ON-LINE: Chorvatsko - Turecko 1:1, na penalty 1:3

Vídeň - Dokáží Chorvaté splnit roli papírového favorita? Sledujte druhé čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy.

20.6.2008

Chorvat Josip Šimunič v souboji s Turkem Ardou Turanem.Foto: REUTERS/Kai Pfaffenbach

Chorvatsko - Turecko
1:1, na penalty 1:3

Pro aktualizaci stiskněte klávesu F5

Turecko potřetí na šampionátu dokázalo rozhodnout v posledních vteřinách zápasu. Po vítězné brance do sítě Švýcarska v nastaveném čase a neuvěřitelném obratu v zápase s Českou republikou předvedlo málo vídaný závěr i ve čtvrtfinále proti Chorvatsku. Na opakování duelu Chorvatsko - Německo tedy nedojde. Semifinále si s našimi západními sousedy zahrají Turci.

Petričovu penaltu lapil Rüstü a poslal svůj tým do semifinále !!!

Hamit Altintop zvyšuje na 3:1 pro Turecko.

Rakitič nedal !!! Stejně jako Modrič netrefil bránu !

Sentürk znovu strhává vedení na stranu červených - 1:2.

Darijo Srna s přehledem vyrovnává - 1:1.

Se štěstím pod padajícím Pletikosou uspěl. Turecko vede 1:0.

Za Turky zkusí štěstí Arda Turan.

Modrič zamířil mimo levou tyč Rüstüho brány !!!

Jako první budou kopat Chorvaté. Jmenovitě Luka Modrič.
__________________________________

Neuvěřitelný závěr prodloužení přinesl dvě branky. Vítěze však neurčil a na řadu tak přijdou pokutové kopy.

Konec prodloužení.

120.+1 GÓL !!! Sentürk v poslední vteřině prodloužení střelou pod břevno vyrovnal!

120.+1 Petrič a Rakitič přistiženi v ofsajdu.

120. Nastavuje se jedna minuta.

119. GÓL !!! Ivan Klasnič po Rüstüho chybě zřejmě posílá Chorvaty do semifinále ! Modrič doběhl téměř ztracený míč, Rüstü za ním hloupě vyběhl, a osamocený Klasnič vracejícího se tureckého gólmana se štěstím prostřelil.

118. Boralův centr od rohového praporku nalezl hlavu volného Zana, ten v záklonu hlavičkoval vysoko nad.

117. Turecký útočník následně kvůli svalovým problémům hřiště opustil. Místo něho se na hrací plochu dostal Gökdeniz Karadeniz.

116. Standardní situaci rozehrál nepřesně Nihat. Jeho centr skončil daleko v autu.

115. Modričův pas byl pro Klasniče příliš rychlý.

112. Modrič se probíjel přes Hakana Baltu, míč mu však uzmul vyběhnuvší Rüstü.

111. Turanův centr zblokoval Modrič.

108. Ofsajd v podání Ivana Klasniče.

107. Asik Emre viděl žlutou kartu za faul na Klasniče. Ani on by Turkům v případném semifinále nepomohl.

106. Na stadionu stále panuje vynikající atmosféra. Na některých místech se rozzářily bengálské ohně.

106. Nihatovi byl odmáván ofsajd.

106. Druhé prodloužení začalo.
___________________________________

105. Konec prvního prodloužení.

105. Šimunič odvrátil Tuncayův centr do autu.

104. Darijo Srna byl přistižen v ofsajdu. Chorvatský záložník sotva plete nohama a drží se za stehno. Zřejmě bude brzy nucen vystřídat.

102. Další zajímavý pokus červených. Tuncay dostal před hranicí velkého vápna spoustu volného prostoru a protáhl Pletikosu.

100. Turci jsou v prodloužení nebezpečnějším týmem. Arda pěkně přistrčil Sentürkovi, ten zpoza šestnáctky o metr přestřelil.

99. Nedorozumění chorvatské defenzivy nevyužil Sentürk.

97. Ivica Olič přepustil místo na trávníku střelci gólu do sítě Polska Ivanu Klasničovi.

96. O vyrovnanosti hry vypovídá i statistika držení míče. Momentálně ho mají oba týmy na svých kopačkách 50 % času. Na střely na bránu vedou Chorvaté 5:1.

95. Tuncay v šanci! Odvážný individuální průnik zakončil turecký záložník střelou takřka z nulového úhlu. Pletikosa byl pozorný.

92. Pranjič se po levé straně dostal nebezpečně blízko turecké branky a hledal někoho ze spoluhráčů. Míč se ve změti těl odrazil zpět do hřiště. Chorvaté marně poukazují na hraní rukou.

91. První minuta nastaveného času je v plném proudu.

90.+3 Rozhodčí ukončil normální hrací dobu. Branky se diváci nedočkali, na řadu přijde prodloužení. Bude se hrát 2 x 15 minut bez ohledu na vstřelené góly.

90.+3 Olič se dostal ke sražené střele Nika Kovače, ale přestřelil. Turecká obrana zaspala a marně reklamovala ofsajd.

90.+2 Turan cpal míč před Pletikosu, Čorluka odvrátil.

90.+1 Turecký gólman dokázal zkrotit nepříjemnou střelu Srny.

90. Velká šance Oliče! Chorvatský útočník si naběhl na Modričovu přihrávku a vyprášil Rüstüho rukavice. Nastavují se tři minuty.

89. Ugur Boral viděl žlutou kartu za stažení Darija Srny.

88. Nihatův přízemní centr z pravé strany srazil Šimunič na roh.

87. Gökhan Zan na poslední chvíli výborným obranným zákrokem ustrážil Oliče.

86. Altintop z přímého kopu napálil míč pouze do zdi.

85. Chorvatský ofsajd.

84. Skvělý zákrok Rüstüho! Darijo Srna z přímého kopu ze 20 metrů zamířil přesně do šibenice, turecký gólman se ale vytáhl.

82. Gökhan Zan sestřelil Petriče, který pádu trochu pomohl.

82. Turečtí fandové skandují a ženou své miláčky vpřed. Vyslyšet se je snažil Boral, ale neuspěl.

80. Na druhé straně se faulem prezentoval Sentürk.

79. Další rohový kop hráčů s šachovnicí na dresu skončil nedovoleným zákrokem na brankáře Rüstüho. Viníkem byl Robert Kovač.

78. Pletikosa sebral balón z hlavy Nihata.

76. Druhé střídání týmu ze země půlměsíce. Mehmet Topal byl stažen, na hřiště vyběhl útočník Semih Sentürk.

75. Srnův roh odvrátil na první tyči Asik Emre. Ani napodruhé chorvatský záložník neuspěl.

73. Olič se dokázal prodrat k hlavičce, ale branku netrefil.

72. Obránce Šimunič si povodil jednoho ze soupeřů a sklidil aplaus publika.

70. Největší šanci druhé půle spálil Ivan Rakitič! Po narážečce s Modričem ale zamířil z hranice malého vápna vysoko nad.

70. Oliče pokryl pozorný Balta.

69. Srna zpracoval míč rukou. Rozehrávat bude gólman Rüstü.

67. Z ostrého úhlu zkusil vypálit Vedran Čorluka. Jeho střela se mezi tři tyče nevešla.

64. Střídají i Chorvaté. Mladen Petrič nahradil Niko Kranjčara. Utkání na stadiónu sleduje 51 428 diváků. Jako obvykle je vyprodáno.

62. Ivica Olič dostal míč do sítě. Rohodčí však správně odmávali a odpískali ofsajd.

62. Až po hodině hry byl k vidění první turecký rohový kop.

61. K první změně v sestavě sáhl turecký kouč Fatih Terim. Útočník Kazim Kazim přepustil své místo Uguru Boralovi.

60. Vzhedem k průběhu zápasu není vyloučeno, že dojde na prodloužení a případné penalty.

58. Šimunič po souboji s Kazimem zůstal ležet s bolestivou grimasou na hřišti.

57. Kranjčar si narazil s Modričem a snažil se projít přes dva obránce Turecka. Jeho následná střela postrádala razanci.

56. Hra je velice opatrná, oba týmy se snaží neudělat chybu.

55. Kranjčar ztratil míč a nabídl soupeři možnost rychlého protiútoku. Arda ale ztroskotal na Robertu Kovačovi.

53. Po rohu Nika Kovače hlavičkoval těsně mimo Darijo Srna.

51. Série chyb v turecké obraně rezultovala ve dvojnásobnou šanci Oliče! Ani jedna z jeho hlaviček ale v síti neskončila.

49. Arda šlapákem fauloval Šimuniče a sudí jej potrestal žlutou kartu. Stejně jako Tuncay nebude Turkům k dispozici v případném semifinále.

48. Pletikosův výkop skončil v autu.

47. Turci kontrolují míč a snaží se kobinací dostat před Pletikosovu bránu.

46. Druhý poločas začal. Oba týmy nastoupily ve stejných sestavách jako v úvodu.

Balkánské derby zatím gólovou radost nepřineslo ani jednomu mužstvu. Turkům patřil úvod zápasu, do větších šancí se ale dostal jejich soupeř. Chorvat Olič největší z nich napálil jen do břevna. Turci zahrozili pouze dalekonosnou ranou Tuncaye.

45.+2 Konec prvního poločasu.

45.+1. Gökhan Zan pohlídal Oliče, na druhé straně předvedl nepřesvědčivý obranný zákrok Šimunič.

45. Chorvaté sportovně vrátili míč, který kvůli ošetření spoluhráče zakopl do autu Pletikosa. Nastavují se dvě minuty.

44. Na trávníků zůstal ležet zraněný Tuncay. Kolíky své pravé kopačky ho při odkopu zasáhl do kolena Niko Kovač.

43. Modrič s Čorlukou vymysleli zajímavou přihrávku na Srnu, před ním na poslední chvíli odvrátil Tuncay.

42. Sudí Rosetti cosi vysvětloval hráčům. Po chvíli se hra opět rozběhla.

38. Právě Mehmet Topal vyslal na chorvatskou bránu krásnou střelu ze 30 metrů. Pletikosa plachtil vzduchem, ale míč o několik decimetrů minul jeho levou tyč. V hledišti to jen zahučelo.

37. Olič ve snaze získat balón fauloval Topala.

36. Tuncay si šel pro penaltu, jeho střet s Šimuničem ale rozhodčí Rosetti jako nedovolený neposoudil.

35. Altintop nedokázal v nadějné pozici přesně přihrát Nihatovi.

34. Sabri odzbrojil Oliče. Po čase se výrazněji ozývají turečtí fandové.

33. Arda patičkou uvolnil Tuncaye. Ten byl ale v útoku zcela osamocen a při sólovém průniku o balón přišel.

32. Faul Nika Kovače.

32. Rüstü překopl celé hřiště, rozehrávat bude jeho protějšek Pletikosa.

30. Čorluka se Srnou nepustili do šance Mehmeta Topala. Poslední minuty se odvíjejí v chorvatské režii.

28. Srna znovu využil volného prostoru na levé straně a posílal nebezpečný centr před tureckou bránu. Skvěle zasáhl obránce Balta, který byl navíc faulován.

27. Tuncay za faul loktem v hlavičkovém souboji vyfasoval žlutou kartu.

25. Rüstü vyboxoval centr Kranjčara z levé strany.

24. Další nebezpečný protiútok Chorvatska. Pranjič utekl po levé straně, jeho přihrávka ale správného adresáta nenašla.

22. Kranjčar vysokou nohou zasáhl Asika Emreho. Míč pro Turecko.

21. Oličova hlavička neměla patřičné parametry a skončila mimo.

18. Obrovská šance Chorvatska! Modrič přízemním centrem z pravé strany našel před bránou Oliče, hbitý útočník z pěti metrů napálil míč do břevna. Dobíhající Kranjčar následně netrefil poloprázdnou bránu.

18. Kranjčar hledal dlouhým nákopem Srnu, Balta odvrátil do zámezí.

17. Turci mají převahu držení míče v poměru 59 % - 41 %.

15. Kombinaci Ardy s Kazimem ukončila nepřesná přihrávka prvního jmenovaného.

13. Bombu z 19 metrů vyslal Hamit Altintop. Jeho pokus zblokoval Niko Kovač. Míč ho zasáhl do žeber a chorvatský zadák se jen těžce sbíral z trávníku.

12. Niko Kovač fauloval na hranici vápna Nihata. Turci mají k dispozici zajímavou standardní situaci.

11. Arda se po pravé straně neprobil.

10. Turci mají míč častěji na svých kopačkách, občas se s ním ale příliš "mazlí" a útočné akce zpomalují.

8. Slabou střelu na Pletikosu vyslal Tuncay.

7. Úvodní minuty přinesly vyrovnaný boj. Oba týmy výborně napadají rozehrávku soupeře a znemožňují plynulejší kombinaci.

6. Rakitič se po chybné rozehrávce soupeře hnal zleva na Rüstüho, jeho přihrávku na Srnu dokázal zblokovat Sabri Sarioglu.

5. Turci se přesnou kombinací na malém prostoru dokázali dostat do dobré pozice, Hamit Altintop ale zamířil zpoza šestnáctky mimo.

3. První střelecký pokus si na své konto připsali modří Chorvaté. Modrič ovšem zasáhl vlastního spoluhráče.

2. Na stadionu Ernsta Happela ve Vídni vládna výborná atmosféra.

1. Utkání začalo.

Zápas jako hlavní rozhodčí povede Ital Roberto Rosetti.

Na stadionu znějí hymny obou zemí.

Oba týmy vycházejí z útrob stadionu na hřiště.

Turkům kvůli diciplninárním trestům chybí Mehmet Aurelio a gólman Volkan Demirel. K dispozici nejsou ani zranění Servet Cetin a Emre Belezoglu. Chorvaté postrádají zraněného obránce Daria Kneževiče a útočníka Igora Budana.

ZÁKLADNÍ SESTAVY:

Chorvatsko: Pletikosa - Pranjič, Šimunič, R. Kovač, Čorluka - Kranjčar, Modrič, N. Kovač, Srna - Rakitič, Olič.

Turecko: Rüstü - Sarioglu, A. Emre, G. Zan, Balta - H. Altintop, Tuncay, Topal, Arda - Kazim, Nihat.

Autor: Radek Weber

20.6.2008 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.