Šampionát začal remízou JAR s Mexikem

Johannesburg /AKTUALIZOVÁNO/ - Nudné utkání Francie nezvládla, Uruguay uhrála bezbrankový výsledek.

11.6.2010 6

Fotbalisté JAR oslavují tanečkem gól do branky Mexika.Foto: ČTK

Jedenáct minut dělilo fotbalisty Jihoafrické republiky od výhry v úvodním utkání na domácím mistrovství světa nad Mexikem, které nakonec v Johannesburgu vydřelo remízu 1:1.

Výběr JAR byl sice dlouho horší než soupeř, ale v 55. minutě záložník Tshabalala úvodním gólem mistrovství rozpoutal euforii v celé zemi.

Jihoafričané se už málem radovali ze své historicky druhé výhry na šampionátu, ale jedenáct minut před koncem barcelonský Rafael Márquez zařídil pro Mexiko alespoň nerozhodný výsledek a utnul domácí oslavy.

Domácí sice prodloužili sérii svojí neporazitelnosti už na třináct utkání, ale remíza je mohla mrzet. I když za první poločas by si vyhrát nezasloužili:

Mexičané měli chvílemi až drtivou převahu a jenom dokazovali, že jejich výhra v nedávné generálce s úřadujícími mistry světa Italy nebyla vůbec náhodná.

V tu chvíli se zdálo, že se schyluje k historicky první porážce domácího celku v zahajovacím utkání MS, což se ještě nikdy nestalo.

Středoameričané si díky nápadité hře plné pohybu místy vytvářeli až drtivou převahu a v úvodním dějství si vytvořili čtyři jasné šance. V té největší se blýskl gólman JAR Khune, když na něm ztroskotal osamocený Franco.

Parreirovo skvělé střídání

Domácím ve druhé půli pomohl tah jejich zkušeného trenéra Carlose Alberta Parreiry. Trenér brazilských mistrů světa z roku 1994 se dnes zapsal do historie tím, že se jako první trenér objevil už na šestém mistrovství.

O přestávce udělal změnu na levé straně jihoafrické obrany, odkud Mexiko na začátku vedlo nebezpečné brejky.

Jihoafričané ožili, začali lépe držet míč a po deseti minutách záložník Tshabalala po rychlém brejku trefil šibenici a stal se první střelcem šampionátu.

Domácí, kteří toužili navázat na svou zatím jedinou výhru z MS před osmi lety, měli při náporu Mexika hodně místa i na brejky a po pojišťovací brance volala i akce Modiseho.

Mexiko přežilo kritické chvíle

Mexiko však kritické chvíle přestálo a dokázalo zúročit zkušenosti nabrané na předchozích pěti šampionátech, na nichž pokaždé postoupilo ze skupiny.

V 79. minutě domácí obrana předvedla další minelu, po centru z levé strany zůstali tři Mexičané osamocení před brankou a ani výtečný brankář Khune neměl nárok proti střele Márqueze.

V závěru, kdy se zdálo, že oběma týmům stačí remíza, si domácí připravili ještě jeden protiúder.

Mphela v poslední minutě přešel přes pomalého stopera Rodrígueze a ještě dlouho jej bude mrzet, že jeho střela jen rozezvučela tyč.

Bídná Francie se proti Uruguayi neprosadila

Stejně jako před osm lety skončil vzájemný zápas fotbalistů Francie a Uruguaye v základní skupině mistrovství světa bez branek.

V takticky vedeném utkání nebyl ani jeden tým lepší, při menších šancích na obou stranách měli navrch pozorní gólmani. Uruguay dohrávala zápas v deseti - prvním vyloučeným hráčem šampionátu se stal náhradník Nicolás Lodeiro, který musel do šatny po osmnáctiminutovém pobytu na trávníku.

Třetí vzájemný zápas někdejších mistrů světa na světových šampionátech sliboval velkou a možná i klíčovou bitvu pro další působení obou výběrů, ale spíše se potvrdily předpovědi expertů o tom, že zápasům Francouzů bude vévodit především nuda.

Taktika 'hlavně nedostat gól' slavila úspěch, oči ale plakaly

Francouzský výběr měl snahu, dokonce se zdál v úvodu utkání aktivnější a měl i četnější střelecké pokusy, ale na hřišti se spíše odehrávala taktická bitva, v které nechtěl nikdo ztratit.

Francouzi se i přes tříčlennou ofenzivu dostávali za obranu jihoamerického celku jen s obtížemi a o jejich hře svědčil poměr střel: mimo mířili mnohem častěji, ale v šestnáctce se prosadit neodkázali.

Na rozdíl od soupeřova útočníka Forlána. Ten působil nenápadně, ale když se ve 16. minutě dostal k míči na hranici šestnáctky, hned z toho byla nebezpečná rána k tyči, kterou s námahou zlikvidoval gólman Lloris z Lyonu.

Podobně se předvedl také jeho protějšek Muslera, když z rohu branky vytáhl o dvě minuty později trestný kop Gourcuffa od pomezní čáry.

Rychlý přechod neexistoval

Druhý poločas od nastolené hry příliš neustoupil: převládaly kombinace uprostřed hřiště, chyběl rychlý přechod do útoku a z hlediště se vedle zvuku tisíců vuvuzel ozýval také pískot. Francouzi sázeli stále více a neúspěšně na individuální akce, jejich soupeř zase byl až příliš nepřesný v kombinaci.

Obě obrany s přibývajícím časem nepolevovaly v pozornosti a výjimkou byl dlouhý aut Uruguaye v 73. minutě, po které Forlán ve své druhé šanci branku netrefil.

Na druhé straně Francouzům nepomohl ani příchod Henryho, ani vyloučení Lodeira, kterému se vystoupení na MS smrsklo na 18 minut: v 63. minutě přišel na hřiště a v 81. byl po druhé žluté kartě za šlapák vyloučen.

Ani to už ke změně výsledku nepřispělo; francouzský finalista šampionátu z minulého MS vstoupil do soutěže stejně jako před čtyřmi lety bezbrankovou remízou a potřetí při premiéře na turnaji nevstřelil gól.

VÍCE ČTĚTE: Fotbalová show oficiálně odstartovalaX Mandela přišel při nehodě o pravnučkuX MS má prvního rekordmana

MS ve fotbale - základní skupina A

Jihoafrická republika - Mexiko 1:1 (0:0)

Branky:
55. Tshabalala - 79. Márquez. Rozhodčí: Irmatov - Ilijasov (oba Uzb.), Kočkarov (Kyrg.). ŽK: Dikgacoi, Masilela - Juárez, Torrado. Diváci: 84.490.

JAR: Khune - Gaxa, Mokoena, Khumalo, Thwala (46. Masilela) - Tshabalala, Dikgacoi, Letsholonyane, Modise - Pienaar (83. Parker) - Mphela. Trenér: Parreira.
Mexiko: Pérez - Aguilar (55. Guardado), Osorio, Rodríguez, Salcido - Juárez, Márquez, Torrado - Giovani, Vela (69. Blanco), Franco (73. Hernández). Trenér: Aguirre.

Uruguay - Francie 0:0

Rozhodčí: Nišimura - Sagara (oba Jap.), He Sang Čong (Korea). ŽK: Victorino, Lodeira, Lugano - Evra, Ribéry, Toulalan. ČK: 81. Lodeiro. Diváci: 64.100.

Uruguay: Muslera - Victorino, Lugano, Godín, Álvaro Pereira - Maximiliano Pereira, Pérez (88. Eguren), Arévalo, González (63. Lodeiro) - Forlán, Suárez (74. Abreu). Trenér: Tabárez.
Francie: Lloris - Sagna, Gallas, Abidal, Evra - Gourcuff (75. Malouda), Toulalan, Diaby - Govou (85. Cignac), Anelka (72. Henry), Ribéry. Trenér: Domenech.

1. - 2. Mexiko 1 0 1 0 1:1 1
1. - 2. JAR 1 0 1 0 1:1 1
3. - 4. Francie 1 0 1 0 0:0 1
3. - 4. Uruguay 1 0 1 0 0:0 1