Klokani se podělili o body s Hradcem, Teplice smutní

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Fotbalisté Baníku v duelu 2. kola Gambrinus ligy uhráli se Slavií remízu 1:1. Spartu spasil v nastavení Kadlec, Rezek rozplakal Liberec.

23.7.2010
2 fotografie
Martin Cseh (vlevo) z Bohemians 1905 v souboji s hradeckým Pavlem Černým.

Martin Cseh (vlevo) z Bohemians 1905 v souboji s hradeckým Pavlem Černým.Foto: Deník/David Taneček

Až gól střídajícího Václava Kadlece v nastavení 2. kola Gambrinus ligy zajistil pražské Spartě první vítězství v nové sezoně. Pražané udolali Slovácko 2:1.

Fotbalisté Liberce podlehli po divokém průběhu Plzni 2:3. Domácí doplatili na nejhorší vstup do utkání nejvyšší soutěže v klubové historii, když už po třech minutách prohrávali 0:2.

Boleslavští se poprvé v sezoně představili domácímu publiku. Jeho řady byli však na první domácí zápas sezony značně prořídlé. Středočeši zejména kvůli skvělému výkonu českobudějovického gólmana Kučery mají jen bod za remízu 1:1.

Jestliže úvodní zápasy překvapení nepřinesly, v neděli se s nimi roztrhl pytel.

Brno chtělo odčinit úvodní ligovou prohru s Jabloncem, jeho plán se jim však naplnit nepodařilo. Fotbalisté Zbrojovky prohráli na domácím hřišti s Ústím nad Labem 1:3.

Stříbrný tým poslední sezony Jablonec přijel na Hanou v roli papírového favorita. Jako papír ale také shořel. Dechberoucí představení Sigmy a především útočníka Michala Hubníka ve druhém poločase přineslo domácím výhru rozdílem třídy – 4:1. Olomouc na domácím hřišti porazila Baumit po dlouhých osmi letech.

Baník Ostrava ve šlágru 2. kola fotbalové ligy remizoval na Bazalech se Slavií 1:1. Dva body domácí ale včera spíše ztratili, protože si na mokrém terénu vytvořili převahu i mnohem více gólových šancí.

Fotbalisté Příbrami zvítězili v Teplicích 2:1 a ze Stínadel si vezou všechny tři body po více než devíti letech.

Pondělní dohrávka 2. kola nejvyšší tuzemské soutěže nabídla duel dvou celků, které na úvod sebraly body pražským „S“. Hradečtí fotbalisté propásli šanci posunout se do čela prvoligové tabulky, s Bohemians 1905 jen remizovali 1:1. Klokani se dostali do vedení po vlastním gólu Pávka. O vyrovnání se postaral z penalty Černý.

Hradec Králové - Bohemians 1905 1:1 (0:1)

Jaká škoda. „Votroci“ v pondělním duelu s Bohemians 1905 propásli šanci vévodit po dvou kolech prvoligovému pelotonu. Nedokázali tak navázat na překvapivé vítězství s mistrovskou Spartou. Klokani z Vršovic si z Všesportovního stadionu odvážejí cenný bod za remízu 1:1, přestože obě branky zaznamenali Východočeši.

„Hradec má dobrou formu, bude to těžký soupeř. Zdobí ho hlavně výborný přechod do útoku,“ hlásil před utkáním hostující kouč Pavel Hoftych. A měl pravdu.

Vždyť domácí mohli vést po pěti minutách o dvě branky. Poprvé zadáci Bohemians neuhlídali na pravé straně hbitého Pilaře, ten pohodlně odcentroval, jenže osamocený Fischer ke smůle „votroků“ zamířil z voleje vysoko nad. Při druhé příležitosti stáli při klokanech všichni svatí; Rezkovu hlavičku vytáhl Sňozík s námahou na tyč. „Kdyby nás domácí potrestali hned na začátku, asi by zápas vypadal jinak. Otáčet vývoj by pro nás bylo velmi těžké,“ přiznal po pondělní bitvě kouč klokanů.

Rušno bylo také před Lindrem. Nejprve přišlo dvojí varování z Bartovy kopačky a poté i gólový zásah. Po Kaufmanově rohu hlavičkoval Škoda do Pávkových zad, od nichž se míč odrazil do sítě – 0:1. Pávka musel tento nešťastný moment mrzet dvojnásob, vždyť ještě na jaře oblékal zelenobílý dres soupeře.

„Votroci“ neprohráli v domácím prostředí jedenadvacetkrát v řadě, i proto vstoupili do druhé půle s enormní snahou po vyrovnání. Šance střídajícího Dvořáka k tomu ještě nevedla. Krátce nato už slušně zaplněné ochozy jásaly. Ve vápně byl faulován Černý, sám si míč postavil k penaltové exekuci a s přehledem skóroval – 1:1.

Nejlepší kanonýr loňské sezony se záhy zviditelnil parádní přihrávkou na Hochmeistera, který však v zakončení vlohy střelce neprokázal. Výsledek nezměnila ani parádní rána Poděbradského devět minut před koncem.

„Bohužel se nám v úvodu nepodařilo ze dvou šancí vstřelit gól a krátký výpadek vyvrcholil nešťastným vlastencem po rohovém kopu. Ve druhé půli bylo vidět, že chceme vyhrát, ale možná nám i trochu chybělo štěstí, které jsme měli se Spartou. Dnes to zkrátka stačilo pouze na bod,“ povzdechl si domácí lodivod Váíclav Kotal. Jeho protějšek považoval remízu za zaslouženou. „Hradec měl více ze hry, ale my jsme byli také nebezpeční. Dělba bodů je spravedlivá.“

Branky: 49. P. Černý z pen. - 29. vlastní Pávek. Rozhodčí: Adam - Košec, Urban. ŽK: Hartig, Škoda, D. Nešpor (všichni Bohemians). Diváci: 6000 (vyprodáno).

Hradec: Lindr - Wozniak, Chleboun, Pávek - Rezek, Karal (46. Dvořák), Hochmeister, Poděbradský - Pilař, Fischer, P. Černý. Trenér: Kotal.
Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Pavel Lukáš, D. Nešpor - Moravec, Jiří Kaufman, Držík, Bartek (88. Trubila) - Škoda (90. M. Nešpor), Hartig (54. Bálek). Trenér: Hoftych.

Ostrava - Slavia 1:1 (0:1)

Ostravský trenér Miroslav Koubek musel být s předvednou hrou spokojený.

„Až na výsledek, jsme obstáli. To utkání se mi líbilo, mělo náboj, tempo i potřebnou agresivitu. Nemáme takovou kombinační kulturu jako Slavie, a proto jsme se chtěli prosadit po rychlých protiútocích. Těší mě, že jsme se během utkání ani jednou nedostali pod výrazný tlak. Až na inkasovanou branku jsme soupeře k ničemu nepustili,“ potěšilo Koubka, jehož tým odehrál v nové sezoně jasně nejlepší utkání.

Patrné to bylo už v prvním poločase, kdy Baník zatlačil soupeře na jeho polovinu. V Ostravě už tradičně výborně chytající gólman Vaniak svůj tým podržel v 19. minutě po trestném kopu Frejlacha, který zázračně vyrazil na rohový kop.

Ostravský tým měl po celý zápas převahu i kvůli spoustě standardních situací, které Frejlach v prvním poločase dobře nekopal. Třeba dva rohy skončily zvednutím praporku asistenta ještě před tím, než míč doletěl do vápna.

„Se standardkami spokojený být nemůžeme, alespoň jeden gól jsme po nich měli vstřelit,“ uznal Koubek. Domácímu celku nepomohla o přestávce ani změna exekutora, když rohové kopy zahrával Hušbauer.

Slavia v každém případě vytěžila z minima maximum a navíc potrestala jedinou chybu domácích. V 38. minutě Hušbauer špatně rozehrál ve středu hřiště a do rozhozené obrany domácích Slavia udeřila.

Klíčovou úlohu sehrál při gólu Milan Černý. Útočník Slavie efektně patou uvolnil ve vápně rozběhnutého Kisela, který krásnou akci zakončil chladnokrevnou střelou k tyči – 0:1.

Baník ale tento moment nezlomil a po přestávce to dokázal i na hřišti při vyrovnávací brance. Cetr Varadiho odrazil Koubský jen k Frejlachovi, který nechytatelnou ranou z plného běhu rozjásal šest tisíc fanoušků na Bazalech.

Vedení pak mohli po rohových kopech strhnout na ostravskou stranu Bolf a Varadi. Oba ale mířili těsně vedle. I proto mají oba celky s pohárovými ambicemi po dvou kolech na kontě shodně dva body.

„I když máme v tabulce pravdy minusový bod, musíme taky respektovat sílu soupeřů. A Příbram dneska v Teplicích ukázala, že bude zase hodně nepříjemná,“ připomněl Koubek jedno ze senzací kola.

My navíc v tomto složení hráli vlastně poprvé a celý tým se s tím srovnal výborně. S výsledkem spokojený nejsem, ale ten výkon byl dobrý,“ dodal Koubek.

Pikantní byl také pro trenéra Slavie Karla Jarolíma, který byl právě po posledním ligovém utkání na Bazalech (3:1) odvolán.

„Obstáli jsme lépe než v tom jarním duelu. Nedopouštěli jsme se tolika chyb v obraně. Z toho pohledu mohu být určitě spokojený,“ uvedl Karel Jarolím, který tušil, že domácí celek bude nebezpečný hlavně po standardních situacích.

„A měl jich dost. Bylo určitě rozhodující, že jsme po nich neinkasovali,“ oddechl si trenér hostí. Mrzelo ho, že jeho tým brzy po přestávce inkasoval. „Škoda, že se nám nepodařilo vedení udržet déle. Po vyrovnání to bylo otevřené na obě strany, škoda, že nám tam nic nespadlo,“ dodal Jarolím.

Branky:
52. Frejlach - 37. Kisel. Rozhodčí: Adámek - Štěrba, Koval. ŽK: Marek, Varadi - Hora, Janda. Diváci: 6075.

Ostrava: Daněk - Šmejkal, Neuwirth, Bolf, Neves - Frejlach, Marek, Hušbauer - Pilík (85. Šenkeřík), Varadi, Zeher. Trenér: Koubek.
Slavia: Vaniak - Čelůstka, Koubský, Vomáčka, Hubáček - Grajciar, Ragued, Kisel, J. Černý (71. Janda) - Hora (83. Vlček), M. Černý. Trenér: Jarolím.

Olomouc - Jablonec 4:1 (0:0)

Za zvuků nové hymny, kterou pro olomoucké fotbalisty nazpívala hanácká skupina Strácené Ráj, nastoupila Sigma v totožném složení jako před týdnem v Plzni. V jablonecké sestavě už figuroval i Marek Jarolím, který se do hry vrátil po karetním trestu.

Úvodní půle se nesla ve znamení jablonecké pasivity a pohledné olomoucké ofenzivy. V 16. minutě předtavila Sigma zajímavý signál, když na rohový kop Vepřeka čekali jeho spoluhráči v uctivé vzdálenosti od jablonecké branky. Po bleskovém náběhu se před Špitem zjevil Jakub Petr, ale jeho hlavička mířila jen do brankáře hostí.

Ve 29. minutě pak další nový signál rozehrál z přímého kopu Tomáš Janotka, přestože se mu nahrávka na vápno nepodařila, míč se dostal na levou stranu k Vepřekovi, jehož centr našel Pavla Šultese. Jeho druhá střela v sezoně ale druhým gólem neskončila, ránu z otočky reflexivně vyrazil Špit.

Jablonec se dopředu nehrnul, jediné příležitosti mu nabízeli rohové kopy, které olomoucká obrana bez problémů odvracela. V prvním poločase druhý tým minulé sezony ani jednou nevystřelil na branku. Sigma hned osmkrát, do sítě ale neprošel ani jeden pokus, takže do kabin se šlo za stavu 0:0.

Kdo se o přestávce zdržel ve frontě na párek, mohl litovat. I když druhou půli zahájil rozehrávkou Jablonec, za necelých třicet vteřin už Andrův stadion explodoval nadšením. Hořava našel na pravé straně rozběhnutého Šultese, ten míš zatáhl a přesným centrem našel Hubníka, který otevřel skóre zápasu.

Hráči Sigmy ale byli k těm, co první branku zmeškali, ohleduplní. Za osm minut jim totiž nabídli prakticky stejnou akci, jen obsazení bylo jiné. Šultes viděl našláplého Hubníka, ten zprava odcentroval a před bránou se prosadil důrazný Jakub Petr.

Sigma skvělým nástupem drtila Jablonec, který si s ofenzivním koncertem Hanáků najednou vůbec nevěděl rady.

O další čtyři minuty později už Olomouc vedla 3:0. Petr znovu zakombinoval s Hubníkem, ten si na vápně poradil se Zábojníkem a chladnokrevně potřetí rozvlnil síť jablonecké branky.

I členové hudební skupiny Stracené Ráj museli kroutit hlavami, jaký to Sigma ve druhém poločase rozpoutala koncert. A úchvatné party v něm hráli Jakub Petr a především Michal Hubník.

Sedmadvacetiletý forvard dovršil svůj první ligový hattrick v 63. minutě a opět parádní trefou. Petr zacentroval z pravé strany, Hubník si počkal na míč a neuvěřitelným volejem z otočky propálil Špita počtvrté.

Olomoucký hrdina pak stejně jako jeho dvorní nahrávač Petr za velkého potlesku opustili hřiště, po nich vystřídal i další forvard Pavel Šultes, kterého nahradil za nemenšího aplausu Brazilec Melinho.

Sigma i nadále Jablonec tlačila, ale vysněného „bůra“ už fanouškům nedarovala. Ti přesto mohli odcházet z Androva stadionu spokojeni, modrá lavina nakonec přejela ambiciózní Severočechy 4:1, výsledek v závěru korigoval Pekhart.

Branky:
46., 58. a 63. Hubník, 54. Petr - 90. Pekhart. Rozhodčí: Kovařík - Handlíř, Moudrý. ŽK: Vošahlík (Jablonec). Diváci: 5024.

Olomouc: Drobisz - Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek - Bajer, Kaščák, Hořava - Petr (66. Navrátil), Šultes (79. Melinho), Hubník (70. Vašíček). Trenér: Psotka.
Jablonec: Špit - Krajčík, Zábojník, Drsek, Jablonský - Vošahlík (56. Pekhart), Jarolím (80. Haurdič), Loučka, Pavlík, Kovařík (62. Eliáš) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Brno - Ústí nad Labem 1:3 (0:2)

Už v sedmé minutě se trefil hostující Dominik Kraut, když převzal míč na polovině Zbrojovky a postupoval dál středem hřiště. Brněnští obránci před ním ustupovali, tak za vápnem vypálil přesně k Burešově levé tyči.

Svěřenci trenéra Karla Večeři se poté snažili nepříznivý stav zvrátit. Nejprve na pravé straně zakombinoval Rabušic s Chlupem, ale nebezpečný centr do vápna lapil hostující gólman Novák. Ten ve 24. minutě skvěle vytáhl hlavičku prvně jmenovaného.

Uvadající tempo hry narušil tři minuty před koncem poločasu ústecký záložník Michal Doležal, který napřáhl z pětadvaceti metrů a míč z jeho kopačky zapadl do Burešovy branky.

Do druhé půle vstoupili domácí borci o poznání aktivněji. Největší šanci na zkorigování skóre měl v 52. minutě Trousil, který se po standardní situaci dostal před ústeckého gólmana, ale střelu mu na roh zblokoval jeden z obránců.

O čtyři minuty později vypálil z voleje po centru Chlupa Kalabiška, jeho střelu však na brankové čáře zkrotil Novák.

Otevřená hra se brněnským fotbalistům málem nevyplatila v 62. minutě, když si z brejku sám na Bureše řítil Volek. Jeho střela jen o fous minula tyčku.

Minutu na to zahrál ve vápně rukou Husár, následnou penaltu bezpečně proměnil Doležal, a připsal si tak druhý gól v utkání.

Další dvě tutovky hned vzápětí ústečtí fotbalisté neproměnili. Šest minut před koncem utkání navíc po brejku Bureš vytěsnil ránu Volka.

Brněnští hráči si velkou šanci na vylepšení výsledku vytvořili až v závěru, kdy po vyražené střele Rabušice doklepl balon do brány Dostálek. Na domácí stadionu tak Brňané ve druhém kole prohráli s nováčkem první ligy 1:3 a do kabin je vyprovázel pískot fanoušků.

Branky:
87. Dostálek - 43. a 63. z pen. Doležal, 7. Kraut. Rozhodčí: Příhoda - Vysloužil, Moláček. ŽK: Chlup - Krbeček, Volek. Diváci: 3025.

Brno: Bureš - Červinek, Jílek, Trousil, Husár (67. Hodek) - Chlup, Dostálek, Křeček (46. Okleštěk), Polách, Kalabiška (67. Střeštík) - Rabušic. Trenér: Večeřa.
Ústí: Novák - Valenta, Džuban, Polák, Vrtělka - Doležal (72. Franc), Zachariáš (87. Gibala), Martykán, Volek - Krbeček (81. Jindráček), Kraut. Trenér: Habanec.

Teplice - Příbram 1:2 (0:2)

Základ první výhře na hřišti soupeře po třinácti zápasech položili Středočeši v úvodní půli díky gólům Jurdíka s Huňou, domácí po pauze stačili jen snížit v 87. minutě zásluhou Mareše. Zatímco Teplice jsou po dvou kolech bez bodu, Příbram má už čtyři.

Přestože Severočeši dostali v prvním kole výprask 0:3 na Slovácku, trenér Plíšek vsadil na stejnou sestavu. Jedinou změnu udělal mezi tyčemi, kde nahradil Grigara Slavíkem. S brankářským postem zamíchal i příbramský kouč Hřídel, který místo Rondzika postavil Hrušku.

Teplice sice měly od začátku mírnou převahu, jenže příliš kreativní nebyly. Jediná kloudná příležitost po rohu skončila Lukášovou hlavičkou těsně nad, zbytek akcí se tříštil o defenzivu Příbrami. Ta už v prvním kole vymazala útočníky Ostravy a svou kompaktní a pohyblivou hru potvrzovala i pod Krušnými horami.

Teplicím dělají v nové sezoně velké problémy dlouhé pasy soupeře. Od Slovácka dostaly po rychlých akcích dva ze tří gólů a tu samou slabinu záhy ukázaly i s Příbramí.

V 28. minutě nakopl míč přes domácí obránce Huňa, našel rozběhnutého Jurdíka a ten po třicetimetrovém sprintu zavěsil z levé strany pod břevno.

Tepličtí zkoprněli a jejich hru ovládl zmatek. Za chvíli dostali další lekci. Deset minut po prvním gólu oklamali Příbramští ofsajdovou past i podruhé a na pravém křídle byl rázem úplně sám Klesa.

Jeho centr doletěl zadní tyč k Pleškovi, jehož nepovedenou střelu usměrnil do sítě Huňa. Tepličtí diváci ztratili se svými hráči trpělivost a do kabin je vyprovodili silným pískotem a nadávkami.

Po přestávce se poprvé v sezoně dostal na trávník veterán Verbíř a teplickou hru výrazně rozhýbal. Příbram se záhy dostala pod tlak. Došek v 56. minutě ale z otočky pálil jen do středu branky, o šest minut později zase střílel z vápna přesně k tyči Vachoušek a jen neméně dobrý zákrok brankáře Hrušky vytěsnil míč mimo.

Hruška se za trenérovu důvěru odvděčil výborným výkonem. Spolehlivě sbíral centry i střely domácích a bezmocný byl jen jednou. Ve zmatku po rohovém kopu v 87. minutě si našel míč na vápně Mareš a pěkným obloučkem poslal míč do horního růžku. Na víc už ale Teplicím nezbyl čas.
Jan Beránek pha

Nikdy v novodobé historii nepřišlo na úvodní domácí zápas v nové sezoně Teplic tak málo lidí jako dnes. Počet 3950 diváků jen potvrdil, v jakém rozpoložení se klub na začátku sezony nachází. "Jsme jako zvíře - v přírodě se musí každý den ohánět, zatímco když ho chováte doma, zpohodlní," glosoval výkon svého týmu trenér Jiří Plíšek.

Na hráče se hodně zlobil. "Chtěli jsme odčinit zklamání ze Slovácka, měli jsme i hodně standardek, ale abychom je proměnili, potřebujeme větší důraz ve vápně. A k tomu jsme dostali dvě branky ze situací, na které jsme se připravovali. Příbram to udělala dobře, už Baník tím trápila, ale jsou to laciné góly," zlobil se Plíšek. Mírné herní zlepšení přišlo až ve druhém poločase.

"Už jsme neměli co ztratit. Ale i když jsme si dokázali vypracovat šance, proměnili jsme jen jednu, a to je málo," řekl kouč.

To, že teplický tým ve dvou zápasech vstřelil jediný gól, se podle něj dá ještě omluvit, fatální chyby obrany ale už ne. "Naše defenziva je velmi slabá," řekl.

Zatímco po prvním nepovedeném zápase dostali důvěru ještě skoro stejní hráči, přes týden už Plíšek zřejmě připraví větší změny. Nevyloučil ani případné posílení týmu. "Uvidíme. Chtěli jsme udržet kádr stabilní, teď je ale otázka, jestli je to v našich podmínkách ideální řešení," dodal Plíšek.

Příbramští si výhru naopak pořádně vychutnávali, i když se na konci zápasu museli strachovat. "V prvním poločase jsme hráli velmi dobře a svoje šance si zasloužili, po pauze to ovšem bylo horší. Teplice nás dost zatlačily a jejich nakopávané míče nám moc neseděly, ale výhru jsme naštěstí udrželi," řekl příbramský trenér Martin Hřídel.

O problémech teplické obrany s dlouhými míči prý věděl. "Viděli jsme, jak hráli na Slovácku. Na jejich obranu platí rychlý protiútok," uvedl.

I když je teprve druhé kolo, oba týmy už protočily dva gólmany. "Dali jsme dneska přednost Slavíkovi, protože o něco lépe pracuje s obranou, což dneska potvrdil," vysvětlil Plíšek změnu v teplické brance, v níž chyběl Grigar. Příbramští zase vyměnili Rondzika za Hrušku.

"Pokud se Alešovi (Hruškovi) nic nestane, bude chytat i dál. Zůstane jedničkou," řekl Hřídel.

Branky:
87. Mareš - 28. Jurdík, 39. Huňa. Rozhodčí: Mikel - Kordula, Lakomý. ŽK: Vondrášek, Stožický, Došek, Vachoušek - Hruška, Huňa. Diváci: 3950.

Teplice: Slavík - Vidlička, Lukáš, Klein, Rosa - Ljevakovič, Matula (46. Verbíř), Vachoušek, Stožický - Mahmutovič (46. Došek), Vondrášek (74. Mareš). Trenér: Plíšek.
Příbram: Hruška - Plašil, Ricka, J. Štochl, Nohýnek - Klesa (89. Wágner), Videgla, Tarczal, Pleško - Jurdík (63. Borek), Huňa. Trenér: Hřídel.

Liberec - Plzeň 2:3 (1:2)

Navrátilec z Německa Štajner rozhodně nečekal, že při své obnovené premiéře na libereckém stadionu zažije se spoluhráči nejhorší vstup do ligového utkání v historii Slovanu.

Po necelých dvaceti sekundách hry zatáhl míč po levé straně plzeňský Jiráček, přihrál do středu hřiště Rezkovi a hosté bleskově vedli.

Černý úvod Severočechů však dále pokračoval. Ve třetí minutě odvrátili domácí po závaru balon jen k Limberskému, který přesnou střelu z hranice vápna zvýšil.

Liberečtí se z těžkého direktu chvíli vzpamatovávali a jejich prapor se snažil pozvednout hlavně dirigent zálohy Štajner. Po jeho centru z osmnácté minuty se Severočeši marně dožadovali penalty po údajné Radově ruce.

O pár sekund později už se domácí radovali ze snížení. Chybujícího gólmana Krbečka obral o míč Kerič, obhodil si ho a střelou do prázdné branky vrátil Liberec do hry.

S Viktorií ale inkasovaný gól příliš neotřásl. Nebezpečné byly především Horváthovy akce: po jeho centru musel v 35. minutě na brankové čáře odvracet Nezmar, o pět minut později pak plzeňský špílmachr trefil v dobré pozici jen vlastního spoluhráče.

Na druhé straně protáhl těsně před pauzou Krbečka Nezmar hrající jubilejní 250. ligové utkání.

Hned po přestávce Štajner pěkně posunul míč na Keriče a hostující beci jeho pokus vykopli těsně před brankovou čárou.

Slovan přidal na aktivitě, ale chvíli po hodině hry ho zmrazil svým druhým gólem v zápase Rezek, jenž doklepl do sítě rychlou Petrželovu akci.

Domácí se však hodně zlobili, že soupeř nezakopl míč, neboť na zemi ležel zraněný Fleišman, který vzápětí musel ze hřiště.

Přesto Slovan nerezignoval a v 71. minutě snížil. Jeden z plzeňských zadáků zahrál po Štajnerově centru ve vápně rukou a Bosančič nařízenou penaltu s přehledem proměnil.

Liberečtí vrhli všechny síly do útoku, zatlačili hosty do hluboké defenzivy, ale vytouženého vyrovnání se nedočkali. Ve velkých šancích neuspěli Nezmar a dvakrát Kerič.

Branky: 19. Kerič, 71. Bosančič z pen. - 1. a 63. Rezek, 3. Limberský. Rozhodčí: Kocourek - Szarowski, Santarius. ŽK: Holeňák, Nezmar, Papoušek, Štajner, Bičík, Liška - Rajtoral, Bystroň, Jiráček, Petržela, Rada. Diváci: 4785.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Holeňák, Dejmek, Fleišman (66. Liška) - Bosančič (79. Vojta), Štajner, Vácha, Vulin (46. Papoušek) - Nezmar, Kerič. Trenér: Petřík.
Plzeň: Krbeček - Rajtoral, Bystroň, Navrátil, Limberský - Petržela, Rada, Horváth (89. Hájovský), Jiráček (80. Střihavka) - Kolář (86. Rýdel) - Rezek. Trenér: Vrba.
(ČTK)

Sparta - Slovácko 2:1 (0:0)

Sparťané vyběhli na trávník ve značně obměněné sestavě. Kušnír, Hušek, Lačný, Kucka a Wilfried nenastoupili kvůli zranění, Sionka s Matějovským trenér Chovanec posadil jen na lavičku náhradníků a šetřil je na úterní první zápas 3. předkola Ligy mistrů s Lechem Poznaň.

Proto se v základní sestavě poprvé objevil kamerunský obránce Adiaba, na hrotu útoku dostali šanci mladí útočníci Jeslínek s Třešňákem.

Na domácích ale bylo znát, že prahli po odčinění prohry z prvního kola z Hradce Králové a od počátku se nastěhovali před branku Slovácka. Ke střelbě je ale pozorná obrana příliš nepouštěla. Až po čtvrthodině hry unikl a odcentroval Adiaba, ale střela Zemana z úhlu těsně minula vzdálenější tyč.

Nápor domácích ale záhy ustal a fotbalisté Slovácka hru vyrovnali. Dlouho se pak hrál fotbal bez šancí. První střelu na branku vyslal až ve 39. minutě hlavou Třešňák, ale Filipko si s ní hravě poradil.

O minutu později po centru Matějovského předvedl hostující gólman skvělý reflex, když akrobaticky v pádu míč vykopl.

Hned v úvodu druhého poločasu přihrál Třešňák volnému Jeslínkovi, který ale z dvanácti metrů zbrkle poslal míč vysoko nad branku. Tlak domácích sílil. V 54. minutě střelu Zemana z dálky Filipko neudržel, ale napodruhé si poradil s dorážkou Jeslínka.

Chvíli nato už ale gólman Slovácka kapituloval. Žofčák se nádherně uvolnil, našel před brankou Třešnáka a dvaadvacetiletý hráč se kouči Chovancovi odvděčil za důvěru prvním ligovým gólem.

Hosté ale nečekaně rychle odpověděli. V 62. minutě Mezlík poslal do vápna centr a Košút hlavičkou do protipohybu brankáře Blažka vyrovnal. Také pro dvacetiletého beka to byl první gól v soutěži.

Vzápětí mohl opět misku vah převážit na stranu Sparty Třešnák, ale míč si rovnal tak dlouho, až se mu do střely postavili tři hostující obránci. Neuspěl ani Sionko, který si hezky stáhl míč, ale namířil těsně vedle.

Sparta prahla po prvním tříbodovém zisku, ale když tvrdá střela Pamiče těšně minula roh branky, zdálo se, že se bude muset spokojit jen s bodem. Vysvobodil ji ale Kadlec, kterému prodloužil dlouhý nákop Hoheneder, a z hranice šestnáctky střelou k pravé tyči rozhodl.

Branky:
56. Třešňák, 90.+1 Kadlec - 62. Košút. Rozhodčí: Bílek - Slavík, Tacina. ŽK: Adiaba, Žofčák - Švancara, Kuncl, Kordula, Szmek. Diváci: 7101.

Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Hoheneder - Žofčák, Vacek (33. Matějovský), Zeman (70. Kadlec) - Jeslínek, Třešňák (68. Sionko). Trenér: Chovanec.
Slovácko: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút, Kubáň - Fujerik, Kordula, Volešák, V. Valenta - Ondřejka (87. Szmek), Švancara (78. Reinberk). Trenér: Soukup.
(ČTK)

Mladá Boleslav - Č. Budějovice 1:1 (1:0)

Ti, kdo přišli, byli v prvním, jinak vcelku nezáživném, poločase potěšeni hlavně v 19. minutě. To se zmocnil míče po špatné Hudsonově přihrávce ve skvělé letní formě hrající Ivo Táborský, ve vzduchu si jej ještě panenkou přistrčil a poslal ho exboleslavskému brankáři Kučerovi v budějovické brance do šibenice.

V dresu Jihočechů se objevili také další bývalí hráči Mladé Boleslavi. Útok hostů pak byl zcela „boleslavský“, neboť v něm nastoupili vedle sebe Tomáš Sedláček s Lubošem Peckou. Ani jeden z nich se však v prvním poločase k vážnějšímu ohrožení domácí branky nedostal. Za zmínku stojí snad jen Peckova hlavička nad branku po rohovém kopu.

Na druhé straně mohl zvýšit Bulut, ale mířil jen do brankáře Kučery. „Chtěli jsme přidat druhý gól, ale to se nám bohužel nepovedlo,“ řekl střelec jediné boleslavské branky Táborský.

Hosté se k ohrožení boleslavské branky dostali de facto jenom jednou. A v 52. minutě z toho byl gól. Pecka vysunul za obranu Benáta, ten vystřelil a míč zapadl o tyčku do branky. „Do druhého poločasu jsme vstoupili vlažně a soupeř nás hned potrestal,“ komentoval domácí lodivod Karel Stanner.

Boleslav tak vrhla všechny síly do útoku. Trenér Stanner dokonce kompletně vyměnil útočné duo, když během druhého poločasu poslal na plac Chramostu s Řezníčkem. Aktivní byl především prvně jmenovaný, ale hosty v hektickém závěru podržel brankář Kučera. „Jsem rád za zisk bodu, i když ke konci nám k němu pomohlo i štěstí a skvělý Pavel Kučera,“ zhodnotil zápas kouč hostů Jaroslav Šilhavý.

Branky:
19. Táborský - 52. Benát. Rozhodčí: K. Hrubeš - Pospíšil, Kovařík. ŽK: Johana (MB). Diváci: 3086.

M. Boleslav: Miller - Kalina, Janíček, Johana, Brunclík - Mendy, Sylvestre, Opiela, Táborský (75. M. Sedláček) - Kulič (55. Chramosta), Bulut (68. Řezníček). Trenér: Stanner.
Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš, Jarabica, Žižka - Hudson (82. Ondrášek), Otepka, Černák, Benát (90. Riegel) - Pecka, T. Sedláček (70. Mezlík). Trenér: Šilhavý.

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.