Němci mají mistra. Bayern ulovil 23. titul už šest kol před koncem

Berlín - Fotbalisté Bayernu Mnichov si po třech letech zajistili titul v německé lize. Po vítězství 1:0 nad Frankfurtem tak přidali do rekordní klubové sbírky 23. mistrovskou trofej. Dortmund i se změnami v sestavě porazil Augsburg 4:2, Jan Morávek měl na kopačce gól, ale v koncovce selhal.

6.4.2013 AKTUALIZOVÁNO 7.4.2013

Bastian Schweinsteiger z Bayernu Mnichov se raduje z gólu proti Frankfurtu.Foto: ČTK/AP/Martin Meissner

Fotbalisté Bayernu Mnichov slaví po třech letech zisk titulu v německé lize. Po dnešní výhře 1:0 ve Frankfurtu mají šest kol před koncem v čele nedostižný náskok 20 bodů na sesazeného šampiona Borussii Dortmund. Do rekordní klubové sbírky přidali hráči Bayernu již 23. mistrovskou trofej.

Tak brzy jako svěřenci Juppa Heynckese ještě nikdo o triumfu v bundeslize nerozhodl. Mistrovské oslavy Bayernu zařídil Bastian Schweinsteiger, který rozhodl utkání ve Frankfurtu v 53. minutě efektní patičkou. Bayern mohl otevřít skóre už v prvním poločase, ale David Alaba z penalty, nařízené za faul na Thomase Müllera, trefil tyč.

"Chtěli jsme dneska za každou cenu vyhrát a rozhodnout o titulu. Ještě ale nejsme na konci cesty, pořád před sebou máme velké cíle. Chceme dál vyhrávat a překonat ještě další rekordy," uvedl kapitán Philipp Lahm po jedenáctém vítězství Bayernu za sebou.

Mnichovský gigant vyhrál už třinácté venkovní utkání v soutěži, čímž opět vylepšil ligový rekord. Sezonu odstartoval nejlépe v historii, když vyhrát osmkrát po sobě. V úvodních pěti zápasech na hřištích soupeřů navíc neinkasoval a v rekordním čase se stal podzimním mistrem.

Bayern může vylepšit další rekordy

Během suverénní jízdy může ještě další statistické rekordy vylepšit. Na kontě má 75 bodů a má šanci překonat konečných 81 bodů Dortmundu z loňského ročníku. Může vyhrát soutěž největším rozdílem v historii (stávající rekord je 16 bodů), s největším rozdílem ve skóre (64 gólů) a nejmenším počtem inkasovaných branek (21).

Heynckes uznal, že Bayern vyhrál i s trochou štěstí. "Ale po skvělém výkonu s Juventusem bylo mimořádně těžké se vyburcovat," řekl s odkazem na úterní vítězství 2:0 ve čtvrtfinále Ligy mistrů. "Samozřejmě jsou to velké emoce. Po 23 letech jsem opět s Bayernem mistrem. Tenkrát ale bylo tepleji. V takovéhle zimě jsem ještě titul neslavil, ani jako hráč ani jako trenér," uvedl sedmašedesátiletý kouč, jenž dovedl Bayern k titulu i v letech 1989 a 1990. V létě ho navzdory úspěšné sezoně vystřídá Španěl Pep Guardiola.

Bayern se nyní může v klidu soustředit na další soutěže, v nichž má ještě šanci triumfovat, a sice Ligu mistrů a Německý pohár.

Dortmund naděloval, Schalke má šanci na LM

Ve čtvrtfinále Ligy mistrů je i Dortmund, který nezabránil předčasné korunovaci Bayernu ani výhrou 4:2 nad Augsburgem. Trenér Jürgen Klopp udělal před odvetou proti Málaze v sestavě sedm změn, i tak domácí hráči jasně zdolali zachraňující se bavorský celek.

Augsburg senzačně vedl 2:1 a za stavu 2:2 měl v 55. minutě velkou šanci poslat ho znovu do vedení střídající Jan Morávek. Po velké chybě Marcela Schmelzera šel sám na branku, ale v koncovce selhal.

Čtvrté Schalke si udržuje naděje na postup do Ligy mistrů poté, co zvítězilo na hřišti Brém 2:0. V dresu Werderu se neobjevil vinou zranění z tréninku český reprezentační obránce Theo Gebre Selassie, který bude s poraněnými vazy v kolenu chybět přibližně dva týdny. Hosté rozhodli o své výhře dvěma góly po změně stran. Nejprve se prosadil Julian Draxkler a s osmi ligovými trefami je nejlepším střelcem týmu. Konečnou podobu výsledku dal v 69. minutě Ciprian Marica.

Leverkusen bez Kadlece remizoval s Wolfsburgem

Leverkusen v honbě za druhým místem ztratil body domácí remízou 1:1 s Wolfsburgem. V dresu hostů odehrál celý zápas záložník Jan Polák, naopak obránce Leverkusenu Michal Kadlec z lavičky náhradníků do utkání nezasáhl. Domácí vedli už od 12. minuty po trefě Andrého Schürrleho, "Vlci" ale dokázali dvacet minut před koncem vyrovnat díky přesné hlavičce Simona Kjaera.

Hamburk týden po debaklu 2:9 s Bayernem tentokrát prohrál pouze 0:1 s Freiburgem, který uhájil čisté konto i díky obránci Pavlu Krmašovi. V tabulce je Freiburg pátý tři body za Schalke.

Mohuč si zkomplikovala boj o poháry

Fotbalisté Mohuče i s obráncem Zdeňkem Pospěchem prohráli v německé lize 1:2 v Norimberku a zkomplikovali si boj o evropské poháry. O výhře domácích rozhodl dvěma góly stoper Per Nilsson, jeho spoluhráč Tomáš Pekhart vydržel na hřišti 88 minut, ale neprosadil se.

Mohuč, která v šesti z předchozích sedmi duelů remizovala, mohl do vedení dostat v 28. minutě Adam Szalai, jenže nejlepší střelec týmu poslal míč z penalty vedle levé tyče. Skóre tak otevřel Nilsson, který v 54. minutě zužitkoval hlavou centr Hirošiho Kijotakeho.

Již za osm minut nicméně chytrým lobem vyrovnal Nicolai Müller, a tak vítěznou byla až druhá branka Nilssona, který se na zadní tyči uvolnil po rohu Kijotakeho. Norimberk na devátém místě ztrácí na Mohuč už jen bod a místo boje o setrvání v první lize by se mohl začít soustředit také na boj o poháry.

NĚMECKO, 28. kolo:

Hoffenheim - Düsseldorf 3:0 (11. Firmino, 75. vlastní Lambertz, 90.+4 Volland), Brémy - Schalke 0:2 (51. Draxler, 69. Marica), Dortmund - Augsburg 4:2 (22. a 52. Schieber, 64. Subotič, 90.+1 Lewandowski - 43. Baier, 45. Vogt), Eintracht Frankfurt - Bayern Mnichov 0:1 (53. Schweinsteiger), Leverkusen - Wolfsburg 1:1 (12. Schürrle - 70. Kjaer), Mönchengladbach - Fürth 1:0 (74. de Jong), Hamburk - Freiburg 0:1 (69. Schmid), Norimberk - Mohuč 2:1 (54. a 69. Nilsson - 60. Müller), Hannover - Stuttgart 0:0.

6.4.2013 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.