Žižkov si poradil s Varnsdorfem, Sigma vyhořela ve šlágru se Znojmem

Praha - Mostečtí druholigoví fotbalisté ovládli severočeské derby na trávníku Ústí nad Labem, Baník slavil po výhře 3:1. Trápení Sigmy nekončí, v duelu exprvoligových celků padla se Znojmem a fanoušci ji vypískali. Pardubice se podělily o body se Zlínem za bezbrankovou remízu.

24.8.2014 AKTUALIZOVÁNO 24.8.2014

Fotbalisté Olomouce (v modrém) proti Znojmu.Foto: Deník/Stanislav He­loňa

Další průšvih. Olomouc prohrála doma se Znojmem 0:2 a zůstává po čtyřech kolech na třech bodech. Postupové příčky se od začátku povážlivě vzdalují.

V 17. minutě Pázler snadno prošel modrobílou obranou a překonal nekompromisní ranou mladého brankáře Reichla.

Ten dostal mezi tyčemi přednost před Blahou, jenž ve třech zápasech pětkrát inkasoval. Trenér Sigmy Leoš Kalvoda sáhnul i k dalším změnám. Do středu obrany poslal čerstvou posilu Jana Rajnocha a vedle něj odehrál první poločas Aleš Škerle. Místo v sestavě ztratil Pavel Dreksa, další stoper Martin Šindelář se vysunul do zálohy, kde měl eliminovat tvůrčí schopnosti Tomáše Oklešťka. „Moc se nám to ale nepovedlo," litoval Kalvoda.

Jenže věcí, které se Sigmě v sobotu nedařily, bylo daleko víc. Jedinou skutečnou šanci měl Navrátil, který pálil po zpětné přihrávce Varadiho. Neujala se ani dorážka Ordoše.

Znojmo bez větších problémů nájezdy domácích odráželo. „Ničím nás nepřekvapili, chtěli jsme hrát vysoko, aby nakopávali, a pak jsme si to bez problémů posbírali," řekl bývalý hráč Sigmy Martin Hudec, dnes stoper Znojma.

Kalvoda ocenil hru Znojma

Vedle něj prožil vítězný návrat na Andrův stadion i trenér hostů Oldřich Machala. „Věděli jsme, že nás čeká těžký zápas, ale chtěli jsme bodovat. Bylo vidět, že Sigma není v pohodě. Klukům musím za výkon poblahopřát," řekl Machala.

Druhý poločas sice strávili jeho svěřenci pod tlakem, ale opravdu vyložených šancí povolili soupeři minimum. Se štěstím přestáli několik závarů i pokus o penaltu Rolince. „Znojmo hrálo na hranici svých možností. Takhle se hraje o body. Chodili do všech soubojů a nenechali nás nic dohrát. My chceme hrát bez důrazu a agresivity. Takhle to nejde," zlobil se Kalvoda.

V nastaveném čase ještě jeho týmu zasadil druhý úder Kovačič po minele Reichla. „Všechny neduhy, které máme, se tradují už minulé sezony. Nezbývá nám než dál pracovat. Do druhé ligy už žádná výrazná posila nepřijde," řekl Kalvoda, který po zápase diskutoval spolu se sportovním ředitelem Ladislavem Minářem s rozlícenými fanoušky.

Ti vyprovodili hráče z trávníku bučením a dlouho po zápase skandovali před hlavním vchodem Androva stadionu.

Žižkov neměl problém

Nováček z Kolína prožívá nepovedený vstup do Fotbalové národní ligy. Středočeský celek prohrál ve 4. kole druhé nejvyšší soutěže doma se Sokolovem vysoko 1:4 a zůstal bez bodu na posledním místě tabulky. Soupeř se naopak posunul na třetí příčku o bod za vedoucí duo Znojmo, Opava.

Kolín hrál potřetí doma a podruhé inkasoval čtyři branky.

Mezi pátou a osmou minutou se Sokolov díky trefám Poučka a Hofmanna ujal dvoubrankového vedení, pak sice z penalty za ruku snížil Svátek, ale brzy po změně stran zvýšil na 3:1 pro hosty Ouedraogo a skóre za dalších pět minut uzavřel Červenka. Kolín navíc dohrával bez vyloučeného Kabeleho.

Také v druhém nedělním utkání se zrodila výhra o tři góly. Žižkov doma zásluhou tří branek v první půli porazil Varnsdorf jasně 3:0 a posunul se na šesté místo. Na vedoucí Znojmo ztrácí jen dva body stejně jako sedmý Třinec.

Žižkov v tradičním dopoledním čase navázal na úterní postup v Poháru České pošty přes ligovou Jihlavu a duel s Varnsdorfem ovládl už na začátku. V 11. minutě sice Podrazký nedal penaltu, ale po následném rohu se prosadil Folprecht.

V 23. minutě domácí náskok pod televizní věží navýšili povedenou křížnou střelou Voltra po signálu po přímém kopu. Ve 40. minutě uzavřel skóre druhým gólem v zápase a třetím v druholigové sezoně Folprecht.

Varnsdorf, který v minulé sezoně obsadil čtvrté místo, po třech remízách v úvodních třech kolech poprvé nebodoval a je čtrnáctý těsně nad sestupovými příčkami.

Opava poprvé v sezoně nebodovala

Opava prohrála na hřišti Třince 1:2 a mohou přijít o vedení v tabulce. Slezané přitom začali výborně a už od páté minuty vedli díky povedené střele Schaffartzika. Hosté měli i další šance, ale brankáře Palečka už nepřekonali a ve druhém poločase zápas ztratili.

Po hodině hry nejprve vyrovnal po dorážce Motyčka a za dvě minuty bylo pro Opavu ještě hůř. Mrázek mimo hru nepochopitelně atakoval domácího kapitána Vomáčku a za zkrat dostal červenou kartu. Třinec už v 68. minutě přesilovku využil a skóre otočil, když se hlavou prosadil Joukl.

Pardubice doma remizovaly 0:0 se Zlínem a i ve čtvrtém utkání nového ročníku uhrály nerozhodný výsledek. Neporazitelnost udrželi také hostující "Ševci".

Čtvrtou remízu ze čtyř kol uhrálo rovněž Táborsko. Třetí celek uplynulé sezony na svém hřišti hrál 1:1 s Karvinou. Tu sice po hodině hry poslal do vedení Trousil, ale v 77. minutě domácím zařídil střídající Přeučil alespoň bod. Karviná přišla o šanci dostat se do čela tabulky.

První vítězství v sezoně si připsal Frýdek-Místek, který zvítězil 2:0 na hřišti Vlašimi díky gólům Mozola a Matúše z druhého poločasu.

Ústí z bleskového gólu výhru nevytěžilo

Necelé dvě minuty stačili fotbalistům Ústí nad Labem, aby otevřeli skóre při severočeském derby s Baníkem Most. Domácí Veverka si před brankou Tina Divkoviče naskočil na milimetrový centr a už neměl problém poslat míč za hostujícího brankáře.

V duelu plném osobních soubojů se ale baníkovci prosadili těsně před odchodem do šaten, když ve 45. minutě Veselinovič propálil z nenápadné akce z úhlu všechno před sebou. Po obrátce stran se tak začalo vlastně od nuly. A úspěšnější byli Mostečané! V padesáté minutě přesně mířil po rohovém kopu Avdič, který musel míč propasírovat za Nováka nadvakrát.

A bylo pro hosty ještě veseleji. Přesně v 78. minutě totiž baníkovci udeřili potřetí. Druhou brankou se blýsk po povedené kombinaci Veselinovič. Mostečané si tak po čtyřech kolech nové sezony připsali první tři body. Na svém kontě tak mají celkem čtyři, zajímavostí je fakt, že je všechny získali na trávníku soupeřů (v Karviné 1:1, v Ústí 3:1). Doma vyšli dvakrát naprázdno (s Opavou 0:3, s Třincem 2:3).

"Je to obrovská úleva, že jsme dokázali získat tři body po dobrém výkonu. Myslím, že jsme tady předvedli hezké akce a je jen škoda, že jsme se neprosadili vícekrát. Chtěl bych poděkovat naším fanouškům, kteří za námi přijeli za jejich podporu," byl po zápase spokojený kouč baníkovců Vít Raszyk.

Kolín - Sokolov 1:4 (1:2)

Branky: 26. Svátek z pen. - 5. Pouček, 8. Hofmann, 50. Ouedraogo, 55. Červenka. Rozhodčí: Ardeleánu - Hájek, Antoníček. ŽK: Kabele, Kratochvíl - Červenka. ČK: 59. Kabele. Diváci: 485.

Kolín: Pechatý - Šimkovský, Petrášek (56. Biško), Kratochvíl, Macháček - Kabele, Jelínek, Kučera, Jurečka - Svátek (60. Kalaš), Klapka (68. Jukl). Trenér: Veselý.
Sokolov: Dvořák I. - Blažek, Hofmann, Kucalas, Dřížďal - Vrtělka, Čada - Dvořák II. (81. Benda), Ouedraogo, Pouček (59. Vaněček) - Červenka (74. Kobylík). Trenér: Šmejkal.

Viktoria Žižkov - FK Varnsdorf 3:0 (3:0)

Branky: 12. a 40. Folprecht, 23. Voltr. Rozhodčí: M. Paták - Nádvorník, Hrabovský. ŽK: Opluštil - Landovský, Tvaroha, Schubert, Filip, Djurdjevič. Diváci: 1416.

Žižkov: Holý - Dressler, Hovorka, Šťastný, Karafiát (80. Podzimek) - Opluštil - Bazal (65. Reiter), Podrazký, Folprecht, Voltr - Marek (70. Hejný). Trpišovský.
Varnsdorf: Porcal - Landovský, Kouřil, Filip (46. Zieris), Tvaroha - Novotný - Martan, Daníček, Breite, Jurča (65. Rudnickij) - Schubert (46. Djurdjevič). Trenér: Frťala.

Olomouc - Znojmo 0:2 (0:1)

Branka: 17. Pázler, 90.+3 Kovačič. Rozhodčí: Nenadál - Mokrusch, Kožár. ŽK: Navrátil, Plšek, Rolinc - Hudec, Odehnal, Žondra, Helísek. Diváci: 2965.

Olomouc: Reichl - Janotka, Rajnoch, Škerle (46. Plšek), Vepřek - Zahradníček (32. Javůrek), Ordoš, Šindelář (66. Rolinc), Houska, Navrátil - Varadi. Trenér: Kalvoda.
Znojmo: Doleček - Helísek, Hudec, Buchta, Odehnal - Lacko, Okleštěk, Kovačič - Stáňa (82. Ledecký), Žondra, Pázler (90.+2 Hříbek). Trenér: Machala.

Třinec - Opava 2:1 (0:1)

Branky: 60. Motyčka, 68. Joukl - 5. Schaffartzik. Rozhodčí: Pechanec - Dobrovolný, Melichar. ŽK: Hupka, Kubáň, Motyčka, Málek, Matoušek - Mikula. ČK: 62. Mrázek (Opava). Diváci: 1502.

Třinec: Paleček - Lisický, Vomáčka, M. Čelůstka, Kubáň - Malíř (80. Málek), Motyčka (89. Matoušek), Hupka, Joukl, Ceplák - Smetana (84. Dedič). Trenér: Kalivoda.
Opava: Květon - Pospěch, Dvorník, Mikula, T. Čelůstka (73. Machálek) - Metelka, Horka (78. Grussmann) - Vavřík (73. Svatonský), Ševčík, Schaffartzik - Mrázek. Trenér: Baránek.

Vlašim - Frýdek-Místek 0:2 (0:0)

Branky: 49. Mozol, 61. Matúš. Rozhodčí: Příhoda - Pilný, Fišer. ŽK: Kučera - Uvíra, Mihálek, Švrček. Diváci: 591.

Vlašim: Rondzik - Petrů, Štochl, Simerský, Radoš (29. Hauer) - Janda (52. Průcha), Hronek, Putz, Kučera - Matějka, Jakubov (72. Barák). Trenér: Petržela.
Frýdek-Místek: Mihálek - Ilko, Literák, Uvíra, Silveira (69. Švrček) - Žídek - Talián, Uškovič (54. Halaška), Mozol, Pribula (86. Zapalač) - Matúš. Trenér: Goffa.

Táborsko - Karviná 1:1 (0:0)

Branky: 77. Přeučil - 61. Trousil. Rozhodčí: Julínek - Vaňkát, Zeman. ŽK: Džafič, Ciferský - Trousil, Juřena. Diváci: 516.

Táborsko: Toma - Kotrba, Ciferský, Mráz, Divíšek - Tusjak, Šiml (72. Přeučil), Javorek, Džafič (46. Presl) - Strnad (64. Traoré), Musiol. Trenér: Frňka.
Karviná: Pindroch - Růžička, Trousil, Cverna, Eismann - Janíček, Ondřejka (74. Juřena), Budinský, Zelený, Vaněk - Urgela (34. Fiala, 90. Puchel). Trenér: Weber.

Pardubice - Zlín 0:0

Rozhodčí: Jech - Pochylý, Kotalík. Bez ŽK. Diváci: 904.

Pardubice: Frydrych - Přibyl, Bederka, Vencl, V. Kakrda - Jarosz, Kudrna (72. M. Hašek ml.), Jeřábek, Fusek (46. Dostálek) - Klátil (46. Fikejz), Nečas. Trenér: M. Hašek st.
Zlín: Dostál - Pazdera, Malý, Hubáček, Benčík - Salachna, Hájek, Motal (79. Višněvský) - Železník (54. Poznar), Kraut (66. Kurtin), Chmelo. Trenér: Pulpit.

Ústí nad Labem - Most 1:3 (1:1)

Branky: 2. Veverka - 45. a 78. Veselinovič, 50. Avdič. Rozhodčí: Adámková - Vlasjuk, Caletka. ŽK: Šraga, Jursa - Wermke, Schütt, Veselinovič, Avdič, Řehák. Diváci: 822.

Ústí n/L: R. Novák - Zeman, Pávek, Vaněk, Šraga - Peterka (64. Jursa), Manev (55. Pavlata), Martykán, Krátký - Smola, Veverka (46. Kuč). Trenér: Přerost.
Most: Divkovič - Běloušek, Avdič, Nguyen (75. Řehák), De Santos - Kurtaj, Schütt, Jan Procházka, Wermke, Veselinovič - Mlika (81. Jiří Procházka). Trenér: Raszyk.

Autor: Václav Veverka, Jiří Fišara, ČTK

24.8.2014 VSTUP DO DISKUSE

Bída přišla na pálenice. Ovoce na jaře pomrzlo

Tradice je znát. Zatímco na Uherskohradišťsku je 38 palíren, v Praze není ani jedna.

Pamlsková vyhláška? Nesmysl, shodují se ředitelé škol na Mělnicku

Mělnicko - Takzvaná pamlsková vyhláška, která od 1. ledna 2017 zakazuje v základních školách prodávat výrobky s příliš vysokým obsahem soli, cukrů a tuků, možná zruší mnohé školní bufety a kiosky. Ředitelé škol na Mělnicku se shodují na tom, že vyhláška je příliš přísná, a pro provozovatele bufetů tak nebude finančně zajímavé dále je ve školách provozovat.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).