Rapid zaskočil Villarreal. Dortmund zažehnal ostudu, Neapol dala pět gólů

Praha - Fotbalisté Marseille zvítězili na hřišti Groningenu 3:0 a jsou v čele "liberecké" skupiny. Rapid Vídeň zaskočil Villarreal a v "plzeňské" skupině si připsal tři body za výhru 2:1. Schalke si zastřílelo na Kypru, kde porazilo APOEL snadno 3:0. Další německý gigant Dortmund naopak doma odvrátil blamáž až v nastavení a porazil Krasnodar 2:1. Neapol si zastřílela, porazila Bruggy 5:0.

17.9.2015 AKTUALIZOVÁNO 17.9.2015

Fotbalisté Krasnodaru se v Dortmundu brzy ujali vedení díky gólu MamajevaFoto: ČTK/IMAGO

Marseille byla od počátku utkání v Groningenu aktivnější a v 25. minutě otevřela skóre. Přízemní střelou překonal gólmana Padta N'Koudou, který do kádru Olympique přestoupil před sezonou z Nantes.

Několik minut poté mohl vyrovnat Hoesen, z přímého kopu však těsně minul. V závěru poločasu naopak zvýšil náskok hostů Ocampos, který si po přihrávce za obranu od Zamba Anguissy obhodil nizozemského gólmana a zakončil do odkryté brány.

Přestože se domácí po přestávce několikrát dostali k zakončení, v 61. minutě zaúřadovala znovu Marseille, když Alessandrini střelou k tyči upravil na konečných 0:3.

Hofmann pomohl k obratu

Dění v druhé skupině, která zajímá Plzeň? Villarreal se v závěru prvního dějství dostal do vedení, po Rukavinově centru se hlavou prosadil útočník Baptistao.

Hned po přestávce ale Rapid dokázal stav otočit, u obou branek byl záložník Steffen Hofmann. Nejprve se po jeho centru do vápna z přímého kopu trefil Schwab, o tři minuty později sám Hofmann proměnil penaltu nařízenou poté, co Bonera fauloval v šestnáctce Prosenika. Španělé ze závěrečného tlaku nic nevytěžili a Rapid tak získal cenné tři body.

Schalke v Nikósii ovládlo první poločas. Dva nebezpečné pokusy Meyera a Geise skončily na brankové konstrukci, v 28. minutě už ale přesně zakončil hlavou stoper Matip. O osm minut později se střelou z dálky prezentoval nizozemský kanonýr Huntelaar a zvýšil na 2:0 pro hosty. Se šancí Vandera na druhé straně si poradil brankář Fährmann.

V druhém poločase rozvlnil síť APOELu Goretzka, jeho trefu ale sudí Chapron neuznal, neboť jeden z hráčů Schalke v ofsajdovém postavení bránil gólmanovi ve výhledu. Přesto se hosté třetího zásahu dočkali, prosadil se znovu Huntelaar. Schalke mělo hlídání třígólového náskoku zjednodušené i vyloučením De Vincentiho v 77. minutě.

Vaclík a Suchý byli u výhry

Gólman Tomáš Vaclík i obránce Marek Suchý nastoupili za Basilej na hřišti Fiorentiny, ani jeden z nich ale nedokázal zastavit ve čtvrté minutě skórujícího Kaliniče.

Po změně stran mohl navýšit náskok "Violy" Blaszczykowski, trefil však tyč. Útočník Basileje Janko sice chvíli poté překonal brankáře Sepeho, gól však nebyl uznán pro ofsajd. V 66. minutě dostal červenou kartu domácí obránce Rodríguez a Basilej přesilovku využila k obratu. Po pěti minutách vyrovnal Bjarnason, v 79. minutě na něj navázal Elneny a upravil stav na konečných 2:1 pro švýcarský tým.

V základní sestavě Fenerbahce Istanbul, jež prohrálo 1:3 s Molde, figuroval i český stoper Michal Kadlec. Norský celek poslal do vedení v 36. minutě z pokutového kopu Höiland, o šest minut později vyrovnal bývalý hráč Manchesteru United či Sportingu Lisabon Nani.

Severský celek rozhodl v druhém poločase po trefách Elyounoussiho a Linnese. První jmenovaný sice v 84. minutě po druhé žluté kartě svůj tým oslabil, o překvapivý tříbodový zisk ale Molde nepřišlo.

Pak Ču-ho rozjásal Dortmund

Celý zápas odehrál v dresu dánského Midtjyllandu obránce Filip Novák a mohl se spoluhráči oslavit vítězství 1:0 nad Legií Varšava. Rozhodl o něm Kucharczykův vlastní gól z 60. minuty.

Václav Černý chyběl u remízy Ajaxu Amsterodam 2:2 s Celticem Glasgow.

Dortmund sice byl v utkání s Krasnodarem výrazně střelecky aktivnější, na těsné vítězství 2:1 se ovšem hodně nadřel. Ruský tým dokonce od 12. minuty vedl zásluhou Mamajeva, těsně před přestávkou ale dokázal srovnat Ginter a v třetí minutě nastavení rozhodl o desáté soutěžní výhře Borussie v této sezoně při svém debutu za žlutočerné korejský obránce Pak Ču-ho.

Tottenham sice od sedmé minuty prohrával s Karabachem po Almeidově proměněné penaltě, i díky dvěma slepeným zásahům Son Hung-mina ale zápas otočil a zvítězil 3:1. Stejným poměrem si poradilo Bilbao s Augsburgem.

1. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Skupina A:
Fenerbahce - Molde 1:3 (1:1)
Branky: 42. Nani - 36. Höiland z pen., 53. Elyounoussi, 65. Linnes. ČK: 84. Elyounoussi (Molde).

Ajax Amsterodam - Celtic Glasgow 2:2 (1:2)
Branky: 25. Fischer, 84. Schöne - 8. Bitton, 42. Lustig. ČK: 74. Izaguirre (Celtic).

1. Molde 1 1 0 0 3:1 3
2. Ajax Amsterodam 1 0 1 0 2:2 1
Celtic Glasgow 1 0 1 0 2:2 1
4. Fenerbahce 1 0 0 1 1:3 0

Skupina B:
Sion - Kazaň 2:1 (1:0)
Branky: 11. a 82. Konaté - 65. Kanunnikov.

Dortmund - Krasnodar 2:1 (1:1)
Branky: 45.+1 Ginter, 90.+3 Pak Ču-ho - 12. Mamajev.

Neapol - FC Bruggy 5:0 (3:0)
Branky: 5. a 77. Callejón, 19. a 25. Mertens, 53. Hamšík.

Midtjylland - Legia Varšava 1:0 (0:0)
Branky: 60. vlastní Kucharczyk. ČK: 88. Furman (Legia).

Rapid Vídeň - Villarreal 2:1 (0:1)
Branky: 50. Schwab, 53. S. Hofmann z pen. - 45. Baptistao.
Sestavy:
Rapid: Novota - Pavelic, Dibon, M. Hofmann, Stangl (90.+2 Auer) - Grahovac, Schwab - Schaub (64. Schobesberger), S. Hofmann, Kainz (72. Huspek) - Prosenik. Trenér: Barisic.
Villarreal: Barbosa - Rukavina, Bonera, Ruíz, Jokič - Samu (46. Castillejo), Dos Santos, Bruno, Suárez (79. Leiva)- Baptistao, Adrián (69. Bakambu). Trenér: Marcelino.

Groningen - Marseille 0:3 (0:2)
Branky: 25. N'Koudou, 39. Ocampos, 61. Alessandrini.
Sestavy:
Groningen: Padt - Hateboer, Kappelhof, Lindgren, Tamata - Maduro, De Leeuw, Tibbling - Linssen, Hoesen (66. Mahi), Rusnák (70. Drost). Trenér: Van de Looi.
Marseille: Mandanda - Isla, Sparagna, Rekik, Mendy (66. De Ceglie) - Zambo Anguissa, Silva (82. Rolando), Romao - Alessandrini (75. Sarr), Ocampos, N'Koudou. Trenér: Míchel.

1. Marseille 1 1 0 0 3:0 3
2. Braga 1 1 0 0 1:0 3
3. Slovan Liberec 1 0 0 1 0:1 0
4. Groningen 1 0 0 1 0:3 0

Skupina G:
Dněpropetrovsk - Lazio Řím 1:1 (0:1)
Branky: 90.+4 Selezňov - 34. Milinkovič-Savič.

St. Etienne - Rosenborg 2:2 (1:1)
Branky: 4. Berič, 87. Roux z pen. - 16. Mikkelsen, 79. Svensson.

Branka: 28. Sosa.

Sporting Lisabon - Lokomotiv Moskva 1:3 (0:1)
Branky: 50. Montero - 12. a 56. Samedov, 65. Niasse.

Fiorentina - Basilej 1:2 (1:0)
Branky: 4. Kalinič - 71. Bjarnason, 79. Elneny. ČK: 66. Rodríguez (Fiorentina).

1. Basilej 1 1 0 0 2:1 3
2. Belenenses 1 0 1 0 0:0 1
Lech Poznaň 1 0 1 0 0:0 1
4. Fiorentina 1 0 0 1 1:2 0

Skupina J:
Tottenham - Karabach Agdam 3:1 (2:1)
Branky: 28. a 30. Son Hung-min, 86. Lamela - 7. Almeida z pen.

Skupina K:
Asteras Tripolis - Sparta Praha 1:1 (1:0)
Branky: 2. Mazza - 56. Lafata.

APOEL Nikósie - Schalke 0:3 (0:2)
Branky: 35. a 71. Huntelaar, 28. Matip. ČK: 77. De Vincenti (APOEL).
Sestavy:
APOEL: Waterman - Sérgio, Astiz, Carlao, Antoniades (23. Artymatas) - Makridis, Morais, Vinicius (62. Štilič), De Vincenti - Soteriu (56. Cavenaghi), Vander. Trenér: Kecbaja.
Schalke: Fährmann - Caicara, Matip, Neustädter, Aogo - Sané (80. Sam), Geis (61. Höger), Goretzka, Meyer - Di Santo, Huntelaar (75. Höjbjerg). Trenér: Breitenreiter.

1. Schalke 1 1 0 0 3:0 3
2. Sparta Praha 1 0 1 0 1:1 1
Tripolis 1 0 1 0 1:1 1
4. APOEL Nikósie 1 0 0 1 0:3 0

Skupina L:
Partizan Bělehrad - Alkmaar 3:2 (2:1)
Branky: 11. a 40. Oumaru, 89. Živkovič - 34. Van der Linden, 90.+3 Henriksen. ČK: 78. Hupperts (Alkmaar).

Bilbao - Augsburg 3:1 (0:1)
Branky: 55. a 66. Aduriz, 90. Susaeta - 15. Altintop.

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.