Český národní tým začal tažení za světovým šampionátem bezbrankovou remízou v Severním Irsku, i když před zápasem se mluvilo hlavně o výhře. Přesto není podle trenéra Rady bod vzhledem k podmínkám ztrátou.

Nejsem přesvědčen, že tu všichni zabodují. Bylo by hezké všude vyhrávat, ale ctím kvalitu soupeře. Prohráli tam velké týmy, my máme plusový bod. Věřil jsem ve vítězství, dopadlo to na půl.

První půle vypadala lépe, ve druhé to směrem dopředu tolik nešlo.

V první půli jsme měli spoustu věcí. Téměř do ničeho jsme je nepustili. Ve druhé už to bylo horší, byli jsme málo aktivní směrem dopředu do koncovky. Ale jejich nátura je hrát do poslední minuty. Na těžkém terénu a s větrem dohráli jednodušeji.

Nechtěl jste v závěru poslat do hry druhého útočníka?

Možná jsme v mohli. Za stavu 0:0 jsme je přitlačili na jejich polovinu a zvažoval jsem změnit systém na 4-4-2, ale obávali jsme se Healyho a větru. Chtěli hrát na nulu, což se splnilo. Obranná fáze byla kvalitní, koncentrace a nasazení taky. Jen finální přihrávka se nedostavila, nebo byla ukvapená.

Jak jste viděl výkon Baroše?

Akce směřovaly na něj, měl největší šanci hlavou – dobrý timing i náběh. Udržel spoustu míčů. Pracoval kvalitně. Největší šanci zastavil ofsajd. V druhém poločase to měl těžší. Pokud bude nastupovat, jeho sebevědomí by mělo narůst.

Vyhovuje Barošovi systém hry na jednoho útočníka?

Pokud máme dva rychlé ostré kraje Sionka a Šírla, dá se hrát. To v první půli potvrdili. Barošův výběr místa byl v pořádku, ale dobrý balón nedostal. Jistě je to ve dvou lepší, ale zhodnocujeme i kvalitu soupeře.

Tým ve svém středu neměl tvořivého záložníka.

Ti, co tady jsou, mají svoji kvalitu. Věřím jim. Ano, chybí nám kreativní typ Rosického nebo Matějovského. Ti jsou platní, pro nás klíčoví. Musíme se s tím vyrovnat a věřit, že budou brzy v pořádku. Je tu i Otepka, ale tihle dva jsou těžko k nahrazení. A Šimák? Pokud bude hrát kvalitně, je dalším, kterého nemůžeme přehlížet. Hlavně scházela odvaha, ne ti hráči.

Jak to s návratem Rosického a Matějovského vypadá?

Rosa dostal injekci do kolena, měl by začít trénovat. Musíme vyčkat, chtěl bych být optimista. Matějovského situace se nemění. Ještě nemá svolení k tréninku.

Koho vidíte jako další volbu do útoku? Slepičku, Fenina nebo další?

Jsme rádi za oba. Silovou hrou a tahem Slepička splňoval předpoklady. Zvažoval jsem dát Fenina v závěru. Příště to může být jinak. Fenin to bral pozitivně.

Nehodil by se robustnější typ koncového hráče?

Třeba Magera ano. Jde o výkonnost a rozehranost hráčů, aby nám pomohli. Nebo Bednář. Budu rád, když jich bude víc. Lepší, než kdyby nebyli. Nechci nikoho přehlížet, každý má šanci. Papadopulos má taky před sebou budoucnost, ale byl trochu zraněný.

V příštím kvalifikačním zápase vás čeká Polsko.

Máme jeden plusový bod. Oni mají také kvalitu, ale pokusíme se tam bodovat. A vyhrát? To nemůžeme říct stoprocentně.

Kapitán Ujfaluši dostal zbytečnou žlutou kartu. Mluvil jste s ním o tom?

Souhlasím, mluvili jsme o tom. Pokud by se to příště opakovalo, vyvodíme důsledky. Nějaký trest ale stejně přijde.