VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč Baroš nemluvil s českými novináři? Z hvězdy se stal v zemi štvanec

Ostrava /ROZHOVOR/ - Takhle nějak zřejmě vypadá válečný stav. Na jedné straně barikády novináři, na druhé Milan Baroš. Vyhrál Ligu mistrů s Liverpoolem, byl nejlepším střelcem Eura, za nároďák nasázel 41 gólů. Přesto se snad hůře psalo jenom o některých českých politicích.

22.2.2013
SDÍLEJ:

Milan Baroš se stal hvězdnou posilu Baníku.Foto: Deník/Pavel Sonnek

„Nemám sílu ani chuť s médii bojovat. A nezměnilo se na tom nic ani teď, když jsem se vrátil do Baníku. Nechci nikomu nic dokazovat, přišel jsem jen pomoci svému mateřskému klubu, který se nachází v kritické situaci," řekl v rozhovoru pro Deník Milan Baroš.

V jednatřiceti letech toho máte už doopravdy hodně za sebou. Na kterou část kariéry vzpomínáte nejraději?
Nejsem člověk, který by se rád ohlížel zpátky. Co se stalo, stalo se, beru život tak, jak plyne. Vzpomínek mám samozřejmě spoustu, ale spíše se mi vše vybaví náhodně. Nedávno jsem v televizi viděl zápas Česko Nizozemsko z ME v Portugalsku. Bylo to fajn, zase jsem si ty okamžiky připomněl, ale že bych někde na internetu hledal záznam, tak to určitě ne. Asi je to i tím, že roky přibývají. Když jsem byl mladší, tak jsem věci víc prožíval.

Kdy jste byl v kariéře nejšťastnější?
Vždycky si najdu něco pozitivního. I teď jsem šťastný, že jsem se vrátil do Ostravy a mohu se potkat s lidmi, které jsem třeba dvanáct let neviděl. Samozřejmě i během kariéry jsem měl nějaké cíle, a když něčeho dosáhnete, jste spokojený. Vyhrál jsem Ligu mistrů, uspěli jsme na Euru v Portugalsku, z pohledu rodiny jsem prožil úžasné chvíle v Turecku, kde se nám narodili dva kluci. To je asi největší štěstí, které může člověk vůbec prožít.

Z portugalské party zůstali v národním týmu už jen Tomáš Rosický a Petr Čech. Jste s některým z nich v kontaktu?
Nejčastěji jsem býval s Tomášem Ujfalušim, protože jsme spolu hráli za Galatasaray. Jinak během sezony není moc příležitostí. Čas od času si zavolám s Tomášem Rosickým, Markem Jankulovským, René Bolfem. Teď budu doma, tak se s Markem a Rendou budu určitě potkávat častěji.

Vytvořil jste údernou a úspěšnou útočnou dvojici s Janem Kollerem. Jak to máte s ním?
S Dinem jsme se viděli akorát jednou v Monaku, a že bychom si volali, to ne. Rozhodně to však neznamená, že bychom nebyli kamarádi nebo snad dokonce byli nějací rozhádaní. V každém týmu se prostě vytvoří určité skupiny podle věku. Já byl tehdy v nároďáku za holuba a spíše jsem držel basu se svými vrstevníky, se kterými jsme se znali z jednadvacítky. Dino už patřil k mazákům, víc se bavil s Pavlem Nedvědem, Karlem Poborským, Vráťou Lokvencem.

Vybavíte si, kdy jste naposledy mluvil s trenérem Karlem Brücknerem?
Vůbec netuším, ale s Baníkem hrajeme na jaře v Olomouci, tak se třeba přijde podívat. Určitě bych se s ním rád pozdravil.

Posila Milan Baroš na společném tréninku Baníku.Vzpomenete si někdy na něj? Byl to podle vás doceněný trenér?
V žádném případě (důrazně)! Ale nejde jen o trenéra, doceněný nebyl ani Pavel Nedvěd, který vyhrál Zlatý míč. Já si pamatuju, jak na něj během zápasu lidi pískali. U nás je strašně těžké získat na vážnosti. Bulvár má obrovský vliv a z mého pohledu, bohužel, i převahu nad seriózními médii…

Mluvíte z vlastní zkušenosti?
Já tu nechci připomínat úspěchy Karla Brücknera, který pro náš fotbal odvedl neskutečnou práci. Měl už úspěchy s jednadvacítkou, pak i s nároďákem. Jenže na Euru ve Švýcarsku jsme nepostoupili ze skupiny a psalo se: Brücknere, vypadni, jsi starý, nemáš tu co dělat. To se mě hodně dotklo.

Jaký vůbec máte názor na české novináře?
Někdy jsem si říkal, že lidé musejí mít opravdu žaludek dělat tuhle práci. U nás je problém, že lidé si přečtou článek, který je třeba jen z deseti procent pravdivý, ale bezmezně mu věří. Můžete dělat cokoliv, jenže pravda už nikoho nezajímá. Já si o sobě přečetl tolik lží, že si to neumíte představit.

Například?
Vždyť to je pořád dokola. Třeba že jsem se popral v šatně s trenérem, spoluhráčem. Nebo že jsem močil na veřejnosti.

Zrovna v Turecku vás ale u toho močení dokonce vyfotili…
No vidíte, a nikoho nezajímalo, jak to bylo. Jel jsem taxíkem a nikde nebyla žádná benzinová pumpa. Už jsem to nemohl vydržet, tak jsme zastavili a já odběhl do parku. Bohužel za mnou jelo auto a někdo mě vyfotil. Protože jsem Baroš, tak po tom média skočila. Co se dá dělat, stalo se. Řekněte, koho někdy něco podobného nepostihlo. Tohle umím překousnout. Mně ale vadí, že se tyhle pseudokauzy pak pořád vytahují a dokola opakují.

Proto jste přestal mluvit s českými novináři?
Už jsem na to neměl sílu, donekonečna něco vysvětlovat. Bylo pro mě nejlepší řešení, abych se soustředil na to, co dělám. Nebyl jsem první ani poslední, ale už se to prostě nedalo vydržet.

Milan Baroš (vlevo) a Giannis Maniatis z Řecka.Ale to, že jste na posledním Euru s médii nemluvil, vám v Česku moc nepomohlo.
Byl jsem z toho opravdu unavený a navíc jsem věděl, že po Euru v národním týmu skončím. Jasně, spousta fanoušků na mě byla za to naštvaná, ale já už prostě rezignoval a nechtěl jsem se k ničemu vyjadřovat. Dostal jsem se do situace, že ať bych řekl cokoliv, stejně by se to obrátilo proti mně.

Po návratu do Baníku jste ale ochoten si s českými novináři opět popovídat…
Mediální humbuk okolo mě je logický, protože i to je součást mého působení v Baníku. Chci klubu pomoci a vím, že i tyhle věci k tomu patří. Nečiní mi problém mluvit po zápasech a na tiskovkách, ale speciální profilové rozhovory s nějakým focením, to vážně rád nemám. Teď chci co nejvíc pomoci Baníku, takže budu dělat maximum nejen na hřišti. Je ale jasné, že pokud půjdu ještě hrát do ciziny, tak se českým fanouškům zase odmlčím.

Není v naší národní povaze, že nedokážeme ocenit lidi, kteří něco dokázali?
O fotbale se u nás všeobecně píše málo pozitivně. Spíše se pořád hledají nějaké skandály, aféry a podobně. Vezměte si třeba Tomáše Hübschmana, který hraje už řadu sezon skvěle za špičkový klub v Doněcku, ale u nás o něm není vůbec slyšet. Tomáš Ujfaluši měl fantastické sezony ve Španělsku nebo v Turecku, ale česká média o něm v nadsázce napsala jen ve chvíli, kdy zajel do kotníku Messiho. Najednou vyjde titulek: Vrah Ujfaluši. A píše se o tom tři dny. Je to normální?

S bulvárem jste se ale musel setkat také v Anglii. Neříkejte, že tam se k fotbalistům chovají jinak.
Taky Rooney něco udělá, třeba se i popere v baru, a bulvár to samozřejmě napíše. O. k. Tak to má být, lidé to chtějí a mají právo o tom vědět. Ale za tři dny je úplný klid. A to nemluvím o tom, že za rok si nedovolí nikdo tuhle věc vytáhnout. Je to dáno i tím, že v Anglii berou fotbal úplně jinak než u nás doma. Chodí na něj osmdesát tisíc lidí a všichni hráči jsou pro ně modly.

U nás to tak není.
Je to pravda, vždyť u nás chodí na reprezentaci pět tisíc, na ligu někde dva. Český fotbal by měl ještě více s fanoušky pracovat. Já vím, že všechno je o penězích, kterých u nás ve sportu všeobecně moc není. Ale já se díval třeba na pořady z turecké ligy, které se během víkendu vysílají od rána do večera. A pak jsem čekal v neděli večer na naše Dohráno. Nechci to kritizovat, ale ten rozdíl byl šílený!

Milan BarošPovídejte.
Televizní šot ze zápasu Liberce měl snad minutu a z toho polovinu času zabral záběr, jak někdo loví balon z řeky. To srovnání mi přišlo naprosto brutální. Ale teď jsem četl, že by se liga měla hrát ve třech dnech a v televizi by se snad měl vysílat nějaký delší souhrnný pořad. To je podle mě správná cesta.

Zájem o naši ligu zvednete určitě i vy. Nemáte z reakcí fanoušků strach?
Vůbec ne. Problém by byl, pokud by na mě pískali fanoušci Baníku, ale jinak ne. Jsem zvyklý, že když přijedu ven, tak se na mě píská a nadává se mi. To je všude stejné. V Turecku na mě házeli mince a zapalovače, takže z toho pohledu jsem připravený skoro na všechno. Já navíc věřím, že kluci z našeho kotle budou na jaře jezdit ve velkých počtech a my se budeme všude cítit jako doma.

Autor: Aleš Uher

22.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Řečtí důchodci musejí vyjít s čím dál menšími penzemi.
2 6

Těžký život řeckého penzisty. Důchod mu snížili už jedenáctkrát

Martina Sáblíková
2 7

Martina Sáblíková po třicetinách: Trochu mě překvapuje, jak ten čas letí

Mírný pád Miloše Zemana. Poslední průzkum ukázal pokles jeho preferencí

Postoj prezidenta Miloše Zemana ve vládní krizi mu sebral část voličů. Naopak přibylo potenciálních voličů bývalého předsedy Akademie věd ČR Jiřího Drahoše. I přesto by teď nejvíc Čechů v prezidentských volbách hlasovalo pro Zemana. Vyplývá to z průzkumuspolečnosti Median pro Český rozhlas.

Vandal poškodil hrob generála a prezidenta Francie de Gaulla

Asi třicetiletý muž, jehož totožnost zatím policie nezná, se včera pokusil dostat do hrobu hrdiny francouzského odboje a slavného prezidenta Charlese de Gaulla v malé obci Colombey-les-Deux-Eglises v severním francouzském departamentu Haute-Marne.

Unikátní staročeské trhy může ohrozit EET

Buty i Jablkoň. Ale především desítky stánků se zapomenutými řemeslya staročeskými specialitami. To jsou Staročeské trhy v Turnově. Konají se tradičně poslední květnový víkend. Ale snad ne naposled.

Zelené mosty na jižní Moravě chybí. Migrační trasy zvířatům blokují cesty

/INFOGRAFIKA/– Ručička na tachometru ukazuje rychlost devadesát kilometrů za hodinu. Najednou však řidič zahlédne těsně před autem srnu, která vyběhla z lesa lemujícího cestu. Za okamžik se ozve rána a zvíře pod koly umírá a ani řidič nevyvázne bez zranění. Dramatickým okamžikům přitom mohou zabránit průchody pro zvířata pod nebo nad dálnicemi a silnicemi. Těch je ale na jihomoravských cestách málo. A ekodukt, což je most propojující migrační trasy rozdělené silnicí, žádný.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies