Řepkův zkrat srazil Spartu, prohrály i Teplice

Praha - Souhrn sobotních a nedělních zápasů 28. kola fotbalové ligy.

4.5.2008 2
14 fotografií

Tomáš Řepka se sice divil, ale hřiště po červené kartě z 2. minuty opustit musel.Foto: GetPhoto/Martin Sidorják

Fotbalisté Sparty si pořádně zkomplikovali cestu za titulem. V domácím zápase s Brnem nedokázali vstřelil gól a Moravanům podlehli 0:2.

Pokud v pondělí uspěje Slavia na hřišti Olomouce, bude ztrácet na letenský tým jediný bod.

Velkou měrou se pod sparťanskou porážku podepsal Tomáš Řepka. Problémový stoper opět neudržel nervy na uzdě a předvedl další ze svých typických blikanců.

Už ve druhé minutě zápasu hodil naprosto zbytečně míč do obličeje brněnského Besty. Logicky viděl červenou kartu a nechal spoluhráče na holičkách. Navíc ho v příštím týdnu zcela jistě pozve na své zasedání disciplinární komise.

Brno využilo přesilovku hned dvakrát. V první půli se trefil Střeštík, tři body pak potvrdil v závěru Tomáš Došek. Brněnští se díky vítězství posunuli na čtvrtou příčku tabulky.

Sparta - Brno 0:2 (0:1)

Branky: 18. Střeštík, 90. Došek. Rozhodčí: Matějek – Hojsík, Jiřík. ŽK: Sivok, Kisel – Střeštík, A. Besta, Švejnoha. ČK: Řepka. Diváci: 8873.
Sparta: Grigar – Voříšek, Řepka, Sivok, Kadlec – Kolář, Kisel (81. Zeman), Horváth, Matušovič (6. Hainault) – Slepička, Kulič (57. Holenda). Trenér: Bílek.
Brno: Bureš – Švejnoha, Trousil (72. Kubáň), Dvorník, Siegl – Večeřa, Pavlík, Polách, Střeštík (81. Baláž) – T. Došek (90. Simr), A. Besta. Trenér: Uličný.

Teplice - Mladá Boleslav 1:2 (0:0)

Fotbalisté Mladé Boleslavi pokračují ve vítězném tažení. Jejich tříbodová šňůra se v Teplicích protáhla už na pět zápasů. Formu Středočechů odnesli hráči ze Stínadel v nevhodnou chvíli, neboť po porážce 1:2 přišli o třetí příčku a možná i o účast v Poháru UEFA.

Tepličtí diktovali tempo hry, ale soupeř jim uštědřil lekci z produktivity – hned první střela hostů mezi tyče skončila těsně po přestávce vedoucím gólem Rajnocha, který oslavil jubilejní desátou trefu v sezoně.

V 69. minutě dorazil domácí po brejku Řezníček, jehož gól se ukázal být vítězným. Aktivní Jun už jen výsledek kosmeticky upravil.

Branky: 73. Jun – 48. Rajnoch, 69. Řezníček. Rozhodčí: Paták – Kordula, Kubáň. ŽK: Sabou – Hrdlička, Mendy, Poláček, Řezníček, M. Sedláček. Diváci: 4190.
Teplice: Slavík – Kaufman, Lukáš, Klein, Rosa – Vidlička (46. Mareš), Doležal (72. Benát), Sabou (65. Hesek), Verbíř – Smejkal, Jun. Trenér: Rada.
Mladá Boleslav: Šeda – Ševinský, Rolko, Procházka, Kalina – Kysela (42. M. Sedláček), Rajnoch, Hrdlička, Poláček (81. T. Sedláček) – Táborský, Mendy (55. Řezníček). Trenér: Stanner.

Plzeň – Jablonec 2:0 (1:0)

Účet zápasu otevřel v 36. minutě po parádní Sylvestreho přihrávce Varadi. Novému plzeňskému trenérovi Krejčímu potom vyšel při domácí premiéře tah s poločasovým střídáním Borka, který po pěti minutách na hřišti uklidnil Viktorii druhou brankou.

V největší šanci Jablonce se ocitl v 66. minutě Necid, jeho hlavička však mířila vedle levé tyče Ticháčkovy branky. Plzeň v závěru už své dvougólové vedení nepustila a po deseti zápasech bez výhry se mohla radovat ze zisku tří bodů.

Branky: 36. Varadi, 50. Borek. Rozhodčí: Jech – Ondo, Gallo. ŽK: 55. Homola. Diváci: 3220.
Plzeň: Ticháček – Malcharek, Navrátil, Rada, Lecjaks – Petržela (46. Borek), T. Krbeček, Trapp, Sylvestre (90. Halama), Róth – Varadi (83. Psohlavec). Trenér: Krejčí.
Jablonec: Špit – Zábojník, Homola, Huber, Hamouz – Baranek, Eliáš (80. Loučka), Valenta (55. Klapka), Zofčák – Necid, Fujerik (72. Straka). Trenér: Komňacký.

Liberec – České Budějovice 0:0

Utkání nenabídlo fanouškům příliš zajímavých situací. Hosté se po slibném úvodu stáhli do defenzivy, ale Liberec hrající v kombinované sestavě dokázal z mírné převahy vytěžit jen dvě neproměněné šance Smetany a jednu Brožíka. Přesto v závěru míč skončil v budějovické brance. Gól střídajícího Nezmara v nastaveném čase ale rozhodčí neuznal, protože předtím viděl Dohnálkovu hru rukou.

Rozhodčí: Královec – Lhoták, Ošec. ŽK: Bejbl - Svátek, Šmíd, Mezlík. Diváci: 4 418.
Liberec: Uvarenko - Dohnálek, Bejbl, Polák, Liška – Hudson (66. Dejmek), Gecov, Radzinevičius, Lattmann (86. Dočkal) – Brožík, Smetana (80.Nezmar). Trenér: Škropil.
ČB: Kučera – Plocek, Horejš, Hunal, Šmíd – Šíma, Holomáč, Hílek, Mezlík, Svátek, Ondrášek (89. Mrkvička). Trenér: Straka.

Žižkov - Most 1:0 (0:0)

První tajenka letošního ročníku české fotbalové ligy je rozluštěna. Do druhé nejvyšší soutěže sestoupí s definitivní platností mužstvo Mostu. Severočeši měli poslední šanci vylepšit svou pozici v neděli dopoledne na Žižkově. Ale stejně jako v předchozích zápasech s Bohemians 1905, Spartou a Libercem selhali.

O porážce svěřenců trenéra Žáka rozhodl v 75. minutě obránce Viktorie Labant, který tečoval střílený centr Stracenéno. Hosté se na odpověď v závěru zápasu nezmohli a dvě kola před koncem ligy ztrácí na čtrnácté Bohemians 1905 šest bodů. Na Pražany se tak sice mohou bodově dotáhnout, ale v neprospěch Mostu hovoří horší bilance vzájemných zápasů.

Branka: 75. Labant. Rozhodčí: Makovička – Chytil, Handlíř. ŽK: Kušnír, Šťastný – Čermák, Gedeon, Pešír, Pilař, Schut, Trubila, Webster. ČK: 90. Rilke. Diváci: 3206.
Žižkov: Bartalský – Šťastný, Pilař, Labant, Kušnír – Besta, Procházka – Stracený, Koukal (83. Bukač), Moughfire (62. Kalod) – Demjan (62. Švancara). Trenér: Griga.
Most: Svoboda – Schut, Loos, Webster, Čermák – Da Silva (59. Bogdanov), Gedeon, Pilař, Trubila (73. Oboya)– Rilke, Pešír. Trenér: Žák

Ostrava - Kladno 4:1 (1:0)

Ostravský tým, poprvé s uzdraveným kapitánem Lukešem v základní sestavě, zkoušel obelstít obranný val soupeře, ale do vyložených šancí se nedostával. Naopak v pozoru musela být i obrana severomoravského celku, která si v 33. minutě oddechla po vydařené střele Kroba. Trpělivá hra a jasná převaha na hřišti přinesla domácím ovoce v 35. minutě, kdy Lukeš přesně odcentroval a Mičola v souboji ve vápně předskočil kladenského obránce Bratoše a hlavou skóroval.

Vedení domácí uklidnilo, Kladno naopak muselo hru otevřít, což úrovni zápasu prospělo. Baník navíc o své výhře rozhodl už v úvodu druhého poločasu. Nejprve se počtrnácté v sezoně trefil Svěrkoš, který propálil bezmoceného pavlíka mezi nohy. O chvíli později vyšla Ostravským i standardka, kdy Otepka posadil míč na hlavu Zehera.

Baník si pak zápas užíval a několik solidních šancí mělo i Kladno. Čestný úspěch ale hosté zaznamenali až v 79. minutě, kdy se hlavou prosadil Klinka. V závěru se pečetil výhru Baníku střídající Rajtoral.

Branka: 35. Mičola, 47. Svěrkoš, 52. Zeher, 88. Rajtoral – 79. Klinka. Rozhodčí: Kocourek – Filípek, Mencl. ŽK: Bolf, Rajtoral – Čáp. Diváci: 7 213.
Ostrava: Vašek – Marek, Neuwirth, Bolf, Tchuř – Mičola (86. Metelka), Bystroň, Lukeš, Otepka (73. Rajtoral) – Svěrkoš, Zeher (90. Tomašák). Trenér: Večeřa.
Kladno: Pavlík – Bartoš, Killar, Gross (85. Kroupa), Jablonský – Vršajevič (77. Čáp), Szabo, Hochmeister, Cigánek, Krob (46. Brunclík) – Klinka. Trenér: Šilhavý.

Zlín - Bohemians 1905 0:0

Bohemians 1905 získali v boji o záchranu cenný bod ve Zlíně. Diváci se přitom v podprůměrném prvoligovém zápase gólu nedočkali. Moravané potvrdili, že jsou na jaře na svém hřišti neškodní a v šestém ze sedmi utkání vyšli gólově naprázdno. "Klokani" naopak popáté za sebou neprohráli a svůj náskok na předposlední Kladno zvýšili na dva body.

Rozhodčí: Kocián - Wilczek , Tacina. ŽK: Zúbek, Pazdera, Zbožínek (všichni Zlín). Diváci: 2756.
Zlín: Baránek - Pazdera, Kroča, Zbožínek, Peter (76. Musil) - Kraus, Šmahaj (33. Vrtělka), Zúbek, Vyskočil (55. Malár) - Pacanda, Žůrek
Bohemians 1905: Sňozík - Marek, Karal (79. Slezák), Pávek, Šmarda - Kotyza (46. Škoda), Morávek, Lukáš, Bartek - Ordoš, Rezek (90. Hašek)

TABULKA PO NEÚPLNÉM 28. KOLE

4.5.2008 VSTUP DO DISKUSE 2

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.