Sparta vyhrála doma 2:0, čeká ji Panathinaikos

Praha – Letenští dokázali po čtyřech letech vyhrát utkání evropského poháru na domácí půdě.

6.8.2008

Střelec Petr Voříšek v objetí Tomáše Řepky.Foto: GetPhoto/Pavel Rakušan

Pražská Sparta si znovu po roce zahraje 3. předkolo Ligy mistrů. V odvetném duelu na Letné přehrála moldavský Šeriff Tiraspol 2:0 a její boj o základní skupinu milionářské soutěže bude mít další dějství.

„Nepůjde o lehký zápas. Soupeř má svou kvalitu. Nesmíme se nechat uchlácholit názory, že máme postup v kapse,“ říkal před utkáním Vítězslav Lavička, kouč Sparty.

Jenže Tiraspol působil ve středu neškodným dojmem. A letenští svého soupeře v poklidu přehráli.

První poločas byl sice ze strany rudých hochů poněkud nervózní. Ale po gólu Voříška, který poslal zatočený míč z volného kopu až do hostující branky, se hra domácích uklidnila.

Když na začátku druhého poločasu zužitkoval výbornou spolupráci s Kuličem Slepička a tvrdou střelou rozvlnil síť po druhé, o postupu Sparty do 3. předkola Ligy mistrů nikdo nepochyboval.

Posledním, kdo bude stát Spartě v cestě do základní skupiny Ligy mistrů, bude řecký Panathinaikos Atény. Ten postoupil přes Dinamo Tbilisi.

Anderlecht překvapivě vypadl

Jan Polák si s Anderlechtem letošník ročník Ligy mistrů určitě nezahraje. A to i přesto, že se český fotbalový reprezentant snažil a v odvetě druhého předkola prestižní evropské klubové soutěže se zapsal mezi střelce.

Ve středu přivítal Borisov belgický Anderlecht. Před domácími fanoušky měl běloruský tým výhodu výhry 2:1 z prvního utkání a stačilo mu tak uhájit remízu.

Naopak Anderlecht plánoval rozstřílet svého soupeře, zapomenout na nešťastný první zápas, kde neudržel vedení, a postoupit tak do třetího předkola Ligy mistrů.

To se však nestalo! Ačkoliv se od favorizovaného Anderlechtu před duelem očekávalo vítězství, domácí mužstvo bylo vždy od začátku utkání o krok vpřed.

V odvetě padla první branka z kopačky domácího Blizňuka v osmnácté minutě. Andrlecht však úvodní gól nerozhodil a brzy vyrovnal díky pokutovému kopu Biglia. Jenže dvacet minut před koncem se opakovala chyba z prvního zápasu. Anderlecht přišel o vyloučeného hráče a dohrával utkání opět v deseti. Toho využila běloruská vichřice a opět udeřila.

Belgickému mužstvu dal naději v 85. minutě ještě Polák, postup si však už Anderlecht v oslabení vystřílet nedokázal.

V základní sestavě týmu z Bruselu se objevili všichni tři čeští fotbalisté. Vedle Poláka do zápasu zasáhl i Daniel Zítka a do devětapadesáté minuty působil v útoku Stanislav Vlček.

Výhrou Borisov vyvrátil spekulace o tom, že první duel v Bruselu byl domluvený. Disciplinární komise UEFA se celou kauzou začne zabývat.

Výsledky

Sparta Praha - Šeriff Tiraspol 2:0 (1:0), 45. Voříšek, 49. Slepička. Rozhodčí: Schörgenhofer – Bereuter, Strudl (Rakousko). ŽK: Kulič – Mamah, Kučuk. ČK: 90. Kučuk (Tiraspol). Diváci: 11 479. První utkání 1:0, postupuje Sparta.

Sparta: Kozáčik 1 – Voříšek 2, Řepka 1, Kučera 1, Kadlec 3 – Kulič 3 (65. Kolář), Hušek 2, Berger 4 (85. Vacek), Kladrubský 3, Kuš-nír 3 – Slepička 2 (80. Holenda). Trenér: Lavička.
Šeriff: Namaško 4 – Da Costa 4, Tarkvišvili 3, Arbanas 4, Mamah 4 – Korněnkov 4, Balima 5, Jerochin 4 (69. Fred), Rouamba 4 (77. Nadson), Alexejev 3 – Pikuščak 4 (51. Kučuk 4). Trenér: Koutčouk.

Borisov – Anderlecht 2:2 (1:1), 18. Blizňuk, 83. Rodionov – 23. Biglia z pen., 84. Polák. ČK: 71. Rnič (Anderlecht). První zápas 2:1, postoupil Borisov.

Dinamo Tbilisi – Panathinaikos 0:0, ČK: 77. Peikrišvili (Dinamo). První zápas 0:3, postoupil Panathinaikos.

Dynamo Kyjev – Drogheda 2:2 (1:1), 13. Alijev, 73. Milevskij – 41. Robinson, 88. Gartland. První zápas 2:1, postoupilo Dynamo.

Rapid Vídeň – Anorthosis 3:1 (1:1), 63. a 66. Maierhofer, 21. Hoffer – 13. Laban. První zápas 0:3, postupuje Anorthosis.

Modriča - Aalborg 1:2 (0:1),
branky Aalborgu: 15. Due, 62. Risgärd. První zápas 0:5, postoupil Aalborg.

Basilej - IFK Göteborg 4:2 (1:1), 84. a 90. Ergič, 26. Huggel, 71. Chipperfield - 19. Wernblom, 51. Söder. První zápas 1:1, postoupila Basilej.

Artmedia Petržalka - Tampere 4:2 (3:0), 9. Kozák z pen., 35. Pospěch, 45. Halenár, 78. Piroska - 71. James z pen., 79. Hjelm. První zápas 3:1, postoupila Artmedia.

Dinamo Záhřeb - Domžale 3:2 (1:1),
17. Biščan, 50. Hrgovič, 83. Drpič - 29. Brežič, 81. Zec. První zápas 3:0, postoupilo Dinamo.

Wisla Krakov - Beitar Jeruzalém 5:0 (3:0), 9. Cantoro, 25. Cleber, 36. Pawel Brožek, 56. Diaz, 88. Niedzielan. První zápas 1:2, postoupila Wisla.

Partizan Bělehrad - Inter Baku 2:0 (0:0), 62. Juca, 84. Diarra. První zápas 1:1, postoupil Partizan.

MTK Budapešť - Fenerbahce Istanbul 0:5 (0:1), 5., 61., 79. a 81. Semih, 66. Emre. První zápas 0:2, postoupilo Fenerbahce.