VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opora Sparty Vaclík se vrací do Ostravy: Liga bez Baníku by byla chudá

Praha /ROZHOVOR/ - Brankář Sparty Praha Tomáš Vaclík opět míří do Ostravy, svého rodného města. V sobotu večer bude hájit branku momentálně druhého celku Gambrinus ligy v duelu s domácím Baníkem.

19.4.2013
SDÍLEJ:

Gólman Sparty Tomáš Vaclík.Foto: Deník/Martin Divíšek

Na Bazalech bude chytat Vaclík v soutěžním utkání vůbec poprvé. Čtyřiadvacetiletý reprezentant vstoupil do velkého fotbalu ve Vítkovicích. V rozhovoru pro Moravskoslezský deník mluví o tom, jak by jim rád pomohl zpět na výsluní, ale i o vztahu k Baníku. „Bez něj by byla liga chudá," říká.

Kolik jste musel shánět lístků pro rodinu či kamarády?
Zatím to nebylo tak hrozné. Kolem deseti. Uvidíme, kdo se ještě ozve na poslední chvíli.

Kupoval jste je nebo máte v Ostravě pořád tak dobré jméno, že jste je prostě sehnal?
Lístky jsem sháněl přes Spartu. Máme i pro zápasy venku nějaký počet vstupenek, takže snad všechny uspokojím.

Kdo se na vás přijde podívat?
Rodiče a věřím, že i s bratrem Richardem. U něj to bude těžší, protože on v neděli ráno hraje s Karvinou na Žižkově. Pak babička a teta s bratranci. Takže podporu v hledišti snad mít budu. Ne, nikdo si ze mě zatím nedělá legraci, že sháním moc lístků. Že tam budeme jako Hujeři. To spíš z trenéra Srnička, který taky z Ostravy pochází a má větší požadavky na lístky než já.

Jak často se dostanete do Ostravy?
V této sezoně málo. Byl jsem hodně vytížený. Hráli jste se Spartou Evropskou ligu a kvůli tomu, že jsem se dostal do národního týmu, tak mi to nevyšlo ani o reprezentační přestávce. Naposledy jsem byl doma o Vánocích. Věřím, že teď se najde čas, aby se za mnou mohli rodiče stavit a mohli jsme si popovídat.

Víte, co se stalo s vašimi mateřskými Vítkovicemi?
Samozřejmě. Po mém odchodu spadly do třetí ligy, pak se dostaly do konkursu po změně vlastníka. A později ta značka zanikla. Vím, že se rozjíždí něco nového, ale nevím, jaké mají noví majitelé plány.

Brankář Chelsea Petr Čech (vlevo) a jeho protějšek ze Sparty Tomáš Vaclík.Jak jste snášel v Ostravě řevnivost a konkurenci mezi Vítkovicemi a Baníkem?
Zažil jsem je vlastně jen v mládežnických týmech. Pikantní to bylo i v tom, že jsme s mnoha spoluhráči i soupeři chodili do stejné školy. Baník vždy patřil mezi nejlepší v republice, takže bylo fajn si s nimi zahrát. V dospělých jsem proti nim soutěžní utkání nehrál, takže v sobotu to bude na Bazalech moje premiéra.

Přestože jste vzešel z konkurenčních Vítkovic, sledujete dění kolem Baníku?
Samozřejmě sleduji. Vždyť Baník je pojem v celém regionu a v Ostravě nejvíc. Vidím, že prožívají těžké roky, a věřím, že se jim tu situaci podaří zvládnout. Vždyť oni do první ligy patří. Nejen kvůli tradici, ale i díky fanouškům a také výsledkům.

Jak moc vás s odstupem skoro dvou let mrzí, že vám tehdy nevyšel přestup do nizozemského De Graafschapu?
Přiznám, že teď už vůbec. Poté, co to nedopadlo, jsem sice neměl úplně veselé období, ale později jsem to přehodnotil. No a dnes už vidím, že to tak mělo být a někdo chtěl, aby ta má cesta vedla jinudy než přes Nizozemsko.

Prý to tenkrát nedopadlo kvůli zdraví. Dnes jste fit?
Ano. Věřím, že dnes už bych na prohlídce obstál. Nemám žádné problémy. A ten nález, co jsem měl na srdci, jsme vyřešili s lékaři v IKEM při chirurgickém zákroku a podle doktorů jsem zcela v pořádku.

Nebo jste rád, že to nakonec nedopadlo a po přestupní stanici na Žižkově jste skončil ve Spartě?
Ano, to jsem. De Graaf-schap nakonec potom spadl z první ligy, ale já jsem se tou jinou cestou dostal ke skvělým zápasům v Evropské lize, a dokonce až do reprezentace. A to se všechno počítá. Pro mě to tedy dopadlo nejlépe, jak mohlo. Dnes už se tomu směju a říkám, že je dobře, že mě tam tehdy nevzali.

Proč jste v létě 2010 přestoupil do druholigového Žižkova, když jste měl nabídku z Baníku? Co se tehdy stalo?
Já vlastně ani pořádně nevím, kde byl problém. Řešila se i moje přestupní cena. Já jsem byl rozhodnutý jít do Baníku, ale nakonec mi ani nebylo umožněno jet na herní soustředění, a tedy si vybojovat místo v bráně. A protože se blížil start soutěží, jevila se jako nejlepší varianta Viktoria Žižkov.

Jaký pro vás byl přesun z Vítkovic do Prahy v jednadvaceti letech? Zvykl jste si hned?
Přizpůsobil jsem se hned. Dost mi pomohlo, že už v Ostravě jsem bydlel na internátě, takže jsem se o sebe staral. V Praze to však bylo jiné, protože jsem šel do zcela neznámého prostředí a to město je strašně velké, všude je daleko. Takže jsem si musel dávat pozor třeba na provoz, abych nejezdil pozdě. Musel jsem si i vařit, což mi zpočátku dělalo problémy, ale pak jsme se spolubydlícím vymysleli systém a už to všechno šlo.

Co pro vás znamenalo, že hned po roce a půl ve Viktorii Žižkov vás chtěla Sparta?
Hodně. Byl to obrovský posun a pak i skok v kariéře. Vždyť já jsem předtím chytal jen půl roku první ligu. Ale samozřejmě jsem byl za tu nabídku a pak i přestup rád. Jen jsem si musel zvyknout na ten tlak. Ten je ve Spartě extrémní, bere se tam jen vítězství. Když jsme prohráli ve Vítkovicích, tak se řeklo: nevadí, zkusíme vyhrát příště. To ve Spartě neexistuje.

Jak se s tím tlakem vyrovnáváte?
Záleží na člověku, jakou má povahu. Možná to bude znít jako fráze, ale mně se to skutečně osvědčilo. Nečtu noviny, nedívám se na internet a diskuse pod články. Oprostil jsem se od toho, nezatěžuji si tím hlavu. Občas se v médiích objeví informace, které člověk ani nemůže ovlivnit, a proto je lepší dělat to, co chce trenér, a soustředit se jen na fotbal.

Brankář Sparty Tomáš Vaclík (vpravo) se raduje po vítězství nad Feyenoordem z postupu do hlavní soutěže Evropské ligy.Je nebo byla Sparta vaší vysněnou domácí destinací?
V Česku je Sparta nejvíc a je to strop, kterého můžete dosáhnout. Myslím, že každý malý fotbalista má sen si jednou zahrát za Spartu. Mně se to splnilo, takže jsem spokojený. Jestli bych šel do Slavie? Mluvilo se i o jejím zájmu a nabídku bych zvažoval, ale… To už jsou dnes jen kdyby. Jsem ve Spartě a jsem rád.

Máte vysněnou nějakou zahraniční lokalitu? Dá se přece očekávat, že byste jednou rád zamířil do ciziny…
Ano, to bych rád. Ale nikam se neženu a ani hnát nebudu. Jsem spokojený ve Spartě. Hráli jsme Evropskou ligu, bojujeme o titul, dostal jsem se do reprezentace. U nás brankářů je to všude stejné bez ohledu, jestli je to technická, anebo spíše kondiční liga. Co letí na bránu, bychom měli chytit.

Sledujete zahraniční ligy v televizi? Ve které byste se mohl prosadit a která se vám nejvíce líbí?
Nejvíc mě přitahuje anglická liga a v poslední době se mi čím dál tím víc líbí i německá Bundesliga. Hrou, ale i návštěvami a tím okolo. Ale která by mi seděla, to opravdu nevím.

Už máte nějaké náznaky, že by se mohl blížit přestup?
Jééé, tak to nevím. Spekulace a nějaké kontakty nechávám na mé manažerské skupině. Domluvili jsme se, že pokud to nebude skutečně velký zájem nebo nabídka, tak ani nechci vědět, jestli se někdo přijel podívat. To by mohlo být svazující.

Uvažoval byste o přestupu do Ruska či Turecka? Hlavně kvůli penězům…
Turecko by mě nelákalo ani těmi penězi. U Ruska už je to jiné, protože tamní liga jde i díky těm penězům hodně nahoru a vše se zlepšuje. Bavil jsem se s Markem Suchým ze Spartaku Moskva a říkal jen dobré věci, jak se kluby starají, jaké jsou podmínky.

Zápasy Baníku a Sparty, ať jsou týmu na opačných koncích tabulky, vždy patří k vrcholům ligy. Vnímáte to taky?
Ano, toho si nelze nevšimnout. Pro mě je to ještě umocněné tím, že jsem se v Ostravě narodil. A opačně zase vím, jaký mají lidé v Ostravě vztah k Praze a ke Spartě. Bude to velmi zajímavé a věřím, že vše proběhne sice v bouřlivé kulise, ale fér a bez nějakých nepřístojností. Ale jsem rád, že konečně zažiju tu pořádnou atmosféru na Bazalech.

Takže to pro vás není jen jeden z třiceti duelů v lize?
Ne, ne. Pro mě je to skutečně něco víc. Vracím se tam, odkud pocházím, budu hrát před mnoha známými. Pro oba týmy má tento sobotní zápas svou důležitost. My se chceme udržet v boji o titul, takže věřím, že na Bazalech vyhrajeme. No a Baník bojuje o každý bod pro záchranu. Doufám, že to zvládnou, protože oni si zaslouží být v lize. Liga bez Baníku by byla chudá.

VÍT CHALUPA

Autor: Redakce

19.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Derby Slavia - Sparta
52

Jako utržení ze řetězu. Slavia a Sparta byly na lovu v cizině

Vlakové nádraží v Brně-Židenicích.
18

Dopravní uzel? Židenické nádraží může převzít část vlaků z přetíženého hlavního

Česko zasáhly rozsáhlé kybernetické útoky, původci požadují výkupné

Aktuální vlna kybernetických útoků, jejichž původci požadují výkupné za odšifrování napadených zařízení, postihla i Česko. Aktuálně je země podle antivirové společnosti Eset devátým nejvíce zasaženým státem. Útoky, které odpoledne postihly Ukrajinu, se začaly šířit do dalších zemí. Antivirová firma Kaspersky Lab zatím celosvětově zaznamenala zhruba 2000 napadených uživatelů.

Pohledem Stanislava Šulce: Kouzelný bankomat

Bankomat slaví abrahámoviny. Podle různých anket jde o jeden z nejdůležitějších vynálezů minulého století a dodejme, že také jeden z nejkouzelnějších. Krom toho, že definitivně odtrhnul člověka od nutnosti mít peníze doma ve štrozoku, kouzelný je také proto, že se za těch pět desítek let takřka nezměnil.

Mizérie. Úroda ječmene je oproti loňsku poloviční, schnou i další obiloviny

Mizerná. Tak označil letošní sklizeň ozimého ječmene předseda Okresní agrární komory na Břeclavsku Antonín Osička. V okrese odhaduje kvůli velkému suchu propad v průměru o čtyřicet procent. „Máme posečených asi padesát hektarů a výnos se pohybuje mezi dvěma a třemi tunami na hektar. U jarních ječmenů to nebude lepší. A podobně špatné to bude i u pšenice. Obilí nedozrálo a uschlo," řekl Osička s tím, že loni byl v okrese průměrný výnos ozimého ječmene 5,1 tuny na hektar.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies