Přísné vyloučení a hrdina Vargas. Chile zdolalo Peru a zahraje si o titul

Stantiago - Prvním finalistou mistrovství Jižní Ameriky jsou fotbalisté Chile. Domácí reprezentace v semifinále zdolala Peru díky dvěma brankám Eduarda Vargase 2:1 a o první titul v historii si zahraje s vítězem zápasu mezi Argentinou a Paraguayí.

30.6.2015

Fotbalisté Chile a jejich radost z vítězné branky v semifinále proti PeruFoto: ČTK/IMAGO

Chile, které nastoupilo bez potrestaného záložníka Gonzala Jary, se ujalo vedení těsně před přestávkou. Peru v té chvíli už hrálo v deseti, protože ve 20. minutě přišlo po druhé žluté kartě o obránce Carlose Zambrana.

"Myslím, že to bylo přísné vyloučení. Nechci si stěžovat, ale v poslední době jsme viděli víc nečekaných verdiktů. Kdybychom hráli v jedenácti, všechno by vypadalo jinak," citovala agentura Reuters útočníka Paola Guerrera.

"Vyloučení ublížilo spíš nám než jim. Podlehli jsme tíze okamžiku a začali se trápit," prohlásil naopak trenér Chile Jorge Sampaoli, jehož tým hrál proti oslabenému soupeři už ve čtvrtfinále s Uruguayí poté, co červené karty dostali Edinson Cavani s Jorgem Fucilem.

Peru se však nevzdalo a po hodině hry se mu podařilo zásluhou vlastní branky Garyho Medela vyrovnat.

Nerozhodné skóre ale vydrželo pouhé čtyři minuty, pak se zpoza vápna podruhé trefil Vargas a se čtyřmi góly se posunul do čela tabulky střelců. "Věřil jsem si, protože přesně takové střely jsem trénoval," řekl útočník.

Chile nakonec těsné vítězství udrželo a postoupilo do prvního finále od roku 1987 a o titul si zahraje celkově popáté. Domácí jsou navíc jednou ze tří reprezentací, které ještě nikdy jihoamerický šampionát nevyhrály. Na triumf také čeká Venezuela s Ekvádorem.