Slavia udolala Zlín díky rychlé trefě Součka, Baník překvapil Jablonec

Jablonec, Praha - Neproměněná penalta, překvapení na severu Čech i pískot v Edenu. Páteční den byl ve znamení dvou zápasů 21. kola fotbalové ligy. Slavia vyzrála na Zlín, což jediným gólem zařídil Tomáš Souček. Jablonec naopak nedokázal porazit outsidera z Ostravy, jelikož Baník slavil remízu 1:1.

11.3.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 11.3.2016

Slavia porazila ZlínFoto: DENÍK/Michal Káva

Slavia nezářila, ale porazila Zlín 1:0 a napravila předchozí porážku v Mladé Boleslavi. Vítězný gól dal v šesté minutě Tomáš Souček, který hattrickem zařídil i minulý domácí triumf nad Ostravou. Pražany z Edenu vyprovázel pískot fanoušků, ovšem těšit je může posun na čtvrté místo o skóre před Liberec.

Druhý výsledek dne nabídl větší překvapení. Ostrava remizovala s Jabloncem 1:1 a v nejvyšší soutěži ukončila sérii sedmi porážek. Baník dokonce na Střelnici vedl po gólu Lukáše Vraštila, ale ještě před pauzou odpověděl Martin Doležal. Klíčový moment? Po změně stran neproměnil domácí Stanislav Tecl penaltu.

Slavia Praha - Fastav Zlín 1:0 (1:0)

Domácím na lavičce scházel trenér Dušan Uhrin mladší, který dostal dvouzápasový trest za vykázání na tribunu kvůli nadávkám k sudím v Mladé Boleslavi.

V roli hlavního kouče ho zastoupil Petr Čuhel. Že by to mělo vliv? Zapomeňte: "Seděl v dosahu lavičky, takže jsme se normálně domlouvali," přiznal Čuhel.

Slávistům výborně vyšel úvod utkání. V šesté minutě zahrával rohový kop Hušbauer a nepokrytý Souček hlavou s pomocí břevna překonal gólmana Dostála. "Při rohu je tam většinou strkanice. Uvolnil jsem si prostor, byl jsem tam sám a naštěstí se to podařilo. Myslím, že i s tečí gólmana," podotkl úspěšný střelec.

Nováček mohl téměř okamžitě odpovědět. Domácí brankář Pavlenka, který opět zastoupil zraněného Berkovce, špatně rozehrál, k míči se dostal Diop, ale svému bývalému klubu gól nedal, protože jeho tečovaná střela skončila těsně mimo.

Pražané poprvé v jarní sezoně nastoupili v základu pouze s jediným hrotovým útočníkem Škodou a ten mohl v 21. minutě zvýšit, jenže v samostatném úniku trefil pouze brankáře Dostála a nezlomil čekání na první jarní gól.

"V první půlce byla Slavia rychlá, nebezpečná. Věděli jsme, že budeme mít problémy ve vzduchu, protože nám chyběli dva vysocí standardní hráči, a to vlastně to utkání nakonec rozhodlo," konstatoval hostující kouč Bohumil Páník.

Do základní sestavy Slavie se vrátili stoper Latka a střední záložník Kenija, který patřil v první půli k nejlepším hráčům na trávníku. Krátce po Škodově šanci měl v dobré pozici dost času na zakončení, ale přestřelil a za další chvíli povedenou ranou rozezvučel břevno.

"Vypracovali jsme si další stoprocentní šance, bohužel jsme je neproměnili. A tím jsme se hned sami dostali pod tlak a nervozitu," uznal Čuhel po zápase.

Po přestávce přestala být převaha domácího týmu tak výrazná a Zlín se začal osmělovat. Velkou šanci na vyrovnání měl v 57. minutě Vukadin Vukadinovič, který nastoupil proti bratru Miljanovi ze Slavie. Po centru hlavičkoval sám, ale jen do Pavlenky.

Domácí se museli až do poslední chvíle strachovat o tři body, ale Zlín žádnou akci nedotáhl. Přesto mnozí fanoušci po závěrečném hvizdu ohodnotili výkon Slavie pískotem. "Věděli jsme, že dneska musíme vyhrát, protože za týden je derby a tam se může stát cokoliv. Chceme jít do pohárů, takže důležitá výhra," řekl Souček.

Nováček ze Zlína naopak prohrál i jedenáctý ligový duel na půdě Slavie a ani v pátém jarním kole nebodoval. "Fotbal se hraje na góly a ty my poslední dobou vůbec nedáváme. Snad jsme ale ukázali, že nemusíme mít obavy," dodal optimista Páník.

Branka: 6. Souček. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Peřina. ŽK: M. Vukadinovič, Piták - Hájek. Diváci: 6673.

Slavia: Pavlenka - Mikula, Latka, Deli, Jablonský - Hušbauer (59. Piták), Souček - M. Vukadinovič, Kenija (69. Mešanovič), Zmrhal (83. Štohanzl) - Škoda. Trenér: Čuhel.
Zlín: Dostál - Pazdera (52. Malý), Hájek, Jugas, Matejov - Hubáček - V. Vukadinovič, Holík (87. Jordan), Diop (70. Fantiš), Koreš - Poznar. Trenér: Páník.

FK Jablonec - Baník Ostrava 1:1 (1:1)

Domácí hned v úvodu zatlačili outsidera, jenže až na Hübschmanovu střelu doprostřed branky si nic nevytvořili.

Baník postupem času hru brzo vyrovnal a po půlhodině se dostal do vedení. Hrubý z přímého kopu nacentroval do šestnáctky a přesně našel Vraštilovu hlavu. Obránce hostující z Boleslavi vstřelil první ligový gól Ostravy v Jablonci po 421 minutách.

"Můžete dělat, co chcete, když se to podcení, je to pak moc složité," kroutil hlavou domácí kouč Zdenko Frťala.

Rychlou odpověď mohl zařídit z další standardní situace Greguš, nicméně těsně minul tyč.

Nespokojenost? Trenér Severočechů Frťala už v 35. minuty stáhl ze hřiště kapitána Hübschmana i Wágnera, za které přišli Pospíšil s Doležalem. A právě útočník Doležal po minutě na hřišti vyrovnal, když se zblízka prosadil z otočky po Teclově přiťuknutí z levé strany. "Hráče jsem za první poločas nepochválil," dodal Frťala.

"Chtěli jsme soupeře přehrát rychlostí a přímočarostí, ale nesplnili jsme to. Na vystřídání bylo víc hráčů," přiznal.

V 51. minutě rozhodčí Královec posoudil souboj Vraštila s domácím Masopustem jako penaltový a nařídil pro Jablonec devátý pokutový kop v této ligové sezoně. Tecl však selhal a napálil pouze pravou tyč.

Baník kontroval rychlým protiútokem, ale Helešicovu přihrávku nevyužil Ožvolda a v dobré pozici zamířil nad břevno. Jablonečtí se dál trápili a prakticky se nedostávali k soupeřovu pokutovému území.

Ostrava nepůsobila jako tým s jasně nejhorší ofenzivou ligy a dál podnikala nebezpečné brejky. Po jednom z nich v 79. minutě na míč těsně nedosáhl De Azevedo. "Dokud jsme měli síly, vypadalo to tak, jak by mělo. Rychle ve sprintu. Ostatně to, jak hrát fotbal, nám ukázalo Lazio na Spartě," řekl hostující kouč Vlastimil Petržela.

Domácí ze závěrečného tlaku vytěžili jenom nepřesné hlavičky Doležala a Pospíšila a ze hřiště je vyprovázel pískot tribun. Ostrava tak venku v lize bodovala poprvé od loňského dubna, kdy zvítězila na hřišti Bohemians 1905. "Hráči nemají zkušenosti a donedávna hráli za dorost nebo juniorku," poznamenal ještě trenér Baníku.

"Jsou zápasy, ve kterých se nemusí hrát na krásu, ale musí se to zlomit jednoduchostí a odolností, což nám se nepovedlo. Baník byl nebezpečný," uznal Frťala.

Branky: 36. Doležal - 30. Vraštil. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Koval. ŽK: Chmiel (Ostrava). Diváci: 2065.

Jablonec: Bárta - Karavajev, Kysela, Pernica, Hybš - Hübschman (35. Pospíšil) - Masopust (67. Breda), Rossi, Greguš - Wágner (35. Doležal), Tecl. Trenér: Frťala.