Real zazdil naděje Manchesteru City na osmifnále LM, Arsenal uspěl

Praha - Dalších šest postupujících ve středu poznala fotbalová Liga mistrů, účast v osmifinále si v 5. kole zajistily AC Milán, Paris St. Germain, Dortmund, Real Madrid, Arsenal a Schalke 04.

21.11.2012
8 fotografií

Kanonýr Realu Madrid Cristiano Ronaldo (vpravo) a Francisco Javi Garcia z Manchesteru City.Foto: ČTK/EMPICS/Mike Egerton

Naopak ani na druhý pokus nepostoupí ze skupiny bohatý Manchester City, který ztratil naději po domácí remíze 1:1 ve šlágru středečního programu s Realem Madrid.

Už dříve vybojovaly účast v jarní vyřazovací fázi Málaga, Porto, Barcelona, Manchester United, Šachtar Doněck, Bayern Mnichov a Valencie. Před závěrečným 6. kolem zůstávají ve hře poslední tři volná postupová místa.

Dortmund slaví účast mezi šestnáctkou nejlepších týmů poprvé od sezony 2002/03. Postup stvrdil na hřišti Ajaxu Amsterodam, kde do poločasu skórovali Reus, Götze a Lewandowski. Borussia tak po sedmi zápasech zvítězila v pohárech venku, což podtrhl druhým gólem Lewandowski. Nic na tom nezměnilo ani Hoesenovo snížení.

V minulém ročníku skončil Dortmund poslední, letos ale s předstihem nečekaně vyhrál skupinu D, která je považovaná za nejtěžší. Nechal za sebou i slavný Real, který po remíze 1:1 na stadionu Manchesteru City skončí kvůli horší vzájemné bilanci druhý.

Manchester City opět neokusí osmifinále

Bohatý Manchester City, který bez porážky vede Premier League, stejně jako vloni končí už v základní části. S Realem prohrával od desáté minuty, kdy si Benzema na hranici ofsajdu sběhl až před Harta a zblízka otevřel skóre. V 73. minutě dostal červenou kartu hostující Arbeloa a Agüero z penalty srovnal. Druhý gól, který by City nechal v postupové hře, už ale nepřišel. José Mourinho z Realu se v 49 letech stal nejmladším koučem, který odkoučoval sto duelů v Lize mistrů.

Jasno je také ve skupině B. Arsenal stále bez kapitána české reprezentace Tomáše Rosického porazil Montpellier 2:0 a potřinácté za sebou si zahraje minimálně osmifinále. Francouzského nováčka v Londýně v úvodu zachránilo břevno, po přestávce ale rozhodli Wilshere a Podolski.

Arsenal poslala dál výhra Schalke nad Olympiakosem Pireus 1:0. Tým z Gelsenkirchenu přestřílel hosty v poměru 20:3, prosadil se ale až v 77. minutě, kdy rozhodl Fuchs.

Málaga překvapila, vyhrála skupinu

Málaga si jako nováček nečekaně s předstihem zajistila vítězství ve skupině C. Španělský celek remizoval v Petrohradu 2:2 a díky lepší vzájemné bilanci s AC Milán už nemůže být předstižen.

Málaga měla před soubojem v chladném Rusku jistotu postupu, k zápasu ale přistoupila naplno a v rozmezí mezi osmou a devátou minutou získala dvougólový náskok. Zenit po pauze tlačil a nakonec se mu povedlo čtyři minuty před koncem srovnat poté, co Fajzulin z hranice vápna propálil vše před sebou.

Naděje Petrohradu ale žila jen dvě a půl hodiny, než AC Milán zvítězil 3:1 na půdě Anderlechtu Brusel. Domácí sice měli v úvodu více ze hry, své šance však zahodili. Milán po přestávce udeřil hned z první vážnější střely na branku, když se prosadil talentovaný kanonýr El Shaarawy. Druhý gól vsítil Mexes, domácí sice v oslabení zabojovali a snížili, razítko na milánský postup ale dal už v nastavení Pato.

Bohatý Paris St. Germain odolával v Kyjevě celý poločas domácímu tlaku, aby ve 45. minutě sám udeřil. Po rychlé akci a Ibrahimovicově přihrávce skóroval Lavezzi. Stejný hráč pak po chybě v domácí obraně přidal do odkryté branky pojistku.

Také Porto stejně jako Málaga už nemohlo přijít o postup, proti nejhoršímu týmu soutěže Dinamu Záhřeb ale nechtělo připustit ostudu. Favorit zvítězil v poklidu 3:0 a hosté si pohoršili ve skóre po pěti zápasech na 0:13.

Fotbalová Liga mistrů - 5. kolo základních skupin:

Skupina A:

Dynamo Kyjev - Paris St. Germain 0:2 (0:1)
Branky: 45. a 52. Lavezzi. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 36.712.

FC Porto - Dinamo Záhřeb 3:0 (1:0)
Branky: 20. L. González, 67. Moutinho, 85. Varela. Rozhodčí: Tagliavento (It.). Diváci: 27.603.

1. FC Porto 5 4 1 0 9:2 13
2. Paris St. Germain 5 4 0 1 12:2 12
3. Dynamo Kyjev 5 1 1 3 5:9 4
4. Dinamo Záhřeb 5 0 0 5 0:13 0

Skupina B:

Arsenal - Montpellier 2:0 (0:0)
Branky: 49. Wilshere, 63. Podolski. Rozhodčí: Aydinus (Tur.). Diváci: 59.760.

Schalke 04 - Olympiakos Pireus 1:0 (0:0)
Branka: 77. Fusch. Rozhodčí: Kuipers (Niz.). Diváci: 52.254.

1. Schalke 04 5 3 2 0 9:5 11
2. Arsenal 5 3 1 1 9:6 10
3. Olympiakos Pireus 5 2 0 3 7:8 6
4. Montpellier 5 0 1 4 5:11 1

Skupina C:

Petrohrad - Málaga 2:2 (0:2)
Branky: 49. Danny, 86. Fajzulin - 8. Buonanotte, 9. Fernández. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.). ČK: 90.+5 Bystrov (Petrohrad). Diváci: 19.000.

Anderlecht Brusel - AC Milán 1:3 (0:0)
Branky: 78. De Sutter - 47. El Shaarawy, 71. Mexes, 90.+1 Pato. Rozhodčí: Skomina (Slovin.). ČK: 70. Nuytinck (Anderlecht). Diváci: 19.803.

1. Málaga 5 3 2 0 10:3 11
2. AC Milán 5 2 2 1 7:5 8
3. Petrohrad 5 1 1 3 5:9 4
4. Anderlecht 5 1 1 3 2:7 4

Skupina D:

Manchester City - Real Madrid 1:1 (0:1)
Branky: 73. Agüero z pen. - 10. Benzema. Rozhodčí: Rocchi (It.). ČK: 73. Arbeloa (Real). Diváci: 45.740.

Ajax Amsterodam - Borussia Dortmund 1:4 (0:3)
Branky: 86. Hoesen - 41. a 67. Lewandowski, 8. Reus, 36. Götze. Rozhodčí: Proenca (Portug.). Diváci: 47.500.

1. Dortmund 5 3 2 0 10:5 11
2. Real Madrid 5 2 2 1 11:8 8
3. Ajax Amsterodam 5 1 1 3 7:12 4
4. Manchester City 5 0 3 2 7:10 3

21.11.2012 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.