Sparta na úvod vydřela tři body proti Bohemians. Na Julisce gól nepadl

Praha - Fotbalisté mistrovské Sparty za sebou mají premiéru v novém ročníku nejvyšší tuzemské soutěže. V pražském Ďolíčku zdolali domácí Bohemians 2:1. Dukla doma remizovala s ostravským Baníkem 0:0, zápas poznamenal výpadek proudu

25.7.2014

Útočník Sparty Martin Nešpor se raduje z gólu do sítě Bohemians.Foto: ČTK

Fotbalisté Sparty vykročili za obhajobou titulu vítězstvím, když v úvodním kole první ligy vyhráli na hřišti pražského rivala Bohemians 1905 2:1. Letenský celek poslal do vedení Nešpor po velké chybě brankáře, druhou branku přidal Hušbauer, za domácí snížil Šmíd.

Večer se hrál druhý duel prvního kola mezi pražskou Duklou a Ostravou, který skončil bez branek. Utkání muselo být ve druhé půli přerušeno. Důvodem byl výpadek elektrického proudu, kvůli čemuž se stadion Na Julisce zahalil do tmy. Lehčí problémy s proudem byly už v průběhu první půle, v 55. minutě však definitivně vypadl a nemohlo se pokračovat ve hře. Poruchu se podařilo opravit až po 40 minutách.

Bohemians Praha 1905 - Sparta Praha 1:2 (0:1)

Do sestavy Sparty se po zranění vrátili Hušbauer s Costou, naopak stále chyběli Matějovský s Krejčím. Posledního jmenovaného nahradil na levé straně zálohy Přikryl a byl to právě on, kdo se v už ve třetí minutě dostal do první velké šance, sám proti Havránkovi ale neuspěl.

Bohemians, které poprvé v soutěžním utkání vedl nový trenér Pivarník, zahrozili v 19. minutě. Brankář Bičík nejprve vyrazil tvrdou Moravcovu střelu přímo k Mikušovi, který však z dorážky trefil pouze břevno a následný závar už hostující obrana zažehnala.

O sedm minut později už se skóre měnilo. Domácí gólman Havránek si tak dlouho pohrával s malou domů od Brabce, až ho o míč obral Nešpor a pro odchovance Bohemians nebyl problém skórovat do prázdné branky.

"Měl jsem to odpálit pryč, ale vymýšlel jsem hlouposti a byl jsem za to potrestaný," řekl v poločasovém rozhovoru pro Českou televizi Havránek.

Devět minut po přestávce se po Lafatově přiťuknutí povedeným volejem trefil Hušbauer, z dvougólového vedení se však Sparta radovala jen chvíli. Vzápětí totiž po dlouhém Radově centru snížil hlavou Šmíd.

Po hodině hry byli Klokani blízko k vyrovnání, když ale dlouhý Radův nákop z přímého kopu Bičíka nezaskočil a v závěru neuspěl na druhé straně ani Lafata hlavou z malého vápna, Bohemians potřetí za sebou prohráli se Spartou shodně 1:2. V nejvyšší soutěži navíc nedokázali letenského rivala porazit ani na čtrnáctý pokus.

Sparta naopak neprohrála ani ve čtvrtém soutěžním utkání v nové sezoně. V Ďolíčku navázala na výhru 3:0 ze Superpoháru s Plzní a vítězství 7:0 a remízu 1:1 z druhého předkola Ligy mistrů s Levadií Tallinn.

Hlasy trenérů:

Roman Pivarník (trenér Bohemians Praha 1905): "Zápas ukázal, že jsme se na Spartu dokázali dobře připravit a potvrdilo se to, co jsem říkal před utkáním, že ji chceme potrápit. Je důležité, že hráči do puntíku plnili to, co jsme celý týden trénovali a řekli si před zápasem. Je škoda, že jsme nevyužili šance a pak hloupou chybou jsme dostali Spartu na koně a nabídli ji mečbol. Havránek tam měl dobré zákroky, chybou to bohužel pokazil. Fotbal je o chybách a když ji udělá gólman, tak je to skoro vždycky hrubá chyba. Je to škoda, musím si to uležet v hlavě a v pondělí si to rozebereme. Kdo bude chytat další zápas, si řekneme v druhé polovině týdne, poté co uvidíme chytat Švengra v juniorce."

Vítězslav Lavička (trenér Sparty): "Stará pravda říká, že první krok určuje směr, a proto jsme rádi, že jsme ho zvládli. Zápas měl na první kolo velkou kvalitu, Bohemka nám dělala problémy, hlavně při nakopávaných míčích jsme nezvládali nejen souboje, ale i následné sbírání míče. Pak jsme díky důrazu Martina Nešpora využili chybu v soupeřově rozehrávce a po pěkné akci po přestávce přidali druhou branku. Nicméně se zlobím, jak jsme potom vyřešili situaci předcházející gólu Bohemky. Byl tam hloupý, netaktický faul, přestože jsme věděli, že soupeř je silný právě při standardních situacích. Ale nakonec vezeme z horké půdy v Ďolíčku tři body, což je důležité pro naše sebevědomí, které potřebujeme nejen v lize, ale také v Evropě."

Branky: 56. Šmíd - 26. Nešpor, 54. Hušbauer. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Pochylý. ŽK: Růžička - Hušbauer. Diváci: 5000.

Bohemians 1905: Havránek - Růžička, E. Brabec, Šmíd, Kalina - Krch (75. Lietava), Jindřišek - Moravec, Rada, Engelmann (62. Bratanovič) - Mikuš (87. Artemuk). Trenér: Pivarník.
Sparta: Bičík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Hušbauer (90.+1 Kováč), Vácha, Dočkal - Přikryl (79. Breznaník), Lafata, Nešpor (70. Vacek). Trenér: Lavička.

Dukla Praha - Baník Ostrava 0:0

Fotbalisté Dukly zahájili novou sezonu bezbrankovou remízou s Ostravou. Předehrávka 1. ligového kola byla v úvodu druhé půle na tři čtvrtě hodiny přerušena kvůli výpadku elektřiny na stadionu Juliska.

Diváci viděli první velkou šanci až po dvaceti minutách. Odražený míč se dostal k volnému Markovi Hanouskovi, ale ten ze značky pokutového kopu vysoko přestřelil branku.

Ještě blíže gólu byl ve 33. minutě Čajič, jehož hlavičku ostravský brankář Pavlenka výborným zákrokem vytáhl na břevno. Na druhé straně Ghaňan Narh zakončil rychlou akci jen střelou do boční sítě.

Deset minut po přestávce na stadionu vypadl elektrický proud i s celým osvětlením a rozhodčí Michal Paták musel utkání přerušit. Problémy s elektřinou byly na Julisce už během prvního poločasu. Až po tři čtvrtě hodiny se opět začalo hrát, přestože naskočila jen zhruba třetina z 96 světel a podmínky na hřišti nebyly ideální.

Oba týmy po dlouhé pauze začaly opatrně, ale pak se snažily útočit. Dukla si vyloženou možnost nevypracovala. V 82. minutě se střídající Kukec prokličkoval do zajímavého zakončení a jeho povedenou střelu domácí gólman Chudý vyrazil na roh.

Pražský tým tak doma v nejvyšší soutěži posedmé za sebou nezvítězil, Baník prodloužil sérii bez porážky na sedm utkání.

Luboš Kozel (trenér Dukly): "Já jsem spokojený asi z části. V první půli jsme hráli tak, jak jsme chtěli hrát, jen tomu chybí gólové vyjádření. Na vyloženější šance to bylo asi 3:1 pro nás, ale bohužel i tu největší šanci - Čajičovu hlavičku - Pavlenka vynikajícím zákrokem zneškodnil. Druhý poločas jsme už nehráli tak dobře. I po tom výpadku to bylo podobné jako před ním. Nemyslím si, že by nás to negativně ovlivnilo. My jsme už přestali hrát zezadu, mezihra byla horší. Ostrava mi přišla živější směrem dopředu. Martin Chudý nás v závěru podržel. Vzhledem k vývoji poločasů je remíza zasloužená."

Tomáš Bernady (trenér Ostravy): "Začátek jsme si představovali trošku jinak. Mysleli jsme, že navážeme na dobré výkony z přípravy nebo ze závěru jarní části. V prvním poločase jsme byli pod tlakem. Měli jsme štěstí, že jsme neinkasovali. Pavlenka tam chytil vyloženou šanci. Ve druhém poločase jsme se trochu zvedli, dokázali jsme víc kombinovat. Bohužel jsme nedokázali dohrát žádnou příležitost do gólu. Chyběl nám rychlejší přechod, přesnější kombinace. Ale na druhém poločase se dá stavět dál. Bod venku se pro nás počítá."

Rozhodčí: M. Paták - Pospíšil, Ratajová. ŽK: Čajič, Matěj Hanousek - Stronati, Frydrych, Mensah, Baránek. Diváci: 2425.

Dukla: Chudý - Karavajev, Štetina, Vorel, Matěj Hanousek - Marek Hanousek, Gedeon, Čajič - Berger (84. Hlinka), Krmenčík (78. Beauguel), Juroška (64. Mareš). Trenér: Kozel.
Ostrava: Pavlenka - Frydrych, Stronati, Baránek, Holzer - Štěpán (66. Kukec), Greguš, Lindpere (40. Mensah), De Azevedo - Svěrkoš (89. Byrtus) - Narh. Trenér: Svědík.

Autor: Redakce, ČTK