Paris St. Germain poprvé doma padl, ve šlágru nestačil na Monako

Paříž - Fotbalisté Paris St. Germain poprvé v sezoně podlehli na vlastním stadionu. Ve šlágru 31. kola francouzské ligy prohrál už jistý mistr s druhým Monakem 0:2 a potvrdil, že se mu proti knížecímu celku nedaří. V Ligue 1 jej v Parku princů porazil naposledy v únoru 2007.

20.3.2016

Zlatan IbrahimovicFoto: ČTK/AP

Ve čtvrté minutě sice rozvlnil síť pařížský kanonýr Ibrahimovic, rozhodčí mu ale 28. trefu v sezoně pro údajný ofsajd neuznal. V 65. minutě otevřel skóre na druhé straně po Lemarově pasu před branku Love a o dvě minuty později přišla další komplikace pro domácí. Stoper Luiz fauloval ve vápně Fabinha a brazilský záložník sám dloubákem penaltu proměnil.

V závěru se čtvrtfinalista Ligy mistrů dostal do několika šancí na vstřelení alespoň kontaktního gólu, Monako ale náskok udrželo.

Zatímco PSG, který doma v lize prohrál poprvé od května 2014, v zápase o nic nešlo, Monaku výhra pomohla k upevnění druhé pozice. Tři nejbližší pronásledovatelé Nice, Lyon a Rennes totiž v 31. kole též zvítězili.

Francouzská fotbalová liga - 31. kolo:

Bordeaux - Bastia 1:1 (82. Contento - 85. Ngando), Nice - Ajaccio 3:0 (14. Ben Arfa, 66. Plea, 88. Seri), Paris St. Germain - Monako 0:2 (65. Love, 68. Fabinho).

Britové vypustili největší vzducholoď světa. Je delší než Airbus A380

/FOTOGALERIE/- Britský Airlander 10 je se svými 92 metry delší než největší Airbus A380. A samozřejmě je také největší vzducholodí dneška. Nyní je po loňské havárii opět zpátky ve hře o komerční nasazení. Absolvoval totiž bez potíží svůj v pořadí třetí zkušební let.

DOTYK.CZ

Auroru, symbol bolševické revoluce, seřídil mág z Moravského Krasu

Aurora, to je latinsky záře. Křižník Aurora, který se v bolševické symbolice zařadil po bok Lenina či symbolu srpu a kladiva, spustili na vodu přesně před 117 lety. Tříkomínové plavidlo historicky zazářilo v 9.45 hodin večer 7. listopadu 1917, kdy svými výstřely zahájilo bolševický puč známý jako Velká říjnová revoluce. Nebýt ale renomované firmy Erich Roučka z Blanska, možná by dějiny vypadaly jinak.

Český vicepremiér Bělobrádek se zúčastní sudetoněmeckého sjezdu

Český vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) se začátkem června zúčastní sjezdu sudetoněmeckého sdružení v Augšpurku. Půjde tak zatím o nejvýše postaveného českého politika, který se sjezdu zúčastní. Loni se sjezdu zúčastnil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Sněmovna by mohla navrhnout na vyznamenání Vlka a Sáblíkovou

Sněmovna by mohla navrhnout prezidentu Miloši Zemanovi na státní vyznamenání kardinála Miloslava Vlka in memoriam, rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a folklorní zpěvačku Jarmilu Šulákovou in memoriam. Na předběžném seznamu, jenž čítá celkem 39 jmen a který dnes projednal organizační výbor, figurují také historik Petr Čornej, psychiatr Cyril Höschl nebo bývalý hokejový brankář Jiří Holeček. Sněmovna by měla o kandidátech hlasovat v červnu.