Přísné vyloučení a hrdina Vargas. Chile zdolalo Peru a zahraje si o titul

Stantiago - Prvním finalistou mistrovství Jižní Ameriky jsou fotbalisté Chile. Domácí reprezentace v semifinále zdolala Peru díky dvěma brankám Eduarda Vargase 2:1 a o první titul v historii si zahraje s vítězem zápasu mezi Argentinou a Paraguayí.

30.6.2015

Fotbalisté Chile a jejich radost z vítězné branky v semifinále proti PeruFoto: ČTK/IMAGO

Chile, které nastoupilo bez potrestaného záložníka Gonzala Jary, se ujalo vedení těsně před přestávkou. Peru v té chvíli už hrálo v deseti, protože ve 20. minutě přišlo po druhé žluté kartě o obránce Carlose Zambrana.

"Myslím, že to bylo přísné vyloučení. Nechci si stěžovat, ale v poslední době jsme viděli víc nečekaných verdiktů. Kdybychom hráli v jedenácti, všechno by vypadalo jinak," citovala agentura Reuters útočníka Paola Guerrera.

"Vyloučení ublížilo spíš nám než jim. Podlehli jsme tíze okamžiku a začali se trápit," prohlásil naopak trenér Chile Jorge Sampaoli, jehož tým hrál proti oslabenému soupeři už ve čtvrtfinále s Uruguayí poté, co červené karty dostali Edinson Cavani s Jorgem Fucilem.

Peru se však nevzdalo a po hodině hry se mu podařilo zásluhou vlastní branky Garyho Medela vyrovnat.

Nerozhodné skóre ale vydrželo pouhé čtyři minuty, pak se zpoza vápna podruhé trefil Vargas a se čtyřmi góly se posunul do čela tabulky střelců. "Věřil jsem si, protože přesně takové střely jsem trénoval," řekl útočník.

Chile nakonec těsné vítězství udrželo a postoupilo do prvního finále od roku 1987 a o titul si zahraje celkově popáté. Domácí jsou navíc jednou ze tří reprezentací, které ještě nikdy jihoamerický šampionát nevyhrály. Na triumf také čeká Venezuela s Ekvádorem.

Copa América, fotbalové mistrovství Jižní Ameriky v Chile:

Semifinále (Santiago de Chile):
Chile - Peru 2:1 (1:0)
Branky: 42. a 64. Vargas - 60. vlastní Medel. ČK: 20. Zambrano (Peru).

30.6.2015 VSTUP DO DISKUSE

Syrská armáda je v centru Halabu, povstalci žádají příměří

Damašek - Syrská armáda ovládla všechny části Starého Města v Halabu, které dosud kontrolovala opozice. Oznámila to dnes organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která sídlí v Británii a o situaci v Sýrii má zprávy od svých informátorů. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že při útoku povstalců přišel o život jeden ruský vojenský poradce. Z východní části města podle SOHR od poloviny listopadu kvůli prudkým bojům odešlo na 80.000 lidí a povstalci dnes požádali o pětidenní příměří.

Babiš obhajoval rozpočet, dle něj je podstatné, že deficit klesá

Praha - Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) před jednáním Sněmovny obhajoval navržený deficit státního rozpočtu na příští rok ve výši 60 miliard korun. Podle něj je podstatné, že se od začátku funkčního období vlády daří deficit postupně snižovat, stejně jako státní dluh. Odmítl také výtky opozice, že je v rozpočtu málo investic.

Devatero originálních adventních trhů

S blížícími se Vánocemi zaplavují náměstí evropských měst stánky s rozmanitými vánočními dárky, dekoracemi i místními specialitami. Ne všechny adventní trhy ale nabízejí tu samou atmosféru. Vánoční atmosféra se dá zažít i za polárním kruhem, pod zemí či na vodě, zjistil hotelový vyhledávač trivago.cz.