Juventus se vrátil na pohárové příčky

Milán /AKTUALIZOVÁNO/ – Barcelona letos poprvé padla, zdolalo ji Atlétiko.

13.2.2010

Marco Borriello z AC Milán.Foto: ČTK

Fotbalisté AC Milán se do soboty vrátili na druhé místo tabulky nejvyšší italské soutěže za jejich městského rivala Inter, na který ztrácí osm bodů.

Dopomohla jim k tomu páteční výhra ve 24. kole nad Udine 3:2, která byla generálkou na úvodní zápas osmifinále Ligy mistrů proti Manchesteru United.

I tentokrát dal o sobě vědět brazilský kanonýr Ronaldinho, který byl u všech tří branek AC.

Bývalý nejlepší fotbalista světa nejprve v 7. minutě našel hlavičkujícího Nizozemce Huntelaara a před koncem poločasu poslal pasem do šance krajana Pata. Ten tak oslavil návrat do sestavy po zranění tím nejlepším způsobem.

O třetí branku se postaral opět Huntelaar, když zužitkoval trestný kop Ronaldinha.

Český obránce Marek Jankulovski zůstal v duelu s Udine pouze na lavičce.

AS Řím si připsal šestou ligovou výhru v řadě

Fotbalisté AS Řím porazili Palermo na svém stadionu 4:1 a po šesté ligové výhře za sebou se vrátili na druhé místo v tabulce. Výrazně se na vítězství podílel římský záložník Matteo Brighi, který vstřelil dva góly a na jeden přihrál.

Brighi se poprvé prosadil po půlhodině volejem po rohovém kopu. V 53. minutě pak po zmatcích v hostující obraně nahrál na druhou branku střídajícímu Brazilci Júliu Baptistovi a o devět minut později osmadvacetiletý Ital přesnou střelou k tyči pojistil vedení.

Sicilský celek sice deset minut před koncem snížil po penaltě útočníka Miccoliho, ale norský obránce Riise o tři minuty později vrátil domácím tříbrankové vedení.

Obránce Ondřej Čelůstka, který v Palermu hostuje ze Slavie Praha, se ani tentokrát nedočkal premiérového startu v Serii A.

Juventus vyhrál po šesti zápasech

Fotbalisté Juventusu Turín se po šesti ligových zápasech dočkali vítězství. Na vlastním hřišti v neděli zásluhou dvou gólů kapitána Alessandra Del Piera porazili FC Janov 3:2.

Potvrdili zlepšení pod vedením nového trenéra Alberta Zaccheroniho a po dvou remízách získali plný počet bodů. Juventus využil sobotní zaváhání Palerma a vrátil se na pohárové příčky, ze kterých během série špatných výsledků vypadl.

O teprve druhé výhře Juventusu z posledních devíti zápasů rozhodl Del Piero z kontroverzní penalty, kterou sám zařídil přifilmovaným pádem, přestože ho hostující stoper Papastathopulos nezasáhl. Český obránce Zdeněk Grygera v nominaci Juventusu chyběl.

Pod novým trenérem Edym Rejou se zvedlo i Lazio, které se dostalo ze sestupových pozic. K výhře 2:0 na hřišti Parmy svým výkonem pomohl i Cristian Ledesma, který se vrátil do kádru po středečním odvolání trenéra Davideho Ballardiniho.

Boj o záchranu nevzdává ani Siena, která po osmi zápasech dosáhla na vítězství 1:0 nad Chievem. Od uchování ligové příslušnosti ji nyní dělí osm bodů. Závěr utkání odehrál v dresu Sieny i Lukáš Jarolím.

ITÁLIE, 24. kolo:

AC Milán - Udine 3:2 (7. a 57. Huntelaar, 39. Pato - 45. Flores, 86. Di Natale),AS Řím - Palermo 4:1 (33. a 62. Brighi, 53. Baptista, 83. Riise - 80. Miccoli z pen.), Sampdoria Janov - Fiorentina 2:0 (16. Semioli, 40. Pazzini), Catania - Atalanta 0:0, Cagliari - Bari 3:1 (13. Conti, 30. Nene, 53. Cossu - 52. Masiello), Livorno - Boloňa 0:1 (22. Di Vaio), Juventus - FC Janov 3:2 (42. Amauri, 61. a 78. z penalty Del Piero - 16. a 63. Rossi), Parma - Lazio Řím 0:2 (68. Stendardo, 89. Zárate), Chievo - Siena 0:1 (75. Reginaldo), Neapol - Inter Milán 0:0.

Pořadí: 1. Inter Milán 24 zápasů/54 bodů, 2. AS Řím 24/47, 3. AC Milán 23/45, 4. Neapol 24/39, 5. Sampdoria 24/39.

Anglie: Čech dostal na FA Cup volno

I bez odpočívajícího kapitána Johna Terryho uspěli fotbalisté Chelsea v pátém kole FA CUpu, když zdolali jednoznačně Cardiff 4:1.

Na snadném vítězství londýnského celku se nepodílel český gólman Petr Čech, který, stejně jako střelec Anelka, odpočíval.

"Jsme kvalitní a kvalitu jsme dnes ukázali," pochvaloval si asistent kouče Ancelottiho Ray Wilkins. "Možná si lidé budou myslet, že to byl snadný souboj, ale nenechte se mýlit," dodal.

ANGLIE, FA Cup - 5. kolo:

Chelsea - Cardiff (II) 4:1, Southampton (III) - Portsmouth 1:4, Derby County (II) - Birmingham 1:2, Reading (II) - West Bromwich Albion (II) 2:2, Manchester City - Stoke 1:1,Bolton - Tottenham 1:1, Fulham - Notts County (IV) 4:0, Crystal Palace (II) - Aston Villa 2:2.

Německo: Šimůnek další ztrátě Wolfsburgu nezabránil

Stoper Roman Hubník v sobotu odehrál první zápas v dresu Herthy Berlín, která remizovala na svém hřišti s nováčkem Mohučí 1:1.

Hubník v německé metropoli hostuje z FK Moskva, přičemž první polovinu sezony odehrál za Spartu Praha. Jeho premiéru v německém klubu dosud odkládaly zdravotní problémy.

V čele soutěže zůstal po výhře 2:1 nad mistrovským Wolfsburgem Leverkusen, který vede znovu jen díky lepšímu skóre před druhým Bayernem Mnichov. Ten dnes zdolal 3:1 Dortmund.

Skóre v Berlíně otevřel ve 37. minutě reprezentační útočník Burkina Faso Bancé. Domácí Hertha, v jejíž bráně nechyběl Jaroslav Drobný, srovnala šest minut po přestávce zásluhou svého nejlepšího střelce Kolumbijce Ramose.

Domácí nevyhráli už čtyři zápasy a na posledním místě ztrácí na první nesestupovou příčku sedm bodů.

Teprve podruhé v sezoně se objevil v obraně Wolfsburgu Jan Šimůnek, který nezabránil tomu, že jeho tým už podesáté za sebou v domácí soutěži nevyhrál a krčí se na 13. příčce.

Úvodní branku utkání vstřelil tři minuty po přestávce záložník Leverkusenu Reinartz, náskok pak v 68. minutě zdvojnásobil vlastním gólem brankář Lenz.

Snížení bosenského útočníka Džeka v 79. minutě přišlo pro Wolfsburg pozdě. Michal Kadlec odehrál na kraji domácí obrany celý zápas a stejně jako Šimůnek dostal žlutou kartu.

Fotbalisté Bayernu Mnichov dál vítězí

Bayern Mnichov potvrdil formu a výhra nad Dortmundem byla už jeho devátá za sebou. Skóre v Allianz Areně ale otevřel už v 5. minutě egyptský vítěz lednového Afrického poháru národů Zidan.

Domácí ale dokázali už za čtvrt hodiny vyrovnat po trefě nizozemského středopolaře Van Bommela.

Vývoj zápasu otočil pět minut po přestávce další Nizozemec Robben, jenž se trefil počtvrté v posledních čtyřech utkáních. Skóre uzavřel svým desátým ligovým gólem v sezoně útočník Gómez.

Nizozemský kanonýr Hamburku Ruud van Nistlerooij vstřelil v rozmezí dvou minut své premiérové branky v novém dresu a zajistil vítězství 3:1 nad Stuttgartem.

Třiatřicetiletý útočník, který do HSV přišel v lednu z Realu, nastoupil za nerozhodného stavu až v 65. minutě a během jedenácti minut dokázal dvakrát skórovat.

Hamburk, v jehož dresu odehráli celý zápas záložník David Jarolím a stoper David Rozehnal, přerušil pětizápasovou vítěznou sérii domácích fotbalistů.

V Hannoveru utrpěli domácí debakl 1:5 od Brém. Werder rozhodl zápas už v prvním poločase, ve kterém nastřílel čtyři góly. Hannover, v jehož záloze odehrál nepovedený první poločas Jiří Štajner, prohrál sedmý ligový zápas za sebou.

Schalke doma zase neinkasovalo

Fotbalisté Schalke v domácím prostředí neinkasovali již šest zápasů za sebou. Tentokrát ubránili čisté konto při výhře 2:0 nad Kolínem nad Rýnem a protáhli domácí neprůstřelnost na 586 minut. Doma naposledy dostali gól na konci října v duelu s Leverkusenem.

Schalke, za které poslední tři minuty odehrál i Jan Morávek, se tak na třetím místě udrželo v tříbodovém kontaktu s vedoucí dvojicí bundesligy Leverkusen, Bayern Mnichov. O vítězný gól se na konci první půle postaral teprve osmnáctiletý záložník Matip, v závěru zvýšil Farfán.

NĚMECKO, 22. kolo:

Mönchengladbach - Norimberk 2:1 (27. Colautti, 74. Friend - 47. Bunjaku),Bochum - Hoffenheim 2:1 (24. Šesták, 76. Dedič - 65. Ibiševič), Hannover - Brémy 1:5 (59. Schulz - 11. Niemeyer, 18. Naldo, 26. vlastní Andreasen, 44. Hunt, 68. Pizarro), Hertha Berlín - Mohuč 1:1 (51. Ramos - 37. Bancé), Leverkusen - Wolfsburg 2:1 (48. Reinartz, 68. vlastní Lenz - 79. Džeko), Stuttgart - Hamburk 1:3 (55. Träsch - 75. a 76. Van Nisterlooij, 23. Berg), Stuttgart - Hamburk 1:3 (55. Träsch - 75. a 76. Van Nisterlooij, 23. Berg), Bayern Mnichov - Dortmund 3:1 (21. Van Bommel, 50. Robben, 66. Gómez - 5. Zidan), Schalke - Kolín nad Rýnem 2:0.

Pořadí: 1. Leverkusen 22 zápasů/48 bodů, 2. Bayern 21/45, 3. Schalke 22/45, 4. Hamburk 22/39, 5. Dortmund 22/36.

Španělsko: Real spasil navrátilec Ronaldo

Fotbalisté Realu Madrid vyhráli na hřišti posledního Xerezu 3:0 a po čtvrté ligové výhře za sebou ztrácí na vedoucí Barcelonu dva body. Úřadující mistr má však k dobru nedělní zápas s Atlétikem Madrid.

Duel rozhodl v druhém poločase Cristiano Ronaldo, který během dvou minut dvakrát skóroval po přihrávkách spoluhráče Kaká.

Real se v prvním poločase trápil a roli favorita potvrdil až po změně stran. Poprvé se prosadil až v 64. minutě krajní obránce Arbeloa, který prvním gólem v sezoně zakončil sólo přesnou ranou.

O pět minut později přišel čas dvou nejdražších letních posil "Bílého baletu". Portugalec Ronaldo během dvou minut zužitkoval dvě přesné přihrávky od Brazilce Kaká a definitivně rozhodl zápas.

Nejdražší hráč světa Ronaldo, který se vrátil do sestavy po dvouzápasovém disciplinárním trestu, poprvé skóroval razantní hlavičkou, v druhém případě zakončil umístěnou ranou do odkryté branky.

Hostující brankář Casillas moc práce neměl a svůj jubilejní 500. zápas za madridský celek ozdobil čistým kontem.

V dalším dnešním zápase remizovala třetí Valencie s Gijónem 1:1 a popáté za sebou v domácí soutěži nedokázala zvítězit na hřišti soupeře. Skóre otevřel už v 5. minutě technickou střelou domácí útočník Diego Castro, alespoň bod pro "Netopýry" zařídil čtvrt hodiny před koncem přesnou ranou zblízka útočník Mata.

Barcelona po roce prohrála, přispěl k tomu Ujfaluši

Fotbalisté Barcelony poprvé v ligové sezoně prohráli. V 22. kole španělské ligy nestačili na Atlético Madrid, kterému na jeho hřišti podlehli 1:2.

Zasloužil se o to i český obránce Tomáš Ujfaluši, který dobrým výkonem pomohl uhlídat ofenzivní hvězdy soupeře. Náskok Barcelony na čele tabulky před Realem Madrid se snížil na dva body.

Atlético, které z předchozích tří zápasů získalo jen bod, mělo vynikající vstup do zápasu. V 9. minutě se ve středu hřiště skvěle uvolnil Reyes, kolmou přihrávkou vyslal do útoku Forlána a uruguayský kanonýr potvrdil, že se ve vyložených šancích nemýlí.

Následně další šanci zahodil Agüero, ale domácím to nevadilo, jelikož Simao, hrající proti svému bývalému klubu, mířil přesně z přímého kopu a zvýšil.

Barcelona tak téměř po roce znovu prohrávala o dva góly, což ji donutilo zvýšit obrátky a Ibrahimovic po rohovém kopu snížil. Jenže to bylo od obhájce titulu vše. Obrana domácích sice byla pod tlakem, ale další gól ve své síti nedovolila.

ŠPANĚLSKO, 22. kolo:

Gijón - Valencie 1:1 (5. Diego Castro - 76. Mata), Xerez - Real Madrid 0:3 (69. a 71. C. Ronaldo, 64. Arbeloa), Villarreal - Bilbao 2:1 (5. Capdevila, 45. Nilmar - 24. Gabilondo),Espaňol Barcelona - La Coruňa 2:0 (39. Verdu, 59. Callejon), Getafe - Almería 2:2 (54. Casquero, 70. Soldado - 47. Piatti, 90. Soriano), Santander - Málaga 0:3 (9. Weligton, 35. Caicedo, 66. Obinna), Valladolid - Zaragoza 1:1 (22. Costa - 39. Suazo), FC Sevilla - Pamplona 1:0 (35. Luis Fabiano), Atlético Madrid - FC Barcelona 2:1 (9. Forlán, 23. Simao - 27. Ibrahimovic).

Pořadí: 1. Barcelona 22 zápasů/55 bodů, 2. Real 22 zápasů/53 bodů, 3. Valencie 22/43, 4. FC Sevilla 22/43, 5. Mallorca 21/37.

13.2.2010 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.