Podařilo se: Liberec zničil Košice třemi góly, v Evropské lize jde dál

Liberec - Vítězství a postup. Fotbalisté Liberce porazili podruhé Košice - doma 3:0 a jsou ve 3. předkole Evropské ligy. Slovanu zrovna nevyšel první poločas, dominoval až po pauze, kdy se o góly postarali Tomáš Ďubek, Dzon Delarge a Josef Šural.

24.7.2014 1 AKTUALIZOVÁNO 24.7.2014

Liberec - Košice: David Pavelka (vpravo) a Peter Šinglár.Foto: ČTK/Radek Petrášek

Dalším soupeřem českého zástupce bude rumunský tým Astra Giurgiu. "Silný soupeř," ví slovenský kouč českého týmu Samuel Slovák.

Zpět k čtvrtku. Liberec nastoupil s dvěma změnami v sestavě oproti prvnímu duelu (1:0). Zraněného záložníka Jarolíma nahradil uzdravený Delarge a na hrotu útoku dostal místo Hadaščoka šanci Hamulák. Nová slovenská posila se hned po devíti minutách mohla dočkat první soutěžní branky v dresu Slovanu, pomezní rozhodčí ale viděl ofsajd.

Slovan začal aktivně, další šanci mu ale počáteční nápor nepřinesl a v polovině první půle tak mohly zničehonic udeřit Košice. Domácí gólman Hroššo, jeden ze tří Slováků v základní sestavě, nedosáhl na centr a jeden z hostujících hráčů promáchl před odkrytou brankou.

Slovenský celek se osmělil a začal hrozit vysokými nákopy. Podještědský tým měl s centry problémy, jeden z nich vyboxoval Hroššo v 32. minutě jen k Bukatovi, který ale překopl branku. "Věděli jsme, že i když jsme první zápas vyhráli v Košicích 1:0, nebude to lehké," řekl Slovák.

Krizové momenty pokračovaly: Hosté vycítili šanci, ale neprosadili se ani v 45. minutě, kdy vyběhnuvší Hroššo vychytal Viazanka.

Po přestávce přišly góly

V kabině přišla bouřka. A po přestávce se Liberec vrátil k aktivní hře z úvodu utkání, načež se záhy dočkal odměny. V 54. minutě se do Šuralova centru akrobaticky položil Ďubek a přesnou hlavičkou k tyči vsítil svůj první soutěžní gól za Slovan po nedávném příchodu ze Slovenska.

"Byla tam hlava, rameno, čtyřdotyk, ale padl tam," smál se Ďubek, který v prvním zápase v Košicích vybojoval rozhodující penaltu. "Jsem rád, že můj gól pomohl k vítězství, cením si toho, že jsem dal první gól na domácím stadionu a hned tahle důležitý," dodal Ďubek.

Liberec, který v minulé sezoně došel v Evropské lize až do jarních vyřazovacích bojů, se uklidnil a v 62. minutě mohl zvýšit. Delarge ale sám před brankou selhal.

Český trenér Košic Radoslav Látal zkusil oživit hru dvojitým střídáním, čtvrt hodiny před koncem stáhl i defenzivního kapitána Šinglára, který dříve hrával za Liberec. Jeho svěřenci už ale pátou porážku v pátém soutěžním zápase sezony a vyřazení neodvrátili.

Naopak Liberec přidal ještě dvě branky. Poté, co Ostojičovi zabránila ve vyrovnání branková konstrukce, zvýšil v 81. minutě nekompromisní střelou po brejku Delarge a v 90. minutě uzavřel skóre Šural. A to bylo ještě k hostům milosrdné.

"Druhý poločas jsme se uklidnili, hráči chytili herní pohodu a věřili si.  Začali jsme se kombinačně prosazovat, ovládli jsme hru. Vypracovali jsme si řadu akcí, které mohly skončit gólem. V těžkém zápase s dobrým soupeřem jsme uhráli velmi dobrý výsledek a zaslouženě jsme vyhráli," dodal Slovák.

Odvetné utkání 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - MFK Košice 3:0 (0:0)
Branky: 54. Ďubek, 81. Delarge, 90. Šural. Rozhodčí: Edvartsen - Lundberg, Gundersen (všichni Nor.). ŽK: Pavelka - Viazanko, Diaby. Diváci: 7100. První zápas: 1:0, postoupil Liberec.
Liberec: Hroššo - Coufal, Rajnoch, Karišik, Fleišman - Sackey - Delarge (87. Kolár), Pavelka, Ďubek (84. Hadaščok), Šural - Hamulák (75. Luckassen). Trenér: Slovák.
Košice: Tofiloski - Kavka, Ostojič, Bašista - Šinglár (77. Novák), Korijkov - Viazanko (67. Pačinda), Bukata, Sekulič - Skvašík (68. Haskič) - Diaby. Trenér: Látal.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie týdne

Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého týdne.