Real ve španělské lize podlehl Betisu 0:1, Barcelona s Atlétikem mu unikají

Sevilla - Fotbalisté Barcelony zdolali ve 13. kole španělské ligy Levante 4:0 a udrželi si tříbodový náskok v čele tabulky před Atlétikem Madrid. Příští soupeř Plzně ve skupině Evropské ligy Atlético dnes zdolalo Sevillu také 4:0. Ztrátu naopak vinou překvapivé porážky 0:1 s Betisem nabral obhájce titulu Real Madrid a na Barcelonu má již jedenáctibodové manko.

25.11.2012

Zklamaný záložník Realu Luka Modrič.Foto: ČTK/AP/Angel Fernandez

Barcelona nedokázala překonat obranu valencijského soupeře během celé první půle, hned po přestávce ale favorita uklidnil Messi. Ten ve 47. minutě zužitkoval pas za obranu od Iniesty a hned v 52. minutě zpětnou přihrávku stejného hráče. Autor obou asistencí pak propálil brankáře Munuu z dálky a přidal třetí gól, vzápětí skvěle uvolnil Fábregase před čtvrtou brankou.

Messi v této ligové sezoně vstřelil již 19 branek a v letošním roce zaznamenal celkově 82 zásahů. Na absolutního rekordmana v počtu gólů nastřílených během kalendářního roku Němce Gerda Müllera ztrácí už jen tři branky.

Real ukončil sérii pěti ligových výher a nebodoval poprvé od září, kdy prohrál stejným poměrem na půdě druhého sevillského celku FC. Domácí Betis poslal v sobotu večer do vedení v 17. minutě záložník Beňat Etxebarria křížnou střelou k tyči, favorit na ni už odpověď nenašel. Real zůstal v tabulce třetí s 26 body, Betis si polepšil na pátou příčku.

Utkání Atlétika se Sevillou rozhodla v Madridu 21. minuta. Rozhodčí vyloučil za faul v pokutovém území Fazia a svůj jedenáctý gól v sezoně přidal z penalty kanonýr Falcao. Těsně před přestávkou pak poslal míč za vlastního brankáře Spahič a na 3:0 zvýšil vzápětí Koke.

Poslední branku přidal v nastavení druhé půle stoper Miranda. Sevilla dostala v posledních dvou zápasech devět branek, utkání navíc dohrávala po vyloučení Rakitiče v devíti. Rozhodčí ukázal červenou kartu za protesty ještě Lunovi, i když ten v té době seděl jen na lavičce náhradníků.

Trenér Diego Simeone, jehož hráči pokračují v rekordním vstupu do soutěže a vyhráli již jedenácté ze třinácti utkání, nasadil sestavu: Courtois - Juanfran, Miranda, Godín, Felipe Luis - Koke (77. Raúl García), Tiago, Gabi (73. Emre), Turan - Falcao, Diego Costa (65. Cristian Rodríguez).

Trenér Bilbaa Marcelo Bielsa dal poprvé v ročníku v základní sestavě příležitost útočníkovi Llorentemu, který nechce prodloužit smlouvu, končící po této sezoně. Nejlepší střelec týmu z minulé sezony se ale neprosadil, jedinou branku domácích dal ve 24. minutě De Marcos. V 52. minutě však srovnal na konečných 1:1 Aguilar.

Athletic nastoupil v sestavě: Iraizoz - Iraola, Ekiza, Amorebieta, Aurtenetxe (70. Ibai Gómez) - De Marcos, Iturraspe, Ander - Susaeta, Llorente, Muniain.
Sparta sehraje závěrečné šesté kolo Evropské ligy v Bilbau 6. prosince, kdy se rovněž utká Plzeň doma s obhájcem titulu Atlétikem Madrid. Oba čeští zástupci si již zajistili účast v jarní části soutěže.

Španělská fotbalová liga - 13. kolo:

Betis Sevilla - Real Madrid 1:0 (17. Beňat), Espaňol Barcelona - Getafe 0:2 (17. Pedro León, 90.+1 Mané), Bilbao - La Coruňa 1:1 (24. De Marcos - 52. Aguilar), Atlético Madrid - FC Sevilla 4:0 (22. Falcao z pen., 40. vlastní Spahič, 44. Koke, 90.+2 Miranda), Levante - FC Barcelona 0:4 (47. a 52. Messi, 57. Iniesta, 63. Fábregas).

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.