdný Lionel Messi pomohl Barceloně k vítězství nad Granadou 5:3 a zapsal se do historie katalánského velkoklubu.

20.3.2012

Hvězda Barcelony Lionel Messi se raduje z gólu.Foto: ČTK/AP/Angel Fernandez

Argentinec Lionel Messi se díky úternímu hattricku proti Granadě stal nejlepším střelcem Barcelony v historii a pomohl svému týmu ve 29. kole španělské ligy k vítězství 5:3. Katalánský velkoklub stáhl náskok vedoucího Realu Madrid na pět bodů, lídr má však středeční zápas ve Villarrealu k dobru.

Nejlepší fotbalista světa Messi překonal rekord Césara Rodrígueze ze 40. a 50. let minulého století a nyní má na kontě 234 gólů v soutěžních utkáních v dresu Barcy. Původně se mělo zato, že čtyřiadvacetiletý Argentinec má k historickému maximu dál, nicméně po důkladném prozkoumání Rodríguezovy bilance mu klub ve spolupráci s listem La Vanguardia zpětně tři branky odebral.

Messimu tak před úterním duelem chyběla k vyrovnání rekordu jen jedna branka, kterou vstřelil už v 17. minutě. Krásným volejem o tyč zvýšil už na 2:0, neboť ve čtvrté minutě otevřel skóre Xavi a zdálo se, že si favorit jde za bezproblémovou výhrou.

Hosté však dvěma brankami během sedmi minut ve druhém poločase srovnali a usilovali minimálně o zisk bodu. V 67. minutě však podruhé udeřil Messi, poté co si naběhl do volného prostoru na přihrávku Daniho Alvese, jenž několik minut předtím faulem zavinil penaltu, z níž Granada vyrovnala. Messi elegantně přehodil hostujícího gólmana a definitivně vstoupil do historie.

Tím se však dnešní účet argentinského fenoména neuzavřel. Po čtvrté brance Tella zkompletoval Messi hattrick a vstřelil už svůj 53. gól v sezoně. Do vyložené šance ho poslal opět Brazilec Dani Alves, jenž ale zápas nedohrál, protože v závěru zapříčinil tentokrát rukou další penaltu a byl vyloučen. Siqueira druhým proměněným pokutovým kopem v zápase upravil skóre na 5:3 pro domácí.

ŠPANĚLSKO, 29. kolo:

Pamplona - Getafe 0:0, FC Barcelona - Granada 5:3 (17., 67. a 86. Messi, 4. Xavi, 81. Tello - 61. a 89. Siqueira obě z pen., 54. Mainz).

Pořadí: 1. Real Madrid 27 zápasů/71 bodů, 2. FC Barcelona 28/66, 3. Valencie 27/47, 4. Levante 27/41, 5. Málaga 27/41, 6. Pamplona 28/40.

ANGLIE, 29. kolo:

Blackburn - Sunderland 2:0 (58. Hoilett, 86. Yakubu).

NĚMECKO: Mistrovský Dortmund se protrápil do finále poháru

Bundesligový mistr Borussia Dortmund si zahraje o Německý pohár. Na hřišti vedoucího týmu druhé fotbalové ligy Fürthu se však favorit protrápil k semifinálovému vítězství až gólem těsně před koncem prodloužení, který ve 120. minutě vstřelil záložník Ilkay Gündogan.

Borussia si tak udržela šanci získat poprvé v klubových dějinách double, protože zároveň vede ligovou tabulku. Jejím soupeřem v pohárovém finále bude 12. května v Berlíně lepší ze středečního utkání mezi Borussií Mönchengladbach a Bayernem Mnichov.

Semifinále Německého fotbalového poháru:
Fürth (II) - Dortmund 0:1 po prodl.
(120. Gündogan).

Semifinále Italského fotbalového poháru - odveta:
Juventus Turín - AC Milán 2:2 po prodl. (28. Del Piero, 96. Vučinič - 51. Misbáh, 81. Maxi López), první zápas 2:1, postoupil Juventus.

20.3.2012 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.