První ztráta. Čechům zachránil zlatý bod proti Lotyšsku až v závěru Pilař

Praha - Mít po pěti zápasech 15 bodů? Zůstalo jen u snu. Fotbalová reprezentace v kvalifikaci na Euro 2016 poprvé klopýtla, v pražském Edenu remizovala s Lotyšskem 1:1. Hosté vedli díky gólu Višnakovse ze 30. minuty, těsně před koncem vyrovnal Pilař. Češi ve skupině A přesto udrželi první místo, druhý Island ztrácí bod.

28.3.2015 8 AKTUALIZOVÁNO 28.3.2015

Václav Pilař se (v červeném) se probíjí přes lotyšskou přesilu.Foto: ČTK/Michal Kamaryt

Trenér Pavel Vrba poslal na plac levého beka Limberského, přestože se od čtvrtka spekulovalo o jeho zranění. A na levém kraji zálohy místo Pilaře nečekaně začal Krejčí.

ON-LINE reportáž ze zápasu čtěte ZDE

Hostitele v první půli srážela nepřesnost, málo kreativity a příliš častá neschopnost přejít přes pozornou lotyšskou obranu. Vyloženou tutovku Češi neměli.

Ve 30. minutě se už Edenem nesl pískot: česká chyba na soupeřově polovině, lotyšský brejk a gól Višnakovse. Mimochodem, pro Lotyše to byla teprve druhá trefa v kvalifikaci. A taky nápadná připomínka zápasu z Eura 2004: i tenkrát Lotyšsko vedlo, jenže partie v Aveiru měla sladší konec – Česko otočilo skóre a vyhrálo 2:1.

Druhý poločas byl z českého pohledu výrazně lepší, utkání začalo mít tempo a vzrušovat, ale z tlaku vyplaval jen jeden gól: v 90. minutě vyrovnal střídající žolík Pilař a vykouzlil pro Česko zlatý bod. Svěřenci trenéra Vrby mohli ve strhujícím finále přidat vítězný zásah, ale nepovedlo se. "Je to facka," řekl Tomáš Rosický.

Zmar a střelecké trápení

Pojďme od začátku. Lotyši měli první šanci už ve 3. minutě, když Zjuzins z rohu nacentroval na hlavu kapitána Gorkšse. Míč proletěl těsně vedle Čechovy branky a stadionem projela vlna kolektivní úlevy, stejně jako když záložník Rakels střílel doprostřed branky. Pak ale přišlo Višnakovsovo sólo, střela po zemi a lotyšské vedení.

"Byla to moje chyba," uznal pak Dočkal, jenž špatnou rozehrávkou standardní situace nabídl soupeři snadný brejk.

A Češi v první půli? Lafatovi střela nesedla, Krejčí při pokusu o obstřelení gólmana mířil těsně nad šibenici a Darida pálil půl metru vedle pravé tyče. Hromové „My chceme gól!" nesoucí se z tribun bylo marné. Ke konci poločasu měli domácí slušný tlak, ale vyrovnat se nepovedlo ani krátce před pauzou Plašilovi.

O přestávce kouč Vrba stáhl Plašila, jehož vystřídal útočně laděný Pilař. Od kouče to bylo osudové rozhodnutí. Plzeňský fantom se projevil hodně brzy – v 50. minutě byl na začátku akce, kterou zakončila Lafatova hlavička těsně nad.

Zachráncem Pilař

Vrbova parta měla převahu a trenér ještě přikládal, když na poslední půlhodinu poslal na hřiště druhého útočníka Necida. Následoval ohňostroj českých šancí: Procházka minul, Lafatovu hlavičku vyrazil brankář a střela Pilaře skončila vedle.

V 64. minutě mohl Rakels rozhodnout, Čech však pohotově zasáhl. Těsně před koncem mazaně střílel na prázdnou branku jablonecký útočník Šabala, míč se však kutálel těsně mimo.

Obojí Lotyše nakonec mrzelo, když na poslední chvíli vyrovnal Pilař. Velká úleva, ale i rozčarování. Mluvili o něm hlavně hráči v čele s Lafatou a Dočkalem. "Je to ztráta," shrnul kanonýr Sparty, který hledá formu z podzimu. A jeho soukmenovec? "S bodem jsme zklamáni, vůbec nám nesedl začátek utkání," uvedl Dočkal.

Příští kvalifikační mač Česko sehraje 12. června na Islandu.

Česká republika - Lotyšsko 1:1 (0:1)

Branky: 90. Pilař - 30. A. Višnakovs. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Sobrino (všichni Šp.). ŽK: Limberský, Dočkal - Gorkšs, Freimanis. Diváci: 13.722.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Procházka, M. Kadlec, Limberský - Darida, Plašil (46. Pilař) - Dočkal, Rosický, Krejčí (57. Necid) - Lafata (81. V. Kadlec). Trenér: Vrba.
Lotyšsko: Vanins - Freimanis, Dubra, Gorkšs, Maksimenko - Rakels, Tarasovs, Laizans (66. Ikaunieks), Zjuzins (87. Žigajevs), A. Višnakovs (82. Fertovs) - Šabala. Trenér: Pahars.

MARTIN MLS

Autor: Redakce

28.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 8

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.