Sparta ovládla derby se Slavií. Ščasný: Věřil jsem v obrat. Plzni patřil šlágr

Praha - Dvě fotbalové lahůdky přichystalo v neděli 22. kolo první ligy. Odpolední program zahájil šlágr mezi vedoucí Plzní a čtvrtým Libercem. A slavil favorit, Viktoria na severu Čech zvítězila díky gólu Michala Ďuriše 1:0 a tabulku vede o šest bodů před Spartou. Ta v derby s číslem 285 vyškolila Slavii 3:1.

20.3.2016 AKTUALIZOVÁNO 20.3.2016

Fotbalisté Sparty (zleva) David Bičík, Lukáš Mareček a Josef Šural se radují z vítězství v derby nad Slavií.Autor: Deník/Michal Káva

Praha patří Spartě. Čerstvý čtvrtfinalista Evropské ligy si poradil se Slavii 3:1 a drží si vedoucí Plzeň na rozdíl šesti bodů. Domácí, kteří mají k dobru odložený zápas s Duklou, prohrávali po brance Milana Škody, pak ale k obratu zavelel David Lafata a vítězství zařídili Costa s Ondřejem Zahustelem.

Domácí neporazitelnost Liberce je u konce. Šlágr s vedoucí Plzní prohrál 0:1, když se o jediný gól zápasu postaral ve 24. minutě Michal Ďuriš. Slovenský útočník si tak patnáctou trefou v sezoně pojistil první místo v tabulce střelců. Viktoria zvítězila pojedenácté v řadě a upevnila si čelo. Naopak Slovan doma v lize padl poprvé po patnácti duelech.

Sparta Praha - Slavia Praha 3:1 (0:1)

Ve čtvrtek slavila Sparta historický postup do čtvrtfinále Evropské ligy, když vyřadila věhlasné Lazio Řím. A už v neděli ji čekal další fotbalový skvost: 285. pražské derby proti Slavii.

A důležitý ligový zápas zvládla parádně. "Je to krásný pocit, protože to bylo podložené i výkonem. Ale bylo to velmi těžké," uvedl trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Sparta se na Letné musela obejít bez zraněného Váchy, naopak do sestavy se vrátil po "římské pauze" její kapitán David Lafata. A změny byste našli i na straně Slavie: chyběl záložník Zmrhal, do branky se vrátil Berkovec.

A derby před 18.684 diváky začalo zostra. Už po šesti minutách se prosadil z první střely na branku po rohovém kopu Škoda. Kanonýr Slavie se tak při jubilejním 200. ligovém startu dočkal první jarní trefy. "Jsem rád, že se po delší době trefil. Navíc hrál dobře a vybojoval spoustu míčů," uvedl Uhrin.

Ve dvacáté minutě navíc musela Sparta řešit další nepříjemnost. Po souboji se Škodou se jí zranil stoper Holek, kterého na hřišti nahradil Mazuch."Ještě to nevíme jistě, ale Holek má asi zlomený nos a ještě má poraněnou nohu," řekl trenér Ščasný, jehož svěřenci se i přes sílící tlak do poločasu vyrovnání nedočkali.

K obratu zavelel Lafata

I druhou půli zahájila šancí Slavia, tentokrát však Štohanzlova střela skončila mimo. Poté ale o sobě dala vědět i Sparta. Zahustel se dostal za obranu hostů, ale přihrávka na Lafatu už mu nevyšla.

Letenští i nadále pokračovali v tlaku a v 56. minutě se dočkali vyrovnání. Po Frýdkově autu Berkovec vyrazil Lafatovu hlavičku na tyč, míč se ale odrazil zpět k domácímu střelci a ten už se napodruhé nemýlil. "Lafata zakončuje a Lafata ještě doráží sám sobě. Byl to důkaz, že naše vůle byla v druhé půli enormní," prohlásil Ščasný.

V 74. minutě už se Sparta ujala vedení. Mazuch prodloužil rohový kop na vzdálenější tyč, kde byl připravený Costa. A to nebylo ze strany domácích vše, tři minuty na to definitivně rozhodl premiérovým gólem v dresu Sparty Zahustel.

"Věřil jsem, že to otočíme, protože z mužstva je vidět velká síla. Dneska prohrát by bylo nespravedlivé, ale co je dneska ve fotbale spravedlivé," uvedl Ščasný. S ním souhlasil i kouč Slavie Dušan Uhrin. "Sparta vyhrála zaslouženě, protože držela míč a byla aktivnější. S naším výkonem ani v nejmenším spokojený nejsem," řekl.

Sparta tak zvítězila i v jedenáctém domácím zápase sezony. Slavia dál ztrácí na Liberec, který drží čtvrtou pohárovou příčku, tři body.

Branky: 56. Lafata, 74. Costa, 77. Zahustel - 6. Škoda. Rozhodčí: Kocourek - Nádvorník, Paták - Ardeleánu, Jílek. ŽK: Frýdek - Hušbauer, Deli, Štohanzl, Latka, Jablonský, Kenija, Bořil. Diváci: 18.684 (vyprodáno).

Sparta: Bičík - Zahustel, Brabec, Holek (20. Mazuch), Costa - Mareček - Šural, Dočkal, Frýdek (84. Matějovský), Krejčí - Lafata (79. Juliš). Trenér: Ščasný.
Slavia: Berkovec - Bořil, Latka, Deli, Jablonský - Železník (76. Mešanovič), Hušbauer, Souček, Štohanzl (65. Kenija) - Vukadinovič, Škoda. Trenér: Uhrin ml.

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

„Chceme v Liberci navázat na výkony z posledních dvou ligových zápasů proti Příbrami a Bohemce," přál si před zápasem trenér Karel Krejčí.

Hráči Viktorie jeho přání vyslyšeli do puntíku a kromě zisku tří bodů svého kouče potěšili také po všech stránkách velmi dobrým výkonem.

Jestliže v úvodu jara kritici vytýkali Západočechům, že do hry dávají málo srdce, v Liberci se po této stránce hře Plzni nedalo nic vytknout.

„Hrálo se na těžkém terénu, který ztěžoval kombinaci. Proto byl tenhle zápas především o srdíčku, o bojovnosti a nasazení, a to všechno kluci zvládli na jedničku. Musím jim za jejich výkon poděkovat," pochválil tým bezprostředně po skončení zápasu trenér Karel Krejčí.

O výsledku rozhodla 24. minuta, kdy předvedla Viktoria akci jako vystřiženou z učebnice fotbalu. Aleš Matějů v těžké pozici proti dvěma hráčům soupeře vybojoval míč, posunul ho Františku Rajtoralovi, který chytrou kolmou přihrávkou vysunul do šestnáctky Michala Ďuriše a slovenský reprezentant nedal střelou umístěnou k tyči brankáři Koubkovi sebemenší šanci.

"Rajty to dával mezi stopera a krajního beka. Snažil jsem se jen obstřelit Koubka a padlo to tam. Rozhodla jedna chybička a my jsme ji potrestali," uvedl Ďuriš.

Plzni se zranil Hejda

V úvodu druhého poločasu se ve vzdušném souboji zranil plzeňský stoper Lukáš Hejda a otřesený opustil trávník, kde ho vystřídal Jan Baránek. Potěšující je, že Hejda je po zdravotní stránce v pořádku.

"Hejda byl otřesený, doktor ho vezl do nemocnice. Trošku měl nateklé něco nad okem. Doufám, že to nebude nic vážného, ale jen lehký otřes mozku," uvedl Krejčí.

Liberec neprohrál v lize doma patnáct zápasů v řadě a o svoji neporazitelnost nechtěl přijít ani v utkání proti Plzni. Bývalý kanonýr Viktorie v dresu Liberce Marek Bakoš v závěru zápasu ale svoji velkou příležitost neproměnil a z výhry se tak radovala Viktoria.

"Jeden z hlavních bodů, s kterým jsme do zápasu šli, jsme splnili. Chtěli jsme obstát s Plzní herně, být vyrovnaným soupeřem a snažit se, aby zápas probíhal v naší režii. Myslím, že jsme byli aktivnější a měli víc šancí. Ale druhý záměr, výsledkový, se nám nepovedl," litoval trenér Liberce Jindřich Trpišovský.

Branka: 24. Ďuriš. Rozhodčí: Zelinka - Blažej, Vlasjuk. ŽK: Hovorka, Rabušic - Matějů, Rajtoral, Hořava, Ďuriš. Diváci: 5437.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Sýkora - Breite, Machuča (64. Folprecht) - Bartl, Shala (73. Rabušic), Bartošák (46. Jefremov) - Bakoš. Trenér: Trpišovský.
Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hubník, Hejda (49. Baránek), Limberský - Hrošovský, Hořava - Rajtoral (74. Petržela), Kolář (86. Holenda), Kovařík - Ďuriš. Trenér: Krejčí.

Autor: Redakce, Václav Vacek, ČTK

20.3.2016 VSTUP DO DISKUSE

Přijíždí Merkelová, první dáma EU

Německou kancléřku dnes čeká pět rušných hodin v Praze. Bude hovořit s premiérem
a prezidentem, přičemž v ulicích zahlédne příznivce i odpůrce své politiky.

Počet obětí zemětřesení v Itálii vzrostl na 247

Řím - Počet obětí středečního zemětřesení ve střední Itálii se zvýšil na 247, oznámil dnes úřad pro civilní ochranu. Předchozí zprávy hovořily o 159 mrtvých. Informovaly o tom světové agentury. Další stovky osob utrpěly zranění, někteří jsou v kritickém stavu.

Ruská armáda má poplach

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes jako vrchní velitel ozbrojených sil nařídil mimořádnou prověrku bojové pohotovosti vojsk hned ve třech vojenských okruzích, na jihu, západě a v centrální části Ruska. Oznámil to ministr obrany Sergej Šojgu. Do akce, která potrvá do konce srpna, je zapojena také Severní flotila a velení leteckých, kosmických a výsadkových vojsk.