Chelsea zdolala Manchester, Rosický připravil vítězný gól Arsenalu

Londýn - Fotbalisté Arsenalu s Tomášem Rosickým v základní sestavě udolali Queens Park 1:0, když se o nejrychlejší gól tohoto ročníku Premier League postaral ve 20. vteřině po přihrávce českého záložníka Walcott. Chelsea s Petrem Čechem v brance porazila Manchester United 1:0, rozhodl vlastní gól Jonese.

5.5.2013

Cesar Azpilicueta z Chelsea (uprostřed) si zpracovává míč před Patricem Evrou z Manchesteru United.Foto: ČTK/AP/Jon Super

Ve šlágru 36. kola anglické ligy zvítězila Chelsea s Petrem Čechem v brance na hřišti mistrovského Manchesteru United 1:0 a v tabulce se posunula na třetí místo, bod před londýnský Arsenal. Svěřenci trenéra Beníteze mají navíc odložené utkání s Tottenhamem k dobru.

Liverpool jen remizoval v městském derby s Evertonem 0:0. Hostům se sice ve druhém poločase podařilo vstřelit branku, rozhodčí ji však kvůli faulu neuznal. Náskok Evertonu před jeho městským rivalem tak zůstává pět bodů.

O jedinou trefu duelu Manchesteru United - Chelsea se postaral tři minuty před koncem vlastním gólem obránce Phil Jones, který tečoval křížnou střelu Španěla Juana Maty. Vzápětí dostal Brazilec Rafael červenou kartu po faulu na krajana Davida Luize a domácí dohrávali v deseti.

Šlo o vůbec první vyloučení Manchesteru United v této sezoně a mistrovský klub byl zároveň posledním týmem anglické ligy, který ještě červenou kartu neobdržel. Oslabení domácí již na vyrovnání nedosáhli a po rekordní šňůře 66 zápasů se poprvé střelecky neprosadili.

Liverpoolské derby nemělo vítěze

V 220. liverpoolském derby nepadla branka poprvé od 3. února 2007. Nejblíže k vedení byli hosté v 56. minutě, kdy se po rohovém kopu hlavou prosadil Francouz Sylvain Distin, jenže ještě předtím fauloval domácího gólmana Pepeho Reinu útočník Victor Anichebe.

Everton čeká na ligovou výhru s Liverpoolem již pět zápasů, naposledy zdolal "Reds" v říjnu 2010 doma 2:0. Everton má stále teoretickou šanci na postup do evropských pohárů, na pátou příčku zajišťující účast v Evropské lize ztrácí dvě kola před koncem pět bodů. Pátý Tottenham má však utkání k dobru.

Wigan si drží naději na záchranu

Fotbalisté Wiganu v cestě za vítězstvím 3:2 na hřišti West Bromwiche ve 36. kole anglické ligy dvakrát srovnali nepříznivé skóre a udrželi naději na udržení v nejvyšší soutěži. Arsenal s Tomášem Rosickým v základní sestavě zdolal díky nejrychlejšímu gólu sezony Queens Park 1:0 a uhájil svou pozici před Tottenhamem, který stejným výsledkem porazil Southampton. Nejméně do nedělního duelu Chelsea je třetí.

Wigan prohrával poprvé ve 29. minutě, kdy kombinaci zakončil do prázdné branky Shane Long, srovnání ale zařídil o deset minut později hlavou Arouna Koné. Po pauze pak na trefu Garetha McAuleyho brzy zareagoval James McArthur.

Deset minut před koncem rozhodl zápas Callum McManaman, který přidal svůj druhý prvoligový gól jen týden po tom premiérovém. Finalista Anglického poháru Wigan ztrácí dva body na Sunderland, který ale čeká duel 36. kola až v pondělí. Jen o bod větší manko má však na Newcastle a Norwich a navíc má i zápas k dobru vůči oběma týmům.

Rosický připravil nejrychlejší gól sezony

Arsenal poslal podobně jako před týdnem proti Manchesteru United brzy do vedení Theo Walcott. Šlágr minulého kola otevřel po asistenci Rosického už ve druhé minutě, tentokrát se ve 20. vteřině postaral o vůbec nejrychlejší gól tohoto ročníku Premier League a na začátku akce byl znovu český záložník.

Walcott poprvé v kariéře nastřílel ve všech soutěžích v sezoně 20 branek a po půlhodině se přiblížil další, ale trefil jen tyč. Poté začali mít převahu Rangers, ale "Kanonýři" již výhru uhájili. Celkově vyhráli popáté za sebou.

Tottenham opět zachránil Bale

Tottenham v duelu se Southamptonem již tradičně zachránil Gareth Bale, vítěz ankety novinářů i hráčů o nejlepšího fotbalistu sezony. Třiadvacetiletý Velšan si v 86. minutě seběhl od postranní čáry a z hranice pokutového území rozhodl nechytatelnou střelou.

Stejně jako Newcastle na tom mohla být i Aston Villa, jenže minutu před koncem ji zachránil gólem na 2:1 proti Norwichi Gabriel Agbonlahor. Ten zařídil i první gól birminghamského týmu, na který však z penalty odpověděl Grant Holt.

Reading, který před týdnem bezbrankovou remízou s QPR zpečetil svůj sestup, přerušil příliš pozdě sérii deseti zápasů bez výhry. Dnes přestřílel Fulham 4:2 a jeho trenér Nigel Adkins se v šestém zápase u týmu dočkal výhry.
Duely Newcastlu s West Hamem a druhého Manchesteru City se Swansea skončily bez branek.

ANGLIE, 36. kolo:

Fulham - Reading 2:4 (70. a 77. Ruiz - 12. z pen. a 62. Robson-Kanu, 75. Le Fondre, 83. Karacan), Norwich - Aston Villa 1:2 (74. Holt z pen. - 55. a 89. Agbonlahor), Swansea - Manchester City 0:0, West Bromwich - Wigan 2:3 (29. Long, 50. McAuley - 39. Koné, 58. McArthur, 80. McManaman), West Ham United - Newcastle 0:0, Tottenham - Southampton 1:0 (86. Bale), QPR - Arsenal 0:1 (1. Walcott), Liverpool - Everton 0:0, Manchester United - Chelsea 0:1 (87. vlastní Jones).

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.