Postup je blízko! Liberec veze z Nizozemska výhru díky vlastnímu gólu

Groningen - Fotbalisté Liberce vyhráli ve čtvrtém utkání Evropské ligy v Groningenu 1:0 a nakročili za postupem ze skupiny F. Utkání na stadionu Euroborg v 81. minutě rozhodl vlastním gólem domácí brankář Sergio Padt. Slovan si udržel druhé místo o bod před Marseille a o dva body za vedoucí Bragou, která na hřišti Olympique prohrála 0:1. V dalším utkání EL Severočeši hrají 26. listopadu v Portugalsku proti Braze.

5.11.2015 AKTUALIZOVÁNO 5.11.2015

Josef Šural z Liberce (vlevo) a Jarchinio Antonia z Groningenu.Foto: ČTK/AP/Vincent Jannink

"Je to obrovská úleva. My jsme malinko kalkulovali i s tím, že Marseille asi doma vyhraje. Hráčům jsme vtloukali do hlavy, že jestli chceme mít naději na postup, musíme tady hrát na vítězství a získat tři body, protože je to v uvozovkách snadnější, než to potom honit v Braze a doma s Marseille," řekl trenér Liberce Jindřich Trpišovský.

K první zajímavější šanci se dostali v osmé minutě domácí, kteří před dvěma týdny v Liberci zachránili v nastavení remízu 1:1. Antonia napravo utekl Pokornému a našel v šestnáctce Linssena, jehož pokus zablokovala liberecká obrana. Ta v úvodu dávala hráčům Groningenu hodně prostoru. Burnetova tvrdá rána z dálky skončila těsně vedle tyče a Hoesen z otočky vypálil nad břevno.

Liberec poprvé vážněji zahrozil až ve 35. minutě. Coufalův nepřesný centr bránící Kappelhof odvrátil jen k volnému Bakošovi, jehož střelu z první pohotově vykopl gólman Padt. Krátce poté vypálil těsně vedle i kapitán Slovanu Pavelka. Těsně před pauzou se musel vytáhnout i hostující brankář Koubek, když vyboxoval ránu Linssena a pak také odvrátil střílený centr Burneta.

"První poločas byl pro nás těžší, hráli jsme jinak, než jsme chtěli hrát. Chtěli jsme si trošku couvnout a počkat si na jejich chyby, kdy měli předávat míče do zálohy. To se nám moc nedařilo," připustil obránce Liberce a bývalý hráč Groningenu Ondřej Švejdík.

Vítězství zachránil Koubek

Koubek se činil i na začátku druhé půle, kdy dvěma výbornými zákroky vytáhl nad břevno hlavičku Linssena i střelu Larsena z následného rohu. Liberec odpověděl Shalovou střelou doprostřed branky. Po rychlé akci v domácí šestnáctce zakončoval také Bakoš, ale trefil jen obránce Larsena.

Aktivita Slovanu se vyplatila v 81. minutě. Folprechtovu hlavičku po Sýkorovu rohu brankář Padt vytáhl na tyčku, ale před dotírajícím Rabušicem se mu míč o hlavu odrazil do sítě. "Druhou půli se potvrdilo, že jsme na tom kondičně dobře, a na půdě silného soupeře jsme kombinačně dokázali udávat tempovat hry," podotkl Trpišovský.

Groningen měl v závěru velký tlak, ale v poslední minutě zachránil hostům vítězství Koubek, který opět vychytal Linssena. "Většina jejich příležitostí přišla až ve druhém poločase. Nejtěžší byla asi ta střela v závěru. Míč vyletěl zpoza našeho hráče a šel k tyči… Jsem rád, že jsem kluky podržel a zvládli jsme dotáhnout zápas k výhře," řekl Koubek.

Liberec zvítězil i ve čtvrtém venkovním utkání EL bez inkasovaného gólu. "Ty venkovní zápasy na velkých stadionech nám prostě sedí. Není na nás takový tlak a očekávání jako doma a my jsme uvolněnější. I když nás trenér dneska za první půli trochu káral za bojácnost, tak jsme to zvládli velice dobře," radoval se kapitán Slovanu David Pavelka.

Utkání 4. kola základní skupiny F fotbalové Evropské ligy:

FC Groningen - Slovan Liberec 0:1 (0:0)
Branka: 81. vlastní Padt. Rozhodčí: Borski - Rostkowski, Boniek (všichni Pol.). ŽK: Hoesen, Bacuna - Šural.

Groningen: Padt - Kappelhof, Reijnen, K. Larsen, Burnet - Maduro (78. Drost), Tibbling (83. Hateboer) - Antonia, Rusnák, Linssen - Hoesen (67. Bacuna). Trenér: Van de Looi.
Liberec: Koubek - Coufal, Švejdík, Pokorný, Bartošák (60. Sýkora) - Pavelka, Folprecht - Jefremov (90.+4 Kerbr), Shala, Šural - Bakoš (73. Rabušic). Trenér: Trpišovský.

1. Braga 4 3 0 1 5:3 9
2. Slovan Liberec 4 2 1 1 3:2 7
3. Marseille 4 2 0 2 6:4 6
4. Groningen 4 0 1 3 1:6 1

5.11.2015 VSTUP DO DISKUSE

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).