Sigma si pojistila díky Ordošovi první místo, druhý je Zlín. Uspěl i Žižkov

Praha - I přes "aprílové" počasí pokračovala druhá fotbalové liga 21. kolem. Olomouc prodloužila svou sérii neporazitelnosti, která trvá od září minulého roku. Třinec porazila 1:0, zápas rozhodl gólem z penalty Michal Ordoš. Zlín se díky vítězství nad Karvinou 1:0 dostal na druhou příčku. Táborsko remizovalo s Opavou. Pardubice si poradily se Znojmem a v tabulce mu utekly na rozdíl tří bodů.

5.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 5.4.2015

Michal Ordoš z Olomouce.Foto: František Géla

Žižkov potvrdil, že doma patří k nejsilnějším týmům Fotbalové národní ligy a porazili Frýdek-Místek 2:0. Na vlastním stadionu tak vyhráli už osmý z 11 zápasů této sezony a drží se v boji o postup. Z páté příčky ztrácí na druhý Zlín tři body.

Žižkov udeřil poprvé už v 10. minutě, když po rohovém kopu střílel Bartošák a hostující Staško tečoval míč do vlastní branky. Navíc krátce po změně stran zvýšil Voltr po hezké individuální akci.

Frýdek-Místek se k výraznější šanci na snížení nedostal. Naopak od větší prohry ho uchránil brankář Prepsl, který vychytal Karafiáta, Černého i Podrazkého.

Souboj dvou nejhorších týmů tabulky přinesl výhru posledního Kolína, který doma zdolal Most 3:1. Pro Baník už to byla šestá porážka v řadě, naopak Kolín vybojoval teprve druhou výhru v sezoně.

Most přitom vedl, když po 473 minutách bez gólu utnul střelecké trápení zkušený Koukal. Jenže ještě do poločasu srovnal Teplý a Kolín ucítil šanci ještě oživit naději na záchranu.

Dvacet minut před koncem kopali domácí penaltu, kterou však Mehanovič zahodil. Ovšem v 81. minutě už rozhodl v akrobatické pozici kapitán Biško, v závěru pak ještě pojistil kolínskou výhru Veselý.

Olomouc rozhodla z penalty

Hanáci se rozjížděli spíš zvolna. Hned na začátku sice proletěl balon třineckým vápnem a po teči Chorého skončil jen centimetry vedle tyče. Pak se ale hradba z mužů v bílých dresech uzavřela a domácí se za ni dostávali velmi zřídka.

Naopak na druhé straně zahrozil po brejku Malchárek. Šindelář však ve skluzu jeho střelecký pokus zablokoval. Ze strany Třince to bylo v první půli směrem dopředu všechno. Pak už útočila jenom Sigma.

Do zakončení se dostával prakticky pouze Michal Ordoš. Poprvé to zkoušel technicky po sklepnutí Chorého. Placírkou ale namířil vedle. Druhý pokus měl po rychlé akci a centru Navrátila. I střelu levačkou po zemi ale brankář Paleček kryl. A do třetice Ordoš. Po závaru a přistrčení od Chorého pálil nad.

Třinec však kapituloval hned po začátku druhého dějství. Do vápna se vřítil Navrátil a Motyčka ho zastavil jen za cenu faulu. Pokutový kop pak s přehledem proměnil Michal Ordoš.

Sigmu zachránila tyč

Krátce nato mohlo být 2:0. Akci rozjel Houska, oslovil Chorého, který se pěkně uvolnil zasekávačkou, pak ale nechal jen vyniknout Palečka.

Třinci pak ale vyšlo střídání a začal hrozit. První Dědičovo varování ze vzduchu Sigma ještě nebrala vážně. Balon skončil těsně vedle. Za pár minut se třinecký hromotluk dostal ve vápně k míči znovu, a i když z úhlu vyslal pořádně nebezpečnou střelu. Sigmu zachránila tyč Reichlovy branky.

Šance se potom střídaly na obou stranách. Větší klid mohl Sigmě dodat Ordoš, ale hlavou po centru Navrátila opět přestřelil. Na druhé straně po standardce hlavičkoval Motyčka jen do Reichlových rukavic.

Když potom po Ordošově přihrávce olízla Houskova střela zvenku tyč třinecké branky, skončil zápas vítězstvím Sigmy 1:0.

Zlín už je druhý

Na druhou příčku se posunul Zlín, jehož výhru nad Karvinou zajistil v 57. minutě Holík. V té době už domácí hráli přesilovku po vyloučení Trousila v 45. minutě, v posledních vteřinách utkání navíc Karvinští přišli po další červené kartě i o Cvernu.

Šanci na druhé místo naopak promarnilo Táborsko, které sice udrželo jarní neporazitelnost, ale s Opavou jen remizovalo 2:2. Domácí vedli po Preslově brance, ale Slezané zásluhou Kuzmanoviče a exreprezentanta Pospěcha stav otočili. Bod Jihočechům v 75. minutě zajistil Traoré.

V dopoledním souboji celků ze spodní poloviny tabulky si Pardubice poradily 2:1 se Znojmem. Domácí tým dostal do vedení v 27. minutě Fusek střelou zpoza pokutového území. V druhé půli zvýšil na 2:0 hlavičkou po standardní situaci stoper Kopřiva, hostům se v závěru podařilo po Žondrově zásahu už jen snížit.

Kvůli nezpůsobilému terénu byl odložen zápas ve Varnsdorfu, který měl v neděli od 16:30 nastoupit proti Sokolovu. Náhradní termín zatím nebyl určen.

Sigma Olomouc - Třinec 1:0 (0:0)

Branka: 48. Ordoš. Rozhodčí: Machálek - Urban, Caletka. ŽK: Cana - Hloch, Motyčka, Tomeček. Diváci: 2325.

Olomouc: Reichl - Kušnír, Rajnoch, Šindelář, Vepřek - Navrátil (79. Javůrek), Houska, Cana, Ordoš, Petr (61. Zahradníček) - Chorý (89. Plšek). Trenér: Kalvoda.
Třinec: Paleček - Kubáň, Vomáčka, Hloch, Matoušek - Tomeček (79. Malíř), Motyčka, Hupka, Ceplák - Malcharek (61. Joukl), Smetana (61. Dedić). Trenér: Kalivoda.

Viktoria Žižkov - Frýdek-Místek 2:0 (1:0)

Branky: 10. vlastní Staško, 47. Voltr. Rozhodčí: Pechanec - Blažej, Vaňkát. ŽK: Souček, Hovorka - Talián, Literák. Diváci: 1311.

Žižkov: Holý - Dressler, Karafiát, Hovorka, Bartošák - Souček - Súkenník, Podrazký, Folprecht (72. Bazal), Voltr (90. Peterka) - Marek (79. Černý). Trenér: Trpišovský.
Frýdek-Místek: Prepsl - Ilko, Žídek, Literák, Švrček - Zapalač, Vašenda, Vaněk (64. Bello), Talián - Ďuriška (71. Jurišič), Staško (80. Matůš). Trenér: Orel.

Kolín - Most 3:1 (1:1)

Branky: 40. Teplý, 81. Biško, 85. Veselý - 11. Koukal. Rozhodčí: Berka - Pospíšil, Arnošt. ŽK: Kouřil, Biško - Schůt, Procházka, Běloušek. Diváci: 224.

Kolín: Vejmola - Biško, Hýbl, Kouřil, Ježdík - Skwarczek, Hurka (84. Čavoš), Mehanovič (73. Sodoma), Bláha (37. Veselý), Eliáš - Teplý. Trenér: Bobek.
Most: Divkovič - Řehák, Fall, Jan Procházka, Běloušek - Kurtaj, Koukal, Schůt (84. Kotlan), Koudelka, Wermke (73. Sulovský) - Jiří Procházka. Trenér: Medynský.

Táborsko - Opava 2:2 (1:1)

Branky: 9. Presl, 75. Traoré - 25. Kuzmanovič, 47. Pospěch. Rozhodčí: Houdek - Fišer, Kubr. ŽK: Džafič, Šiml, Sladký, Surynek - Schaffartzik. Diváci: 497.

Táborsko: Toma - Ciferský, Mráz, Sladký (85. Kočí), Tusjak - Traoré, Džafič, Presl (62. Surynek), Javorek, Šiml - Strnad (66. Musiol). Trenér: Nečas.
Opava: Vašek - Pospěch, Horka, Mikula, Hrabina - Janetzký (90. Dvorník), Jursa, Schaffartzik (89. Grussmann), Habusta, Jurečka (81. Machálek) - Kuzmanovič. Trenér: Baránek.

Zlín - Karviná 1:0 (0:0)

Branka: 57. Holík. Rozhodčí: Zelinka - Kotalík, Kožár. ŽK: Holík - Hatok, Janíček, Daníček. ČK: 45. Trousil, 90.+3 Cverna (oba Karviná). Diváci: 3116.

Zlín: Dostál - Pazdera, Hubáček, Hájek, Matějov - Kopečný (87. Chmelo), Holík (90.+1 Motal), Živulič, Bartolomeu - Poznar (89. Kraut), Železník. Trenér: Páník.
Karviná: Lipčák - Růžička, Trousil, Janíček (53. Kubista), Cverna, Eismann - Juřena (68. Limanovský), Daníček, Hatok (80. Komenda), Puchel - Urgela. Trenér: Weber.

Vlašim - Ústí nad Labem 1:0 (0:0)

Branka: 49. Breda. Rozhodčí: Julínek - Dobrovolný, Melichar. ŽK: Barák, Gebert - Šraga, Peterka, Leibl, Smola. Diváci: 429.

Vlašim: Budínský - Štochl, Simerský, Breda, Nový - Vebr - Radoš, Vopat (64. Gebert), Barák (84. Petrů), Průcha (59. Kučera) - Matějka. Trenér: Petržela.
Ústí: Zacharda - Zeman, Vraštil, Vaněk, Šraga - Krátký (82. Novotný), Peterka, Martykán, Leibl (66. Veverka), Pavlata (87. Hanich) - Smola. Trenér: Němec.

Pardubice - Znojmo 2:1 (1:0)

Branky: 27. Fusek, 65. Kopřiva - 78. Žondra. Rozhodčí: Váňa - Vlasjuk, Černý. ŽK: Ledecký, Dreksa (oba Znojmo). Diváci: 723.

Pardubice: Frydrych - Pospíšil, Bederka, Kopřiva, Kakrda - Kim Te-won (78. Řezníček), Kudrna, Jeřábek, Fusek (90. Vencl) - Petráň, Fikejz (71. Fousek). Trenér: Míchal.
Znojmo: Ilizi - Helísek, Dreksa, Odehnal (76. Lapeš), Cihlář - Pázler (46. Hříbek), Svozil (61. Nepožitek), Okleštěk, Lacko - Ledecký, Žondra. Trenér: Grmela.

Autor: Redakce, Jiří Fišara, ČTK

5.4.2015 VSTUP DO DISKUSE

Ve Švýcarsku byl plně zprovozněn nejdelší železniční tunel světa

Erstfeld (Švýcarsko) - Nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě, vybudovaný ve Švýcarsku pod Alpami, byl dnes otevřen pro plný dopravní provoz. Gotthardský tunel, přezdívaný podle francouzské zkratky GBT, je dlouhý 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem.

Loučení s tratí do Koutů: končí barevné motoráky i soukromník

Údolí Desné – Největší změna za devatenáctiletou historii nastala v noci ze soboty 10. na neděli 11. prosince na Železnici Desná. Osobní vlaky zde přestala provozovat soukromá firma, nahradily ji České dráhy.

Sobotka: Přes návrhy změn by se měly firmy na EET nadále chystat

Praha - Přes návrhy změn v elektronické evidenci tržeb (EET), které projednává Poslanecká sněmovna, by se měli podnikatelé na její zavedení připravovat podle platného zákona. Norma jasně uvádí, koho se evidence tržeb týká. V pořadu Otázky Václava Moravce České televize to dnes uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj se zdá, že návrhy z dílny ministerstva financí i koaličních lidovců nebudou schváleny. Byla by to nejlepší varianta, dodal premiér.