Chramosta vystřelil Boleslavi výhru, Slavia jde za titulem

Praha - V dohrávce 27. kola Gambrinus ligy porazila Boleslav Baník.

11.5.2009
13 fotografií

Tomáš Hrdlička v dresu Boleslavi v souboji s Františkem Metelkou z Baníku Ostrava. Foto: Deník/Pavel Sonnek

Fotbalisté Mladé Boleslavi se díky výhře na Bazalech vrátili do boje o druhé místo. Vítěznou obnovenou premiéru Dušana Uhrina mladšího na lavičce zajistil dvěma góly mladíček Jan Chramosta. Ten vsítil v šesti ligových zápasech už pět branek. Boleslav porazila trápící se Baník 2:0.

„Vyšly nám vstupy do obou poločasů, tři body mají pro nás cenu zlata,“ smál se hrdina utkání Jan Chramosta. Baník naopak prodloužil své čekání na vítězství na dva měsíce.

"Remízový král" z Budějovic v Edenu neuspěl, domácí vyhráli zásluhou Pavla Fořta 2:0 – po pětikolovém čekání na vítězství. Pro fotbalisty Slavie to byly možná nejdůležitější tři body sezony, protože Sparta večer ve Zlíně padla 1:2.

Tři kola před koncem sezony slávisté vedou o osm bodů a jsou jen krůček od obhajoby.

Olomouc po šesti zápasech našla tým, který ukončil její sérii neporazitelnosti. Přestože Hanáci v Příbrami vedli po gólu Ordoše, domácí ve druhé půli dokázali výsledek otočit a velmi výrazně si pomohli v boji o záchranu.

Ten si naopak zase zkomplikovali Žižkovští porážkou 1:2 v Liberci. Domácí se tak vrátili do boje o druhé místo.

Jistotu záchrany mohou slavit Bohemians Praha, kteří v přestřelce zdolali Jablonec 4:3.

Kolo dokončí pondlění dohrávka Ostrava - Mladá Boleslav, po níž se Středočeš mohou dotáhnout jen na dva body za druhou Spartu.

Baník Ostrava - Mladá Boleslav 0:2 (0:1)

Jarní prvoligová klasika. Fotbalisté Mladé Boleslavi se přiřadili k týmům, kteří se herně i výsledkově chytili v zápase s ostravským Baníkem. V dohrávce 27. kola vyhráli na Bazalech zaslouženě 2:0. Hrdinou utkání se stal osmnáctiletý útočník Jan Chramosta, který vsítil oba góly svého týmu. Jeho ligová produktivita je úžasná, protože v šesti zápasech se trefil už pětkrát. Domácí tak prohloubili svou krizi a na ligovou výhru nadále čekají více než dva měsíce.

Přes Bazaly se těsně před utkáním přehnala bouřka a utkání začalo s pětiminutovým zpožděním. S promáčeným terénem se dříve sžili hosté. V 6. minutě si mladíček Chramosta lehce obehrál Neuwirtha a umístěnou skóre rozjásal nového kouče Mladé Boleslavi Dušana Uhrina mladšího. „Začátek nám fakt vyšel. Já obešel beka a pak se jen podíval, kde stojí gólman,“ popisoval svou první trefu v zápase boleslavský mladíček.

Dušan Uhrin, který se na lavičku Boleslavi vrátil po více než dvou a půl letech, v minulém týdnu pracoval hlavně na defenzivě a v prvním poločase neměl svým svěřencům, co vytknout. Ostravský Baník brzy vyrovnal hru, byl aktivnější, ale většina akcí končila před pokutovým územím. Aktivní byl především Mario Lička, který táhl většinu akcí svého týmu.

Ve dvou dobrých šancích se ocitl Zeher, kterému ale po centru Lukeše míč proklouzl mezi nohy a poté Miller s námahou míč nadvakrát vyrazil. Boleslavští nadále hrozili z rychlých brejků a ve 24. minutě se radovali z druhého gólu, který ale sudí pro ofsajd Kysela neuznal.

Boleslavi vyšel vstup i do druhého poločasu, kdy se středem ostravské obrany opět prohnal Chramosta a nad padajícím Bučkem podruhé skóroval. „Tři body mají pro nás cenu zlata, protože bojujeme o účast v evropských pohárech,“ poznamenal Chramosta.

Další jarní pohromu ostravského celku pak podtrhl Pavlík, který byl po faulu na Pecku a druhé žluté kartě vyloučen. Boleslav mohla domácí vzápětí dorazit, ale Sylvestre při střele do prázdné branky trefil na malém vápně stojícího Pecku.

Branka: 6. a 47. Chramosta. Rozhodčí: Drábek – Chytil, Drastík. ŽK: Pavlík – Pecka. ČK: Pavlík (49.). Diváci: 3013.

Baník Ostrava: Buček – Vácha, Neuwirth, Pavlík, Tomašák – M. Lička, Marek – Rajtoral (54. Otepka), Lukeš, Mičola (54. Metelka) – Zeher (75. Kraut). Trenér: V. Lička.
Mladá Boleslav: Miller – Kúdela, Procházka, Rolko, Kalina – Kysela, Hrdlička, Sylvestre (68. Opiela), Poláček – Papadopulos (35. Pecka), Chramosta. Trenér: Uhrin ml.

Zlín - Sparta Praha 2:1 (2:1)

Tenhle tým není v první lize rozhodně nejhorší. Fotbalisté Zlína nastoupili do domácího utkání se Spartou jako poslední tým tabulky, Letenským ale po nadšeném výkonu připravili zaslouženou první jarní porážku.

Hosté ukončili sérii 14 duelů bez porážky a prakticky přišli o šanci na titul. Zlín po čtvrté výhře v řadě posílil naději na záchranu.

Branka: 2. Rýdel, 32. Čelůstka – 28. Hubník. Rozhodčí: Bílek – Hojsík, Dobrovolný. ŽK: Kroupa, Vyskočil, Šmahaj, Dostálek – Vacek, Kušnír. Kadlec, Berger, Wilfried. Diváci: 4058.
Zlín: Baránek – Čelůstka, Kroča, Zbožínek, Trubila – Šmahaj, Rýdel (55. Musil), Dostálek, Vyskočil (90. Zúbek) – Bača, Kroupa (72. Žůrek). Trenér: Minář.
Sparta: Blažek – Kušnír, Hubník, Huber, Pamič – Žofčák, Kucka, Vacek, Kladrubský (79. Berger) – Kulič (46. Wilfried), Holenda (57. Kadlec). Trenér: Chovanec.

Slavia Praha - České Budějovice 2:0 (1:0)

První Fořtova trefa v 10. minutě z blízkosti, druhá po změně stran z penalty… A obhájce mistrovského titulu konečně vyhrál.

Proti soupeři, který dohrával posledních dvacet minut o deseti, odčinil potupnou pohárovou porážku se Slováckem, v ochozech bylo přes deset tisíc diváků.

Branky: 10. a 77. z penalty Fořt. Rozhodčí: Jech – Lhoták, Lakomý. ŽK: Volešák, Brabec – Hudson, Hílek, Šíma, Leština. ČK: 72. Hílek Diváci: 10 407.
Slavia: Vaniak - Grajciar, Brabec, Hubáček, Švento - Janda (70. Ivana), Volešák, Suchý, J. Černý (88. M. Jarolím) - Fořt (88. Pekhart), M. Černý. Trenér: K. Jarolím.
České Budějovice: Kučera - Riegel, Horejš (30. Nitrianský), Žižka, Leština - Hudson, Benát, Hílek, Šíma (88. Jasanský)- Mezlík (88. Svátek), Sedláček. Trenér: Tobiáš.

Bohemians Praha - Jablonec 4:3 (1:1)

Koncert střelce Dobeše přiblížil Bohemians Praha záchranu v první lize. Záložník nováčka skóroval ze třech různých pozic.

První branku vstřelil ze hry, druhou z pokutového kopu a hattrick završil v poslední minutě zápasu střelou z přímého kopu do „šibenice“ jablonecké branky.

Branky: 24., 64. (z pen.), 90. Dobeš, 60. Horáček – 38., 68. Eliáš, 70. Lafata. Rozhodčí: Paták – Zlámal, Kovařík. ŽK: Turtenwald, Obermajer, Kincl – Haurdič, Loučka, Zábojník. Diváci: 870.
Bohemians: Belaň - Macháček, Obermajer, Horáček, Grznár - Novotný (79. Fenyk), Zoubek, Turtenwald, Dobeš, Eismann (58. Vošahlík) - Kincl. Trenér: Urban.
Jablonec: Zich - Zábojník, Pavlík, Kučera (67. Černý), Hamouz - Haurdič (90. Vukovič), Valenta (54. Michálek), Eliáš, Loučka, Hloušek - Lafata. Trenér: Komňacký.

Teplice – Kladno 2:1 (0:0)

Tři góly během šesti minut udělaly na teplických Stínadlech z fotbalové nudy zajímavou podívanou.

Do vedení se překvapivě dostali hosté, jejich útočník Zachariáš zblízka hlavou tečoval míč po centru Šislera a obstaral historicky první kladenský gól na hřišti Teplic.

Domácí však nečekaně rychle otočili. Nejprve po faulu Dubského z penalty srovnal útočník Mareš, o dvě minuty později rozhodl střelou zblízka bek Rosa.

Branky: 68. Mareš z pen., 70. Rosa – 64. Zachariáš. Rozhodčí: Hrubeš – Večeřa, Gallo. ŽK: Matula – Dubský, Hajník, Holub, Strnad. Diváci: 3053.
Teplice: Grigar - Rosa, Klein, Pimpara, Vidlička - Vachoušek, Stožický, Ljevakovič, Mareš (90.+2 Smejkal) - Matula, Hesek (61. Mahmutovič). Trenér: Plíšek.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Drsek, Beneš, Dubský (72. Holub) - Bartek (80. Cigánek), Šisler, Strnad, Hajník - Zachariáš (77. Šilhan), Klinka. Trenér: Hřídel.

Liberec – Žižkov 2:1 (0:0)

V zajímavém utkání měly šance oba týmy. Jako první se radoval Žižkov zásluhou Naumovovy trefy do prázdné branky po akci Koukala v 51. minutě.

Liberec ze své územní převahy vytěžil brzkou vyrovnávací branku střídajícího Blažka, který se trefil hlavou po Keričově centru. Potom nevyužil stoprocentní šanci žižkovský Palát (70. min.), v závěru naopak mocně tlačili domácí a Blažek v první minutě nastaveného času rozjásal ochozy chladnokrevným gólem na 2:1.

Branky: 58. a 90(+1). Blažek – 51. Naumov. Rozhodčí: Kovařík – Wilczek, Jiřík. ŽK: Liška, Radek Dejmek – Straka, Zengue, Procházka. Diváci: 4260.
Liberec: Zlámal – Janů, Radek Dejmek, Košťál, Vulin – Dočkal Holeňák, Papoušek, Liška (53. Blažek) – Nezmar (72. Smetana), Kerič (90+3. Gebre Selassie). Trenér: Škorpil.
Žižkov: Bartalský – L. Hruška, P. Besta, Pilař – Palát, Sabou, Stracený (46. Zengue), Procházka, Koukal (60. Kalod) – Straka (82. Vaculík), Naumov. Trenér: Kočí.

Plzeň – 1. FC Brno 3:2 (2:0)

Plzeň získala v prvním poločase zaslouženě dvoubrankové vedení a když už sedm minut po přestávce vstřelil Horváth z penalty třetí gól, zdálo se být rozhodnuto.

Jenže Plzeň nepochopitelně polevila a Brno se dotáhlo po trefách Rabušice a Heinze na rozdíl jediné branky. V závěru se Západočeši strachovali o výhru, ale těsné vedení nakonec uhájili

Branky: 32. Petržela, 36. Hájovský, 52. Horváth (PK) – 66. Rabušic, 75. Heinz. Rozhodčí: Franěk – Štěrba, Koval. ŽK: Mlika, Limberský – Střeštík, Čoupek. Diváci: 2671.
Brno: Bureš – Mareček, Živný, Dvorník, Čoupek (83. Szegedi)– Kalivoda (46. Polách), Švejnoha, Heinz, Střeštík (46. Šural) – Došek, Rabušic. Trenér: Beránek.
Plzeň: Ticháček – Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks – Rada – Petržela (75. Limberský), Horváth, Kolář, Jiráček (86. Krbeček) – Varadi (61. Mlika). Trenér: Vrba.

Příbram – Olomouc 2:1 (0:1)

Vyhozený trenér Morales nařkl hráče Příbrami, že nedávají do hry všechno. Těžko říct, zda v utkání se Sigmou už se vydali z maxima, každopádně to na ni nestačilo.

Hosté byli od začátku lepším týmem. Janotka povodil Nohýnka a přesným centrem našel na penaltě nekrytého Ordoše, který výstavní ranou z voleje přidal do sbírky další gólový skvost. „Nehodnotím góly podle krásy. Tenhle gól je hlavně důležitý a díky němu můžeme vyhrát,“ říkal už osmigólový kanonýr o přestávce.

Přesto se po 90 minutách radovali domácí. Příbrami pomohla až poločasová přestávka a střídání Fantiše, který vyměnil Nechvátala.

„V prvním poločase se nám vůbec nedařila tvorba hry. Zkusili jsme změnit rozestavení na 4–5–1, ale nepomohlo to. I proto jsme se rozhodli pro střídání,“ vykládal příbramksý asistent Jiří Ryba.

Borek se po pauze hlavou nejprve zastřeloval a v 51. minutě už pálil ostrými, když přeskočil Komárka a usměrnil do branky centr Pleška. Čtvrtou výhru venku v řadě mohl Sigmě zajistit Toleski, přestože už Olomoučtí hráli po vyloučení Nepožitka o deseti. Makedonec ale po centru Ordoše hlavou trefil jen tyč.

Rozhodnutí padlo v nastaveném čase. Klesa snadno obešel Heidenreicha a Fantiš znovu přes Komárka překonal Lovásika.

Branky: 51. Borek, 90+2. Fantiš – 24. Ordoš. Rozhodčí: Kocourek – Pelikán, Tacina. ŽK: 54. Nepožitek, 57. Komárek, 90+3. Kaščák. ČK: 84. Nepožitek
Příbram: Hruška – Plašil (90+3. Kalabiška), Müller, Štochl, Nohýnek – Klesa, Nechvátal (46. Fantiš), Tarczal, Pleško (70. Šmejkal) – Borek, Huňa. Trenér:Čuhel
Olomouc: Lovásik – Rossi, Komárek, Škerle, Heidenreich – Nepožitek, Kaščák – Janotka (80. Toleski), Ordoš, Štěpán (63. Petr) – Hubník. Trenér: Psotka.

11.5.2009 VSTUP DO DISKUSE

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.