Real nedal šanci Elche a je v čele, Barcelona i Atlético Madrid vyhořely

Madrid - Dramatická bitva o španělský fotbalový trůn pokračuje. Real Madrid bez potrestaného Ronalda smetl Elche 3:0, svůj gólový účet opět rozšířil Bale. Barcelona nezvládla bitvu se San Sebastianem, jediný gól katalánského klubu vstřelil Messi.

23.2.2014 AKTUALIZOVÁNO 23.2.2014

Gareth Bale z Realu Madrid (vlevo) a Javi Marquez z Elche.Foto: ČTK/EFE/Fernando Alvarado

Fotbalisté Realu Madrid porazili ve španělské lize Elche 3:0 a po dvacátém vítězství v sezoně jdou do čela tabulky. Z něj sesadili Barcelonu, která nezvládla duel na hřišti San Sebastianu a podlehla 1:3.

Real v lize zvládl i poslední třetí zápas bez distancovaného kanonýra Cristiana Ronalda, jemuž dnes vedení soutěže zamítlo žádost o prominutí zbytku trestu za červenou kartu. V generálce na středeční duel Ligy mistrů na hřišti Schalke zařídili vítězství "Bílého baletu" Asier Illarramendi, který hrál místo rovněž potrestaného Luky Modriče, a ve druhém poločase Gareth Bale a Isco.

Barcelona prohrávala na hřišti San Sebastianu po půlhodině vlastní brankou Kamerunce Alexandra Songa. Vyrovnání zařídil obhájci titulu v 36. minutě Lionel Messi šestou trefou v posledních čtyřech ligových zápasech.

Hosté ale výsledek otočit nedokázali. Ve druhém poločase zvýšil vedení domácích svým šestnáctým gólem v sezoně nejlepší střelec klubu Antoin Griezmann. Na konečných 3:1 pak uzavřel pět minut po něm David Zurutuza, který díky dobře načasovanému náběhu usměrnil do sítě těsně před gólmanem Valdésem Griezmannův centr.

Atlético schytalo tvrdou ránu od Pamplony

Po sobotní překvapivé porážce Barcelony 1:3 se San Sebastianem dnes nečekaně ztratilo body i Atlético Madrid, které podlehlo v Pamploně 0:3. Real tak díky sobotní výhře 3:0 nad Elche získal před oběma rivaly tříbodový náskok.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho nenavázali na čtyři dny staré vítězství 1:0 v osmifinále Ligy mistrů nad AC Milán a s Osasunou prohrávali už od šesté minuty. Na zadní tyči si na míč po rohu počíhal nehlídaný Álvaro Cejudo.

Ještě do přestávky zvýšili náskok navarrského týmu střelou z 20 metrů Emiliano Armenteros a hlavičkou po křídelní akci záložník Roberto Torres. Atlético utrpělo celkově třetí a zároveň i nejvyšší ligovou porážku v ročníku a v tabulce je třetí o skóre za Barcelonou.

Betis dohrával v devíti

Fotbalisté Bilbaa vyhráli 2:0 nad Betisem Sevilla. Na čtvrtém místě tabulky si udrželi čtyřbodový náskok před San Sebastianem, který v sobotu překvapil vítězstvím 3:1 nad Barcelonou.

Beznadějně poslední Betis prohrával od 34. minuty, kde proměnil pokutový kop Iker Muniain. Za penaltový zákrok viděl žlutou kartu Damien Perquis a za protesty Lolo Reyes, oba si následně vykoledovali i druhé napomínání a Betis musel od 58. minuty dohrávat v devíti. Dlouhou přesilovku zužitkoval až v 81. minutě Guillermo Fernández.

Vylučovalo se i v utkání mezi Vallecanem a Sevillou, která ale přišla na hřišti Raya o Vicenteho Iborru po druhé žluté kartě až sedm minut před koncem. V té době už vedla díky trefě Cokeho v Madridu 1:0, tento výsledek uhájila a ukončila sérii šesti zápasů bez vítězství.

Valencii spasil v utkání s Granadou gól devatenáctiletého obránce Rubéna Veza, který při svém debutu zařídil výhru 2:1. "Netopýři" museli zápas otáčet po gólu Pitiho ze 47. minuty, o vyrovnávací branku se postaral Paco Alcácer v 64. minutě.

Španělská fotbalová liga - 25. kolo:

Valladolid - Levante 1:1 (52. Guerra - 25. Casadesús), Real Madrid - Elche 3:0 (34. Illarramendi, 72. Bale, 81. Isco), Vigo - Getafe 1:1 (59. Rafinha - 20. Lafita), San Sebastian - FC Barcelona 3:1 (32. vlastní Song, 54. Griezmann, 59. Zurutuza - 36. Messi), Almería - Málaga 0:0, Vallecano - FC Sevilla 0:1 (58. Coke), Betis Sevilla - Bilbao 0:2 (34. Muniain z pen., 81. Fernández), Valencie - Granada 2:1 (64. Alcácer, 90.+1 Vezo - 47. Piti), Pamplona - Atlético Madrid 3:0 (6. Cejudo, 21. Armenteros, 42. Torres), Espaňol Barcelona - Villarreal 1:2 (77. Córdoba - 36. Moi Gómez, 50. Perbet).

Rakušané volí v opakovaných volbách nového prezidenta

Vídeň - V Rakousku začalo opakované druhé kolo prezidentských voleb. Voliči si vybírají mezi nezávislým kandidátem podporovaným stranou Zelených Alexanderem Van der Bellenem a členem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem. Květnové hlasování, v němž zvítězil Van der Bellen, kvůli formálním chybám při sčítání hlasů zrušil ústavní soud.

Duka slouží mši k otevření německy mluvící farnosti v Praze

Praha - V souvislosti s otevřením farnosti německého jazyka v Praze na Novém Městě bude dnes pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka sloužit od 11:00 mši v kostele sv. Jana Nepomuckého Na Skalce. Německou farnost zřídil Duka k 1. říjnu, důvodem byl růst německy hovořící komunity a snaha o obrození staleté přítomnosti německého kulturního živlu v hlavním městě, uvedlo na webu pražské arcibiskupství.