Plašil pokořil Buffona a zařídil Bordeaux bod

Praha– Začala fotbalová Liga mistrů. Jaroslav Plašil se trefil na hřišti Juventusu, Grafite hattrickem pokořil NecidovoCSKA.

15.9.2009
7 fotografií

Jaroslav Plašil (v červeném) zajistil svému Girondins Bordeaux bod za remízu 1:1 s Juventusem Turín tímto gólem do sítě Gianluigi Buffona.Foto: REUTERS/Ste­fano Rellandini

V úterý večer otevřela své brány nejkvalitnější pohárová soutěž planety – Liga mistrů.

A francouzský mistr Girondins Bordeaux přijel do Turínu k zápasu s tamním Juventusem. Vyválčil tam cenný bod za remízu 1:1 a v hlavní roli byl Jaroslav Plašil.

Domácí šli do vedení po hodině hry díky Iaquintovi, jenže v 75. minutě napřáhl český reprezentační záložník a pokořil gólmana „Staré dámy“ Buffona.

Další branka už nepadla. Bordeaux ale bylo většinu zápasu aktivnější a vytvořilo si také více šancí. Domácímu trenérovi Ciru Ferrarovi se tak jeho trenérská premiéra v Lize mistrů příliš nepodařila.

V druhém utkání skupiny A si Bayern Mnichov bez problémů poradil s Maccabi Haifa. Izraelský celek doma třikrát inkasoval, sám se ale na střeleckou odpověď nezmohl. Dvakrát se prosadil Müller, jeden gól dal Van Buyten.

Ke svému historicky prvnímu zápasu v Lize mistrů nastoupili fotbalisté Wolfsburgu. Německý mistr na svém stadionu uvítal CSKA Moskva a premiéra mezi evropskou elitou mu vyšla na výbornou. Nebyl u toho ale Jan Šimůnek, který se nevešel ani na lavičku domácích.

Řádil hlavně nejlepší střelec loňského ročníku bundesligy Grafite. Brazilský kanonýr otevřel skóre v 36. minutě, když se po krásné kolmici od Misimoviče ocitl sám před brankářem hostů. Druhý gól přidal Grafite o pět minut později z penalty, kterou si sám vykoledoval.

Ve druhé půli hráči CSKA přidali a výsledkem jejich snahy byl kontaktní gól z kopačky Dzagojeva. V závěru na trávník vběhl také Tomáš Necid, jenže tři minuty před koncem byl jen svědkem toho, jak Grafite završil svůj hattrick. Wolfsburg tak zvítězil 3:1.

Jasný favorit skupiny B Manchester United si udělal výlet do Turecka. Loňský finalista Ligy mistrů si ze hřiště Besiktase Istanbul odvezl vítězství 1:0, které svou brankou zařídil veterán Scholes. Tomáš Sivok absolvoval v dresu domácích celé utkání.

Real dal pět gólů v Curychu, Čech udržel čisté konto

Ve skupině C přitahovalo velkou pozornost první vystoupení hvězdně posíleného Realu Madrid. A bylo na co se koukat. "Bílý balet" vedl v Curychu po prvním poločase už 3:0. Z trestného kopu se trefil nejdražší hráč planety Cristiano Ronaldo, další góly přidali Raúl a Higuaín.

Curych v první hodině hry gólmana Realu Casillase příliš nezaměstnal, pak ale přišly dvě slepené trefy Margairaze a Ägertera a zdálo se, že by mohlo dojít k nečekané senzaci. Jenže zkušení hosté si vítězství pohlídali, jejich triumf navíc v závěrečných minutách ještě zvýraznili Guti a svým druhým gólem Ronaldo. Španělský vicemistr tak v Curychu vyhrál 5:2.

AC Milán v druhém utkání nabité skupiny C uspěl na stadionu Olympique Marseille. Marek Jankulovski zůstal jen na lavičce. Z ní viděl, jak zkušený kanonýr Inzaghi s přibývajícími léty neztrácí svou schopnost rozhodovat zápasy. Trefil se dvakrát a Milán díky němu uspěl 2:1.

Skupina D nabídla v úterý nejméně gólů. Petr Čech udržel v brance Chelsea čisté konto v domácím mači proti Portu. Hubené vítězství 1:0 zařídil Anelka. Atlético Madrid s Tomášem Ujfalušim doma uhrálo jen bezbrankovou remízu s APOEL Nikósia.

Skupina A:
Juventus Turín – Girondins Bordeaux 1:1 (63. Iaquinta – 75. Plašil) – Zdeněk Grygera nebyl ani na lavičce domácích, Jaroslav Plašil odehrál za hosty 77 minut.
Maccabi Haifa – Bayern Mnichov 0:3 (64. Van Buyten, 85. a 88. Müller).

Skupina B:
VfL Wolfsburg – CSKA Moskva 3:1 (36., 41. z pen. a 87. Grafite – 77. Dzagojev) – Jan Šimůnek nebyl ani na lavičce domácích, Tomáš Necid nastoupil za hosty v 84. minutě.
Besiktas Istanbul – Manchester United 0:1 (77. Scholes) – Tomáš Sivok odehrál za domácí celý zápas.

Skupina C:
FC Curych – Real Madrid 2:5 (64. z pen. Margairaz, 65. Ägerter – 27. a 89. Ronaldo, 34. Raúl, 45. Higuaín, 90. Guti).
Olympique Marseille – AC Milán 1:2 (49. Heinze – 28. a 74. Inzaghi) – Marek Jankulovski byl jen na lavičce hostů.

Skupina D:
FC Chelsea – FC Porto 1:0 (48. Anelka, ČK: 90. Fernando/Por.) – Petr Čech odchytal za domácí celý zápas.
Atlético Madrid – APOEL Nikósie 0:0 – Tomáš Ujfaluši odehrál za domácí celý zápas.

Autor: Vojtěch Žižka

15.9.2009 VSTUP DO DISKUSE

1

Senát schválil zákaz kouření v restauracích. Zbývá podpis prezidenta

Petra Kvitová poprvé veřejně promluvila o napadení.
5

Odměna nepomohla! Pachatel, který pořezal Kvitovou, stále uniká

Lavina v Itálii zasypala hotel, je v něm „mnoho mrtvých“

Z hotelu zavaleného po středečním zemětřesení lavinou ve střední Itálii se podařilo vyprostit tělo první oběti. Informovala o tom italská agentura ANSA. Záchranáři, kteří se na místo dostali brzo ráno, počítají s tím, že je na místě mnoho mrtvých. Dosud se uvádělo, že si zemětřesení, jež mělo sílu kolem pěti stupňů, vyžádalo v celém regionu život jedné osoby a další člověk byl pohřešován.

Spláchnou, zvednou prkénko, těžko se v nich orientuje - to jsou japonské toalety

Nejvyspělejší toalety najdete v japonském Tokiu. Prkénko se samo zvedne, je vyhřívané a můžete si tady pustit zvuky tekoucí vody. Výrobci nyní zjednodušují jejich obsluhu.