Chmury na úvod. Češi v prvním zápase pod Vrbou remizovali s Nory

Praha - Nebyla to premiéra, na kterou se bude vzpomínat s radostí. To tedy rozhodně ne. Fotbalová reprezentace v prvním zápase pod trenérem Pavlem Vrbou remizovala s Nory 2:2. Češi dvakrát vedli, v závěru však prostřídaný tým neudržel vedení a inkasoval zbytečný gól.

5.3.2014 2 AKTUALIZOVÁNO 5.3.2014

Česko - Norsko: Český tým slaví gólFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Edenem se nesl pískot, všem známý z minulosti… A na tváři nového kouče byly vidět chmury. Jediné plus? Do startu kvalifikace zbývá půl roku.

V dlouhém černém kabátu pochodoval před střídačkou a pozorně sledoval dění před sebou. Tleskal, křičel, mával rukama, konejšil a nakonec… Nebyl moc spokojený.

„Pozdní vyrovnávací gól mě mrzí, ale takové věci se ve fotbale stávají," říkal Vrba. „Petrovi ten gól vyčítat nebudu, ani nevím, proč bych měl." A útočník Matěj Vydra hlesl: „Chtěli jsme začít vítězstvím, což se bohužel nepovedlo. Snad to bude příště lepší."

První gól dal chytrou střelou Rosický

Co zápas ukázal? Že Vrbova parta (zvykejte si: už ne Plzeň, ale reprezentace) umí hrát dopředu a dokáže bavit fanoušky. A že pořád nutně potřebuje špílmachra Tomáše Rosického, jenž o přestávce vystřídal a jeho nápady ve druhé půli výrazně chyběly. „Tomáš je pro nás rozhodující hráč," pravil kouč.

První gól padl paradoxně ve chvíli, kdy se 17 tisíc fanoušků kochalo povedeným choreem ve tvaru české vlajky. Co se mezitím dělo na trávníku? Kapitán Rosický si všiml nepovedeného výhozu brankáře, zmocnil se míče a po pár krocích švihl pravačkou. Pak už jen sledoval, jak je gólman mimo a míč zaplul k bližší tyči.

Našlapanou arénu zaplavila euforie, kterou ještě protáhla lahůdková akce trojice Dočkal, Rosický, Vydra. Blonďatý útočník mířil pod břevno, ale přestřelil.

Škoda? Ano. Norové rychle vyrovnali: Abdellaoue nahrál doleva, Elyounoussi se lehce zaklonil a posunul míč do poloprázdné branky. Češi vedli jen 10 minut.

Pedersen vyrovnal dvě minuty před koncem

Vrba hned popošel k postranní čáře a krátce zatleskal. „Nic se neděje, hoši, jedeme dál!" Chvíli nato mohlo být ve ztichlém Edenu ještě chmurněji, ale další Elyounoussiho střelu vyrazil brankář Čech. Uf.

Šest minut před pauzou přišla druhá česká gólová chvíle. Po rohu míč proskákal k Suchému a po Vydrově trefě zblízka se muži v červeném zase radovali.

Ve druhém poločase se po tribunách rozlévaly mexické vlny. Pak přišel i nesmělý pískot. A všechny zmrazilo Pedersenovo vyrovnání, když do konce normální hrací doby zbývaly dvě minuty. Petr Čech si bude tuhle branku vyčítat. Věděl, že míč měl mít.

Příští zápas sehrají Češi až 21. května ve Finsku.

MARTIN MLS

Přípravné fotbalové utkání v Praze:

ČR - Norsko 2:2 (2:1)
Branky: 11. Rosický, 39. Vydra - 21. Elyounoussi, 88. Pedersen. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). Diváci: 17.039.
ČR: Čech - Rajtoral (46. Gebre Selassie), Suchý, Mazuch (46. M. Kadlec), Limberský (61. Pudil) - Hübschman - Dočkal (72. Hušbauer), Rosický (46. Kolář), Darida, Hloušek (46. Lafata) - Vydra. Trenér: Vrba.
Norsko: Nyland - Elabdellaoui, Hangeland, Forren (46. Nordtveit), Högli - Skjelbred (64. Pedersen), Jenssen, Johansen (46. Tettey), Elyounoussi - Dähli, Abdellaoue (61. Huseklepp). Trenér: Högmo.

Autor: Redakce