Bayern prohrál v Mohuči, na čelo se nevrátil

Evropa -Hitem víkendu je porážka Barcelony na hřišti topícího se týmu z Getafe.

25.11.2011

Getafe překvapilo všechny. Dokázalo na svém hřišti porazit Barcelonu.Foto: ČTK

Německo

Fotbalisté Bayernu Mnichov prohráli ve 14. kole německé ligy v Mohuči 2:3 a po deseti zápasech přišli o vedení v tabulce. Už v předcházejícím programu kola se o bod před bavorský tým dostaly Dortmund a Mönchengladbach. K vítězství nad Bayernem pomohl Mohuči český reprezentační bek Zdeněk Pospěch, který odehrál celý zápas.

Bayern chtěl odčinit porážku z posledního kola s Dortmundem, ale v Mohuči začal špatně. V desáté minutě dostal výbornou přihrávku Andreas Ivanschitz a po kličce poslal domácí levačkou do vedení.

Po přestávce vyrovnal stoper Daniel van Buyten, jenže vzápětí brankář Manuel Neuer dvakrát inkasoval. Nejprve jednička německé reprezentace nestačila na nenápadnou střelu z dálky z kopačky Marka Caligiuriho, na 3:1 zvýšil hlavou po rohu nikým nehlídaný Niko Bungert.

V nervózním závěru sice favorit snížil znovu zásluhou Van Buytena na rozdíl jediné branky, nizozemský stoper ale v nastavení v největší šanci místo zkompletování hattricku minul levou tyč. Obránce Pospěch předtím unikl žluté kartě po strkanici s Tonim Kroosem.

Brémy se oklepaly z debaklu 0:5 s Mönchengladbachem a po vítězství 2:0 nad Stuttgartem se posunuly v tabulce na čtvrté místo. Po řadě promrhaných šancí se trefil v 57. minutě Aaron Hunt, za deset minut zaskočil dalekonosným přímým kopem brankáře Svena Ulreicha brazilský obránce Naldo. Werder potvrdil vynikající formu v domácích zápasech – na svém stadionu ztratil v osmi utkáních body jen s lídrem z Dortmundu.

Německá fotbalová liga – 14. kolo, pátek:Kolín nad Rýnem – Mönchengladbach 0:3 (20. a 47. Hanke, 30. Arango). Sobota:Augsburg – Wolfsburg 2:0 (65. Brinkmann, 90.+3 Kapllani), Dortmund – Schalke 2:0 (16. Lewandowski, 61. Felipe Santana), Hertha Berlín – Leverkusen 3:3 (7. a 82. Lasogga, 17. vlastní Toprak – 24., 64. a 79. Derdiyok), Hoffenheim – Freiburg 1:1 (24. Roberto Firmino – 90. Dembele), Norimberk – Kaiserslautern 1:0 (13. Chandler),Hannover – Hamburk 1:1 (79. Schlaudraff – 64. Bruma). Neděle:Brémy – Stuttgart 2:0 (57. Hunt, 67. Naldo),Mohuč – Bayern Mnichov 3:2 (10. Ivanschitz, 65. Caligiuri, 74. Bungert – 56. a 79. Van Buyten).

Anglie

Fotbalisté Manchesteru City remizovali v Liverpoolu 1:1. Lídr anglické ligy sice udržel neporazitelnost, ale vinou druhé bodové ztráty v ročníku přišel o možnost vyrovnat klubový rekord v počtu vítězných zápasů v řadě. V čele tabulky si díky ztrátě konkurenčního Manchesteru United udržel pětibodový náskok.

Favorizovaný Manchester se dostal do vedení krátce po půlhodině hry, po rohovém kopu vstřelil svůj druhý gól v sezoně obránce Vincent Kompany. Prakticky hned po rozehrávce zastihl horší moment jeho kolegu ze stoperské dvojice Joleona Lescotta, když srazil do sítě střelu Charlieho Adama, která přitom směřovala mimo branku.

Liverpoolu rychlé vyrovnání pomohlo a ještě do závěru poločasu měl několik významných příležitostí stav otočit. Glen Johnson však branku netrefil, střelu Adama do protipohybu skvěle vytlačil na roh brankář Joe Hart.

I po přestávce měl víc šancí domácí tým, hosty navíc oslabil Mario Balotelli. Střídající italský útočník za necelých dvacet minut na hřišti stačil vyfasovat dvě žluté karty a po zásahu loktem do tváře Slováka Martina Škrtela musel do šaten.

Hart pak v nastavení chytil jistý gól Andymu Carrollovi a Luisi Suárezovi a zachránil svému týmu alespoň remízu. Hráči City tak potvrdili, že se jim na stadionu Liverpoolu nedaří, naposledy tu vyhráli v roce 2003.

Zápas Swansea s Aston Villou výrazně poznamenala zpráva o úmrtí velšského reprezentačního trenéra Garyho Speeda, který byl dnes nalezen oběšený ve svém domě. V dresu ligového nováčka a jediného velšského týmu v historii Premier League působí čtveřice členů domácího národního týmu, na straně birminghamského týmu nastoupil v základní sestavě ještě James Collins.

Bývalý Speedův spoluhráč z Newcastlu Shay Given zahájil zápas po minutě ticha se slzami v očích, stejně jako brankář soupeře Michel Vorm ale pak předvedl vynikající výkon. V zápase plném tvrdých zákroků a gólových šancí oba muži s rukavicemi dominovali a právě díky nim se týmy rozešly s bezbrankovou remízou.

Anglická fotbalová liga – 13. kolo:Stoke – Blackburn 3:1 (28. Delap, 58. Whelan, 72. Crouch – 86. Rochina), Bolton – Everton 0:2 (49. Fellaini, 78. Vellios), Chelsea – Wolverhampton 3:0 (7. Terry, 29. Sturridge, 45. Mata), Manchester United – Newcastle 1:1 (49. Hernández – 64. Ba z pen.), Norwich – QPR 2:1 (14. R. Martin, 73. Holt – 59. Young), Sunderland – Wigan 1:2 (8. Larsson – 44. Gomez z pen., 90.+3 Di Santo), West Bromwich – Tottenham 1:3 (10. Mulumbu – 25. a 90.+3 Adebayor, 81. Defoe), Arsenal – Fulham 1:1 (82. Vermaelen – 65. vlastní Vermaelen). Neděle:Swansea – Aston Villa 0:0,Liverpool – Manchester City 1:1 (33. vlastní Lescott – 31. Kompany).

Itálie:Inter vybojoval čtvrtou výhru v sezoně minutu před koncem

Obhájci titulu AC Milán rozdrtili v italské fotbalové lize Chievo 4:0 zásluhou čtyř branek z prvního poločasu. Svěřenci trenéra Massimilina Allegriho se propracovali na druhé místo tabulky soutěže o bod za Juventus. „Stará dáma“ má však odložené utkání k dobru.

Domácí milánský tým nedal soupeři z Verony vůbec šanci a zničil ho už v první půli. Hned v osmé minutě dal vedoucí gól stoper Thiago Silva, vzápětí se trefil kanonýr Zlatan Ibrahimovic. Bývalý útočník Juventusu a Interu střelou do pravého horního rohu branky završil stovku gólů v Serii A.

Těsně před přestávkou švédský střelec načal druhou stovku, když se prosadil z pokutového kopu. Ještě předtím stačil potupit obranu Chieva jeho spoluhráč z útoku Alexandre Pato.

Český záložník Kamil Vacek odehrál za hosty poslední půlhodinu. V sestavě AC, který bude 6. prosince posledním soupeřem Plzně v základní skupině Ligy mistrů, chyběli zraněný obránce Alessandro Nesta a brankář Christian Abbiati.

Trenér Allegri nasadil sestavu: Amelia – Abate, Yepes, Thiago Silva, Antonini – Aquilani, Van Bommel, Nocerino – Boateng (61. Emanuelson) – Ibrahimovic (66. Robinho), Pato (77. El Shaarawy).

Fotbalisté Interu Milán vybojovali gólem z předposlední minuty vítězství 1:0 v Sieně. V této ligové sezoně se jim vůbec poprvé podařilo třemi body navázat na výhru z předcházejícího kola. V tabulce si polepšili na 15. místo.

Inter si v úterý remízou na hřišti Trabzonsporu zajistil osmifinále Ligy mistrů, na trávnících v domácí nejvyšší soutěži se mu ale nedaří. Na hřišti nováčka ze Sieny to vypadalo na další ztrátu, svěřence trenéra Claudia Ranieriho ale vysvobodil gólem v 89. minutě střídající devatenáctiletý útočník Luc Castaignos.

Nový trenér Delio Rossi nezvítězil ani ve svém druhém ligovém zápase na lavičce Fiorentiny. Na hřišti svého předcházejícího zaměstnavatele Palerma mu jeho svěřenci nenadělili dárek k sobotním jednapadesátým narozeninám a stejně jako při jeho premiéře proti AC Milán se neprosadili.

Na druhé straně se naopak už v první půli trefil útočník Fabrizio Miccoli, po změně stran uzavřel skóre záložník Josip Iličič. Fiorentina se propadla za Inter na šestnácté místo.

Cesena porazila překvapivě Janov 2:0 a svou druhou výhrou v ročníku navázala na tříbodový zisk z posledního kola. Posun z posledního místa tabulky zařídil oběma góly rumunský útočník Adrian Mutu. Nejprve v 70. minutě rozvlnil síť z penalty, o deset minut později pojistil svou třetí brankou od příchodu do týmu vedení i navzdory vyloučení spoluhráče Ravaglii.

Cagliari vybojovalo zásluhou gólu z penalty doma remízu 1:1 s Boloňou. Hosté se ujali vedení díky brance Marca Di Vaia v 75. minutě, o šest minut nato srovnal z penalty záložník Daniele Conti. Oba týmy díky nerozhodnému výsledku získaly v listopadu vůbec první body.

Italská fotbalová liga – 13. kolo, pátek:Udine – AS Řím 2:0 (79. Di Natale, 89. Isla). Sobota:Lecce – Catania 0:1 (90. Barrientos), Novara – Parma 2:1 (70. Rubino, 78. Rigoni – 29. vlastní Centurioni), Bergamo – Neapol 1:1 (64. Denis – 90.+4 Cavani), Lazio Řím – Juventus Turín 0:1 (34. Pepe). Neděle:Cagliari – Boloňa 1:1 (81. Conti z pen. – 75. Di Vaio), Cesena – FC Janov 2:0 (70. z pen. a 80. Mutu), Palermo – Fiorentina 2:0 (22. Miccoli, 73. Iličič), Siena – Inter Milán 0:1 (89. Castaignos),AC Milán – Chievo 4:0 (16. a 44. z pen. Ibrahimovic, 8. Thiago Silva, 33. Pato).

20. Lecce 12 2 2 8 9:19 8

Poznámka: Bergamu bylo za korupci odečteno šest bodů.

Španělsko:San Sebastian zvítězil v Bilbau díky gólu z poloviny hřiště

Fotbalisté Betisu Sevilla sice v zápase španělské ligy proti San Sebastianu dali první branku od poloviny října, kvůli parádnímu gólu soupeře z půlící čáry ale prohráli 2:3. Svou sérii bez vítězství natáhli na devět zápasů, Real Sociedad naopak po osmi utkáních vyhrál a unikl ze sestupových příček. Levante rozstřílelo Gijón 4:0 a v tabulce se udrží i po 14. kole čtvrté o bod za městským rivalem Valencií.

Sevillský tým prohrával krátce před koncem 0:2, trefili se Aguirretxe a Vela. V 81. minutě ale prolomil po 552 minutách týmové střelecké trápení střídající útočník Jonathan Pereira.

Tentýž hráč za čtyři minuty vyrovnal, jenže v nastavení přišla chvíle obránce Iňiga Martíneze. Dvacetiletý juniorský reprezentant využil postavení brankáře soupeře a zápas rozhodl střelou z půlky hřiště. Martínez už v této sezoně skóroval podobným způsobem jednou, při porážce 1:2 s Bilbaem vyrovnal z vlastní poloviny na 1:1.

Levante se po třech porážkách v řadě propadlo z vedoucí příčky až na čtvrtou, tu si ale po vítězství 4:0 nad Gijónem uchová nejméně do příštího kola. Na domácím stadionu vedl valencijský tým od 20. minuty po brance Barkera, v debakl zápas proměnili po přestávce Valdo a dvěma zásahy Arouna Koné.

Španělská fotbalová liga – 14. kolo:Vallecano – Valencie 1:2 (84. Tamudo – 21. Jonas, 56. Tino Costa). Sobota:Vallecano – Valencie 1:2 (84. Tamudo – 21. Jonas, 56. Tino Costa), Real Madrid – Atlético Madrid 4:1 (24. a 82. Ronaldo obě z pen, 49. Di María, 65. Higuaín – 15. Adrián), Getafe – FC Barcelona 1:0 (67. Valera). Neděle:Betis Sevilla – San Sebastian 2:3 (81. a 85. Pereira – 56. Aguirretxe, 76. Vela, 90.+1 Martínez),Levante – Gijón 4:0 (52. a 62. Koné, 20. Barkero, 47. Valdo),Espaňol Barcelona – Pamplona 1:2 (56. Vázquez – 44. Lamah, 50. Nekounam), Mallorca – Santander 2:1 (45. vlastní Torrejón, 58. Víctor – 75. Ariel),Bilbao – Granada 0:1 (31. López),Zaragoza – FC Sevilla 0:1 (23. Negredo z pen.).

Forejtův případ je varující zprávou o poměrech na Hradě, píše tisk

Praha - Odchod ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta, který se v úterý vzdal svého místa, je drsnou a varující zprávou o poměrech na Hradě. V komentáři to dnes píšou Hospodářské noviny. Případu se věnují všechny české deníky. Lidové noviny si v souvislosti s tím všímají bezpečnostních hrozeb, kterých je podle nich Hrad plný. Právo se pozastavuje nad "úpornou snahou dvou pochybných individuí" dostat kompromitující materiál do seriózních médií.