Nizozemci vyhráli skupinu smrti bez ztráty kytičky

Bern - Nizozemci jedou. I s náhradníky dokázali porazit o postup bojující Rumuny 2:0.

17.6.2008
6 fotografií
Nizozemská radost. Tulipány vyhrály bez ztráty kytičky skupinu smrti.

Nizozemská radost. Tulipány vyhrály bez ztráty kytičky skupinu smrti.Foto: REUTERS/Pascal Lauener

Překvapení se nekonalo. Rumunští fotbalisté nedokázali ve druhém úterním duelu fotbalového Eura sebrat výtečným Nizozemcům ani jeden bod, a postupové druhé místo ze skupiny C museli přenechat Italům.

Kouč Van Basten podle očekávání zařadil do sestavy Oranjes řadu náhradníků. Do základní jedenáctky se však dostali hrdinové posledního utkání proti Francii Arjen Robben a Robin van Persie, a tak rozhodně nemohlo být řeči o výrazném oslabení nizozemské ofenzivy.

Hned od prvních minut byl k vidění očekávaný obrázek. Hráči v oranžových dresech drželi míč na svých kopačkách a zdlouhavou kombinací kontrolovali vývoj na hřišti. Rumuni se dostali pouze k ojedinělým střelám ze střední vzdálenosti a jinak se povětšinu času soustředili na pozornou obranu.

První gólové šance se diváci dočkali až po půlhodině hry. Mutuově střele z pětadvaceti metrů chyběl pověstný kousek, vzápětí na druhé straně zazdil výbornou šanci kanonýr Huntelaar. Mířidla neměl správně seřízená ani Robben, který zakončoval další pohlednou kombinaci Nizozemců.

V samém závěru poločasu mohli vedení na svou stranu strhnout borci v bílém. Mutu s Ratem si vyměnili míč, po centru druhého jmenovaného se balón dostal k Nicolitovi, ten ale v největší šanci Rumunů zamířil mimo Stekelenburgovu svatyni.

Oranžový expres pokračuje ve spanilé jízdě

Úvod druhé půle přinesl více vzruchu před Lobontovou bránou. Rumunský gólman se nejprve blýskl výborným zákrokem proti pokusu van Persieho, o pár minut později ale přeci jen kapituloval.

Affelayův přízemní centr z pravého křídla propadl až před Huntelaara, a kanonýr Ajaxu už si věděl rady.

Balkánci v tu chvíli potřebovali k jistotě postupu vstřelit dva góly. Jejich snaha ovšem vyznívala naprázdno.

Definitivní tečku za rumunskými nadějemi napsal v 87. minutě van Persie. Čtyřiadvacetiletý střelec londýnského Arsenalu si na prsa stáhnul de Zeeuwův pas, a bez většího rozmýšlení napálil balón do sítě.

Nizozemci vyhráli skupinu C bez ztráty bodu a ve čtvrtfinále se utkají s lepším z dvojice Rusko – Švédsko. Pro Rumuny turnaj končí.

Nizozemsko - Rumunsko 2:0 (0:0)

Branky: 54. Huntelaar, 87. van Persie. Rozhodčí: Busacca - Arnet, Cuhat (Švýcarsko), ŽK 0:1 (Chivu). Diváci: 30 000 (vyprodáno), hráno v Bernu.

Nizozemsko: Stekelenburg 2 – Boulahrouz 2 (58. Melchiot 3), Heitinga 2, Bouma 3, de Cler 3 – Afellay 2, de Zeeuw 2, van Persie 1, Engelaar 2, Robben 3 (62. Kuijt) – Huntelaar 2 (83. Vennegoor of Hesselink). Trenér: van Basten.
Rumunsko: Lobont 3 – Contra 3, Tamas 3, Ghionea 4, Rat 3 – Cocis 3, Codrea 3 (72. Dica), Chivu 3 – Nicolita 3 (82. Petre), Mutu 2 – M. Niculae 4 (59. D. Niculae 3). Trenér: Piturca.