Nizozemští fotbalisté se po 32 letech probojovali do finále mistrovství světa poté, co v úterý porazili Uruguay 3:2. O své výhře v Kapském Městě rozhodli dvěma góly v rozmezí 70. a 73. minuty.

Uruguay v nastaveném čase už jen snížila. Nizozemci si zahrají v neděli o titul s vítězem středečního duelu Německo - Španělsko, takže mistrem světa bude podruhé za sebou evropský celek. Poražený tým bude bojovat v sobotu o bronzové medaile.

Nizozemci chtěli zápas rozhodnout už v úvodu a nějaký čas jim to i vycházelo. Ve čtvrté minutě pálil Kuijt nad poté, co centr nedokázal dál od branky vytlačit gólman Muslera.

"Oranjes" pokračovali ve svých ofenzivních manévrech a v 19. minutě už vedli, i když gól přišel zcela nečekaně: kapitán Van Bronckhorst se do míče opřel takřka třicet metrů od branky a možná byl sám překvapen, jak jabulani s přispěním odrazu od tyče prosvištěl do sítě.

Uruguay se rychle vzpamatovala

Evropský celek se ale ke své škodě místo hledání dalších okének v obraně soupeře stáhl do středu hřiště a Uruguay rychlými výpady po straně začala dobývat nizozemský prostor.

Ve 36. minutě se Jihoameričané dostali k první střele mezi tyče, ale stejně jako na druhé straně to bylo jen varování pro gólmana.

Do té doby takřka neviditelný útočník Forlán ve 41. minutě zakroutil z pětadvaceti metrů míč tak přesně, že na něj brankář Stekelenburg zareagoval až na poslední chvíli, míč mu prošel kolem rukou a krátce před přestávkou bylo vyrovnáno.

Nedlouho po ní se mohl průběžný stav zcela otočit. Boulahrouz chyboval a po vyběhnutí Stekelenburga se dostal Álvaro Pereira na levé straně nedaleko pomezní čáry ke střele, ale míč směřující do opuštěné branky vykopl včas před čárou Van Bronckhorst.

Krásná druhá půle

Druhý poločas byl mnohem otevřenější a kolem 60. minuty měli Nizozemci tlak, který ale nedokázali zužitkovat a málem toho po chvíli litovali. Forlán z trestného kopu mířil přímo k tyči, ale Stekelenburg byl na místě. Stejně jako vzápětí Muslera po ráně střídajícího Van der Vaarta.

Následná akce ze 70. minuty už ale přinesla oranžovou radost. Sneijder prostřelil s přispěním teče Maximiliana Pereiry vše, co mu stálo v cestě, a připsal si pátý gól na turnaji. Dělí se tak o vedení v tabulce střelců se Španělem Davidem Villou. Po dalších třech minutách bylo rozhodnuto - Robben poslal po Kuijtově centru hlavou míč přesně k tyči a dvoubrankové vedení už bylo při nizozemské pohodě na soupeře příliš.

Jihoameričané sice boj nevzdali, ale na zopakovaní dvou mistrovských titulů z let 1930 a 1950 si budou muset počkat nejméně další čtyři roky, zatímco Nizozemci budou mít možnost ve třetím finále vybojovat svůj první triumf. Nic na tom nezměnila ani branka na 2:3, kterou dal v druhé minutě nastaveného času Maximilian Pereira z hranice šestnáctky.

MS ve fotbale, semifinále

Uruguay - Nizozemsko 2:3 (1:1)
Branky:
41. Forlán, 90.+2 M. Pereira - 18. Van Bronckhorst, 70. Sneijder, 73. Robben. Rozhodčí: Irmatov - Iljasov (oba Uzb.), Kochkarov (Kyrg.). ŽK: M. Pereira, Cavani - Sneijder, Van Bronckhorst, Van Bommel. Diváci: 62.479.

Uruguay: Muslera - M. Pereira, Victorino, Godín, Cáceres - Pérez, Arévalo, Gargano, Á. Pereira (78. Abreu) - Forlán (84. S. Fernández), Cavani. Trenér: Tábarez.
Nizozemsko: Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Zeeuw (46. Van der Vaart) - Robben (90. Elia), Sneijder, Kuijt - Van Persie. Trenér: Van Marwijk.