Plašil pokořil Buffona a zařídil Bordeaux bod

Praha– Začala fotbalová Liga mistrů. Jaroslav Plašil se trefil na hřišti Juventusu, Grafite hattrickem pokořil NecidovoCSKA.

15.9.2009

Jaroslav Plašil (v červeném) zajistil svému Girondins Bordeaux bod za remízu 1:1 s Juventusem Turín tímto gólem do sítě Gianluigi Buffona.Foto: REUTERS/Ste­fano Rellandini

V úterý večer otevřela své brány nejkvalitnější pohárová soutěž planety – Liga mistrů.

A francouzský mistr Girondins Bordeaux přijel do Turínu k zápasu s tamním Juventusem. Vyválčil tam cenný bod za remízu 1:1 a v hlavní roli byl Jaroslav Plašil.

Domácí šli do vedení po hodině hry díky Iaquintovi, jenže v 75. minutě napřáhl český reprezentační záložník a pokořil gólmana „Staré dámy“ Buffona.

Další branka už nepadla. Bordeaux ale bylo většinu zápasu aktivnější a vytvořilo si také více šancí. Domácímu trenérovi Ciru Ferrarovi se tak jeho trenérská premiéra v Lize mistrů příliš nepodařila.

V druhém utkání skupiny A si Bayern Mnichov bez problémů poradil s Maccabi Haifa. Izraelský celek doma třikrát inkasoval, sám se ale na střeleckou odpověď nezmohl. Dvakrát se prosadil Müller, jeden gól dal Van Buyten.

Ke svému historicky prvnímu zápasu v Lize mistrů nastoupili fotbalisté Wolfsburgu. Německý mistr na svém stadionu uvítal CSKA Moskva a premiéra mezi evropskou elitou mu vyšla na výbornou. Nebyl u toho ale Jan Šimůnek, který se nevešel ani na lavičku domácích.

Řádil hlavně nejlepší střelec loňského ročníku bundesligy Grafite. Brazilský kanonýr otevřel skóre v 36. minutě, když se po krásné kolmici od Misimoviče ocitl sám před brankářem hostů. Druhý gól přidal Grafite o pět minut později z penalty, kterou si sám vykoledoval.

Ve druhé půli hráči CSKA přidali a výsledkem jejich snahy byl kontaktní gól z kopačky Dzagojeva. V závěru na trávník vběhl také Tomáš Necid, jenže tři minuty před koncem byl jen svědkem toho, jak Grafite završil svůj hattrick. Wolfsburg tak zvítězil 3:1.

Jasný favorit skupiny B Manchester United si udělal výlet do Turecka. Loňský finalista Ligy mistrů si ze hřiště Besiktase Istanbul odvezl vítězství 1:0, které svou brankou zařídil veterán Scholes. Tomáš Sivok absolvoval v dresu domácích celé utkání.

Real dal pět gólů v Curychu, Čech udržel čisté konto

Ve skupině C přitahovalo velkou pozornost první vystoupení hvězdně posíleného Realu Madrid. A bylo na co se koukat. "Bílý balet" vedl v Curychu po prvním poločase už 3:0. Z trestného kopu se trefil nejdražší hráč planety Cristiano Ronaldo, další góly přidali Raúl a Higuaín.

Curych v první hodině hry gólmana Realu Casillase příliš nezaměstnal, pak ale přišly dvě slepené trefy Margairaze a Ägertera a zdálo se, že by mohlo dojít k nečekané senzaci. Jenže zkušení hosté si vítězství pohlídali, jejich triumf navíc v závěrečných minutách ještě zvýraznili Guti a svým druhým gólem Ronaldo. Španělský vicemistr tak v Curychu vyhrál 5:2.

AC Milán v druhém utkání nabité skupiny C uspěl na stadionu Olympique Marseille. Marek Jankulovski zůstal jen na lavičce. Z ní viděl, jak zkušený kanonýr Inzaghi s přibývajícími léty neztrácí svou schopnost rozhodovat zápasy. Trefil se dvakrát a Milán díky němu uspěl 2:1.

Skupina D nabídla v úterý nejméně gólů. Petr Čech udržel v brance Chelsea čisté konto v domácím mači proti Portu. Hubené vítězství 1:0 zařídil Anelka. Atlético Madrid s Tomášem Ujfalušim doma uhrálo jen bezbrankovou remízu s APOEL Nikósia.

Skupina A:
Juventus Turín – Girondins Bordeaux 1:1 (63. Iaquinta – 75. Plašil) – Zdeněk Grygera nebyl ani na lavičce domácích, Jaroslav Plašil odehrál za hosty 77 minut.
Maccabi Haifa – Bayern Mnichov 0:3 (64. Van Buyten, 85. a 88. Müller).

Skupina B:
VfL Wolfsburg – CSKA Moskva 3:1 (36., 41. z pen. a 87. Grafite – 77. Dzagojev) – Jan Šimůnek nebyl ani na lavičce domácích, Tomáš Necid nastoupil za hosty v 84. minutě.
Besiktas Istanbul – Manchester United 0:1 (77. Scholes) – Tomáš Sivok odehrál za domácí celý zápas.

Skupina C:
FC Curych – Real Madrid 2:5 (64. z pen. Margairaz, 65. Ägerter – 27. a 89. Ronaldo, 34. Raúl, 45. Higuaín, 90. Guti).
Olympique Marseille – AC Milán 1:2 (49. Heinze – 28. a 74. Inzaghi) – Marek Jankulovski byl jen na lavičce hostů.

Skupina D:
FC Chelsea – FC Porto 1:0 (48. Anelka, ČK: 90. Fernando/Por.) – Petr Čech odchytal za domácí celý zápas.
Atlético Madrid – APOEL Nikósie 0:0 – Tomáš Ujfaluši odehrál za domácí celý zápas.

Autor: Vojtěch Žižka