VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brazilská fabrika se nikdy nezastaví

RIO DE JANEIRO - Potvrdil, co mnozí „velcí“, které jsem mohl potkat, před ním. Čím významnější člověk, tím „normálnější“ chování. „Hallo, jak se máš? Jak se ti líbí v Brazílii,“ zeptal se mě chlapík v tričku a teplákách, s rozvázanou botou. Carlos Alberto Parreira. Legendární fotbalový trenér, který byl u dvou titulů mistra světa.

1.8.2007
SDÍLEJ:

Milan Duhan, bývalý útočník Ostravy a Hradce Králové, vede zatím kluky v Hlučíně. V tréninkové akademii v Riu však nasbíral řadu nových poznatků přímo od slavného Parreiry.Foto: DENÍK/Tomáš Nohejl

Kouč mistrů světa Carlos Alberto Parreira přiznal: „Čechů jsem se na mistrovství světa v Německu obával. Proč vypadli?“

Jaká je vaše trenérská filozofie?

Vítězná!

To by mohl, nebo chtěl říct každý kouč. Můžete být konkrétnější?
Musíte bránit a útočit tou nejlepší cestou (směje se). Pak nezáleží na tom, jakým způsobem hrajete. Jestli hodně bráníte, nebo stavíte tři či čtyři obránce, dva nebo tři útočníky. Zda kopete dlouhé vysoké míče, nebo rychlé přihrávky. Já mám rád a upřednostňuji brazilský způsob, to je hodně práce s míčem a pohybu do prostoru. Je to jednoduché. Hlavně musíte vyhrávat.

Tohle učíte chlapce ve své fotbalové akademii?
Není cílem tady je připravit fyzicky, ani je zatěžovat taktikou. Chci prověřit jejich technické schopnosti, ukázat jim, jak se jim učíme tady v Brazílii.

Považujete ji z metodologického pohledu za nejlepší školu?
Neznám přesně a detailně všechny. Ale co jsem slyšel od trenérů a jiných hráčů, skvěle pracují v Nizozemsku. Tam je práce s talenty asi nejpropracovanější.

Vedl jste mnoho týmů v mnoha zemích. Jak obtížné bylo měnit styly a kultury a kde jste se skutečně cítil nejlíp?

V mých začátcích bývaly mnohem větší rozdíly mezi evropským a brazilským fotbalem, bylo opravdu složité hráče přeučovat na jiné návyky. Začátkem osmdesátých let jsem byl úspěšný v Kuvajtu, na tohle období moc rád vzpomínám. Našel jsem tu hodně šikovných hráčů, ukázal jim kouzlo fotbalu a dostal je do světa. Vyhráli jsme, co se dalo - asijský šampionát, turnaj zemí Golfského zálivu, dostali se na olympiádu, na mistrovství světa.

A tam jste remizoval s Československem, vzpomínáte?
Doktor Venglos vedl mužstvo, byl to „Muž 0:0“ a my hráli 1:1. To byl skvělý úspěch! Pozdravujte ho, mého dobrého přítele…

Může být podobně vydařená vaše současná jihoafrická mise s vrcholem na prvním světovém šampionátu v Africe 2010?
Práce je odlišná, dlouhodobá. Mnoho předních hráčů působí v Evropě. Nevidím je každý den a bojuju o ně s jejich kluby. Stojí mě to hodně nalétaných kilometrů. Můžeme spolu být jen krátký čas, přesto vidím pokroky. Ale odpovědnost je stejná jako v Brazílii nebo kdekoliv jinde. Snažím se vtipkovat: Dneska mám líbánky, ale nevím, co bude zítra.

Hrozí tam zápasy na umělé trávě?
Tam roste dobrá přírodní tráva. Myslím, že se nebude hrát na umělé. To je jiná hra. Umělá tráva může pomoci, ale není to povrch pro tuto úroveň.

Co tedy ještě potřebujete v Jižní Africe?
Hledat víc kvalitních hráčů v tamější lize a věnovat se těm chlapcům. A ti potřebují hrát těžké zápasy.

Takových jste přece prožil. Finále Brazílie - Itálie v Mexiku 1970 (4:1) bylo nedávno v anketě časopisu World Soccer vyhlášeno nejlepším zápasem všech dob. Souhlasíte?
Možná. Byl to velmi těžký, vyrovnaný zápas dvou zkušených týmů se skvělými hráči. Určitě to byl jeden z nejlepších zápasů.

Vy jste působil u týmu jako teprve 27letý asistent trenéra pro fyzickou přípravu. V čem tehdy spočívala?
Brazílie prošla mimořádnou přípravou. Strávili jsme spolu pět měsíců. Umíte si to dneska představit? Přerušila se liga a trénovali jsme spolu pět, opravdu pět měsíců. Byli jsme skvěle nachystáni. Koncentrovali jsme se na turnaj, strávili měsíc ve vysoké nadmořské výšce, abychom si zvykli na mexické podmínky.

Venezuelský vůdce Chavez teď na FIFA uhájil povolení hrát hodně vysoko v horách…
Podívejte, Ekvádor v poslední kvalifikaci z devíti zápasů vyhrál osm doma a venku získal jedinou remízu. Proto prošel, jinak by se mu to nepodařilo.

Také Italové v druhé půli v Mexiku odešli, to vás mohlo těšit, ne?

Byli unaveni ze semifinále s Německem. Fyzicky i mentálně. Potáceli se ve druhé půli na konci sil. To nám pomohlo. Pamatuji si před druhým gólem, jak Clodoaldo prodribrloval přes sedm hráčů a nikdo mu nestačil. I proto jsme měli tehdy nejlepší tým.

Jenže vést brazilskou reprezentaci bývá přirovnáváno k sezení na sudu s výbušným prachem. Buď vyletíte k nebesům jako hrdina, nebo jako padouch zamíříte do pekla. Co je tam nejtěžší?
Všechno dohromady. Odpovědnost je obrovská, očekávání vždy nejvyšší. Nebere se nic jiného než vítězství. Dunga teď vyhrál Americký pohár. Celý turnaj žádná krása, ale vyhrál a potěšil až ve finále s Argentinou. Přesvědčil o správnosti své týmové cesty. Ano, individuality mu dávají tvář, dělají rozdíly. Ale jen team-work postaví základ k triumfu.

Tenkrát a nyní před turnajem vyvstává pro brazilského kouče drsný úkol: Kterou z hvězd vyřadit z kádru? Jak jste to dokázal?
Když nevíte jak na to, může to být problém. Všichni jsou osobnostmi, celebritami. Musíte jim hned říct: Hele, tady v brazilském týmu je jediná hvězda - žlutý dres. Ta svítí pořád, ostatní, ať se jmenují Pelé, Zico nebo Ronaldo, po čase zhasnou. Hráči to berou. Každý, koho jsme vybrali, se stal součástí týmu. Chtěli se ukázat, to ano, ale především pracovali pro tým.

Jenže loni v Německu to stačilo jen do čtvrtfinále. Kaká pak řekl: Nezlomil nás soupeř, ale přilišný tlak.
Dá se to tak říct.

Ani Češi neuspěli. Přitom jste se mohli setkat v osmifinále. Chystal jste se na ně?
Obával jsem se jich a počítal je mezi favority turnaje. Obrovsky mě překvapilo, že jste vypadli. Měli jste skvělý tým na EURO 2004, kvalitu před mistrovstvím světa i teď.

Kdo vyhraje EURO 2008?
Těžko říct. Italové jsou mistry světa, budou silní… Ale dál? Minule si Řecko také nikdo netipoval.

Kdo je nejlepším hráčem světa všech dob?
Pelé.

Proč?
Byl kompletní hráč. Jak to vysvětlit… Jeden měl všechno. Dával góly, měl neuvěřitelnou techniku. Fyzičku, inteligenci. Obě nohy, uměl hlavou. Byl výbušný, skákal vysoko. Nikdy už nebude takový hráč.

Nepřehání se tak trochu jeho gloriola právě proto, že se stal legendou? Mnoho lidí už ho zná jen z historických televizních záběrů.
No právě, podívejte se na ně! Už několikrát se mě při jejich pouštění někdo zeptal: To je reál? Žádné zrychlení, nebo jiné počítačové triky?

Nemůže se mu někdo ze současných top-plejerů aspoň přiblížit?
Ronaldinho, Kaká, nebo Messi? Všichni mají skvělé schopnosti.

Také mladí Češi se dostali na mistrovství světa do 20 let až do finále. Co to znamená?
Je to budoucnost vašeho týmu. Také Brazílie není dobrá proto, že měla Pelého, Garrinchu nebo Ronalda, ale poněvadž stále vychovává nové a nové mladíky. Kluby pracují velmi dobře, a posílají do prvních mužstev stále mladší a mladší chlapce.

Podobně na českých stadionech. Do zahraničí odchází stále víc a víc mladších hráčů. Je to dobře?
Brazílie exportuje do ciziny tisíc hráčů ročně. To znamená pět tisíc fotbalistů za posledních pět let. To je obrovské číslo, které nijak nepoznamenalo úroveň. Pořád si držíme vysokou kvalitu. Fotbalisté tu rostou jako tráva. Naše fabriky jedou čtyřiadvacet hodin denně. Nikdy se nezastaví. Je to nekonečný proces.

Jenže mnoho z nich „zahyne“, jejich talent se ztratí a domů se vracejí zlomení, bez jiskry.
Ti kluci získají zkušenosti. Já osobně preferuji co nejrychlejší odchod. Jsou hladoví, mají sny, otvírají se jim obzory. Je to dobré pro ně. Ale samozřejmě špatné pro zdejší fotbal. Bez nich tu davům chybějí hvězdy, vzory pro mladé.

V současném globálním fotbale už nenajdete národní rozdíly ve hře?
Naši hráči se v Evropě naučili, co to je team-work, bránit, napadat, víc se věnovat týmu. Být profesionály, hovořit cizím jazykem. Ale nikdy neztratí schopnost hrát „brazilský fotbal.“ Z toho těžíme. Nepláču pro to, že odcházejí.

Jak se prosadit v zahraničí?
Musíte se hodně koncentrovat a připravit. Získat přehled o historii, tradicích, mentalitě. Třeba v Nizozemsku vědět, že nepoužívají křídla. Že Real Madrid hraje třicet let systém 4-4-2. To je nejdůležitější. A k tomu přidat vlastní rukopis, ideu.

Carlos Alberto Parreira 64 let, fotbalový trenér

Vedl mistry světa v roce 1994, jako fitness kouč pomáhal u titulu Brazílie i v roce 1970. Na světovém šampionátu vedl také Kuvajt, Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, celkem 21 utkání. Nyní připravuje Jižní Afriku pro domácí turnaj 2010. Pátým startem vyrovná „rekordmana“ Milutinoviče, je však úspěšnější. Vedl několik předních brazilských klubů, dále Valencii, Fenerbahce a Dallas MetrStars. Má fotbalovou akademii v Riu, kde uplynulý týden proběhl kemp Coca-Coly za účasti školního týmu z Hlučína.

1.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Nečas a Jana Nagyová (dnes Nečasová).
9 8

Jana Nečasová znovu stojí před soudem. Předchozí rozsudky byly zrušeny

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
3

Mobilní operátor O2 má výpadek, nejdou hovory

Čeká vás smrt, vzkazuje Severní Korea Spojeným státům

Čínský prezident Si Ťin-Pching vyzval jak Spojené státy, tak Japonsko, aby se zdrželo neuvážených kroků. Reagoval tak na probíhající společné cvičení Japonska a USA v blízkosti Korejského poloostrova. Zúčastnila se ho americká letadlová loď Carl Vinson a další doprovodné lodě.

České pálenky jdou na odbyt. Rudolf Jelínek vydělal přes 23 milionů

Zisky společnosti Rudolf Jelínek v loňském roce zaznamenaly meziroční nárůst o devět procent. Výrobce pálenek loni dosáhl výnosů ve výši 440 milionů korun a jeho zisk po zdanění činil 23,2 milionu korun. 

AKTUALIZOVÁNO

Dálnice D1 ve směru na Prahu u Domašova stojí. Blokuje ji nehoda

/FOTOGALERIE/- Kvůli nehodě stojí od pondělní půl deváté ráno dálnice D1 na 170. kilometru u Domašova. Srazily se tam kamion, dodávka a osobní auto.

Macrona Paříž miluje. Dala mu o 29,2 procenta víc než Le Penové

Počty, které nelze nepřehlédnout. I když slibuje nesplnitelné, i když opisoval svůj volební program od Hollanda, v prvním kole letošních prezidentských voleb vyhrál centrista Emmanuel Macron nad extrémní pravičáckou Marine Le Penovou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies