„Když jsme se dozvěděli, že pojede jen devět rozhodčích z Evropy, bylo nám jasné, že nás Brazílie mine," říká 36letý Královec v rozhovoru o kritice, tlaku i (ne)zveřejňování trestů. V rozhovoru, během kterého se skoro nepřestával usmívat.

ČTĚTE TAKÉ: Damková prý vždy trne při chybách pro Plzeň, pokaždé ji pak omývají

Co chybělo k nominaci na mistrovství světa?
Asi trocha štěstí, ale bereme to sportovně. Je lepší s tím nepočítat, než pak být zklamaný. Po sportovní stránce jsme snad neudělali chybu, v kvalifikaci i na turnaji sedmnáctek v Abú Dhabí jsme neměli problém, ale nestačilo to. Konkrétní důvod nám neřekli.

Přestože na mistrovství světa nepojedete, cítíte, že díky renomé z mezinárodních zápasů máte v Česku větší respekt než vaši kolegové?
Respekt si budujete delší dobu vystupováním a komunikací na hřišti. Než poskládáte všechny střípky dohromady, trvá to dlouho. Já naštěstí s hráči vycházím dobře, proto ani nemám tým, který bych vyloženě nechtěl pískat.

Jak se vlastně vyrovnáváte s tlakem? Rozhodčí bývají spíš negativní postavy, které nikdo nemá rád.
Sudí byl vždycky trnem v oku. Je to hodně nevděčná role, ale bez rozhodčích by fotbal nebyl. Ten, kdo tuhle profesi chce dělat, dělá ji. A kdo tu tíhu neunese, ten pískat nemůže.

Máte pocit, že se tlak na sudí pořád zvyšuje?
Nemyslím si, že by se tlak na nás zvyšoval. Na podzim to trochu bublalo, protože se stávaly chyby, ale ty jsou přece celkem normální. Tlak bude vyšší spíš až na jaře, kdy bude vrcholit boj o titul.

Je to na mezinárodní scéně jiné?
Na mezinárodní scéně média nepřijdou do kontaktu s rozhodčím. Zatímco tady je to trochu komplikovanější a tím vznikají problémy. Teď už jsem docela obrněný, ale ze začátku jsem se s tím těžko vyrovnával.

Očima šéfky„Že Pavel Královec nepojede na mistrovství světa? Nebuďme přehnaně chtiví, navíc jeho šance byla docela minimální. Nejede žádný Francouz, nejede ani zkušený Maďar Kassai… Sedm osm míst bylo jasných
a Pavel byl jedním z pěti nebo šesti, kteří bojovali o poslední zbylé místo. Do Brazílie pojedou rozhodčí, kteří mají za sebou předchozí šampionát i Euro,
a většinu z nich čeká poslední mistrovství světa. Pak nastoupí generace kolem Pavla Královce."

Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích FAČR

Co říkáte na práci komise rozhodčích? Jsou tresty tvrdé?
Já bych použilo slovo spravedlivé. Když ve firmě někdo pochybí, nedostane prémie. A takhle je to i u rozhodčího. Když udělá problém, musí dostat trest.

Jak se díváte na zveřejňování trestů?
Souhlasím s tím, co se razilo na podzim – tresty nezveřejňovat. Ani hráčům by se nelíbilo, kdyby se zveřejňovaly důvody, proč nehrají. Je to konkrétní rozhodnutí komise, funguje to tak i na UEFA. Když pochybíte, nikdo se nedozví, že Královec nebude tři zápasy pískat.

Ale nemělo by se fanouškům zdůvodňovat, proč padl právě takový verdikt?
Když komise řekne, že došlo k pochybení rozhodčího, lidem by mělo být jasné, že sudí bude pykat. Pak už si veřejnost sama odvodí, jak dlouho bude daný rozhodčí mimo. Chápu, že fanoušci chtějí vědět, jestli se stala chyba nebo ne. Ale nechápu, proč chtějí znát délku trestu.

Mimochodem, který zápas byl pro vás na podzim nejtěžší?
Ten poslední, Liga mistrů Ajax – Barcelona. Nenahrával jsem na gól, jak mi bylo podsouváno. Byla to divoká spekulace médií, která mě překvapila, protože po zápase za mnou přišli lidi z obou klubů a děkovali mi.

Složité pro vás bylo i jarní semifinále Evropské ligy Basilej – Chelsea, ne?
To byl jeden z nejhůř odpískaných zápasů v mojí kariéře. Měl jsem dát červenou kartu Luizovi z Chelsea a nepísknout penaltu pro Basilej. Naštěstí to bylo vyrovnané na obě strany, takže jsem nikoho nepoškodil.

Souhlasíte s uvažovaným návrhem UEFA, aby se při penaltě už neudělovala i červená karta?
Ještě nevím, co to bude přesně obnášet. V pondělí odlétám do Lisabonu na seminář rozhodčích UEFA, pak budu moudřejší. Zatím vím, že to takhle chtějí praktikovat už na jaře v Lize mistrů a Evropské lize. Za sebe jsem pro, protože penalta je sama o sobě hodně přísný trest. A když k tomu přidáte ještě červenou…

MARTIN MLS