Slavia vyhrála, uspěl i Jablonec. Plzeň ztratila v Příbrami a Uhrin se zlobil

Praha - Nepřesvědčivý start pokračuje. Fotbalisté Plzně v sobotním utkání prvního kola Synot ligy pouze remizovali na hřišti Příbrami 2:2. Smírně se rozešli také fotbalisté Hradce Králové a Teplic (0:0). Vítězství slavil posílený Jablonec - zdolal Brno 2:0. A večer také Slavia, když dvěma góly otočila zápas na Slovácku.

26.7.2014 AKTUALIZOVÁNO 26.7.2014

Slovácko - Slavia: Libor Došek (vpravo) a Martin LatkaFoto: DENÍK/Michal Sladký

Sedmý pokus - konečně úspěšný. Ano, po tak dlouhé době vstoupila Slavia do ligy vítězstvím - 2:1 na Slovácku. Domácí vedli díky brance Michala Trávníka, pražský celek ale po přestávce díky dvěma gólům Milana Škody a Bekima Balaje v rozmezí čtyř minut skóre otočil.

Úřadující vicemistři z Plzně začali ročník remízou 2:2 na hřišti Příbrami. Dalo se to čekat - na Čuhelův tým to Horváth a spol. neumí. Favorit sice dvakrát vedl po brankách, ale domácí odpověděli zásluhou Zápotočného a Řezníčka. Plzeň tak od zahraničního soustředění stále čeká na vítězství.

Fotbalisté Hradce Králové se po roční přestávce vrátili do první ligy remízou. Dnes v prvním kole nové sezony hráli na domácím hřišti bez branek s Teplicemi a prodloužili si čekání na gól v nejvyšší soutěži na 497 minut.

Zajímavou historickou bilancí se dál pyšní Jablonec. Severočeši ani na sedmý pokus nenašli v úvodním kole první ligy přemožitele. Dnes na domácím hřišti porazili Brno 2:0, když se o branky postarali v závěru obou poločasů Tomáš Čížek a Martin Pospíšil.

1. FC Slovácko - Slavia Praha 1:2 (1:0)

Nový slávistický kouč Miroslav Beránek před startem sezony říkal, že by radši bral hezký fotbal než šťastná vítězství. Zápas mu tedy moc radosti nepřinesl.

"Soupeř byl fotbalovější, my jsme se hledali. Naši hru oživili až střídající hráči. Mohu určitě hovořit o našem šťastném vítězství," prohlásil hostující kouč.

Trenér Slovácka Habanec nechal jen na lavičce novou posilu Kaloudu, ve středu pole dal přednost talentovanému Trávníkovi. Právě Trávník se již v 6. minutě ocitl sám před brankářem Hrubešem, šanci svou zbrklostí zahodil.

Slavia, která v létě prošla rozsáhlou obměnou, hrála zezadu a spoléhala na rychlé brejky. Právě po jednom z nich Juhar našel volného Milana Škodu, který hlavičkoval do tyče.

Slovácko však přeci jen dokázalo územní převahu využít. Postaral se o to ve 33. minutě Trávník, kterému po Radově centru přihrál v pádu hlavičkou Kerbr.

Po přestávce tlak domácích zesílil, ale bez výsledku. Slavia se ke kloudnější akci dostala až v 73. minutě a hned z toho bylo vyrovnání, když se po rohu trefil Škoda. Branka do té doby suverénním Slováckem otřásla a o čtyři minuty bylo ještě hůř, protože po chybě obrany Balaj strhnul vedení na stranu Pražanů.

Slovácko se sice v závěru nadechlo k náporu a pokusilo se vyrovnat, ale bez výsledně a počtvrté za sebou vstoupilo do nové sezony porážkou. "Jsem nesmírně zklamaný z prohry. Nebudu se zaobírat zda byla zasloužená, stala se," prohlásil Habanec. "Hráli jsme sedmdesát minut s nesmírným nasazením a bojovností. Bohužel branku jsme nedali."

Branka: 33. Trávník - 73. M. Škoda, 77. Balaj. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Vysloužil. ŽK: Došek, Šumolikoski. - Zmrhal, Balaj. Diváci: 5320.
Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski (90. Břečka) - Diviš, Valenta (77. Kalouda), Trávník (81. Havlík), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.
Slavia: Hrubeš - Mikula, Latka, Bílek, Juhar - Dobrotka (71. Piták), Gecov (46. Baéz) - M. Černý, M. Škoda, Petr (40. Zmrhal) - Balaj. Trenér: Beránek.

1. FK Příbram - Viktoria Plzeň 2:2 (1:2)

"Nastoupili jsme aktivně, vedli jsme, chtěli jsme hrát, ale pak nám spadla koncentrace a dostali jsme zbytečnou branku. Ve druhé půli už kluci nehráli dopředu, jen drželi míč. Takhle se o vítězství nehraje. Budeme si muset promluvit. Jasně vyhrané utkání jsme si pokazili sami," řekl Dušan Uhrin mladší.

Po prohře 0:3 v Superpoháru se Spartou přitom udělal hned pět změn v sestavě, když posadil reprezentanty Koláře, Rajtorala, Hejdu, Tecla a také Kovaříka, naopak poprvé v soutěžním utkání za Plzeň nastoupil jiný reprezentant Vaněk či navrátilec z Bundesligy Pilař.

V útoku dostal šanci zkušený Bakoš a hned se odvděčil gólem.

Už v sedmé minutě poslal kapitán Horváth hezký centr za obranu, kam si nabíhal právě nepokrytý slovenský útočník a propálil gólmana Boháče. Pro Bakoše, který se v minulé sezoně potýkal se zdravotními problémy, to byl první ligový gól od září a teprve druhý za posledních 15 měsíců.

V 19. minutě mohla Plzeň zvýšit, ale aktivní Vaněk po náběhu za obranu trefil jen tyč. Vzápětím málem udeřilo na druhé straně, když se Řezníček řítil se dvěma spoluhráči proti dvěma plzeňským obráncům, ale přečíslení nevyřešil dobře a jeho střelu zablokoval Procházka.

Příbram se dočkala vyrovnání těsně před poločasem, dlouhý nákop do vápna z přímého kopu přiťukl Pilík Zápotočnému a příbramský kapitán propálil vše před sebou.

Jenže ještě do odchodu do kabin odpověděl i plzeňský kapitán Horváth. Bakoš po hezké individuální akci vypálil, brankář Boháč střelu neudržel a následně fauloval Petrželu, který byl u vyraženého míč první. K nařízené penaltě se postavil Horváth a střelou do středu protrhl plzeňské penaltové prokletí.

Příbram se nevzdala a po změně stran znovu dokázala srovnat. Pilík poslal křížný pas za obranu, kam si nabíhal Řezníček a příbramský kanonýr z úhlu mířil přesně pod břevno.

"Vstoupili jsme do utkání bojácně. Po vyrovnání přišla další hrubka a gól do šatny byl hodně laciný. Po změně stran už to z naší strany ale bylo lepší a z mého pohledu je to zasloužená remíza," poznamenal domácí kouč Petr Čuhel.

Zaskočení Západočeši na chvíli vypadli ze hry a nepodařilo se jim strhnout vedení zpět na sou stranu. Plzeň nevytěžila nic ani ze závěrečného tlaku a odvezla si jen bod. Nenaladila se tak ideálně na 3. předkolo Evropské ligy, které ji čeká už ve čtvrtek v Rumunsku proti Petrolulu Ploješť.

"Musíme to vyřešit, protože kdybychom takhle laxní byli v Evropské lize, tak to v Rumunsku nedopadne dobře," dodal Uhrin.

Branky: 43. Zápotočný, 63. Řezníček - 7. Bakoš, 45.+1 Horváth z pen. Rozhodčí: Hrubeš - Jiřík, Hock. ŽK: Boháč, Řezníček, Pilík. Diváci: 6282.
Příbram: Boháč - Sus, Hájovský, Zápotočný, Neves - Mareš (86. Švancara), Tarczal, Hnaníček, Pilík - Řezníček (69. Kraut), Slepička (65. Danoski). Trenér: Čuhel.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, R. Hubník, Procházka, Limberský - Hrošovský (56. Hořava), Horváth - Petržela, Vaněk, Pilař (82. Kovařík) - Bakoš (74. Tecl). Trenér: Uhrin.

Hradec Králové - FK Teplice 0:0

Trenér Hradce Prokopec oproti postupovému jaru výrazně zasáhl od sestavy a do hry nasadil hned pět nových hráčů. A to ještě nemohl využít v základní jedenáctce stopera Chlebouna, protože z Kazachstánu, kde působil v posledních dvou letech, nedorazila jeho transferkarta.

Teplický kouč Ščasný zase mohl postavit útočníka Mahmutoviče, jednoho z nejlepších střelců minulé sezony, který si však celé jaro kvůli zranění nezahrál. A také stopera Lüftnera, jenž se rovněž vrací po operaci kolena.

Hradec se pokusil favorita zaskočit rychlou hrou po stranách. Díky rychlosti nejvíc hrozil na levo Halilovič, který byl v prvním poločase u obou největších šancí domácích.

Nejprve po jeho akci střílel nad Černý a podruhé Halilovč sebral po přímém kopu Teplic míč, utekl až k pokutovému území, na jeho přihrávku ale nováček v hradeckém útoku Prokeš nedosáhl.

Teplice zahrozily před přestávkou jen jednou a dokonce daly gól. Jenže Ljevakovič podle rozhodčího Proskeho poslal míč do sítě rukou a místo branky tak hostující záložník oslavil svůj 150. start v české lize žlutou kartou.

Po přestávce se hosté zlepšili a hodně jim k tomu pomohl příchod záložníka Vůcha. A právě on byl u největší teplické šance, po chybě obránce Holeše ale zaváhal a nepovedla se mu přihrávka na úplně volného Litsingiho.

V závěru mohl vítězství na stranu nováčka strhnout střídající Dvořák, jenže po dalším skvělém centru Haliloviče však mířil jen do připraveného brankáře Grigara.

"Jsme spokojení, Teplice budou hrát hodně nahoře. Nepohrdáme žádným bodem, díky výkonu a jeho zisku nám stoupne sebevědomí. První poločas byl vyrovnaný, ve druhém se projevila soupeřova vyzrálost," prohlásil domácí kouč Luboš Prokopec.

Reakce jeho protějšku? "Ani nevím, jestli mám být spokojený, nebo zklamaný. Výsledek beru jako realitu, první zápas na hřišti nováčka je vždy ošidný," dodal Zdeněk Ščasný.

Rozhodčí: Proske - J. Paták, Pilný. ŽK: Rolko, Štípek, Križko - Ljevakovič, Matula, Jablonský, Lüftner. Diváci: 4040.
Hradec: Koubek - Holeš, Križko, Rolko, P. Mareš - Janoušek, Kotiš - Štípek (80. Malinský), P. Černý (68. Kulič), Halilovič - Prokeš (61. Dvořák). Trenér: Prokopec.
Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jablonský, Krob - Ljevakovič, Matula - Nivaldo, Jirásek (56. Vůch), Litsingi - Mahmutovič (70. Fenin). Trenér: Ščasný.

Baumit Jablonec - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Jablonec k zápasu nastoupil bez obou největších letních posil. Záložníka Tomáše Hübschmana nepustilo do hry zranění, útočník Tomáš Jun zůstal jen mezi náhradníky.

Domácím to ale vůbec nevadilo a od první minuty plnili roli favorita. Diktovali tempo hry, ale do šancí se nedostávali. A tak první branka padla po nenápadné akci Čížka, jehož střela zpoza vápna přeletěla brněnského gólmana Hladkého.

Po přestávce se tempo nezlepšilo, přesto mohl Jablonec zvýšit vedení. Po špatném odkopu Hladkého se do brejku dostal Doležal, ale míč si příliš předkopl a brněnský gólman včas vyběhl. Vzápětí se do úniku řítil Čížek, ale ani on neuspěl.

Po necelé hodině hry se první střely dočkali hosté a hra dostala náboj. Nejprve za Jablonec, za který v 61. minutě přišel na hřiště Jun a v české lize se představil po šesti letech, mířil těsně vedle Doležal a hned z protiútoku bylo Brno blízko vyrovnání, jenže Pašek poslal míč jen do břevna.

Aktivní fotbal se hrál i nadále a Zbrojovka se čím dál víc tlačila za vyrovnáním. Tři minuty před koncem na to však doplatila, když Doležal prostrčil míč na Pospíšila a ten pojistil vítěznou premiéru trenéra Šilhavého na severočeské lavičce.

"Musím poděkovat klukům, nebylo to jednoduché. Ze strany vedení, fanoušků i médií bylo velké očekávání a vnímali jsme poměrně velký tlak," podotkl Jaroslav Šilhaavý.

Brno si naopak prodloužilo černou sérii v Jablonci na sedm zápasů bez vítězství. Ani v jednom navíc nedokázalo na Střelnici skórovat.

"Soupeř vyhrál zaslouženě. První poločas byl oboustranně nezáživný. Moje mužstvo čekalo, co s ním Jablonec provede, ale on taky nic zvláštního neukázal. V úvodu druhé půle jsme přežili dva brejky, které vyřešil výborně brankář Hladký. Po nich jsme byli Jablonci vyrovnaným soupeřem, ale nepodařilo se nám skórovat," dodal hostující Václaav Kotal.

Branky: 37. Čížek, 87. Pospíšil. Rozhodčí: Královec - Moláček, L. Zeman. ŽK: Hladký (Brno). Diváci: 4152.
Jablonec: Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Novák - Kopic (82. Fantiš), Loučka - Pospíšil, Rossi, Čížek (61. Jun) - Doležal (89. Kubista). Trenér: Šilhavý.
Brno: Hladký - Jugas, Malík (76. Vávra), Košťál, Schuster - Pašek, Zavadil, Fischer (69. Mezlík), Hyčka (72. Lutonský) - Markovič, Sýkora. Trenér: Kotal.

26.7.2014 VSTUP DO DISKUSE

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.