Český reprezentační kapitán Tomáš Rosický si zasekl v 15. minutě na kraji pokutového území míč a u vzdálenější tyče svým centrem přesně našel nejlepšího střelce ligy Robina van Persieho, který dal 28. gól v soutěži. "Kanonýři" tím však jen vyrovnali na konečných 1:1, protože brankáře Szczesného o šest minut předtím překonal hlavou dlouhán Crouch.

Arsenal i přes ztrátu navýšil svůj náskok před Newcastlem. Jeho šance na sedmou výhru v řadě v duelu s Wiganem pohřbily dvě branky Mosese mezi 13. a 15. minutou a další dva góly ještě do poločasové přestávky. Wigan se ve vyrovnaném boji o setrvání v Premier League vzdálil sestupovému 18. místu na tři body.

Po přestřelce Manchesteru United s Evertonem z minulého víkendu nabídl i dnešní program anglické ligy remízu 4:4. Vedení 3:0 a 4:1 promrhala doma Swansea proti beznadějně poslednímu Wolverhamptonu. Do vedení 1:0 se přitom v líbivém duelu Velšané dostali už ve 22. vteřině, kdy dal Andrea Orlandi nejrychlejší gól anglické ligy od roku 2006.

Chelsea otevřela střelnici

Fotbalisté Chelsea díky čtyřem gólům během úvodních 25 minut a hattricku Fernanda Torrese rozstříleli Queens Park Rangers 6:1. V anglické lize zdramatizovali boj o čtvrté místo. To zatím díky dnešní výhře 2:0 nad Blackburnem drží Tottenham, který má stejně bodů jako pátý Newcastle, Chelsea na ně ztrácí bod.

Za "Blues" nastoupil v základní sestavě Petr Čech, na český brankářský souboj ale nedošlo, protože Radek Černý zůstal jen na lavičce. Jeho konkurenta Paddyho Kennyho překonal už po 48 vteřinách hry Daniel Sturridge, ve 13. minutě se pak prosadil po rohovém kopu stoper John Terry.

Brzy nato po kličce brankáři navázal na svůj gól ze semifinále Ligy mistrů s Barcelonou útočník Fernando Torres. Španělský hráč poté ještě ve 25. minutě využil toho, že Kenny neudržel míč a zvýšil už na 4:0. Svou třetí branku dal dvacet minut po přestávce a během zápasu zdvojnásobil svůj dosavadní střelecký účet v tomto ročníku Premier League.

Deset minut před koncem zvýšil už na 6:0 Florent Malouda, čisté konto pak Čechovi v závěru zkazil Djibril Cissé. Svěřenci trenéra Roberta Di Mattea uškodili soupeři v jeho boji o záchranu dvojnásobně. S jedním odehraným zápasem navíc má Queens Park na 17. místě stejně bodů jako Bolton na sestupové 18. příčce, k tomu si ještě výrazně zhoršil skóre.

Další tři body ztrácí Blackburn, jehož výkon proti Tottenhamu ale nenaznačil, že by mohl sestup odvrátit. Na branku "Kohoutů" nevyslal jedinou střelu, zato sám inkasoval dvakrát. Ve 22. minutě rozhodčí správně viděli míč za čarou po střele Rafaela van der Vaarta, v 75. minutě potom zvýšil krásnou trefou z přímého kopu obránce Kyle Walker.

ANGLIE, 36. kolo

Everton - Fulham 4:0 (7. z pen. a 40. Jelavič, 16. Fellaini, 60. Cahill), Stoke - Arsenal 1:1 (9. Crouch - 15. Van Persie), Sunderland - Bolton 2:2 (36. Bendtner, 55. McClean - 26. a 70. Davies), Swansea - Wolverhampton 4:4 (1. Orlandi, 4. Allen, 15. Dyer, 31. Graham - 33. a 69. Jarvis, 28. Fletcher, 54. Edwards), West Bromwich - Aston Villa 0:0, Wigan - Newcastle 4:0 (13. a 15. Moses, 36. Maloney, 45.+2 Di Santo), Norwich - Liverpool 0:3 (24., 28. a 82. Suárez),  Chelsea - QPR 6:1 (19., 25. a 64. Torres, 1. Sturridge, 13. Terry, 80. Malouda - 84. Cissé), Tottenham - Blackburn 2:0 (22. Van der Vaart, 75. Walker).

Pořadí: 1. Manchester 35 zápasů/83 bodů, 2. Manchester City 35/80, 3. Arsenal 36/66, 4. Tottenham 35/62, 5. Newcastle 35/62.

Německo: Pekhartova skvělá sobota

Útočník Tomáš Pekhart pomohl dvěma góly k výhře Norimberku 3:2 v Hoffenheimu. Český fotbalista v německé lize poprvé vstřelil v jednom zápase víc než branku. Před závěrečným kolem bundesligy není stále znám druhý sestupující, o němž se rozhodne mezi Herthou a Kolínem nad Rýnem, které své duely výrazně prohrály. Blíže přímému sestupu do druhé ligy je nováček z Berlína, který na účast v play off o udržení v soutěži ztrácí dva body.

Pekhart v Hoffenheimu otevřel skóre v 9. minutě zápasu, když přímo k němu brankář vyrazil střelu Didaviho. Sušický rodák tak dal gól ve třetím venkovním duelu za sebou. V 72. minutě trefil Pekhart nejprve břevno, ale dorážkou už dokázal zvýšit na 3:1. Jeho gól se po snížení Braahfeida ukázal jako vítězný.

Hertha dlouho držela proti Schalke šanci na bod, ale druhým gólem ji v 73. minutě zlomil Holtby. Poté ještě vstřelil svou 15. branku v sezoně Raúl a svým dnešním druhým a celkově 27. zásahem se posunul do čela tabulky střelců Huntelaar. Schalke si při rozlučce s Raúlem vybojovalo třetí místo a přímý postup do skupiny v Ligy mistrů.

Podobný vývoj měl i zápas Kolína ve Freiburgu, ovšem s tím rozdílem, že hostům se podařilo vyrovnat díky Podolskému na 1:1. Svým druhým gólem v bundeslize však poslal domácí znovu do vedení slovenský reprezentant Karim Guédé a Freiburg nakonec zásluhou dvou gólů ze závěru zvítězil 4:1.

Kadlec odehrál 60 minut

Za Leverkusen odehrál 60 minut obránce Michal Kadlec a i po operaci nosu patřil podle německých médií k nejlepším hráčům týmu. Na hřišti uvolnil po hodině hry místo Michaelu Ballackovi při jeho posledním domácím utkání za Bayer.

Hamburk bez zraněného brankáře Jaroslava Drobného remizoval 0:0 s Mohučí, za kterou odehrál celý zápas obránce Zdeněk Pospěch. V dresu Hamburku si vychutnal minutu před koncem při svém střídání rozlučku český záložník David Jarolím.

Již korunovaný mistr Dortmund se utkal se sestupujícím Kaiserslauternem a fanoušci se dočkali sedmi branek. Borussia díky hattricku Barriose zvítězila 5:2 a svou rekordní sérii bundesligových zápasů bez porážky natáhla na 27 duelů.

Finalista Ligy mistrů Bayern Mnichov zvítězil 2:0 nad Stuttgartem. Při remíze 0:0 s Mönchengladbachem si zahrál posledních 27 minut záložník Augsburgu Jan Morávek. V akci byli i středopolaři Jan Polák a Petr Jiráček, jejichž Wolfsburg porazil 3:1 Brémy.

NĚMECKO, 33. kolo

Bayern Mnichov - Stuttgart 2:0 (32. Gómez, 90.+2 Müller), Freiburg - Kolín nad Rýnem 4:1 (36. Mujdža, 54. Guédé, 86. Caligiuri, 90.+1 Freis - 47. Podolski), Hamburk - Mohuč 0:0, Hoffenheim - Norimberk 2:3 (22. Beck, 88. Braahfeid - 9. a 71. Pekhart, 45. Didavi), Kaiserslautern - Dortmund 2:5 (16. vlastní Santana, 49. De Wit - 18., 26. a 55. Barrios, 33. Götze, 76. Perišič), Leverkusen - Hannover 1:0 (75. Kiessling), Mönchengladbach - Augsburg 0:0, Schalke - Hertha Berlín 4:0 (32. a 88. Huntelaar, 73. Holtby, 84. Raúl), Wolfsburg - Brémy 3:1 (66. a 89. Helmes, 40. Salihamidžič - 45.+1 Rosenberg).

Pořadí: 1. Dortmund 33 zápasů/78 bodů, 2. Bayern Mnichov 33/70, 3. Schalke 33/61, 4. Mönchengladbach 33/57, 5. Leverkusen 33/51.

Itálie: Neapol přišla o výhru v závěru

Fotbalisté Neapole otočili zápas na hřišti AS Řím, vinou branky inkasované dvě minuty před koncem ale přišli o výhru. V italské lize se i přesto po remíze 2:2 posunuli na třetí místo o skóre před Lazio.

Svěřence trenéra Luise Enriqueho dostal do vedení brazilský záložník Marquinho čtyři minuty před pauzou, tři minuty po ní však povedenou střelou po rohovém kopu srovnal Juan Zúňiga.

Skóre otočil Edinson Cavani, který využil chybu v rozehrávce soupeře. Když už ale jihoitalský tým pomalu slavil zisk důležitých tří bodů v boji o postup do předkola Ligy mistrů, srovnal dvě minuty před závěrečným hvizdem Fabio Simplício.

V sicilském derby remizovalo Palermo s Catanií 1:1. Hosty poslal do vedení zblízka bývalý obránce Juventusu Nicola Legrottaglie, dvě minuty po poločase ale vyrovnal kapitán Palerma Fabrizio Miccoli.

Chievo, na jehož lavičce zůstal nevyužit záložník Kamil Vacek, remizovalo bez branek s Cagliari.

Juventus náskok na čele uhájil

Fotbalisté Juventusu zvítězili nad Novarou 4:0. V čele tabulky soutěže tak uhájili tříbodový náskok před AC Milán, který porazil 4:1 Sienu i díky první brance Antonia Cassana po operaci srdce.

Juventus dosud ve 34 zápasech neprohrál a pod dohledem prezidenta UEFA Michela Platiniho v duelu s nováčkem z Novary nedopustil pochyby, že svou sérii prodlouží i v neděli. Vedl už od 16. minuty po brance Mirka Vučiniče, který se nakonec trefil dvakrát. Zbývající góly dali Arturo Vidal a Marco Borriello.

AC Milán dostal do vedení útočník Cassano, který dal první gól po návratu do kádru na začátku dubna. Předtím se pět měsíců zotavoval po operaci srdeční vady.

Na útočného kolegu za tři minuty navázal nejlepší střelec Serie A Zlatan Ibrahimovic. Favorit si i přes snížení Bogdaniho nenechal vítězství vzít, na 4:1 upravili Antonio Nocerino a svou 26. brankou v tomto ročníku znovu Ibrahimovic.

Janov prohrál 2:3 v Boloni a na vítězství čeká už 13 zápasů. Jen díky porážce Lecce s Parmou 1:2 se nepropadl na sestupové 18. místo. Janov pustil Boloňu do dvoubrankového vedení a přes dva kontaktní góly na 1:2 a 2:3 už nevybojoval ani bod.

Udine rozesmutnilo Lazio

Udine zdolalo Lazio Řím i se střídajícím útočníkem Liborem Kozákem 2:0 a zdramatizovalo boj o postup do předkola LM ze třetího místa. Třetí Neapol, čtvrté Udine, pátý Inter i šesté Lazio mají shodně 55 bodů.

Cestu Udine k vyrovnání bilance ostatních celků načal Antonio Di Natale v 69. minutě. Ve čtvrté nastavené minutě pak upravil na 2:0 Roberto Pereyra ve chvíli, kdy už hráči kvůli domnělému konci utkání nehráli naplno. Kontroverzní situace vyústila ve strkanici a vyloučení římského Andrého Diase.

Inter Milán doma otočil duel s beznadějně poslední Cesenou a po výhře 2:1 se posunul na páté místo tabulky, které zaručuje předkolo Evropské ligy. Po vedoucí brance cesenského Luky Ceccarelliho totiž za dvě minuty srovnal vlastním gólem jeho kolega z obrany Steve von Bergen a v 72. minutě rozhodl ve prospěch Interu Mauro Zárate.

ITÁLIE, 35. kolo

Cagliari - Chievo 0:0, Palermo - Catania 1:1 (47. Miccoli - 25. Legrottaglie), AS Řím - Neapol 2:2 (41. Marquinho, 88. Simplício - 49. Zúňiga, 67. Cavani), Boloňa - FC Janov 3:2 (24. Portanova, 37. Ramírez, 67. Garcis - 59. Palacio, 77. Jorquera), Bergamo - Fiorentina 2:0 (11. Denis, 51. Bonaventura), Inter Milán - Cesena 2:1 (59. vlastní Von Bergen, 72. Zárate - 57. Ceccarelli), Lecce - Parma 1:2 (83. Tomovič - 67. Giovinco, 78. Paletta), Novara - Juventus Turín 0:4 (16. a 64. Vučinič, 40. Borriello, 50. Vidal), Siena - AC Milán 1:4 (83. Bogdani - 29. a 90.+5 Ibrahimovic, 26. Cassano, 90. Nocerino),  Boloňa - FC Janov 3:2 (24. Portanova, 37. Ramírez, 67. Garcis - 59. Palacio, 77. Jorquera), Bergamo - Fiorentina 2:0 (11. Denis, 51. Bonaventura), Inter Milán - Cesena 2:1 (59. vlastní Von Bergen, 72. Zárate - 57. Ceccarelli), Lecce - Parma 1:2 (83. Tomovič - 67. Giovinco, 78. Paletta), Novara - Juventus Turín 0:4 (16. a 64. Vučinič, 40. Borriello, 50. Vidal), Siena - AC Milán 1:4 (83. Bogdani - 29. a 90.+5 Ibrahimovic, 26. Cassano, 90. Nocerino), Udine - Lazio Řím 2:0 (69. Di Natale, 90.+4 Pereyra).

Pořadí: 1. Juventus Turín 35 zápasů/77 bodů, 2. AC Milán 35/74, 3. Neapol 35/55, 4. Udine 35/55, 5. Inter Milán 35/55.

Španělsko: Santander po deseti sezonách opouští ligu

Po porážce 0:2 se San Sebastianem jsou hráči Santanderu prvním jistým sestupujícím, protože na sedmnáctý Villarreal ztrácejí tři kola před koncem nedostižných jedenáct bodů.

Santander poslaly definitivně do druhé ligy dvě branky záložníka Griezmanna a jeden zásah Agirretxeho. Jediný tým z Kantábrie, který si dosud zahrál španělskou nejvyšší soutěž, byl v první lize od sezony 2002/03. Nejvíce se mu dařilo před čtyřmi lety, kdy skončil šestý a v závěrečném ročníku Poháru UEFA si v soutěži odbyl premiéru.

O setrvání v soutěži naopak zabojoval Gijón, který zdolal Espaňol Barcelona 3:0. Zásluhou tří branek ze druhého poločasu ztrácí na Villarreal tři body.

Levante zdolalo Granadu 3:1 a v tabulce se díky lepšímu skóre dostalo na čtvrté místo před Málagu. Hned v první minutě druhé půle dostal valencijský tým do vedení Koné a překvapení sezony pak dokázalo zásluhou Xaviho Torrese zareagovat i na vyrovnání Ighala. Poslední branku vstřelil Valdo.

Málagu v neděli čeká klíčové utkání s Valencií, které by mohlo ještě víc zamotat boj o přímý postup do Ligy mistrů ze třetí příčky.

Real dominoval proti Seville

Fotbalisté Realu Madrid porazili ve španělské lize Sevillu 3:0 a už večer mohou slavit titul, pokud Barcelona nebude bodovat proti Vallecanu. Tento zápas uzavře dnešní program od 21:30. Případná prohra Barcelony dnes ukončí její tříleté kralování ve španělské soutěži a věčnému rivalovi zajistí již 32. ligové prvenství.

Real vyhrál před týdnem zřejmě rozhodující El Clásico nad Barcelonou 2:1 a dnes zvýšil vedení už na deset bodů díky úvodnímu gólu Cristiana Ronalda a dvěma trefám Karima Benzemy. Ronaldo vstřelil už 43. ligovou branku v sezoně a francouzský útočník Benzema navýšil náskok Realu během tří minut krátce po začátku druhé půle.

Barcelonský kanonýr Messi ztrácí před večerním utkáním na hřišti Vallecana na krále střelců Ronalda dva góly.

ŠPANĚLSKO, 36. kolo

Espaňol Barcelona - Gijón 0:3 (48. Colunga, 70. Trejo, 80. Bilič), Getafe - Mallorca 1:3 (90.+2 Alexis - 30. Víctor, 68. Alfaro, 78. Hemed), Levante - Granada 3:1 (46. Koné, 73. Xavi Torres, 84. Valdo - 67. Ighalo), San Sebastian - Santander 3:0 (47. a 70. Griezmann, 83. Agirretxe),  Villarreal - Pamplona 1:1 (44. Bruno - 72. Raúl García), Real Madrid - FC Sevilla 3:0 (49. a 52. Benzema, 19. Ronaldo), Zaragoza - Bilbao 2:0 (28. Edu Oriol, 51. Apoňo), Málaga - Valencie 1:0 (27. Camacho), Betis Sevilla - Atlético Madrid 2:2 (86. Pozuelo, 88. Pereira - 63. Koke, 90.+4 Falcao), Vallecano - FC Barcelona 0:7 (16. a 90. Messi, 47. a 87. Pedro, 26. vlastní Rober, 38. Keita, 77. Thiago).

Pořadí: 1. Real Madrid 35 zápasů/91 bodů. 2. Barcelona 35/84, 3. Valencie 35/55, 4. Málaga 35/55, 5. Levante 35/52.