Plzeň nezaváhala. Za obhajobou vykročila výhrou nad Slavií

Plzeň - Když kráčeli na plac, uslyšeli hromové „Šampioni! Šampioni!" Fotbalisté Plzně dnes začali novou sezonu jako úřadující mistři. Jak ji zakončí? To je ve hvězdách, mají za sebou teprve první krok ze třiceti: v napínavé ligové ouvertuře porazili Slavii 2:1.

24.7.2015 1

FC Vitktoria Plzeň – SK Slavia PrahaFoto: Deník/Milan Říský

Pamatujete? Před rokem Plzeň odstartovala nečekanou remízou v Příbrami – a nakonec z toho byl titul. Letos parta ze západu v prologu vyhrála.

Takhle padl premiérový gól sezony: blonďatý bek Rajtoral pravačkou dloubl do míče, který proletěl k nabíhajícímu Kolářovi. Trkl hlavou, míč se odrazil od břevna a Plzeň vedla. Našlapanou arénu na soutoku Mže a Radbuzy zalila euforie. Z jedné tribuny se ozvalo: „Červená!" A z druhé: „Modrá!"

Ani ne po deseti minutách přišel první přehmat rozhodčího v sezoně: sudí Franěk upřel Plzni penaltu, když slávistický záložník Souček zahrál ve vápně rukou.

Pánové v červenobílém přitom začali živelně, měli drajv i nápady, nejvíc byl vidět hlavně čipera Škoda. Plzeň však nápor brzy utnula a sevřela protivníka do kleští. V 19. minutě nacentroval Rajtoral na Koláře a… Dál už to znáte. „Pak jsme dlouho dobývali, ale Slavia dobře bránila, takže jsme to měli těžké," vyprávěl do televizní kamery Daniel Kolář.

Slávisté poprvé vystřelili na branku až na začátku druhé půle, do té doby se jejich nový kouč Dušan Uhrin u postranní čáry mračil. Před lepším druhým poločasem mu udělal radost asi jen pozdrav od plzeňských fandů: Uhrin ještě před rokem na západě trénoval.

„Plzeňáci nás nemají čím překvapit," říkal před zápasem. Hostitele málem překvapil záložník Zmrhal, jenž v 58. minutě trefil břevno. A když střílel placírkou Piták, blýskl se gólman Kozáčik.

80. minuta: Limberský z levé strany poslal míč vzduchem na Mahmutoviče, jehož hlava dala zápasu pointu. Na poslední chvíli se trefil slávista Škoda, ale jeho gól přišel pozdě.

PLZEŇ - SLAVIA 2:1 (1:0)

Branky: 19. D. Kolář, 80. Mahmutovič - 90. Milan Škoda. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Vlasjuk - Hrubeš, Jech. ŽK: Kopic - Latka, R. Hrubý, Souček, Milan Škoda. Diváci: 11.233.
Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský - Hořava, Hrošovský (54. Vaněk) - Kopic (75. Petržela), D. Kolář, Kovařík - Holenda (62. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.
Slavia: Berkovec - Švec, Latka, Deli, T. Jablonský - Souček, R. Hrubý - Mikula (84. Černý), Piták (84. Voltr), Zmrhal - Milan Škoda. Trenér: Uhrin ml.