Mladí Maďaři vyřadili po Češích i Italy

Suez – Maďarští fotbalisté do 20 let ve čtvrtfinálovém dramatu zdolali Italy. Padly čtyři červené karty.

9.10.2009

Maďarští fotbalisté oslavují gól v dramatickém čtvrtfinále MS do dvaceti let proti Itálii.Foto: REUTERS/Radu Sigheti

Maďarští fotbalisté do dvaceti let jsou na mistrovství světa v Egyptě k nezastavení. A zdá se, že devadesát minut normální hrací doby je jim málo.

Po dramatickém penaltovém rozstřelu v osmifinále, v němž poslali domů český výběr, si Maďaři vychutnali další infarktovou koncovku i ve čtvrtfinále s Itálií.

Zápas přinesl pět gólů, prodloužení a čtyři červené karty. Po skončení stodvacáté minuty vypukla maďarská radost, na italské straně zavládl bezbřehý smutek.

Skóre otevřel už ve druhé minutě úspěšně proměněnou penaltou Vladimir Koman. O vedení přišli Maďaři až osm minut před koncem normální hrací doby, kdy se trefil Antonio Mazzotta.

To už Italové hráli o deseti, po druhé žluté kartě byl vyloučen Matteo Gentili. A jen minutu po vyrovnávací trefě putoval pod sprchy i jeho spoluhráč Francesco Bini.

Do prodloužení tak Jihoevropané vstoupili oslabeni o dva muže, jenže v 90. minutě neudržel nervy na uzdě ani maďarský reprezentant Adrian Szekers a kolumbijský rozhodčí Oscar Ruiz vyloučil i jeho.

To však zdaleka nebylo všechno. Ve 112. minutě přiblížil Maďary postupu Krisztian Németh, jenže hned o minutu později srovnal na 2:2 Giacomo Bonaventura. Zdálo se, že oslabení Italové by mohli utkání dotáhnout až k penaltovému rozstřelu.

Rozhodčí Ruiz ovšem nemínil ukončit svou karetní exhibici a ve 115. minutě poslal po druhé žluté předčasně do sprch už třetího Itala, Michelangela Albertazziho. A osm zbylých Jihoevropanů už stav 2:2 neudrželo. Postup Maďarů trefil o chvilku později znovu hrdina Németh.

Italové tak prohráli, i když byli i přes troje vyloučení aktivnějším týmem. Vystřelili celkem sedmadvacetkrát, míč měli v držení 61 procent času.

Už odpoledne si účast v semifinále zajistili reprezentanti Ghany. Ti si poradili s výběrem Jižní Koreje 3:2. Dva góly obstaral Dominic Adiyiah, třetí branku přidal Ransford Osei. Ghaňané tak mohou navázat na zisk bronzových medailí z let 1993 a 2001.

Ghana se v úterním zápase o postup do finále střetne právě s Maďarskem.

MS hráčů do 20 let v Egyptě - čtvrtfinále:

K
orea - Ghana 2:3 (31. Pak He-song, 82. Kim Tong-sop - 8. a 78. Adiyiah, 28. Osei)

Itálie – Maďarsko 2:3 pp (82. Mazzotta, 113. Bonaventura – 2. z pen. Koman, 112. a 117. Németh, ČK: 71. Gentili, 83. Bini, 115. Albertazzi – 90. Szekeres).

Autor: Vojtěch Žižka

9.10.2009 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.